Определение по дело №601/2018 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 829
Дата: 26 ноември 2018 г. (в сила от 26 ноември 2018 г.)
Съдия: Радост Красимирова Бошнакова
Дело: 20181700500601
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 26 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 829

гр. Перник, 26.11.2018 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ПЕРНИШКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, Трети въззивен състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и шести ноември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ДАСКАЛОВА

 ЧЛЕНОВЕ: РАДОСТ БОШНАКОВА

КРИСТИАН ПЕТРОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Р. Бошнакова в.ч.гр.д. № 601 по описа на съда за 2018 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 2 от ГПК.

Образувано е по частна жалба на Й.С.П. против разпореждане № 776 от 04.09.2018 г., имащо характер на определение, постановено по гр. дело № 872/2016 г. по описа на Радомирски районен съд, с което е върната исковата молба, подадена от Й.С.П. и А.С.Г. против В.В.М., Т.В.О., Т.М.Т., Ж.М.М., Р.М.Б. и К.И.М., а производството по делото – прекратено, поради неотстраняване в срок на допуснати нередовности на исковата молба.

Жалбоподателят Й.С.П. твърди, че обжалваното определение на първоинстанционния съд е неправилно, тъй като са изпълнени всички дадени от него указания за отстраняване на допуснатите нередовности на исковата молба, като са изложени обстоятелствата, в съответствие с които е направено искането. Иска обжалваното разпореждане да бъде отменено.

Ответниците по въззивната частна жалба в срока по чл. 276, ал. 1 от ГПК не са подали отговор на частната жалба.

Частната въззивна жалба е подадена в едноседмичния срок по чл. 275, ал. 1 от ГПК (съобщението за постановеното от Радомирски РС разпореждане е връчено на съищеца Й.П. на 19.09.2018 г.), от процесуално легитимирана страна - с правен интерес да обжалва разпореждането на първоинстанционния съд, поради което същата е процесуално допустима.

Частта от обжалваното разпореждане, с която исковата молба е върната, а производството по делото – прекратено, по отношение на съищеца А.Г., е влязло в законна сила. Това е така, защото в случая е налице установителен иск за собственост, предявен от ищците Й.П. и А.Г. като съсобственици на процесния имот въз основа на осъществено в тяхна полза давностно владение, по който те са обикновени другари, тъй като всеки от тях защитава своето право на собственост. Следователно всеки другар води сам своя процес в рамките на едно общо производство, поради което законните и съдебните срокове текат поотделно за всеки отделен другар, като пропускането им засяга само този от другарите, който е допуснал пропускането. Ищецът А.Г. в законния срок по чл. 275, ал. 1 от ГПК не е подал частна жалба срещу оспорвания съдебен акт в настоящото производство, нито се е присъединил към подадената такава от ищеца Й.П. по реда на чл. 273 във вр. с чл. 265, ал. 1 от ГПК, за която му е съобщено на 11.10.2018 г., поради което разпореждането на първоинстанционния съд, имащо характер на определение, по отношение на ищеца А.Г. е влязло в законна сила и въззивният съд не може да извърши проверка на правилността на оспорвания съдебен акт и по отношение на необжалвалия обикновен другар на жалбоподателя.

Разгледана по същество частната жалба е основателна.

Производството по делото пред първоинстанционния съд е образувано по предявен от Й.П. и А.Г. (така уточняваща молба от 30.07.2018 г.) против В.В.М., Т.В.О., Т.М.Т., Ж.М.М., Р.М.Б. и К.И.М. положителен установителен иск по чл. 124, ал. 1 от ГПК за признаване принадлежността на правото на собственост върху недвижим имот с площ от 1.460 дка, находящ се в землището на с. *** (бивше с. ***), в местността Горно Равнище, при граници: изток – собствен имот на наследници на П.С. Г.; запад – имот на наследници на Д.С. Г.; север – имот на наследници на П.С. Г. и И.З. Г., и юг – път, въз основа на изтекла в тяхна полза придобивна давност, при дялове 1/8 идеална част за Й.П. и 7/8 идеални части за А.Г..

Видно от предявената искова молба и уточняващите я молби, включително и молба от 21.08.2018 г., подадени в изпълнение на дадени от първоинстанционния съд указания за отстраняване на допуснати нередовности на исковата молба, част от тях дадени и в изпълнение на определение от 12.06.2018 г., постановено по гр. дело № 295/2018 г. на Пернишки ОС, ищецът Й.П. твърди, че наследодателят му П.С. Г. е бил собственик на застроено дворно неурегулирано място в землището на с. *** - заличено, сега с. ***, находящ се в местността Горно Равнище, с площ от 4000 кв.м., при съседи: земеделска земя, наследници на Т.З. Г., наследници на Д.С. Г. ***, въз основа на осъществено от него давностно владение през периода от 1918 г. до 1968 г., като имотът никога не е имал характер на земеделска земя и не е бил внасян в ТКЗС, но през 1968 г. бил отчужден за изграждане на язовир Пчелина. Поддържа, че въпреки отчуждението наследодателят не е губил владението си върху имота, което след смъртта му е продължило от неговия син С. П.Г. и неговото семейство, а след смъртта на последния през *** г. до настоящия момент от него и брат му А.Г. при посочените дялове. Твърди, че част от съсобствения им имот с площ от 1.460 дка попада в имот на ответниците, възстановен им с решение от 20.12.1999 г. на реституционния орган като наследници на Д.С. Г., което обосновава и правния му интерес от установяване на собствеността за тази част от имота по отношение на ответниците (така уточняващи молби от 03.07.2018 г. и 21.08.2018 г.), като е направено и съответно с исковата молба искане – така формулираният срещу ответниците петитум на исковата молба в уточняваща молба от 21.08.2018 г.

Настоящият състав на въззивния съд намира, че така изложените от жалбоподателя обстоятелства, обосноваващи предявената от него искова претенция, са в съответствие с формулираното от същия искане, за което той е навел и твърдения, обуславящи правния му интерес от установяване на собствеността върху процесния имот по отношение на ответниците като наследници на Д.С. Г.. Налице е яснота както относно площта на имота и дела в собствеността, предмет на исковата претенция, така и относно формулираното срещу ответниците искане, поради което приетото от първоинстанционния съд противоречие е необосновано, а изводът му за неяснота на въведения с исковата молба предмет на делото, респ. на търсената и дължима защита и съдействие от съда – незаконосъобразен. Дали за ищеца е възникнало право на собственост върху процесния имот на посоченото от него придобивно основание и в претендирания дял от собствеността върху процесния имот, включително и при разглеждане на твърдяното присъединяване на владението на наследодателите, са въпроси по съществото на въведения с исковата молба правен спор, и те не могат да обосновават изискване за съответно излагане на твърдения в исковата молба.

Предвид гореизложеното въззивният съд намира, че предявената от жалбоподателя искова молба е редовна, поради което оспорваното разпореждане на първоинстанционния съд, имащо характер на определение, се явява незаконосъобразно и като такова, в частта относно ищеца и жалбоподател Й.П., трябва да бъде отменено, а делото в тази част - върнато за продължаване на съдопроизводствените действия.

По изложените съображения Пернишки окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ разпореждане № 776 от 04.09.2018 г., имащо характер на определение, постановено по гр. дело № 872/2016 г. по описа на Радомирски районен съд, в частта, с която е върната исковата молба, подадена от Й.С.П., а производството по делото в тази му част – прекратено.

ВРЪЩА делото на Пернишки районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия по отношение на Й.С.П..

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                        ЧЛЕНОВЕ:      1.

 

 

                                                                                                          2.