Решение по дело №289/2017 на Районен съд - Свищов

Номер на акта: 228
Дата: 15 декември 2017 г. (в сила от 15 декември 2017 г.)
Съдия: Стела Дянкова Бъчварова
Дело: 20174150100289
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 март 2017 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 228

гр. Свищов, 15.12.2017г.

 

Свищовският  районен съд,  в публично заседание на 24.11.2017 година в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: СТЕЛА БЪЧВАРОВА

                                                    

при участието на секретаря Петя Братанова, като разгледа докладваното от съдията  гр.д. № 289 по описа за 2017 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава "ХХVІ" ГПК, чл. 322 от ГПК - развод поради разстройство на брака, образувано по искова молба с правно основание чл.49, ал.1 от СК за прекратяване на  брак с развод, обективно съединен с небрачните искове по чл.56, ал.1 от СК относно ползването семейното жилище и по чл. 53 СК – за фамилното име след развода, по чл. 59, ал. 1 СК - за упражняване на родителските права по отношение на роденото от брака дете и по чл. 59, ал. 3 СК – относно личните отношения с него, по чл. 143 от СК - относно издръжката на детето и по насрещна искова молба с правно основание чл.149 от СК относно издръжката на детето за минал време.

Ищецът  М.П.Г. твърди, че с ответницата Л.Е.Х. са съпрузи. Бракът им бил сключен на 30.03.2005г. и е първи за двамата. През време на брака си имат родено дете П.М.Г., родена на ***г. Твърди, че бракът им бил свързан с множество проблеми и раздели, като окончателно се разделили през зимата на 2015г. Ищецът подал искова молба за развод, по която било образувано гражданско дело №634/2016г. В хода на производството страните решили да дадат нов шанс на брака си, поради което поискали прекратяване на бракоразводното дело. С определение от 31.01.2017г., в сила от 07.02.2017г. съдът прекратил производството по делото. Твърди, че за изминалото от тогава време положените усилия за заздравяване на брака не дали резултат. Твърди, че между него и ответницата е настъпило пълно отчуждение. Заявява, че от 21.02.2017г. страните отново са разделени, като са преустановили контакти, включително по телефона. Счита, че брака им е дълбоко и непоправимо разстроен, като не желае съдът да изследва въпроса за брачната вина. Ако ответницата желае, съдът да се произнесе по въпроса за брачната вина, то счита, че същата е на ответницата. Счита, че родителските права по отношение на детето следва да бъдат възложени на майката, а размера на издръжката да бъде около 150лв. месечно.  Предлага режим на лични контакти с детето – всяка първа и трета ( или втора и четвърта) събота и неделя от 10,00ч. до 17,00ч. в неделя с преспиване на адреса на родителите му в с.Царевец, като взема и връща детето от и на адреса на майката; по 30 дни през лятото, които да не съвпадат с платения годишен отпуск на майката; да взема детето през първите пет дни от всяка Коледна и Великденска ваканция, като детето празнува с него празниците Бъдни вечер и Коледа, освен ако майката предпочита да прекарва с него Нова година и пет дни от същата ваканция около този празник. Предлага ползването на семейното жилище да бъде предоставено на ответницата. Предлага ответницата да носи предбрачното си фамилно име. Претендира разноски, в случай, че ответницата поиска от съда да се произнесе относно брачната вина.

В срока и по реда чл.131 от ГПК е постъпил отговор на исковата молба от ответницата. В същата ответницата желае прекратяване на брака като дълбоко и непоправимо разстроен. Обвързва съгласието относно произнасянето на въпроса за вината с евентуална месечна издръжка за детето в размер на издръжка от 250лв. месечно, считано от влизане в сила на бракоразводното решение. Не възразява семейното жилище да бъде предоставено на нея. Не възразява родителските права по отношение на детето П. да й бъдат предоставени. Счита, че следва да се определи месечна издръжка за малолетното дете в размер на 250лв., която следва да е съобразена със здравословното състояние на детето, свързано с регулярно пътуване до гр.София свързана с очно заболяване и вероятна оперативна намеса и психологическия шок от многократните напускания на бащата на семейното жилище. Предлага режим на лични контакти с на детето с бащата различен от този на ищеца и съобразен с психологичните особености на детето - всяка първа събота и неделя от 10,00ч. до 17,00ч. без преспиване. Желае да носи предбрачното си фамилно име. Претендира разноски.

В срока и по реда на чл. 211 от ГПК ответницата по първоначалния иск предявява за съвместно разглеждане с насрещна молба и допълнителна такава иск с правно основание чл. 149 от СК, с която моли ищецът по първоначалния иск да бъде осъден да й заплати в размер на 3000лв. или по 250 лева месечно издръжка за минало време – 12 месеца преди предявяване на иска, ведно със законната лихва върху тази сума. С допълнителната искова молба е уточнила, че сумата е съобразена с разходите за отглеждането на детето предвид възраст му, неговото здравословно състояние - детето посещава офтамолог в гр.София, което изисква разходи за пътуване и престой. От друга страна от момента на напускане на семейното жилище ответника по насрещния иск не е участвал по никакъв начин в издръжката на детето. Заявява, че същият инцидентно при срещи с детето му е давал дребни суми и подаръци, които не покриват нуждите на детето. Допълнително отоплението на семейното жилище е на дърва и въглища, поради разходите за са високи, извършен бил и ремонт на стаята на детето, което ответника не е финансирал. Освен това твърди, че по време на семейния живот на страните с оглед общи и лични на съпруга нужди са теглени кредити, чиито месечни вноски възлизат на 450лв. месечно.  Моли съда да осъди ответника по насрещния иск за сумата от 3000лв., ведно със законната лихва върху тази сума до окончателното заплащане на задължението.

В отговор на исковата молба по насрещния иск, депозиран в срока и по реда на чл. 131 от ГПК, ищеца по първоначалния иск заявява, че влошените отношения между съпрузите имат дълготраен характер. Същото е било причина той да предяви иск, по който било образувано гр.д.№ 634/2016г. по описа на РС-Свищов, впоследствие прекратено по искане на страните с определение от 07.02.2017г. До завеждане обаче на делото и в неговия ход ответника е участвал редовно в издръжката на детето. След това страните заживели отново заедно, като фактическата им раздяла настъпила на 21.02.2017г., поради което началната дата на исковата претенция по чл.149 от СК следва да се счита тази дата. Заявява, че и след тази датата е давал издръжка на детето П.. Заявява, че освен това  искането за издръжка в размер на 250лв. месечно е прекомерно и не е съобразено с разпоредбата на чл.143 от СК относно възможностите на родителите. Предвид на това моли съда да отхвърли насрещния иск като съда присъди направените за него разноски или да присъди ответника М.Г. да заплати на ищцата по насрещния иск Л. Х.- Г. в качеството й на майка и законен представител на малолетното дете П. Г. сумата от 719,73лв., представляваща издръжка за периода от фактическата раздяла – 21.02.2017г. до датата на завеждане на насрещната искова претенция и да отхвърли иска като неоснователен и недоказан за сумата над 719,73лв. до 3000лв., като присъди направените от ответника разноски съразмерно на уважената част от иска.

В съдебно заседание страните след изслушване от съда на детето П. Г., лично изявиха желанието си производството за прекратяване на брака с развод да премине в производство по реда на чл.321, ал.5 от ГПК, вр. с чл.50 от СК и постигнаха  споразумение. Между страните е постигнато съгласие относно родителските права, местоживеенето на малолетното дете, издръжката на малолетното дете, вкл. и за минало време, режима на лични контакти с него, както и относно издръжката между съпрузите, ползването на семейното жилище и фамилното име на съпругата след развода.

С определение, постановено в открито съдебно заседание на 24.11.2017г.  на основание чл.321, ал.5 от ГПК съдът е постановил преминаване към производство за развод по взаимно съгласие.

След преценка на представените по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Молителите М.П.Г. *** и Л.Е.Х. *** са сключили граждански брак на 30.03.2005г., видно от Удостоверение за сключен граждански брак на Община Свищов, издадено въз основа на акт за граждански брак №207/30.05.2006г.  от длъжностно лице по гражданското състояние на Община Свищов, като съпругата е приела да носи фамилното име –Х..

По време на брака си молителите имат родено едно дете П.М.Г., родена на ***г., видно от приложеното по делото Удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане №0170/09.09.2005г. на Община Свищов.

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

С оглед характера на производството, изразеното и поддържано лично, сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за прекратяване на брака, съдът намира, че не следва да се изследват мотивите на страните за прекратяването на брака им и той следва да бъде прекратен на основание чл.50 от СК. Постигнатото в хода на производството споразумение между страните за последиците от прекратяването на брака не противоречи на императивни законови разпоредби и на добрите нрави, удовлетворява изискванията на чл.51 от СК, поради което следва да бъде утвърдено.

Съдът определя окончателна държавна такса по иска за развод в размер на 40 лв., на основание чл. 6, т. 3 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК. Тъй като при завеждането на делото, молителя П.Г. е внесъл държавна такса в размер на 25 лв., допълнителната държавна такса по допускане на развода в размер на 15,00 лв. следва да се внесе от молителката Л. Х. -Г.,  както и 5,00 лева -  такса за издаване на изпълнителен лист.

Молителят П.Г. следва да заплати сумата в размер на 129.60 лева - държавна такса за определения размер на издръжката за детето за бъдеще време и сумата в размер на 43.20 лева държавна такса за определения размер на издръжката за детето за минало време, общо в размер на 172.80 лева,  както и 5,00 лева -  такса за издаване на изпълнителен лист.

Водим от горното и на основание  чл.321, ал.5 от ГПК, вр. с чл.50 и чл.51 от СК,съдът

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА с развод по взаимно съгласие брака между М.П.Г., ЕГН ********** с адрес *** и Л.Е.Х., ЕГН **********, с адрес ***,  сключен на 30.03.2005г. с акт за граждански брак №20/30.03.2005г.  на Община Свищов.

 

УТВЪРЖДАВА постигнатото между страните споразумение, уреждащо последиците от прекратяване на брака, както следва:

 

МЕСТОЖИВЕЕНЕ НА ДЕТЕТО:

 

Местоживеенето на малолетното дете П.М.Г., ЕГН ********** се определя на местоживеенето на майката Л.Е.Х., ЕГН ********** ***.

УПРАЖНЯВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА И РЕЖИМ ЗА ЛИЧНИ КОНТАКТИ С НЕНАВЪРШИЛОТО ПЪЛНОЛЕТИЕ ДЕТЕ:

 

Упражняването на родителските права  по отношение на малолетното дете П.М.Г., ЕГН ********** се  предоставят на майката Л.Е.Х., ЕГН **********.

 

Бащата М.П.Г., ЕГН ********** ще има следния режим на лични контакти с  малолетното дете П.М.Г., ЕГН **********: всяка трета събота и неделя от месеца, от 10.00 часа  до 17.00 часа в събота и от 10.00 часа до 17.00 часа  в неделя, без преспиване на детето при бащата, като взема и връща детето от и на адреса на майката. В случай, че бащата бъде фактически в невъзможност да осъществи личните си отношения в конкретни трети съботи и недели на месеца, по взаимно споразумение между родителите, с отчитане на предпочитанията на детето, личните отношения ще се осъществяват в други почивни дни на месеца.

 

ИЗДРЪЖКА НА НЕНАВЪРШИЛОТО ПЪЛНОЛЕТИЕ ДЕТЕ:

 

Бащата М.П.Г., ЕГН **********  ще заплаща на Л.Е.Х., ЕГН **********, като майка и законен представител  за малолетното дете П.М.Г., ЕГН ********** ежемесечна издръжка в размер на 180.00 лева, считано от влизане в сила на бракоразводното решение до настъпване на законни причини за изменение или прекратяване на издръжката платима до 25-то число на текущия месец по банкова сметка *** - *************, ведно със законната лихва за забава върху всяка просрочена месечна издръжка от датата на забавата до датата на заплащането ѝ.

 

Бащата М.П.Г., ЕГН **********  ще заплати на Л.Е.Х., ЕГН **********, като майка и законен представител  за малолетното дете П.М.Г., ЕГН ********** сумата от 2160,00 лева представляваща издръжка за минал период, считано от 01.12.2016 г., като ищецът ще заплаща месечно по горепосочената банкова сметка ***,00 лева, от които 180,00 лева -дължима издръжка за текущия месец и 120.00 лева - издръжка за минал период до погасяване на задължението за сумата от 2160,00 лева.

 

ПОЛЗВАНЕ НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ:

 

Ползването на семейното жилище  в гр.Свищов, ул*************, се предоставя на Л.Е.Х., ЕГН **********.

 

ИЗДРЪЖКА МЕЖДУ СЪПРУЗИТЕ:

 

Страните се съгласяват и споразумяват, че не дължат издръжка  по между си.

 

ФАМИЛНО ИМЕ СЛЕД РАЗВОДА:

 

След прекратяване на брака съпругата Л.Е.Х., ЕГН ********** ще носи предбрачното си фамилно име - Х..

 

ОСЪЖДА Л.Е.Х., ЕГН **********, с адрес *** да заплати допълнителна държавна такса по допускане на развода в размер на 15лв.,  както и 5,00 лева  такса за издаване на изпълнителен лист.

 

ОСЪЖДА М.П.Г., ЕГН **********  , с адрес *** да заплати държавна такса за присъдената издръжка в размер на 172.80 лв.(сто седемдесет и два лева и 80ст.),  както и 5,00 лева  такса за издаване на изпълнителен лист.

 

 

Решението не подлежи на обжалване.   

 

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: