Решение по дело №1246/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1221
Дата: 4 юли 2019 г. (в сила от 4 юли 2019 г.)
Съдия: Зорница Стефанова Гладилова
Дело: 20191100901246
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 3 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                                гр. София  …… 07.2019 г.

 

          В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

 

       СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-14 състав, в закрито заседание , в състав:

                               

                                                                                         Председател: Зорница Гладилова

 

като разгледа докладваното от съдия Гладилова т.д. № 1246/2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                        Производството е по реда на чл.274, ал.1, т.2 и следващите от Гражданския процесуален кодекс вр. с  чл.25 от Закона   за търговския регистър.

                        С отказ № 20190524112803-4/20.06.2019г., постановен от Агенция по вписванията - Търговски регистър на 20.06.2019 г. е отказано вписването на действителните собственици по партидата на „Е.П.“ ЕООД. Мотива на длъжностното лице е, че въпреки дадените указания не е представено актуално удостоверение, доказващо съществуването на дружеството „П.Е.Лтд“, Кипър, чрез което непряко се упражнява контрол и удостоверяващо лицата, които го представляват по националния му закон, придружени със заверен препис на български език.

                        Срещу този отказ е подадена жалба от „Е.П.“ ЕООД, което моли той да бъде отменен и вписването допуснато.Твърди, че разпоредбата на чл. 50а, ал. 2, т. 3 от Наредба № 1 е незаконосъобразна и не следва да бъде прилагана на основание чл. 15, ал. 3 от Закона за нормативните актове, поради противоречие с акт от по-висок ранг - ЗМИП, както и с акт от същия ранг - ППЗМИП, но приет от орган със законова делегация да уреди материята, каквато Министърът на правосъдието няма: разпоредбата на чл. 50а, ал. 2, т. 3 от Наредба № 1 е извън материалния обхват на делегацията по чл. 31 ЗТРРЮЛНЦ. Съгласно чл. 63, ал. 4 от ЗМИП действителните собственици се вписвали съгласно декларация с реквизити и форма, установени в ППЗМИП. Съгласно чл. 38 от ППЗМИП, автентичността на декларацията следвало да се гарантира с нотариална заверка на подписа, а съдържанието й е установено в образец. Така ЗМИП и ППЗМИП, които транспонирали Директива (ЕС) 2015/849 на европейския парламент и на съвета от 20 май 2015 г. за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма („Пета директива срещу изпирането на пари“) провеждали в националното законодателство изискването за прозрачност на собствеността на дружествата и другите правни образувания по установения в Пета директива срещу изпирането на пари ред. Разпоредбата на чл. 50а, ал. 2, т. 3 от Наредба № 1 дописвала ЗМИП и ППЗМИП по начин, който бил несъвместим със съдържанието им, като установявала изискване за документално доказване на така декларираните обстоятелства, което е само по себе си нонсенс, защото едно обстоятелство или се доказва документално, или се установявало с декларация, за чието невярно съдържание произтича съответната отговорност за декларатора. ЗМИП и ППЗМИП установявали декларативен режим на доказване на обстоятелствата относно действителен собственик.

                        Разпоредбата на чл. 50а, ал. 2, т. 3 от Наредба № 1 била в пряко противоречие с целите на Пета директива срещу изпирането на пари и на ЗМИП, тъй като постигала резултат ограничаване на публичността относно действителните собственици на дружествата. Отказът на вписване на действителния собственик правел тази информация недостъпна.

                        Жалбоподателят с оглед своевременно вписване на действителния собственик предоставил заедно със заявлението удостоверения за регистрация на всички дружества по веригата на собствеността, за които длъжностното лице преценило, че не са актуални.  Жалбоподателят поддържа, че актуалността на удостоверение за регистрация не е характеристика на неговата дата, а на неговото съдържание.

 

                        Съдът като обсъди доводите и представените доказателства, намира за установено следното:

                        Със заявление Б7 вх.№ 20190524112803/24.05.2019 г., подадено от адв. А.И.като пълномощник на „Е.П.“ ЕООД е поискано вписване на действителните собственици на дружеството – действителните собственици физически лица, както и юридическото лице чрез което непряко се упражнява контрол – „П.Е.Лтд“, Кипър, с оглед разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари.

                        Закона за мерките срещу изпирането на пари поставя изисквания с разпоредбите на чл.59, ал.1, чл.61, ал.1 и чл.63, ал.1 за идентифициране на физическите лица, които са действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, съответно въвеждането на ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

                        Съгласно разпоредбата на чл.63, ал.3 от Закона за мерките срещу изпирането на пари за производството, редът и сроковете за вписването на обстоятелствата относно действителните собственици се прилагат съответно Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и Законът за регистър БУЛСТАТ.

                        С разпоредбата на чл.31 Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел предвижда наредба за воденето, съхраняването и достъпа до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, с която да бъдат определени образците на заявления и да бъдат посочени изчерпателно приложенията към тях за всеки вид вписване, заличаване или обявяване съгласно изискванията на закона, както и формата на електронните документи.

                        Следователно към процесното вписване е приложима Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, която следва да определи образеца на заявлението и приложенията към него.

                        За процесните вписвания при Агенция по вписванията е предвидено подаването на заявление образец Б7 за вписване на обстоятелства относно действителни собственици съобразно чл. 6, ал. 1 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. да водене, съхраняване и достъпа до търговския регистър и регистъра за юридически лица с нестопанска цел. Образецът на заявление включва, освен другото, част І – обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 от ЗМИП, включително поле 538 – юридическо лице или друго правно образувание чрез което непряко се упражнява контрол.

                        Съгласно чл.50а, ал.1 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, подлежащите на вписване обстоятелства относно действителните собственици се посочват в заявление по образец съгласно приложение № Б7. Заявлението се състои от две части: Част I. Обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари и Част II. Обстоятелства по чл. 6, ал. 3 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици, като се попълва само частта, съответстваща на обстоятелствата, подлежащи на вписване по съответния закон.  Съгласно ал.2 в зависимост от заявените за вписване обстоятелства към заявлението се прилагат съответно: 1. декларация по чл. 63, ал 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари; 2. документ, установяващ съществуването на дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, и удостоверяващ лицата, които го представляват по националния му закон; 3. документите, установяващи съществуването на юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол, и удостоверяващи лицата, които ги представляват по националния им закон, ако не са учредени по българското право или не са вписани в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или регистър БУЛСТАТ; 4. нотариално заверено съгласие на физическото лице за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 от Закона за мерките срещу изпирането на пари.

                        Съгласно чл.63, ал.4, т.2  от Закона за мерките срещу изпирането на пари в регистъра се вписват данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал. 1 и по чл. 62, ал. 1, включително фирма, номер в национален регистър, правна форма според националното законодателство, седалище и адрес на управление и идентификационните данни по т. 1 за представляващите лица.

                        Тъй като със заявлението, подадено пред АВп, ТР, е поискано вписване и на юридическото лице чрез което непряко се упражнява контрол върху дружеството-заявител, на основание чл.50а, ал.2, т.2 и т.3 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към заявлението е следвало да бъдат представени документите, установяващи съществуването на юридическото лице, чрез което пряко се упражнява контрол, и удостоверяващи лицата, които го представляват по националния закон.

                        Такива документи, установяващи съществуването на юридическото лице, чрез което пряко се упражнява контрол, и удостоверяващи лицата, които го представляват по националния закон са представени още с подаването на заявление – заверени с апостил удостоверения за актуално състояние на дружеството – собственик Вопан Сол с.р.о. Чешка Република и за „П.Е.Лтд“, Кипър. Действително, удостоверението за „П.Е.Лтд“, Кипър е от м.март 2017 г., но това не го прави неактуално, тъй като актуалността е свързана не с датата на неговото издаване, а с удостоверените с него факти.  Удостоверението представлява официален документ – материализира изявление на орган на държавна власт, в това му качество и има обвързваща материална доказателствена сила. Длъжностното лице към Агенция по вписванията е излязло извън своите правомощия  преценявайки неактуалност на удостоверението за съществуването на дружеството.

                        С оглед изложеното съдът намира, че подадената жалба е основателна и отказът следва да бъде отменен.

                        Воден от изложеното съдът

 

                                                           Р Е Ш И  :

 

                        ОТМЕНЯ  отказ № 20190524112803-4/20.06.2019г., постановен от длъжностно лице при Агенция по вписванията - Търговски регистър, с който е отказано вписването на заявените със заявление Б7 вх.№ 20190524112803/24.05.2019 г., подадено от адв. А.И.като пълномощник на „Е.П.“ ЕООД обстоятества - вписването на действителните собственици по партидата на „Е.П.“ ЕООД.

                        ВРЪЩА делото на Агенция по вписванията, Търговски регистър за извършване на вписването, заявено със заявление Б7 вх.№ 20190524112803/24.05.2019 г.

                        РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                                                        СЪДИЯ: