Разпореждане по дело №826/2019 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 февруари 2020 г.
Съдия: Поля Павлинова Иванова
Дело: 20193520100826
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

гр. Попово, 21.02.2020 г.

 

          Подписаната, Поля Павлинова – съдия в Поповски районен съд, като поставих на разглеждане гр.д. № 826/2019 г. по описа на ПпРС, в закрито заседание, установих следното:

Делото е образувано въз основа на искова молба, подадена от С.С.С. ***, против С.Й.С. ***, за сумата 600.00 лв. – обезщетение за премахнат кабел, за което е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК по ч.гр.д.  № 651/2019 г. по описа на ПпРС.

Съдът, като се запозна с предявената искова молба намира, че същата не отговаря на изискванията на чл. 127 и чл. 128 от ГПК, поради което следва да бъде оставена без движение.

Според разпоредбата на чл. 127, ал. 1, т. 1-6 от ГПК: Исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа:

1. посочване на съда;

2. името и адреса на ищеца и ответника, на техните законни представители или пълномощници, ако имат такива, както и ЕГН на ищеца и номера на факса и телекса, ако има такива;

3. цената на иска, когато той е оценяем;

4. изложение на обстоятелствата, на които се основава искът;

5. в какво се състои искането;

6. подпис на лицето, което подава молбата.

Според  чл. 127, ал. 4 от ГПК, по осъдителен иск за парично вземане ищецът посочва банкова сметка ***.

Според разпоредбата на чл. 128 от ГПК, към исковата молба се представят:

1. пълномощно, когато молбата се подава от пълномощник;

2.  документ за внесените държавни такси и разноски, когато такива се дължат;

3. преписи от исковата молба и от приложенията към нея според броя на ответниците.

В конкретния случай в предявената искова молба, освен че е посочено, че ответникът е подал възражение, че не дължи изпълнение на вземането по издадената заповед за изпълнение и че събраните по пр.пр. 29/2019 г. доказателства сочат, че премахването на меден проводник  е извършено от ответника, а същият е бил собственост на ищцата, НЕ СА ИЗЛОЖЕНИ други обстоятелства, на които се основава искът. Не са посочени размери на проводника: дължина, диаметър, сечение и др, както и не е посочено в кой конкретен имот се е намирал същият.

Формулираният ПЕТИТУМ на исковата молба е за ОСЪЖДАНЕ на ответника да заплати сумата 600.00 лв., но този петитум не кореспондира с твърденията, че искът се предявява след подадено възражение по чл. 414 от ГПК срещу издадена заповед за изпълнение, в който случай искът следва да бъде положителен установителен.

Не е посочено сумата 600.00 лв., която се претендира, какво представлява – обезщетение за имуществени или за неимуществени вреди, съответно, в случай, че е за имуществени вреди – за претърпяна загуба или за пропусната полза. Не  е посочено как е формирана исковата сума.

Представени са доказателства за заплатена държавна такса в размер 9.00 лв., а дължимата държавна такса за производството по иск по чл. 422 от ГПК за установяване съществуване на вземане по издадена за заповед за изпълнение за сумата от 600.00 лв. е в размер 50.00 лв. съгласно чл. 1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, от която следва да се приспаднат внесените по заповедното производство 25.00 лв. и остават дължими за доплащане в настоящото производство 16.00 лв. В случай, че ищцата предявява осъдителен иск срещу ответника за посочената сума, същата следва да представи доказателства за заплатена държавна такса в размер 50.00 лв.

Предвид гореизложеното, следва да бъде указано на ищцата в 1-седмичен срок от получаването на съобщението да отстрани констатираните от съда нередовности, както и да й бъде указана възможността да ползва правна помощ, ако има необходимост и право на това. Следва да й бъде указано още, че при неотстраняване в срок на посочените от съда нередовности, исковата молба ще бъде върната.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 129, ал. 2 от ГПК, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

          ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по гр.д. № 826/2019 г. по описа на Районен съд – Попово.

          ДАВА ЕДНОСЕДМИЧЕН СРОК на ищцата, считано от получаване на съобщението за това, ДА ОТСТРАНИ НЕРЕДОВНОСТИТЕ В ИСКОВАТА МОЛБА, както следва:

1. да изложи подробни ОБСТОЯТЕЛСТВА, на които основава иска си, в т.ч. да посочи индивидуализиращи белези на медния проводник, обезщетение за премахването на който претендира – размери: дължина, диаметър, сечение и др., както и да посочи в кой конкретен имот се е намирал същият;

2. да синхронизира ПЕТИТУМА на предявения иск с обстоятелствената част на исковата молба, като изрично да посочи  В КАКВО ТОЧНО СЕ СЪСТОИ ИСКАНЕТО, отправено до съда – да осъди ответника ИЛИ да установи съществуване на вземане по издадената заповед за изпълнение (като се съобрази с разпоредбата на чл. 415, ал. 3 от ГПК);

3. да посочи как е формирана сумата в размер 600.00 лв., която  претендира и какво представлява – обезщетение за имуществени или за неимуществени вреди, съответно, в случай, че е за имуществени вреди – за претърпяна загуба или за пропусната полза;

4. в случай, че предявява положителен установителен иск за установяване съществуване на вземането си по издадената заповед за изпълнение, да представи доказателства за доплатена държавна такса по сметка на Поповския районен съд – в размер 16.00 лв., а в случай, че предявява осъдителен иск за вземането си – да представи доказателства за заплатена държавна такса по сметка на съда в размер 50.00 лв.;

5.  да представи преписи от молбата с отстранените нередовности за връчване на ответника.

          УКАЗВА на ищцата, че с писмена молба може да заяви желание да ползва правна помощ, ПРИ НЕОБХОДИМОСТ И ПРАВО НА ТОВА.

          УКАЗВА на ищцата, че ако в указания от съда срок не отстрани посочените нередовности на исковата молба, СЪЩАТА ЩЕ БЪДЕ ВЪРНАТА, на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК.

          Препис от разпореждането да се връчи на ищцата.

 

СЪДИЯ: