Определение по дело №114/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 373
Дата: 3 юни 2019 г. (в сила от 3 юни 2019 г.)
Съдия: Пламен Димитров Петков
Дело: 20191800600114
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                                            О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

                                                 гр. София, 03. 06. 2019 година

 

 

 

 

С. о. съд, наказателно отделение, първи въззивен наказателен състав, в закрито заседание, проведено на трети юни, две хиляди и деветнадесета година в състав :

 

               Председател: П. П.

                                                                                         Членове: 1. Н. Н.

                                                                                                          2. А. И.

 

 

с участието на ........., като разгледа докладваното от съдията П.,                     в.ч.н.д. № 114 по описа за 2019 год., и за да се произнесе взе предвид следното :

 

 

 

Производството е по реда на Глава ХХІІ-ра, вр. чл. 249, ал. 3, вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК.

Образувано е по постъпила частна жалба от адв. Л.Т. и адв. Х.Д. и двамата от САК - защитници на подс. И.Б.Г., против протоколно определение от 24. 01. 2019 год., постановено по смисъла на чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК по н.о.х.д. № 407 / 2018 год. по описа на Районен съд – С.а.

С обжалваното определение /в.ж. л. 46 от първ. пр.-во/, съдът е констатирал, че на досъдебното производство не са били допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия или неговия защитник и на основание чл. е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание.

В частната жалба, въпреки изразената в съдебно заседание от 24. 01. 2019 год. от адв. Х.Д. /в.ж. л. 45, стр. 2-ра от първ. пр.-во/ процесуална позиция, се излагат твърдения, че е било допуснато нарушение на процесуалните правила визирани в разпоредбата на чл. 227 от НПК с което, били нарушени процесуалните права на подс. Г..

Към въззивният съд е отправено искане за отмяна на атакувания акт постановен от състава на първоинстанционния съд и връщане на делото на прокурора за отстраняване на допуснатото отстранимо нарушение на процесуалните правила.

С. о. съд, наказателно отделение, първи въззивен състав, след като се запозна с жалбата и материалите по делото, намира следното:

Въззивната частна жалба, макар и подаден в срока визиран в разпоредбата на чл. 342, ал. 1, вр. чл. 341, ал. 2, вр. чл. 249, ал. 3 от НПК, следва да се счете за недопустима, обстоятелство, налагащо оставянето й без разглеждане и прекратяване производството по настоящето дело.

Това е така поради следните съображения:

Видно от материалите по делото, прокурор при Районна прокуратура – С. внесъл за разглеждане в Районен съд – С. обвинителен акт, срещу И.Б.Г. ***, с ЕГН **********, с обвинение за извършване на престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 12, вр. чл. 130, ал. 2 от НК, както и, с обвинения за извършване на престъпления по чл. 216, ал. 1 от НК и по чл. 325, ал. 1 от НК. По внесения обвинителен акт било образувано н.о.х.д. № 407 / 2018 год. по описа на Районен съд – С..

На датата 16. 10. 2018 год., по делото било проведено разпоредително заседание по смисъла на чл. 248 от НПК, като съдебния състав на първоинстанционният съд, разглеждащ производството по н.о.х.д. № 407 / 2018 год. по описа на Районен съд – С. приел, че на досъдебното производство са били допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на подс. Г. и в частност, правото му да даде обяснения по повдигнатите му обвинения, на практика, уважавайки направено в тази насока искане от страна на защитата на подсъдимото лице,  поради и което, прекратил съдебното производство и върнал делото на Районна прокуратура – С. с указание да предостави възможност на обвиняемия да даде или откаже да даде обяснения по повдигнатите му обвинения.

Недоволен от така постановеното протоколно определение останал представителят на държавното обвинение, който депозирал частен протест и излагайки съображения за неправилност на постановения първоинстанционен съдебен акт, сезирал окръжния съд като въззивна инстанция, с искане за неговата отмяна.

По депозираният частен протест било образувано в.ч.н.д. № 709 / 2018 год. по описа на С. о. съд. С определение от 06. 12. 2018 год., постановено по в.ч.н.д. № 709 / 2018 год. по описа на С. о. съд, наказателно отделение, трети въззивен състав приел, че стореният от страна на състава на първоинстанционния съд извод, че на досъдебното производство са  били допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на подс. Г. и в частност, правото му да даде обяснения по повдигнатите му обвинения е неправилен и постановен в противоречие със закона, поради и което, отменил горепосоченото определение за прекратяване на съдебното производство по н.о.х.д. № 407 / 2018 год. по описа на Районен съд – С. и върнал делото за продължаване на производството от стадия на съдебното заседание. В мотивите към коментираното въззивно определение изрично е било отразено, че въззивната инстанция не констатира допуснати, както в хода на досъдебната фаза, така и при изготвяне на обвинителния акт, съществени процесуални нарушения, които да ограничават правата на обвиняемия или на пострадалите лица /в.ж. л. 13-ти от производството по в.ч.н.д. № 709 / 2018 год. по описа на С. о. съд/.

В изпълнение на указанията дадени от въззивната инстанция по в.ч.н.д. № 709 / 2018 год. по описа на С. о. съд, първоинстанционният съдебен състав,  разглеждащ производството по н.о.х.д. № 407 / 2018 год. по описа на Районен съд – С., на датата 24. 01. 2019 год. провел разпоредително заседание и с определение по чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК констатирал, че на  досъдебното производство не са  били допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия или на неговия защитник.

При така установеното като фактически обстоятелства, С. о. съд, наказателно отделение, първи въззивен състав, заключи:

В конкретният казус, частната жалба предмет на настоящата въззивна проверка се явява недопустима.

Това е така защото, правната природа и естеството на провеждане на разпоредително заседание в рамките на първоинстанционното производство по смисъла на чл. 248 от НПК има за цел, да подготви провеждането на същинската съдебна фаза на наказателния процес в нейния начален етап, а именно, съдебното заседание, действията по даване ход на делото в съдебно заседание, както и, съдебното следствие. Поради и това, законодателят изчерпателно е посочил, въпросите, които подлежат на обсъждане в разпоредителното заседание - от т. 1 на ал. 1 на чл. 248 от НПК, до т. 8 включително, от посочената наказателно-процесуална правна норма.

След като разпоредително заседание е било проведено и съдебния състав разглеждащ наказателното производство е постановил своя акт по чл. 248, ал. 5 от НПК и същия е бил предмет на въззивна проверка, последващо преобсъждане на въпросите подлежащи на обсъждане в разпоредително заседание, особено когато, въззивната инстанция в производство по реда на Глава ХХІІ-ра, вр. чл. 249, ал. 3, вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК е извършила подробна проверка на материалите по делото и е намерила, че не констатира допуснати, както в хода на досъдебната фаза, така и при изготвяне на обвинителния акт, съществени процесуални нарушения, които да ограничават правата на обвиняемия или на пострадалите лица /какъвто случай е и настоящия/,  е недопустимо.

За пълнота следва да се посочи, че ако защитата на подс. Г. счита, че при провеждане на досъдебното производство са били сторени действия, субсумируеми под разпоредбите попадащи в обхвата на Глава девета от НК, може да предприеме съответни постъпки, но следва да се подчертае, че горните извън съмнение, не съставляват допуснато/допуснати на досъдебното производство нарушение/нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл. 249, ал. 4 от НПК.

           Воден от горното и на основание чл. 345, вр. чл. 249, ал. 3, вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК, С. о. съд, наказателно отделение, първи въззивен състав,  

                                                  

                                               О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба от адв. Л.Т. и адв. Х.Д. и двамата от САК - защитници на подс. И.Б.Г., против протоколно определение от 24. 01. 2019 год., постановено по смисъла на чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК по н.о.х.д. № 407 / 2018 год. по описа на Районен съд – С..

            ПРЕКРАТЯВА производството по в.ч.н.д. № 114 / 2019 год. по описа на С. о. съд.

Определението е окончателно.

 

 

 

                                   

                                                                   Председател :                         

 

 

 

 

                                                                        Членове: 1                               

 

 

 

 

                                                                                         2.