Определение по дело №1682/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2096
Дата: 15 август 2018 г.
Съдия: Юлия Русева Бажлекова
Дело: 20183100501682
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 18 юли 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………………

     Варненският окръжен съд, гражданско отделение в закрито заседание на 13.08.2018г. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ:СВЕТЛА ПЕНЕВА

НИКОЛА ДОЙЧЕВ

     като разгледа докладваното от съдия Ю.Бажлекова ч.гр.д. № 1682 по описа за 2018г., за да се произнесе взе предвид следното:

     Производството е образувано е по частна жалба на адв.С.Х., в качеството му на пълномощник на С.А.В., Е.С. Христова, М.С.В., И.-Александър С.В., представлявани от техния баща и законен представител С.А.В. и А.С.В., действащ със съгласието на своя баща и законен представител С.А.В. срещу определение № 6380/04.06.2018г. на Варненския районен съд, постановено по гр.д. № 16836/2017г., с което е прекратено производството по същото дело.

В жалбата са изложени доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното определение, като се сочи, че съгласно текста на разпоредбата на чл.4 и чл.11 КМЧП, Българския съд е компетентен да разгледа делото относно определянето на издръжка на ненавършилите пълнолетие деца на страните, предвид обстоятелството, че те са български граждани. Това следва и от разпоредбите на чл.87, ал.1, ал.3 и чл.48 КМЧП, доколкото отечественото право, в случая българското е по-благоприятно за ищеца, тъй като канадското законодателство явно предвижда и възможност за неплащане на издръжка от единия родител, докато в българското не е предвидено такова изключение. Съгласно разпоредбата на чл.78, л.3 КМЧП дори при приложимо чуждо право,в случай, че то не допуска присъждане на издръжка, се прилага българското право. Излагат се и доводи за противоречие на постановеното от канадския съд решение, в частта за издръжката с нормите на обществения ред на Р България и повелителните разпоредби на чл.14 от Конституцията на Р България и чл.143 СК.

Иска се от настоящата инстанция да отмени обжалваното определение и върне делото за продължаване на съдопроизводствените действия.

Настоящият състав на Варненски окръжен съд, като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани в частната жалба и прецени събраните доказателства на основание чл.235 ГПК, счита за установено от фактическа и правна страна следното:

Пред ВРС е депозирана искова молба от С.А.В., в качеството му на законен представител на Е.С.В., ЕГН **********, М.С.В., р. на 03.10.2008г., И. Александър С.В., р. на 11.06.2010г. и А.С.В., р. на ***г., действащ със съгласието на своя баща С.А.В., всички чрез пълномощника адв. Х. срещу И.И.К., с която са предявени обективно и субективно съединени искове за заплащане на издръжка за минало време/ една година назад от предявяване на иска/, на основание чл.149 СК в размер на 180лв. за Е. и М., 160лв. за И. Александър и 200лв. за А.С.В., както и за заплащане на месечни издръжки в посочените размери, считано от подаване на исковата молба, на основание чл.143 СК. В молбата е посочено, че след настъпилата фактическа раздяла между родителите през 2012г., децата живеят в домакинството на бащата в гр.Торонто, обл. Онтарио Канада. В момента децата също живеят при ищеца в Канада и посещават училище там. Бракът на С.А.В. и И.И.К. е прекратен с решение на съда в Торонто. Посочва се също, че издръжка за децата не е претендирана и присъждана, тъй като това не е условие за допускане на развод съгласно правото на Канада. Упражняването на родителските парва е предоставено на бащата, като на майката е определен режим на контакти с децата.

С допълнително молба е посочен адрес на ответницата в Канада, гр.Торонто.

С писмен отговор ответницата е оспорила предявените искове като недопустими, евентуално неоснователни.

За международната си компетентност съдът следи служебно, независимо дали тя се урежда от Регламент на Европейския съюз/ЕО/, от двустранен договор, със страна, която не е член на ЕС, от международна конвенция или от Кодекса на международното частно право. В случая международната компетентност се урежда от КМЧП. От изложените твърдения в исковата молба и представените с нея писмени доказателства се установява, че обичайното местопребиваване на ищеца, ответницата и децата, по отношение на които се претендира заплащане на месечна издръжка е в страна, която не е членка на ЕС.Бракът на родителите е прекратен с решение на канадски съд, като е определено местоживеене на децата при бащата, на когото е предоставено и упражняването на родителските права. Съгласно посоченото в ТР №1/19.02.2010г. по т.д.№1/2009г. на ОСГКТК на ВКС споровете по искове за упражняване на родителски права, режим на лични контакти на детето, при наличие на международен елемент в правоотношението в случай на обичайно местопребиваване на детето в страна, която не е член на ЕС се прилага Конвенцията за компетентността, приложимото право, признаването, изпълнението и сътрудничеството във връзка с родителската отговорност и мерките за закрила на децата от 1996г., ратифицирана със закон, приет от 40-то НС на 18.01.2006г. от Р България. Съгласно чл.5, ал.2 от Конвенцията компетентни да вземат мерки за закрила на детето, в случай на промяна на обичайното местопребиваване на детето в друга договаряща държава имат органите на държавата, в която е новото му обичайно местопребиваване. При спорове за издръжка при наличие на международен елемент в правоотношението, в случай на обичайно местопребиваване на детето в държава, която не е член на ЕС се прилага КМЧП, предвид чл.4 от Конвенцията. Отношенията между родители и деца се уреждат от правото на държавата, в която е обичайното местопребиваване на детето или неговото отечествено право, ако то е по-благоприятно за него, когато родителите и детето нямат общо обичайно местопребиваване – чл.85, ал.2 КМЧП. Задължението за издръжка се урежда от правото на държавата, в която е обичайното местопребиваване на търсещия издръжка – чл.87, ал.1 КМЧП. Изключения от това правило, предвиждащи приложение на отечественото право на търсещия издръжка са предвидени в хипотезите при които отечественото право на търсещия издръжка е по-благоприятно за него – чл.87, ал.1 КМЧП, когато търсещият и дължащият издръжка са граждани на една и съща държава и дължащият издръжка има обичайно местопребиваване в тази държава и когато приложимото чуждо право по л.1 и ал.2 не допуска присъждането на издръжка. Налага се извода, че компетентни да се произнасят по спор за издръжка са съдебните органи на държавата, в която е обичайното местопребиваване на търсещия издръжка, с посочените изключения.

Предвид изложеното, настоящият въззивен състав на съда счита, че  правилно и съобразявайки разпоредбата на чл.5 от Конвенцията и разпоредбите на КМЧП Районен съд-Варна е приел, че с оглед обичайното местопребиваване на децата в Канада, компетентни да се произнесат по спора относно издръжката им са съдебните органи на Канада. В случая не се установява приложимостта на изключенията по чл.85 и чл.87 КМЧП. Обичайното местопребиваване на търсещите издръжка и лицето от което се претендира е в Канада, гр.Торонто, като не се установява, че отечественото право на децата, в случая българското е по-благоприятно за тях по отношение на исковете за издръжка. Въз основа на обстоятелството, че канадското право допуска възможност за неплащане на издръжка в полза на дете при прекратяване на брака между родителите, както и, че присъждането на такава не е условие за допускането на развода не може да се направи безспорен извод, че българското право е по-благоприятно за децата или, че канадското право не допуска присъждане на издръжка. От заявеното в исковата молба и данните по делото се установява, че последиците от прекратяването на брака са уредени по споразумение между страните, в което е посочено, че майката няма да заплаща издръжка за децата. В исковата молба ищецът изрично е заявил, че до този момент присъждане на издръжка в полза на децата не е претендирано. Не са изложени твърдения и ангажирани доказателства, че канадското право не допуска присъждане на такава в отделно производство след постановяване на решението за развода. В тази връзка, съдът отчита и обстоятелството, че спорът за упражняването на родителските права и издръжката е разрешен с влязло в сила решение за развод, постановено от канадски съд, поради което и предявените искове за присъждане на издръжка са недопустими.

С оглед на изложеното настоящият състав намира, че спорът не е подведомствен на българския съд.

Поради съвпадане на изводите на въззивния съд, с тези на първоинстанционния, обжалваното определение следва да бъде потвърдено.

Водим от гореизложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И

 

     ПОТВЪРЖДАВА определение № 6380/04.06.2018г. на Варненския районен съд, постановено по гр.д. № 16836/2017г.

Определението може да бъде обжалвано по реда на чл.274, ал.3 ГПК с частна касационна жалба пред ВКС в седмичен срок от връчването му.

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:            ЧЛЕНОВЕ: