Решение по дело №1189/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1349
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Мария Георгиева Бойчева
Дело: 20191100901189
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 25 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Гр. София, 22.07.2019 г.

 

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-8 състав, в закрито заседание на двадесет и втори юли две хиляди и деветнадесета година в следния състав       

                                                  

    СЪДИЯ : МАРИЯ БОЙЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 1189 по описа за 2019 година на Софийски градски съд, за да се произнесе, съобрази следното:

           

Производството е по реда на чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ и Глава двадесет и първа от ГПК.

Делото е образувано по жалба с вх. № 20190620135855, подадена от А.А. АД (в ликвидация), ЕИК *****, чрез адв. Ю.Н., в частта, с която се обжалва Отказ № 20190613150614/17.06.2019 г. на Агенцията по вписванията – Търговски регистър, постановен по заявление образец А5 с вх. 20190613150614 за вписване на промени по партидата на дружеството. В жалбата се прави искане отказът да бъде отменен и да бъде указано на Агенцията по вписванията – Търговски регистър да извърши вписване на заявените обстоятелства по партидата на дружеството.

Доколкото жалбата в частта по отказ № 20190613152247/17.06.2019 г. е предмет на търговско дело № 1182/2019 г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI-9 състав, настоящият състав разглежда жалбата само срещу Отказ № 20190613150614/17.06.2019 г., посочен в приложеното уведомително писмо на Агенцията по вписванията.

 

Съдът, след като обсъди доводите в жалбата и като се запозна с приложените писмени доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е процесуално допустима – подадена е в законоустановения срок, срещу акт, който подлежи на обжалване и от лице, което има правен интерес да обжалва отказа на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията – Търговски регистър.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

В случая е подадено по електронен път заявление образец А5 с вх. 20190613150614, с което е поискано да се впишат по партидата на А.А. АД (в ликвидация) промени в обстоятелствата – промяна на адреса на управление на дружеството, нов съвет на директорите, нов представляващ, вписване на едноличен собственик на капитала, промяна на вида на акциите на дружеството.

По подаденото заявление длъжностното лице по регистрацията е постановило обжалвания отказ, като е приело, че по отношение на дружеството има открито производство по ликвидация и търговската му дейност е прекратена, поради което заявените за вписване промени в обстоятелствата не следва да бъдат вписвани.

 

При така установеното съдът намира от правна страна следното:

Регистърното производство е охранително и изисква извършване на проверка за наличието на законовите предпоставки за извършване на заявеното вписване на обстоятелства/обявяване на актове. По подаденото заявление длъжностното лице по регистрация е длъжно да извърши проверка на обстоятелствата, предвидени в разпоредбата на чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ. Съгласно т. 4 и т. 5 от същата разпоредба, длъжностното лице по регистрация е задължено да провери дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закона и дали съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установяват от представените документи, т.е. извършва се проверка на съдържанието на представените документи, а не само на формалното им съществуване.

Съгласно разпоредбата на чл. 21, т. 8 от ЗТРРЮЛНЦ (нова – ДВ, бр. 105 от 2016 г.) документите, които по силата на закон се съставят с нотариално удостоверен подпис или с нотариално удостоверен подпис и съдържание, са въведени в базата данни на Информационната система по чл. 28б от Закона за нотариусите и нотариалната дейност, и дали представените документи съответстват на въведените данни за тях в Информационната система.

В настоящото производство съдът извършва самостоятелна проверка за спазване на изискванията за вписване на заявените обстоятелства, обявяване на заявените актове.

В случая заявлението е подадено от легитимирано лице – адвокат с писмено пълномощно.

Основателни са доводите на жалбоподателя, че заявените обстоятелства няма пречка да бъдат вписани дори и при открито производство по ликвидация, доколкото законодателят е предвидил възможност за продължаване на дейността на дружество в ликвидация, ако са налице законоустановените предпоставки за това.

В случая следва да бъде извършена проверка за редовността на процедурата по свикване и провеждане на общото събрание на акционерното дружество от 31.05.2019г.

Към датата на събранието акционерното дружество има издадени 1 200 бр. поименни акции и 3 800 бр. акции на приносител.

Редът за свикване на общо събрание на акционерното дружество е уреден в чл.23 от обявения в Търговския регистър устав на А.А. АД. Съгласно чл. 23, ал. 3 от устава на дружеството, свикването се извършва чрез покана, обявена в Търговския регистър. Съгласно чл. 23, ал. 6 и ал. 5 от ТЗ, поканата се обявява не по-малко от 30 дни преди откриване на общото събрание и съдържа на-малко следните данни: фирмата, седалището на дружеството, мястото, датата и часа на събранието; вида на общото събрание, дневния ред на въпросите, предложени за обсъждане, както и предложения за решения; съобщение за формалностите, ако са предвидени в устава, които трябва да бъдат изпълнени за участие в събранието и за упражняване на правото на глас.

При извършената от съда справка по партидата на дружеството в Търговския регистър, не се установява да е обявена покана за свикване на общо събрание на дружеството за 31.05.2019 г., решенията от което се претендира да бъдат вписани в регистъра. Такива доказателства не са представени от заявителя към заявлението, нито към разглежданата жалба.

В случая по отношение на дружеството е открито производство по ликвидация и е вписан ликвидатор, който има правата и задълженията на изпълнителния орган на дружеството, съгласно изричната норма на чл. 269, ал. 1 от ТЗ. Следователно същият разполага с правомощията да свика общо събрание на акционерите на дружеството. В случая не е представен към заявлението надлежен протокол за приемане на решение от ликвидатора за свикване на процесното общо събрание, проведено на 31.05.2019 г.

Разпоредбите на устава не се дерогират поради обстоятелството, че се твърди едно лице да е придобило всички акции от капитала на дружеството. Към датата на представения протокол от 31.05.2019 г., това лице не е вписано като едноличен собственик на капитала по партидата на акционерното дружество в Търговския регистър. За пълнота на изложението следва да се отбележи, че джирото върху временно удостоверение № 14/05.12.2013 г. и джирото върху временно удостоверение № 17/05.12.2013 г. са с дата 31.05.2019 г., която съвпада с датата на твърдяното общо събрание на акционерите (протокола на едноличния собственик на капитала). Нито в съдържанието на положеното джиро, нито в протокола на едноличния собственик на капитала има поставен час, поради което не може да се направи еднозначен и обоснован извод, че джирото и вписването в книгата на акционерите предшестват приетите решения, чието вписване се претендира с подаденото заявление.

С оглед на горното съдът намира, че от представените доказателства не се установява спазването на процедурата по свикване на общото събрание на дружеството, проведено на 31.05.2019 г. Поради това приетите от същото решения не могат да породят целените правни последици за промени в подлежащите на вписване обстоятелства.

В случая не са налице предпоставки за приложение на нормата на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ, доколкото не се установява обявена покана за общото събрание от данните по партидата на дружеството в Търговския регистър, а не се касае само за непредставен със заявлението документ.

По изложените съображения съдът намира, че не се установява от представените доказателства съответствието със закона на заявените за вписване обстоятелства и подадената жалба следва да бъде оставена без уважение като неоснователна.

 

Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба с вх. № 20190620135855, подадена от А.А. АД (в ликвидация), ЕИК *****, в частта, с която се обжалва Отказ № 20190613150614/17.06.2019 г. на Агенцията по вписванията – Търговски регистър, постановен по заявление образец А5 с вх. 20190613150614.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

След влизане в сила на решението, препис от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията – Търговски регистър за сведение.

 

 

СЪДИЯ :