Решение по дело №4/2020 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 260011
Дата: 29 януари 2021 г. (в сила от 12 юни 2021 г.)
Съдия: Магдалена Георгиева Татарева
Дело: 20205230100004
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р   E  Ш   Е   Н   И   Е

 

260011/29.01.2021 г.,

 

гр. П.В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд – П., в проведеното на осемнадести януари две хиляди двадесет и първа година публично съдебно заседание,  в състав:

 

Районен съдия: Магдалена Татарева

 

при участието на секретаря Мария Терзийска разгледа докладваното от съдията гр.д. № 4/2020 г. по описа на съда

 

Производството е по реда на 34 ЗС

Предявен е от Т.В.К. срещу С.С.К. иск с правно основание чл. 34 ЗС за делба на самостоятелен обект в сграда – апартамент, с идентификатор *****по КККР на с. П.к.и одобрени със Заповед № РД-18-39/ 17.07.2012 година на ИД на АГКК, с последно изменение със заповед: няма издадена заповед за изменение в КККР, с адрес на имота ул. И., ет. 1, ап. 1,  като самостоятелния обект се намира в сграда № 2,  съседни самостоятелни обекти в сградата: на същия етаж: *****.***.***.*.*, под обекта: няма, над обекта: няма, стар идентификатор: няма.

Ищецът основава исковата си претенция на следните фактически твърдения: Излага се, че върху делбения имот е възникнала съсобственост, доколкото същият е придобит чрез договор за покупко-продажба по време на съществуващия между страните граждански брак, сключен  1976 г. и прекратен с Решение №*** от 13.11.2015г. по гр.д.№ 279/2015г. по описа на Районен съд – П.. Предвид това се твърди, че всяка от страните по спора притежава по ½ ид.ч. от процесния имот, поради което се моли да се допусне делба именно при посочените квоти.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба, в който се излага, че не се оспорват фактите изложени в исковата молба, като е направено искане съдът да се произнесе съобразно събраните по делото доказателства.

Съдът, като съобрази правните доводи на страните и събраните писмени доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК намира за установено следното:

От прието като писмено доказателство по делото Решение № *** от 13.11.2015 г. постановено по гр.д. № 279/2015 г. по описа на Районен съд – П.се установява, че страните са бил в граждански брак от 23.01.1976 г. до 03.12.2015 г., когато е прекратен с развод.

По делото е представена схема № 15-49292 от 20.01.2020 г. издадена от АГКК, служба Пазарджик по отношение на имот с идентификатор: *****.***.***.*.*, находяща се в с. П.к.и, общ. П., ул. И., ет. 1, ап. 1, с предназначение Вилна сградата -многофамилна, при съседи на същия етаж с идентификатор: *****.***.***.*.*, под и над обекта няма съседи, като няма посочен стар идентификатор, както няма и данни за собственика.

По делото е приет като доказателство допълнително споразумение към основен трудов договор при купуване на ведомствено жилище сключен между С.К.- ответник и търговско дружество „А.М.“ АД, по силата, на който работодателят е дал съгласие на С.К. да бъде предоставено ведомствено жилище находящо се в с. П.к.и, Тракиика № *, ап. *, по реда на Наредбата за държавните имоти, като ответникът К. е поел задължение да работи в търговското дружество за срок на още десет години, което задължение е изпълнено видно от удостоверение № 94-00-604 от 15.09.2020 г. издадено от „А.М.“ АД, тъй като С.К. е назначен в дружеството на 07.07.1977 г. и е освободен на 12.03.2002 г., поради придобиване на право на пенсия.

По делото е представен и приет като писмено доказателство Договор за продажба на държавен недвижим имот по реда на наредба за държавните имоти от 11.08.1993 г., по силата на който ответникът в качеството му на купувач е придобил правото на собственост върху апартамент № * в село П.к.и, представляващ Т. № *, който апартамент е находящ се на първи етаж и се състои от спалня, дневна, кухня и сервизни помещения с площ от 50,80 кв.м., при съседи на жилището: изток: двор, запад – двор, юг- двор.

 От представено по делото и прието като писмено доказателство Удостоверение № 1308 от 11.11.2020 г. издадено отО.П.се установява, че за сградите тип „Т.“, находящи се в с. П.к.и, няма издадени документи отО.П.във връзка с учредяване на отстъпено право на строеж за тези сгради.

По делото е допусната и изслушана съдебно-техническа експертиза от заключението на която се установява, че процесната постройка с  идентификатор: *****.***.***.*.*, находяща се в с. П.к.и, общ. П.не представлява жилище блок, тъй като същата е едноетажна с височина 2,58 метра. Вещото лице е посочило, че по предходния план на курорт „П.к.и“ одобрен със Заповед № 724 от 19.03.1964 г. в терена, в който са построени сгради тип „Т.“ няма регулационно отреждане и в него не е предвидено ново строителство. По действащия план на с. „П.к.и“ одобрен с Решение № 581 от 28.03.2002 г. процесната сграда е заснета с кадастрален номер 49 и е показана като едноетажна полумасивна жилищна сграда. Вещото лице пояснява, че процесната постройка „Т.“ е строена като временно строителство през 1978-1979 г. и за нея няма издадени строителни книжа- одобрен архитектурен проект и разрешение за строеж, като строителството е реализирано без да са спазени условията и реда за разрешаване на такъв проект. Сочи се, че процесната сграда е изпълнена като сглобяема конструкция и е със статут на „преместваем обект“. В своето заключение вещото лице посочва, че процесната постройка попада в имот собственост наО.П.. Изяснява, че при справка в дружество „А.-М.“ АД се установява, че за сградите тип „Т.“ няма налична строителна документация. Както в заключението си, така и при изслушването си в открито съдебно заседание вещото лице разяснява, че не може да се направи извод за идентично на процесния имот посочен в схема скица от 20.01.2020 на СГКК- Пазарджик и имота по представен Договор от 11.08.1993 г. сключен между С.К. ***, като пояснява, че в договора липсва име на улица, номер на парцел и квартал, а в скицата, площ на апартамент, прилежащи части, стар идентификатор, съседи, като наоколо има и други сгради тип „Т.“ и „П.“. Ценено съобразно разпоредбата на чл. 202 ГПК съдът изцяло дава вяра на заключението на съдебно-техническа експертиза, доколкото с него е даден обоснован отговор на всички поставени по делото въпроси, като вещото лице подробно и в съдебно заседание посочи начинът, по който е достигнал до своите крайни изводи.

При така установеното от фактическа страна от правна съдът намира следното:

Съдебната делба е регламентирано в закона производство, чрез което по предвидените способи се прекратява състоянието на съществуваща съсобственост върху вещни права. За да се постигне целта на производството следва вещта да съществува и същата се допуска до делба в състоянието, в което се намира към момента на постановяване на решението. Съобразно тези изисквания и споровете между страните се преценяват и необходимите индивидуализиращи белези на вещта в исковата молба и съдебното решение. За да е редовна исковата молба следва да са посочени достатъчно индивидуализиращи белези, чрез които делбената вещ да се разграничава от други подобни вещи, обект на вещни права. Ако обект на делбата е цялата сграда достатъчно е да се посочат нейните индивидуализиращи белези. В конкретния случай с предявената искова молба ищецът е посочил индивидуализиращите белези на вещта, чиято делба се иска – посочен е административен адрес на имота, както и идентификатор по КККР на с. П.к.и, общ. П., като по този начин е очертал обекта на делбеното дело, респ. обектът, който твърди, че е съсобствен и следва да бъде поделен между страните по делото.

За да бъде уважен предявеният иск за делба следва в процеса на доказване да бъде установено наличието на съсобственост между страните по делото, която съсобственост е възникнала на твърдяното правно основание. В конкретния случай в исковата молба е посочено, че правото на съсобственост между страните е възникнало на основание договор за покупко-продажба сключен по време на гражданския брак на страните. С изготвения по делото проекто доклад обективиран в Определение №*** от 03.06.2020г. постановено по делото, който е обявен за окончателен без възражения на страните съдът на основание чл. 140, ал. 3 ГПК във вр. с чл. 146, ал. 2 ГПК е указал на ищеца, че не сочи доказателства установяващи правото на собственост на страните върху предмета на делба. В изпълнение на дадените от съда указания ищецът е представил писмени доказателства, които са приети по делото – допълнително споразумение към трудов договор, договор за продажба на държавен недвижим имот по реда на наредбата за държавните имоти, като в нито един от посочените документи имотът, обект на договора за покупко-продажба, не е индивидуализиран в достатъчна степен, така щото да се направи категоричен извод, че именно процесния имот- обект на производството по делба подробно посочен от ищеца е придобит на основание представения договор за продажба на държавен недвижим имот по реда на наредбата за държавните имоти. По изложените съображение е уважено искането на ответника за допускане и изслушване на съдебно-техническа експертиза вещото лице, по която след проверка на строителните книжа, справка в Общината П.и търговско дружество „А.М.“ АД категорично е посочило, че не може да се направи извод за идентичност между процесния имот – посочен в исковата молба и имотът придобит по силата на представения по делото договор за продажба на държавен недвижим имот по реда на наредбата за държавните имоти, като е изяснил, че наоколо има и други сгради “Тракйки“.

Предвид всичко гореизложено и доколкото по делото не се доказа наличието на първата материалноправна предпоставка за уважаване на исковата претенция- наличие на съсобственост върху процесния имот на твърдяното основание, то предявеният иск за делба следва да се отхвърли като неоснователен.

В практиката на ВКС непротиворечиво се приема, че в случай, че  предявеният иск  за делба бъде отхвърлен приложение намира разпоредбата на чл.78 ГПК, в който смисъл са и указанията по приложението на процесуалния закон, дадени в т.9 на Постановление №7/1973г. на Пленума на ВС, в този смисъл е и приетото от правната теория становище „Българско гражданско процесуално право“, проф. Ж. С.. При този изход на делото и на основание чл. 78, ал. 3 ГПК следва да се присъдят разноски в полза на ответника, за което е направено своевременно искане, като по делото са представени доказателства, че същите са реално сторени – договор за правна защита и съдействие л. 38 от делото. Ето защо в полза на ответника следва да се присъдят разноски в общ размер на 1200 лв., от които 600 лв. – възнаграждение за един адвокат и 600 лв. заплатен депозит за вещо лице.

Съобразно чл. 9 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК ищецът следва да бъде осъден да заплати държавна такса в размер на 40 лв. в полза на съдебната власт по сметка на Районен съд – П., както и 5 лв. само в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ иск, с правно основание чл. 34 ЗС, предявен от Т.В.К. ЕГН: **********, с адрес: *** срещу С.С.К. ЕГН: **********, с адрес: *** за делба на недвижим имот самостоятелен обект -апартамент с идентификатор: *****по КККР на с. П.к.и, общ. П., с адрес на имота: с. П.к.и, ул. „И.“ ет. *, ап*, построен в сграда в сграда с идентификатор *****.***.***.*, при съседи на обекта: над обекта: няма, под обекта: няма на същия етаж: *****.***.***.*.* по КККР на с. П.к.и.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, Т.В.К. ЕГН: ********** да заплати на С.С.К. ЕГН: ********** сума в размер на 1200 лв.- разноски направени пред настоящата инстанция.

ОСЪЖДА Т.В.К. ЕГН: **********, с адрес: *** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - П.държавна такса в размер на 40 лв., както и 5 лв. само в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд – Пазарджик с въззивна жалба.

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ :