Решение по дело №13216/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7958
Дата: 28 ноември 2017 г. (в сила от 10 декември 2019 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100113216
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 октомври 2016 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

28.11.17г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г. Иванов

 

Разгледа в съдебно заседание на 02.11.17г. /с участието на секретаря М. Кюркчиева/ гражданско дело № 13216/16г. и констатира следното:

Предявен е иск от Р. Т. против П. Б. с правно основание чл. 422 от ГПК - за установяване съществуването на вземане по запис на заповед от 07.12.14г. за сумата 57 500 евро и законна лихва върху тази сума, считано от 18.11.15г. /за които вземания са издадени заповед за изпълнение и изпълнителен лист от СРС 44 състав по г.д. № 70801 от 15г./.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства /писмени и гласни, преценени в съвкупност и в контекста на твърденията и възраженията на страните/ удостоверяват, че:

На 07.12.14г. – ответницата е издала /подписала/ запис на заповед в полза на ищеца за сумата от 57 500 евро. Документът е формално редовен – съдържа всички реквизити по чл. 535 от ТЗ /“редовен е от външна страна“ – по смисъла на чл. 418, ал. 2 от ГПК/ и удостоверява изискуемо, с настъпил падеж – при условията на надлежно предявяване на ценната книга с нотариална покана от 09.11.15г. /“подлежащо на изпълнение вземане“ – по смисъла на чл. 418, ал. 2 от ГПК/ в полза на ищеца срещу ответницата за процесната сума. Посочените /изброените/ обстоятелства – не са спорни по делото.

Искът е неоснователен:

Под делото не е спорно /а този факт е и конкретно удостоверен с писмено доказателство – договор от 07.12.14г., съответно и със свидетелски показания/, че: записът на заповед е издаден само като обезпечение на друго /първично, основно, каузално/ правоотношение между страните – по договор за паричен заем. В такава хипотеза принципно – ако по делото бъде установено, че задължението по основното /каузалното/ правоотношение не е възникнало надлежно, е отпаднало впоследствие – след възникването му или страда от порок /нищожност, унищожаемост/, съответно е било погасено и т.н. – следва да се направи директен извод, че не съществува вземане и по акцесорното /обезпечителното, абстрактното/ правоотношение /именно поради естеството на последното, доколкото същото няма самостоятелно значение/. В тази връзка:

Договорът за заем е реална сделка /т.е за да се приеме, че същата е породила правен ефект - по делото следва да бъде установено, че визираната в договора сума в размер на 57 500 евро действително, реално, фактически е била предадена на, получена от - ответницата/. Действително – договорът за заем съдържа изрична клауза, че документът има стойността на разписка /т.е. – самото подписване на същия представлява пряко, директно изявление за получаване на процесната сума от страна на ответницата/. Председателят на състава намира обаче, че този текст от договора /преценен сам по себе си/ не може да обоснове надлежен извод за действително /реално/ предаване на заемната сума:

От една страна – процесната клауза от договора не е подкрепена в процеса с друго доказателство /банков документ – каквото доказателство еднозначно би удостоверило релевантният по делото факт/. От друга страна /и което обстоятелство в случая е съществено/:

Принципно – законът не държи сметка /не изисква доказване на това обстоятелство в рамките на съдебен процес/ - каква е била причината за учредяване на съответната договорна /каузална/ връзка. Всяка сделка обаче /всяко разместване на имуществени активи/ – извън хипотезата на чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД и чл. 59 от ЗЗД /дори и абстрактната такава/ носи в себе си някакво основание /правно или житейско/ за сключването й. По настоящото дело не бяха заявени /от страна на ищеца/ твърдения и не бяха представени доказателства относно това: каква е била причината за учредяване на процесното основно /първично, каузално/ правоотношение /какво е наложило на ответницата да бъде предоставен паричен заем в размер на крупната сума от 57 500 евро/, съответно: налице ли е била финансова възможност за ищеца да предостави сума в такъв размер на ответницата. Особено като се има предвид обстоятелството, че между страните са съществували близки /интимни/ отношения – този факт е удостоверен от събраният по делото гласен доказателствен материал /преценен в съвкупност/. В такава хипотеза /при наличие на такива отношения между страните/ – строго формалното /писмено/ учредяване на процесното заемно правоотношение /и то до размера на процесната значителна сума от 57 500 евро/ би следвало да има своята логическа /житейска/ обосновка. Такава обосновка /предвид изложените по-горе съображения/ следва да има възникването на правоотношение от посоченото естество дори и между непознати договарящи /ако се приеме за доказана тезата на ищеца, че между страните не е имало близки, интимни отношения, какъвто извод обаче не следва от събраният по делото гласен доказателствен материал/. По делото не е събрано нито едно доказателство /не е заявено нито едно твърдение/ от страна на ищеца в горната насока. С оглед това /предвид липсата на логическо, житейско/ обяснение за създаването на процесната договорна връзка:

Председателят на състава приема, че заемното правоотношение е било учредено само формално /без в рамките на същото да е „разменяна“ реално парична сума/. В такава хипотеза следва да се приеме /поради реалният характер на договора за заем/, че задължение за ответницата в рамките на тази договорна връзка не е възникнало /съответно не е възникнало такова и по „обслужващата“ каузалното правоотношение абстрактна сделка/. По същите съображения /именно предвид липсата на обосновка за възникване на каузалната договорна връзка, поради липсата на логично обяснение в тази насока/ в случая може да се приеме за доказана /в каквато насока са и събрани свидетелски показания/ тезата на ответницата, че и двете правоотношения /каузално и абстрактно – учредени на една и съща дата/ страдат от порок по смисъла на чл. 30 от ЗЗД /който порок е изрично въведен в процеса от ответницата чрез възражение/. С оглед това – в процесната хипотеза може да се приеме, че изявленията /поемането на задължения от страна на ответницата/ по двете сделки са унищожаеми /т.е. – същите не са породили правен ефект в полза на ищеца/ и това обстоятелство съставлява самостоятелно основание /наред с изложеното по-горе/ да се приеме, че процесното вземане се явява недължимо нито по каузалното правоотношение, нито по абстрактното такова.

С оглед изложеното – искът следва да бъде отхвърлен.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 422 от ГПК на Р. А. Т. ЕГН ********** против П.Д.Б. ЕГН ********** - за установяване съществуването на вземане по запис на заповед от 07.12.14г. за сумата 57 500 евро и законна лихва върху тази сума, считано от 18.11.15г. /за които вземания са издадени заповед за изпълнение и изпълнителен лист от СРС 44 състав по г.д. № 70801 от 15г./.

ОСЪЖДА Р. А. Т. да плати на П.Д.Б. – 2 505 лева съдебни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

Председател: