Решение по дело №656/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1301
Дата: 21 юли 2020 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20207180700656
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 март 2020 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

РЕШЕНИЕ

 

№ 1301

град Пловдив, 21.07. 2020 год.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХІХ к.с., в открито заседание на двадесет и трети юни през две хиляди и двадесета година,  в състав:

              

                     Председател:  Милена Несторова - Дичева 

                            Членове:  Мариана Михайлова

                                              Татяна Петрова

 

при секретаря Розалия Петрова и прокурора Георги Пенев, като разгледа   докладваното от съдия  Дичева КНАД № 656 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по чл.208  и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 от ЗАНН. 

         Образувано е  по касационна жалба, подадена от В.Н.Д., ЕГН: **********,***, чрез пълномощника адв. К.,***, офис 1, срещу Решение № 40 от 13.01.2020 г. на РС Пловдив, 26-ти наказателен състав, постановено по НАХД № 6521/2019 г. по описа на съда, с което е потвърдено НП № 19-1030-007021/06.08.2019 г. на началник група при ОД на МВР – гр. Пловдив, сектор Пътна полиция.

         Твърди се, че при постановяване на съдебното решение съдът е допуснал нарушение на закона, тъй като не е доказано извършеното  административно нарушение.

 

         В съдебно заседание касаторът се представлява от адв. К., която поддържа подадената жалба по изложените в нея съображения и по съображенията в депозирана писмена защита. Претендира се присъждане на направените по делото разноски.

         Ответникът по касация – ОД на МВР – гр. Пловдив, сектор Пътна полиция, не изразява конкретно становище по касационната жалба.

         Представителят на Окръжна Прокуратура - Пловдив изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

         Жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

         Предмет на настоящото касационно оспорване е Решение № 40 от 13.01.2020  г., постановено по АНД № 6521/2019 г. на ПРС, 26-ти наказателен състав, с което е потвърдено НП № 19-1030-007021 от 06.08.2019 г., издадено от  Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор Пътна полиция, с което на Д. е наложена „глоба“ в размер на 100 лева за нарушение по чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

         Съдът изцяло споделя изложените от ПРС доводи в обжалваното решение, които не следва да бъдат преповтаряни.

         Неоснователно е оплакването по касационната жалба за несъставомерност на санкционираното деяние.

         Нормата на чл. 6, т.1 от ЗДвП изисква от участниците в движението, включително водачите на МПС, да съобразяват своето движение със светлинните сигнали, пътните знаци и пътната маркировка. Словесно е описано ясно и подробно, че наказанието се налага за това, че водачът е преминал на забраняващ сигнал на пешеходен светофар, находящ се на бул. „Мария Луиза“ № 32. В съдебното решение на първоинстанционния съд действително е посочено, че нарушението е извършено на кръстовището на улица „Богомил“ с булевард „Мария Луиза“, каквото кръстовище е невъзможно да съществува, тъй като се касае за две успоредни улици, но в НП е посочено точно и ясно мястото на извършване на нарушението, а именно бул. „Мария Луиза“ № 32. На стр. 2 от решението е изрично посочено, че се касае за кръстовището на улица Родопи с булевард „Мария Луиза“, предвид на което може да се приеме, че е допусната техническа грешка.

         Правилно е посочено в решението на първоинстанционния съд, че непосредствено след кръстовището на ул. „Родопи“ и бул. „Мария Луиза“ има поставена светофарна уредба (този факт не се оспорва), която е светела при червен забранителен сигнал и нарушителката е била длъжна да съобрази поведението си с нея. Ирелевантно е обстоятелството дали при червения сигнал на светофара, при който е забранено преминаването на автомобили, на пешеходната пътека е пресичал пешеходец.

         Правилен е и изводът в решението на ПРС, че процесният светофар разполага със секции за пешеходци и за автомобили, тъй като целта на поставянето му на съответното място е да бъдат спрени автомобилите за безопасно преминаване на пешеходците.   

         Касационната инстанция споделя и мотивите на ПРС за невъзможността да бъде приложен  чл.28 от ЗАНН в конкретния случай предвид високата обществена опасност на извършеното деяние.

         При служебната проверка на решението съдът установи, че същото е валидно, допустимо  и правилно, и при липсата на пороци, които да доведат до отмяната му, същото следва да бъде оставено в сила.

         При този изход на делото, на касационния жалбоподател не следва да бъдат присъждани претендираните разноски.

            Воден от изложеното, настоящият касационен състав

 

РЕШИ :

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 40 от 13.01.2020  г., постановено по АНД № 6521/2019 г. на ПРС, 26-ти наказателен състав, с което е потвърдено НП № 19-1030-007021 от 06.08.2019 г., издадено от  Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор Пътна полиция

 

         Решението е  окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ :     

 

 ЧЛЕНОВЕ: