Определение по дело №234/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260694
Дата: 12 март 2021 г.
Съдия: Румяна Иванова Андреева Атанасова
Дело: 20215300500234
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  №260694

 

 

Гр.Пловдив, 12.03.2021 г.

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, Х – ти граждански състав, в закрито заседание на  дванадесети март през две хиляди  двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЧАКАЛОВ 

ЧЛЕНОВЕ: РУМЯНА АНДРЕЕВА 

БРАНИМИР ВАСИЛЕВ

 

като изслуша докладваното от съдията Р.Андреева ч.гр.д.№ 234/2021 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

         

Производството е по чл.274 и сл. от ГПК, вр. с чл.130 ГПК.

Постъпила е  частна жалба от Ю.Ю.И. чрез адв. Х.Д., с която се моли за отмяната на Определение № 260329 от 14.01.2021 г., постановено по гр.д. № 15599/2020 г. по описа на ПРС, ХІІ – ти гр. състав, с което е прекратено производството по делото поради недопустимост на исковете. Прави се искане за отмяна на атакуваното определение и за връщане на делото на първостепенния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Х - ти гр. с-в, като разгледа делото намери следното:

Частната жалба е постъпила в съда в предвидения от закона срок за обжалване, изхожда от лице, имащо право на обжалване и като такава е процесуално допустима. По същество:

Производството по гр.д. № 15599/2020 г. по описа на ПРС, ХІІ – ти гр. състав е образувано по искова молба с вх.№ 282637/26.11.2020 г. на  Ю.Ю.И., като е бил предявен иск с правно основание чл.439 ГПК против „Национална агенция за приходите – централно управление“ – гр.София. В обстоятелственат част на исковата молба са били изложени твърдения пред ЧСИ Х. *** действие ПОС да е било образувано изпълнително дело № 20209090400245 въз основа на изпълнителен лист от 10.07.2015 г., издаден по ЧНД № 81/2014 г. на ОС – Пловдив за сумите: главница, представляваща присъдено възнаграждение в полза на Националното бюро за правна помощ  за предоставена правна помощ размер на 120 лв. и 5 лв. в полза на Окръжен съд – Пловдив. Били са изложени твърдения вземанията по листа да са погасени по давност, като е направено искане до съда за постановяване на решение, с което да се приеме за установено по отношение на ответника „Национална агенция за приходите – централно управление“ – гр.София, че ищецът не дължи посочените суми по листа, както и 150 лв. – разноски по изпълнително дело и 147,70 лв. такси по тарифа към ЗЧСИ.

С разпореждане от 30.11.2020 г. районния съд е оставил исковата молба без движение, като е указал на ищеца да отстрани в едноседмичен срок от съобщението нередовности по исковата молба, а именно: да посочи кой е титуляр на вземането против него – дали „Национална агенция за приходите – централно управление“ – гр.София, дали Окръжен съд – Пловдив, или Националното бюро за правна помощ, като се има предвид, че не се твърди, че ответникът НАП има вземане против него. На следващо място ПРС е указал на ищеца в същия срок да посочи какъв е правният му интерес от предявяване на иска за установяване недължимост на разноски и такси за изпълнителното дело, като се има предвид, че срещу тях той има друг ред на защита. Указал е ищецът да посочи откъде произтича вземането на ответника и от коя дата е изискуемо, за да може съдът да прецени началото на давностния срок.

С молба от 16.12.2020 г. ищецът чрез адв.Д. е уточнил, че титуляр на процесното вземане е „Национална агенция за приходите – централно управление“ – гр.София, доколкото е натоварена по силата на закона да събира частните държавни вземания, а искът е насочен против този ответник в качеството му на взискател. Заявил е, че не твърди НАП – ЦУ да има самостоятелно вземане срещу него, но че насочва иска си срещу него именно защото е взискател по изпълнителното дело. По отношение на иска за установяване на недължимост на таксите и разноските в изпълнителното производство е уточнил, че те са пряка последица от търсените главници и са част от вземането, което търси ЧСИ.

С атакуваното тук определение от 14.01.2021 ПРС е прекратил производството по делото, като е приел, че  предявените искове са недопустими, тъй като исковете не са насочени срещу носителя на изпълняемото право като взискател по принудителното изпълнение - действителния носител на притезанието. По отношение на искането да се установи недължимост на разноските ПРС е приел, че ищецът има друг път за защита – обжалването на постановлението на съдебния изпълнител или органа по събирането по  реда на чл. 435 ал. 2 т . 7 от ГПК.

Пловдивският окръжен съд намира така постановеното определение за неправилно.

Според чл. 6, ал.3 от Закона за правната помощ Националното бюро за правна помощ е независим държавен орган - юридическо лице, на бюджетна издръжка към министъра на правосъдието, със седалище в София. Според чл.3, ал.1, т.9 от Закона за НАП пък, националната агенция за приходите установява и събира определени със закон частни държавни вземания.

Предвид тези разпоредби и изложените в исковата молба твърдения става ясно, че ищецът оспорва вземанията по издаден изпълнителен лист от 10.07.2015 г. по ЧНД № 81/2014 г. на ОС – Пловдив за суми, представляващи присъдено възнаграждение в полза на Националното бюро за правна помощ, което е самостоятелно юридическо лице,  за предоставена правна помощ размер на 120 лв. и 5 лв. в полза на Окръжен съд – Пловдив. Доколкото с иска по чл.439 ГПК длъжникът оспорва изпълнението на притезанието, а НАП е овластен по закон да събира чужди вземания по силата на процесуалната легитимация, която законът и предоставя и се явява страна в изпълнителното производство в качеството си на взискател, то искът на ищеца е бил насочен правилно спрямо този ответник. Наред с него обаче, доколкото се касае до спор относно чуждо материално право - процесуална субституция на страната на ответника, в исковото производство като ответници следва да вземат участие и лицата, носители на самото вземане по изпълнителния лист - Окръжен съд – Пловдив и Националното бюро за правна помощ в качеството им на задължителни необходими другари /чл.26, ал.4 ГПК/. Тъй като първоинстанционният съд не е дал възможност на ищеца да посочи изрично дали насочва исковете си и спрямо тези ответници наред с досега посочения, обжалваното определение ще се отмени като неправилно в частта му, с която е прекратено производството по делото по отношение на исковете за установяване недължимост на вземанията  по изпълнителния лист – за присъденото възнаграждение в полза на Националното бюро за правна помощ  за предоставена правна помощ размер на 120 лв. и за присъдените 5 лв. в полза на Окръжен съд – Пловдив. Делото ще се върне на първоинстанционния съд, който следва да остави исковата молба без движение, като предостави на ищеца тази възможност и едва след това в зависимост от последвалите уточнения на исковата молба да извърши преценка за допустимостта на исковото производство, като съобрази задължителното участие в него и на тези страни.

В частта му, с която е прекратено исковото производство досежно установяване недължимостта на таксите и разноските в изпълнителното производство, обжалваното определение е правилно. Със специалния иск по чл. 439, ал. 1 ГПК длъжникът може да оспори изпълнението, като твърди, че не дължи на взискателя вземанията по изпълнителното основание, по което е образувано изпълнителното дело, но в предмета на тази искова претенция не се включват разноските по самото изпълнително дело, тъй като въпросът за тяхната дължимост или недължимост от длъжника се разрешава в самото изпълнително дело, съобразно правилата на чл. 79 ГПК. Ето защо като е прекратил производството по делото досежно тези сума поради липса на правен интерес за ищеца от установяване на недължимостта им, районният съд е постановил правилен съдебен акт. Подадената против него частна жалба е неоснователна и като такава ще се остави без уважение.

Поради изложеното съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОТМЕНЯ Определение № 260329 от 14.01.2021 г.  по гр.д. № 15599/2020 г. по описа на ПРС, ХІІ – ти гр. състав в частта му, с която е прекратено производството по делото поради недопустимост на исковете, по отношение на исковете за установяване недължимостта на вземанията по издаден изпълнителен лист от 10.07.2015 г. по ЧНД № 81/2014 г. на ОС – Пловдив за суми, представляващи присъдено възнаграждение в полза на Националното бюро за правна помощ за предоставена правна помощ размер на 120 лв. и 5 лв. в полза на Окръжен съд – Пловдив и ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия по отношение на тези искове съобразно дадените в мотивната част указания.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба на Ю.Ю.И. против Определение № 260329 от 14.01.2021 г., постановено по гр.д. № 15599/2020 г. по описа на ПРС, ХІІ – ти гр. състав, в частта му, с която е прекратено производството по делото поради недопустимост на исковете, за установяване на недължимост на сумите от 150 лв. – разноски по изпълнително дело и 147,70 лв. такси по тарифа към ЗЧСИ.

Определението е окончателно.

 

 

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                       ЧЛЕНОВЕ: