Определение по дело №453/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 133
Дата: 10 юни 2020 г. (в сила от 10 юни 2020 г.)
Съдия: Петър Славов Петров
Дело: 20202150200453
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ПРОТОКОЛ

                                                   №133        

10.06.2020 година                                                                          град Несебър

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                 Наказателен състав

На десети юни                                               две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР ПЕТРОВ

 

Секретар: Радостина Менчева

Прокурор: Радост Бошнакова

Сложи за разглеждане докладвано от председателя

Наказателно общ характер дело № 453 по описа за 2020 година

На именното повикване в 16:20 часа се явиха:

 

Обвиняемият К.Х.Х., редовно призован за датата и часа на днешното съдебно заседание се явява лично и с упълномощения си защитник адв.Б.П. ***.

           Районна прокуратура- Бургас, Териториално отделение Несебър, редовно призована, се представлява от прокурор Бошнакова.

         

           ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

           Адв.П.: Да се даде ход на делото.

 ОБВИНЯЕМИЯТ: Да се гледа делото.

 Съдът намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

 

                                     О П Р Е Д Е Л И :

 

 ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

           Производството е по реда на чл.381 и сл. от НПК, и е образувано по внесено от Районна прокуратура- Бургас, Териториално отделение Несебър споразумение за решаване на делото в досъдебното производство.

 

 СЪДЪТ пристъпва към снемане самоличността на обвиняемия.

           К.Х.Х., роден на ***г***, с постоянен и настоящ адрес:***, българин, български гражданин, със средно образование, разведен, осъждан, консултант в „Пилет Енерджи Груп“ ООД – гр.Свети Влас, ЕГН **********.

 

 СЪДЪТ РАЗЯСНЯВА на обвиняемия правата му по чл.55 от НПК.

 ОБВИНЯЕМИЯТ: Запознат съм с правата си по чл.55 от НПК.

 

            Съдът, на основание чл.274 от НПК, разяснява на страните правото им на отводи на състава на съда, секретаря и на прокурора.

             ПРОКУРОРЪТ: Нямам искания за отводи.

             Адв.П.: Няма да правим отвод на състава на съда, прокурора и секретаря.

  ОБВИНЯЕМИЯТ: Нямам искания за отводи и по доказателствата.

 

  СЪДЪТ дава думата на прокурора по повод внесеното споразумение.

 

  ПРОКУРОРЪТ: С обвиняемия и неговия упълномощен защитник постигнахме съгласие за приключване на наказателното производство, повдигнато спрямо него, по реда на глава ХХІХ от НПК и обсъдихме параметрите за вида и размера на наказанието. Съобразявайки се с личността на обвиняемия и факта, че разпоредбата на чл.57 от НПК предвижда при алтернативност на наказанията да се приложи този, който е най-благоприятният за дееца. Приемам, че деянието не е с такава висока обществена опасност и би могло да се постигне целите на чл.36 от НК с налагането на наказанието Глоба, която законодателят е предвидил в разпоредбата на чл.338, ал.1 от НК. По отношение вида и размера на наказанието правя настоящото предложение като моля след приключване на наказателното производство по този ред моля да върнете делото на Районна прокуратура- Бургас, Териториално отделение Несебър за произнасяне по отношение на другия обвиняем, тъй като по отношение на него се инициират предложения за освобождаване от наказателна отговорност и поради тази причина няма как в едно производство да бъде разгледано едновременно. Има и други веществени доказателства, но по тях ще има последващо произнасяне с участието на другия обвиняем. Това са доказателства, които съм представила пред Вас, касаещи участието на този обвиняем.

 

  Адв.П.: С представителя на РП- Несебър обсъдихме и подписахме споразумение за решаване на наказателното производство като параметрите са посочени в същото и аргументите, изложени от прокурора, се споделят от защитата, поради което не се налага да бъдат повтаряни. Считам, че постигнатото между защитата, обвиняемия и прокуратурата споразумение не противоречи на закона и морала и моля да го одобрите.

ОБВИНЯЕМИЯТ: Запознат съм с обвинението и го разбирам. Лично подписах споразумението. Признавам се за виновен по повдигнатото обвинение. Съгласен съм с определеното от съда наказание, което следва да ми бъде наложено. Разяснено ми е в какво се състои това наказание. Желая да бъде одобрено споразумението. Разбирам последиците от одобряване на споразумението, а именно, че то има силата на присъда, влиза веднага в сила и не подлежи на обжалване. Декларирам, че се отказвам от разглеждане на делото по общия ред.

СЪДЪТ, след като се запозна с представеното споразумение, намира, че по начина, по който е описано деянието, предмет на обвинението, и за което обвиняемият е привлечен в това му качество по Досъдебното производство, същото се явява несъставомерно. За да бъде осъществен съставът на чл.338, ал.1 от НК от обективна страна е необходимо деецът да упражнява правомерна фактическа власт върху предметите, поставени под специален режим по  ЗОБВВПИ,  и да е имал поведение, довело до неприлагане на мерки за сигурност при боравене с тези поставени под контрол предмети, които мерки са необходими за осигуряване безопасност на живота и здравето на околните лица. Според обвинението, на инкриминираната дата обвиняемият правомерно е осъществявал непосредствена и непрекъсната фактическа власт върху огнестрелното оръжие и боеприпасите в съответствие с даденото му разрешените. Това изключва поведението му да изпълнява съставомерния признак на състава на престъпление - „държи“ същото оръжие и боеприпаси в нарушение изискванията на чл.98, ал.1 от ЗОБВВПИ, тоест законът не изисква от обвиняемия, когато държи оръжието си, за да го използва по предназначение и за целта, за която го притежава, в случая за ловна дейност, това държание да се осъществява в метална каса или пък да се намира в тази метална каса, когато осъществява правомерната дейност по неговото пренасяне. В закона липсват разписани правила по какъв точно начин се осъществява носенето на огнестрелното оръжие и боеприпасите от получилите разрешение за това лица. Преценката е предоставена на носителя на разрешението.

В разпоредбата на чл.59, ал.1 ЗОБВВПИ са формулирани общи правила за дължимите мерки за сигурност, без посочване на точното съдържание на действията на задълженото лице за характера, вида и начина на осъществяване на тези мерки, така че да се постигне преследваната от закона степен на сигурност при съхраняването, носенето и употребата на огнестрелно оръжие и на боеприпаси. При тях, тоест при съхраняването носенето и употребата на огнестрелно оръжие и боеприпаси, получилият разрешение за тази дейност следва да разчита на своя житейски опит, на завършилия курс и успешно положен изпит за безопасно боравене с огнестрелно оръжие, което може да е за служебни цели, за самоотбрана или, както в случая, за ловни цели, при успешно положен изпит и приложен билет за лов, както и за наложилото го в такива случаи обективна практика за вземане на мерки за сигурност. За обуславяне на бланкетната норма на чл.338, ал.1 от НК не е достатъчно да се цитират нормите от ЗОБВВПИ, които също съдържат общи правила и пожелания за спазване на мерки и правила като при запълването й с чл.59, ал.1 от същия закон в случая е необходимо да се посочи в обвинението му в какво конкретно се изразява бездействието на обвиняемия  по „невземане на мерки за сигурност при държанието и пренасянето на оръжието и боеприпасите“, които мерки са били необходими, за да се не се стигне до обективни предпоставки това оръжие и тези боеприпаси да не бъдат откраднати, изгубени или достъп до тях да нямат други лица, или с  какви негови бездействия, докато е държал и пренасял оръжието и боеприпасите, той не е спазил мерките, необходими за недопускане на злополуки или наранявания.

По този начин формулирано обвинението се явява общо и лишава както обвиняемия, така и съда от възможността да установи каква според обвинението е била конкретната неправомерна дейност на обвиняемия, какви конкретни действия е извършил, или по-специално какви бездействия е извършил, респективно липсата на действия, изразяваща се в невземане на конкретни  мерки за сигурност, които от своя страна да са довели до неспазване на правилата на специалния закон, макар и при разрешената му, а от там и правомерна, дейност при държането и пренасянето на огнестрелното оръжие и това налага извода за несъставомерност на деянието по чл.338, ал.1 от НК, което от своя страна има за последица неодобряване на постигнатото между страните споразумение за описаното в него деяние.

 

Предвид това, на основание чл.382, ал.8 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НЕ ОДОБРЯВА постигнатото между Районна прокуратура- Бургас, Териториално отделение Несебър, адв.Б.П. и обвиняемия К.Х.Х. споразумение за решаване на досъдебното производство №304-ЗМ-2602 от 2016 го по описа на РУ на МВР Несебър.

ВРЪЩА ДП №304-ЗМ-2602/2016 го по описа на РУ на МВР Несебър на Районна прокуратура- Бургас, Териториално отделение Несебър.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 16,40 часа.

 

 

СЪДЕБЕН СЕКРЕТАР:                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: