Решение по дело №57/2019 на Районен съд - Кула

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 октомври 2019 г. (в сила от 21 януари 2020 г.)
Съдия: Петър Валентинов Живков
Дело: 20191330200057
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 29

Гр. Кула 21.10.2019 г.

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Районен съд Кула, първи състав, в открито заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Председател: Петър Живков

 

с участието на секретаря  Нели Йончева  и в присъствието на прокурора ………………………… като разгледа докладваното от председателя Петър Живков НАХД № 57 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Постъпила е жалба от Л.П.Н. *** против Наказателно постановление №19-0291-000151 от 14.06.2019 г. на Началника на Районно управление на полицията гр.Кула, с което му  е наложено административно наказание глоба от 200 лева и лишаване от право на управление за 6 месеца по чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП, за това, че на 07.03.2019 г., около 09:20ч по път ІІІ-141 в посока от гр. Грамада за гр. Кула на около 500 метра от последния разклон за село Коста Перчово управлява товарен автомобил ГАЗ 53 с поставен регистрационен №ВдБ 0918, който не е регистриран по надлежния ред.

Излага се, че в АУАН и НП неправилно е описана фактическата обстановка, не е описан начина, по който е извършено нарушението, и автомобила е имал регистрационни табели.

В съдебно заседание излага, че има разминаване във фактическата обстановка, установена от разпитаните в съда свидетели и тази описана в АУАН, където не е отразено, че няма задна табела и че няма не носене на документи за автомобила. Налице са две основания за образуване на административно-наказателно производство – АУАН и Постановление на прокуратурата. В постановлението изрично е констатирано, че регистрацията на автомобила не е прекратявана и ако има нещо нередовно това са регистрационните табели и следователно не е осъществен състава на чл.140 ал.1 от ЗДвП. Сочи, че неправилната квалификация нарушава правото на защита и жалбоподателя не е могъл да се ориентира в какво е обвинен.

Моли да се отмени постановлението.

Административнонаказващия орган не изразява становище по жалбата.

Съдът, като съобрази доводите на страните и след преценка на събраните доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

От фактическа страна:

На 07.03.2019 г., свидетелите С.Г. и Л.К., полицейски служители, пътували със служебен автомобил от гр. Кула за гр. Грамада. В близост до село Коста Перчово, се разминали с товарен автомобил ГАЗ 53 с регистрационен номер ВдБ ….. След като констатирали, че регистрационния номер е стар обърнали, настигнали товарния автомобил и го спрели за проверка. Установили, че се управлява от жалбоподателя и му поискали обяснение. В обяснението си жалбоподателя написал, че бил на работа при В.П. Вълчев, който го изпратил за съдействие на свои колеги, но знаел, че автомобила не е регистриран по надлежния ред и е със стари номера. Свидетелите Г. и К. поискали съдействие и на място дошъл свидетеля Б.И. – мл. автоконтрольор в РУ Кула. той също установил, че регистрационния номер е стар и съставил АУАН против жалбоподателя за това, е управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.

Било образувано и досъдебно производство, по което е изискана справка за автомобила от сектор ПП при ОДМВР Видин. Такава справка била издадена и в нея е отразено, че автомобила е с прекратена регистрация служебно на 01.10.2006г. В съпроводителното писмо изх.№953р-1579 от 15.03.2019г. на Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Видин обаче, е написано, че автомобила не е с прекратена регистрация. Въз основа на това писмо досъдебното производство е прекратено. По досъдебното производство е извършен оглед на автомобила и са направени фотоснимки, на които се вижда, че регистрационния номер е с бял фон и черни писмени знаци без да има в лявата част символите BG на син фон с националното знаем или това на европейския съюз.

Началника на РУ Кула издал обжалваното наказателно постановление, в което е отразено, че е издадено въз основа на АУАН и Постановлението на прокурора.

Фактическата обстановка се установи от показанията на свидетелите Г., К. и И., като тримата са установили поставения регистрационен номер на автомобила, а първите двама и че се управлява от жалбоподателя. Също в сведенията, дадени по преписката, жалбоподателя признава, че е управлявал този автомобил с цитираните по-горе регистрационни номера. От протокола за оглед и фотоснимките се вижда и номера и автомобила. От справката за превозното средство се установява, че е прекратена регистрацията.

Съдът не кредитира посоченото в съпроводителното писмо от сектор Пътна полиция при ОДМВР Видин, че автомобила не е с прекратена регистрация по две причини. Едната е, че това не отговаря на справката от системата, а другата, че съгласно §.3 ал.3 от ПЗР на Наредба №І-45 от 24.03.2000г на Министъра на вътрешните работи, от 01.07.2006г служебно се прекратява на автомобили, регистрирани с регистрационни номера, които не отговарят на БДС. Действието на разпоредбата е в съответствие с времето на служебното прекратяване на регистрацията.

Основен принцип в наказателното производство е издирване на обективната истина. По делото е доказано, че в действителност регистрацията на процесния товарен автомобил е прекратена. Това какво пише в писмо изх.№953р-1579 от 15.03.2019г. на Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Видин не променя статута на автомобила и не го прави регистриран, при положение, че се вижда, че в системата е отразено, че е с прекратена регистрация, което е в синхрон със закона.

При така установената фактическа обстановка Съдът намира следното:

От правна страна:

Жалбата е подадена в срок и е допустима.

Акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни органи и в законовите срокове. При издаването им не са допуснати процесуални нарушения.

Съгласно чл.175 ал.3 от ЗДвП, наказва се с глоба от 200 до 500 лева и с лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 до 12 месеца водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели.

По делото е доказано, че жалбоподателят е управлявал МПС, което не е било регистрирано към 07.03.2019г., с което е осъществил състава на административно нарушение, визирано в цитираната разпоредба. Като е наложил минималните наказания наказващия орган е издал законосъобразно наказателно постановление, което следва да се потвърди.

Възраженията на жалбоподателя са неоснователни. Фактическата обстановка а именно изпълнителното деяние, е описана правилно в АУАН и НП. Това, че автомобила е имал регистрационни табели не дисквалифицира деянието като нарушение, тъй като е релевантно автомобила да е бил без регистрация. Дори напротив поставените табели са били действащи до към 2006г., съгласно §.3 ал.3 от ПЗР на Наредба №І-45 от 24.03.2000г на Министъра на вътрешните работи, от 01.07.2006г

Няма разминаване във фактическата обстановка, установена от разпитаните в съда свидетели и тази описана в АУАН. Дори и да е установено, че няма задна табела и че няма не носене на документи за автомобила, това не влече никакви правни последици относно осъществения състав на административно нарушение. Действително са налице две основания за образуване на административно-наказателно производство – АУАН и Постановление на прокуратурата, но те не си противоречат и не се взаимно изключват. В постановлението е посочено, че регистрацията на автомобила не е прекратявана, но това, че прокурора неправилно е оценил доказателствата и е направил погрешни правни изводи, не само, че не обвързва съда, но и съдът има правомощие да извърши преценка на събраните доказателства и да прецени законосъобразността на наказателното постановление. Нещо повече, след като установи, че прокурора неправилно е игнорирал доказателство и е извършил погрешна квалификация, съдът дори има правомощие да сезира отново прокуратурата за преценка наличието на престъпление по чл.345 от НК.

Наказващия орган е направил правилна квалификация на деянието и няма неправилна квалификация, която да нарушава правото на защита и жалбоподателя.

С оглед изложеното съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №19-0291-000151 от 14.06.2019 г. на Началника на Районно управление на полицията гр.Кула.

Решението може да бъде обжалвано пред Административен съд Видин в 14 дневен срок от деня на съобщението, че решението е изготвено.

 

Председател: