Решение по дело №893/2019 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 134
Дата: 4 май 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Данчо Йорданов Димитров
Дело: 20193230200893
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Добрич, 04.05.2020 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Добричкият районен съд, наказателна колегия, шестнадесети съдебен състав, в публичното заседание на шести март две хиляди и двадесета година, в състав:

Председател: Данчо Димитров

 

При участието на секретаря Маргарита Калинова, разгледа докладваното от съдия Димитров АНД № 893 по описа на Добричкия районен съд за 2019 г. и за да се произнесе, взе следното предвид:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от ЧЗП П.М.П., с. Северци, общ. Крушари, ул. *, представляван от П.М.П. с ЕГН **********, чрез адвокат Р.С. ***, с адрес за призоваване: гр. Добрич, ул. „Независимост” № 14, офис 401, срещу наказателно постановление № 08-001231/161 от 08.05.2019 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” със седалище Добрич, с което на ЧЗП П.М.П. с ЕГН **********,***, в качеството на работодател, за нарушение по чл. 1, ал. 2 във вр. с чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда, на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лв.

С жалбата се иска отмяна на наказателното постановление, като неправилно и незаконосъобразно.

В съдебно заседание пълномощникът на жалбоподателя поддържа жалбата.

Въззиваемата страна чрез процесуалния си представител счита жалбата за неоснователна, а наказателното постановление – за правилно и законосъобразно.

Добричкият районен съд, като прецени събраните доказателства и становищата на страните, намира за установено следното:

В административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Актът за установяване на административно нарушение /АУАН/ е съставен в законоустановените срокове от компетентното длъжностно лице в присъствие на нарушителя, документирано с подписа му и в присъствие на двама свидетели, връчен е на нарушителя и съдържа необходимите реквизити по чл. 42 от ЗАНН. При съставяне на акта нарушителят не се е възползвал от правото си на възражения и обяснения. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН е било депозирано писмено възражение по акта, което е било разгледано от наказващия орган и оставено без уважение като неоснователно.

Наказателното постановление /НП/ е издадено в рамките на давностния срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН от компетентния административнонаказващ орган, съдържа необходимите реквизити по чл. 57 от ЗАНН и е надлежно връчено на нарушителя.

Предвид изложеното съдът намира, че наказателното постановление е законосъобразно в процесуален аспект.

По отношение на визираното нарушение и приложимия материален закон съдът установи следното:

С обжалваното наказателно постановление, на ЧЗП П.М.П. е наложено административно наказание глоба за това, че в качеството си на работодател не е изпълнил задължението си да сключи трудов договор с работничката Б.Ю.А. преди постъпването й на работа.

Актосъставителят и наказващият орган са приели, че частният земеделски производител е нарушил разпоредбите на чл. 1, ал. 2 във вр. с чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда, съгласно които отношенията при предоставяне на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения с трудов договор, сключен в писмена форма.

За това нарушение, на основание чл. 414, ал. 3 от КТ, на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лв.

Жалбоподателят оспорва така вмененото му нарушение. Както с жалбата, така и в съдебно заседание частният земеделски производител лично и чрез пълномощника си навежда доводи, че не е осъществил вмененото му нарушение, тъй като Б.Ю.А. не е осъществявала трудова дейност, а само му е помагала инцидентно.

След преценка на събраните доказателства, съдът установи следното:

В хода на съдебното дирене са ангажирани две групи доказателства.

От една страна са констатациите в АУАН, протокол № 1904735/ 11.03.2019 г. за извършена проверка, декларация от 12.02.2019 г. на Б.А., писмено сведение от П. П. от 12.02.2019 г., констативен протокол с изх. № *********/12.02.2019 г., постановление от 12.02.2019 г. и трудов договор № 001 от 13.02.2019 г., подкрепени с показанията на свидетелите Е.К.И., С.Н.П., М.Ц.Д. и В.С.Й..

От друга страна са ангажираните от страна на жалбоподателя гласни доказателства, обективирани посредством обясненията си и показанията на свидетелите Б.Ю.А. и К.Ю.М..

Така формираните условно две групи доказателства са ангажирани с взаимно изключващи се цели: първата група да потвърдят, а втората да опровергаят обвинението и съдът ги цени по следния начин:

Видно от показанията на свидетелите Е.К.И., С.Н.П. и М.Ц.Д., на 12.02.2019 г., около 16:00 часа, същите извършили проверка за спазване на трудовото законодателство във ферма за отглеждане на едър рогат добитък, находяща се в с. Северци, община Крушари, стопанисвана от ЧЗП П.М.П.. Във фермата инспекторите заварили Б.Ю.А., която сваляла бали от купа слама и дъщеря й З.И.А., която хранела животните. Инспекторите предоставили на Б.А. бланка, наименувана: „Декларация от лице, работещо по трудово/гражданско правоотношение във връзка с извършването на проверка по спазване на трудовото и осигурително законодателство”, в която А. посочила, че помага в кравефермата, когато има нужда. Били снети и писмени обяснения от П.М.П. /под формата на сведения/, видно от които, заварените лица му помагали в екстремни за него ситуации.

От възприетото по време на проверката и писмените сведения от земеделския производител П. П., инспекторите достигнали до извода, че същият периодично вика Б.А. да работи във фермата, като тя се грижи за животните, както и че ще сключва трудов договор с нея. В тази връзка било съставено постановление за обявяване съществуването на трудово правоотношение, екземпляри от които били връчени на П. и А.. На 18.02.2019 г. в Дирекция „Инспекция по труда” със седалище Добрич бил представен трудов договор на Б.А. с № 001 от 13.02.2019 г.

При така установената фактическа обстановка, която не се оспорва, както актосъставителят, така и наказващият орган са приели, че ЧЗП П.М.П., качеството си на работодател, не е изпълнил задължението си да сключи трудов договор с работничката Б.Ю.А. преди постъпването й на работа, с което е осъществил състава на чл. 1, ал. 2 във вр. с чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда.

Съдът кредитира показанията на свидетелите Е.К.И., С.Н.П. и М.Ц.Д., но от същите не може да се установи по категоричен и безспорен начин, че на 12.02.2019 г. св. А. е била в трудово правоотношение с жалбоподателя, без последния да е изпълнил задължението си да сключи трудов договор с нея.

На първо място от попълнената при проверката от св. Б.А. декларация не могат да се изведат изводи за наличието на съществените елементи на трудово правоотношение. Разпитани в съдебно заседание свидетелите И., П. и Д. също не могат категорично да заявят, че присъствието на А. във фермата на земеделския производител е свързано със заплащане на труд. Самата Б.А., разпитана като свидетел, категорично опровергава твърденията на Дирекция „Инспекция по труда” за наличие на трудово правоотношение. Тя сочи, че присъствието й във фермата на П. П. е инцидентно и по негова внезапна молба, понеже същият се е разболял. Също така заявява, че не е имала изрична уговорка със земеделския производител да й бъде заплатено за оказаната помощ. В тази насока са и показанията на сестрата на Б.А. - свидетеля К.Ю.М., по чиито сигнал е била инициирана проверката във фермата на земеделския производител.

Съдът не намира основания да не кредитира показанията на свидетелите Б.А. и К.М., чийто показания са последователни и логични, отчитайки, че същите кореспондират с твърденията на А. и земеделския производител П. П., обективирани в попълнените при проверката от тях декларация и сведение, които обстоятелства са били известни и на наказващия орган. Както вече бе посочено, от попълнената от А. декларация не могат да се изведат изводи за наличието на трудово правоотношение – работно място, длъжност, работно време, трудово възнаграждение и почивни дни.

Съдът намира, че не следва да кредитира показанията на свидетеля В.С.Й., тъй като същите се оборват от показанията на свидетелите Б.А. и К.М.. От друга страна е налице индиция за нейната заинтересованост, отчитайки, че Й. е участвала в изборите за кмет на с. Северци, които избори са били спечелени от Д. Д. П.а - съпруга на земеделския производител П. П..

Както вече бе посочено, съдът кредитира показанията на свидетелите Е.К.И., С.Н.П. и М.Ц.Д., но от същите не може да се установи по един категоричен и безспорен начин, че на 12.02.2019 г. Б.Ю.А. е престирала работна сила за жалбоподателя, която престация на труд е предмет на трудово правоотношение.

          Срещу тези улики, противостоят твърденията на жалбоподателя, подкрепени с показанията на свидетелите Б.А. и К.М., дадени в съдебно заседание, които дори да са израз на защитна позиция, съставляват годно доказателствено средство.

Така, при наличната доказателствена съвкупност е налице обективна невъзможност да се преодолее констатираното противоречие.

Предвид изложеното, съдебният състав намира, че вмененото на ЧЗП П.М.П. нарушение по чл. 1, ал. 2 във вр. с чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда не е доказано по несъмнен и категоричен начин в съответствие с изискването на чл. 303, ал. 2 от НПК, като са налице обстоятелства, анализирани по-горе, внасящи основателни съмнения в обвинителната теза на наказващия орган.

Имайки предвид основния принцип, залегнал в ЗАНН, че тежестта на доказване на нарушението се възлага на наказващия орган, в настоящия случай съдът приема, че с издаването на наказателното постановление, административнонаказващият орган е нарушил разпоредбата на чл. 53, ал. 1 от ЗАНН, като е наложил на жалбоподателя административно наказание глоба, без да е установил по безспорен начин извършеното нарушение.

Липсата на безспорни доказателства води до несъставомерност на деянието, а оттам и до единствения логичен извод за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление, обуславящ отмяната му. В тази насока виж Решение № 69 от 04.03.2020 г. на АдмС – Добрич по к.а.н.д. № 746/2019 г., постановено по идентичен случай.

Страните не претендират сторени по делото разноски.

Така мотивиран и на основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 08-001231/161 от 08.05.2019г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” със седалище Добрич, с което на ЧЗП П.М.П. с ЕГН **********,***, в качеството на работодател, за нарушение по чл. 1, ал. 2 във вр. с чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда, на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред Административен съд – Добрич в 14–дневен срок от уведомяването на страните.

                                                                                                                                 

 

       Председател:

                               /Данчо Димитров/