Решение по дело №5253/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266745
Дата: 29 ноември 2021 г. (в сила от 14 юни 2023 г.)
Съдия: Даниела Петрова Попова
Дело: 20161100105253
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 май 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№.....

 

гр. София, 29.11.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 18 СЪСТАВ, в открито съдебно заседание на единадесети ноември през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

съдия: даниела попова

при секретар       ИРЕНА АПОСТОЛОВА

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 5253 по описа за 2016 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба подадена Е.Д.М. срещу Н.Ц.Г., с която предявява иск с правно основание чл.45 ЗЗД.

Ищецът твърди, че ответникът е защитен свидетел, който го набедил по ДП № 375/2013 г. на ГД НП, пр.пр.№ 431/13 г. по описа на СпП в незаконно минаване на границата с Румъния на 18.12.2013 г., с което съсипал името на ищеца, криминализирал личността му, унищожил здравето му. Твърди се, че ищецът не е извършвал такова престъпление, а с показанията си ответникът го е набедил в извършване на престъпление пред надлежен орган на властта-в протокол от 18.12.2013 г. за разпит на свидетел пред съдия по НЧД № 1599/2013 г. на Специализирания наказателен съд, 7 състав. Поддържа се, че от показанията на ответника ищецът се поболял, разбили се нервите му, преживява тежък психически тормоз. Твърди се, че ищецът е изживял големи притеснения, тъй като въз основа на тях срещу него може да бъде възбудено наказателно преследване за извършено престъпление по чл.279 НК-за нерегламентирано преминаване през границата на страната, за което деяние се предвижда наказание лишаване от свобода до пет години и глоба от сто до триста лева. Притеснил се е да не бъде осъден за нещо, което не е извършил. Твърди се още, че изложените твърдения са станали публично достояние, като са били обективирани в медиите. На 17.12.2013 г. във вестник „България днес“ е била публикувана статия със заглавие: „За да избяга, Крокодила преплувал Дунава!“. С това ищецът се е почувствал засрамен, унижен, оклеветен пред своите близки и пред обществото. Накърнено е било доброто му име, честта и достойнството му. Засегната е личността му, тъй като ищецът е бил обявен от ответника за престъпник, многократно го нарекъл крокодила, което от една страна е изключително обидно лично за ищеца, а от друга страна е спомогнало за разпространяването на този прякор в медиите и оттам утвърждаването му сред обществото, което занапред винаги ще свързва личността на ищеца именно с този обиден за него прякор, вредящ на неговото лично достойнство, чест, самочувствие. Твърди се, че вследствие на горните обстоятелство ищецът е изпаднал в състояние на депресия, затворил се в себе си. Сънят му бил нарушен, изживявал е ежедневни душевни страдания, страх, безпокойство, стрес, притеснения. Влошили се отношенията му с близките хора, станал е обект на подигравки. Авторитетът и доброто му име са били безвъзвратно накърнени. Хората са започнали да странят от него, да не желаят да се виждат и контактуват. Тези притеснения, стрес и безпокойство ищецът търпи от 18.12.2013 г. и до момента, довели са до влошаване на здравословното му състояние-получил туморни липоми и хипертония.

Моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да заплати на ищеца сумата от 25 100 лв., представляваща претърпени от него неимуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на увреждането до окончателното изплащане.

          В законоустановения едномесечен срок на 13.11.2017 г.  ответникът депозира отговор срещу исковата молба чрез назначения му особен представител. Намира иска за допустим, но неоснователен. Оспорва изцяло предявения иск с твърдението, че не са налице елементите на фактическия състав на непозволеното увреждане. Поддържа се липсата на елементите вреда и причинно-следствена връзка между поведението на ответника и твърдените от ищеца неимуществени вреди. Поддържа се, че ответникът не е действал виновно, тъй като при даване на показания пред Специализирания наказателен съд, той е действал в качеството си на свидетел и като такъв е длъжен да се яви пред съответния орган, когато бъде призован, да изложи всичко което знае по делото и да отговаря на поставените му въпроси. Твърди се, че ответникът е изпълнявал задълженията на свидетел добросъвестно, поради което иска отхвърляне на предявените искове.

          Съдът, като прецени относимите доказателства и доводите на страните, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Съгласно разпоредбата на чл. 45, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. Задължението за обезщетяване на вреди, причинени от непозволено увреждане възниква, когато е налице виновно действие или бездействие на ответника, от което са причинени вреди на ищеца, както и причинната връзка между тях. Липсата на който и да е от елементите на фактическия състав прави иска неоснователен, какъвто е настоящият случай - липсва основание за ангажиране на отговорността на ответника.

В исковата молба и уточнителните такива се поддържа, че в разпит си като защитен свидетел по ДП 375/2013г. на ГД НП, пр.пр.№431/2013г. на СпП, ответникът на 18.12.2013г. е набедил ищеца в престъпление – незаконно преминаване на границата с Румъния, което причинило неимуществени вреди на ищеца – тревога, притеснение, влошаване на здравословното му състояние, изпитване на непрекъснат страх и безпокойство.

Установено е безспорно по делото /от представените писмени доказателства/, че на 18.12.2013г. като свидетел по ДП 375/2013г. на ГД НП, пр.пр.№431/2013г. на СпП, е заявил при разпит пред съдия по НЧД № 1599/2013г. на СпНС, 7 състав: „… Лятото същата година Е.М. напусна България като е минал Дунава с плуване….” . С това обаче ответникът не е приписал на ищеца престъпление, нито е целял причиняване на вредоносни последици в неимуществената му сфера.

Ответникът, в качеството си на свидетел, е изложил факти, станали му известни във връзка с познанството му с ищеца. Показанията му не са били насочени към опозоряването на ищеца; целта му не е била да го обвини в извършването на престъпление или да дискредитира личността му.

В съдебната практика, както и в правната доктрина, принципно се приема, че клеветническите твърдения могат да бъдат твърдения с конкретно съдържание, които носят информация за точно определено обстоятелство, време, място, лице (явление от миналото и настоящето). Това обстоятелство следва да бъде позорно, т. е. недостойно, от гледна точка на общоприетите морални разбирания, и да предизвиква еднозначна негативна оценка на обществото, или да представлява приписване на престъпление. На следващо място, тези факти трябва обективно да бъдат съобщени, а не - да се извеждат чрез предположения, асоциации, интерпретации или други форми на субективна психическа дейност.

В настоящия случай, изказването на ответника не съдържа твърдение и не разгласява никаква информация за конкретни обстоятелства, поради което обективно с него не би могло да се припише престъпление. В този смисъл, изложените доводи от ищеца, че ответникът е посочил директно името му и му е приписал престъпление по чл.279 от НК са неоснователни, тъй като те не намират опора в конкретното им словесно съдържание.

С исковата молба се твърди приписване на престъпление чрез израза „… Лятото същата година Е.М. напусна България като е минал Дунава с плуване….”. Съдебната практика в тази насока е безпротиворечива и изисква позорните факти и обстоятелства да са съобщени конкретно и ясно, а не да се извеждат, чрез предположения, асоциации, интерпретации или други форми на субективна психична дейност. Необходимо е приписването на престъпление не да се подразбира от общо формулираното изявление, а да бъде конкретизирано по време, място, начин и обща характеристика на извършването. В конкретния случай, използвания от ответника израз не съдържа твърдения за време, място и начин на извършване на деянието.

Всъщност, ищецът въвежда като основание за ангажиране отговорността на ответника субективния си прочит, собственото си възприятие и тълкувание на думите на ответника, индиция за което е твърдението му, че му е вменено незаконно преминаване на границата с Румъния, каквото твърдение не се съдържа в показанията на ответника. Както е посочено в константната съдебна практика на ВС и ВКС, начинът на мислене не може да е основание за деликтна отговорност, тъй като резултатите от него са нееднозначни и не подлежат на доказване (в т. вр. Р 464-81-І и Р-80-98-II). Същественото в случая е, че заявеното от ответника, не съдържа никакви конкретни или поддаващи се на конкретизация факти, които биха могли да изпълнят съдържанието на обективните признаци на което и да е престъпление, в т.ч. и на това по чл.279 от НК. В  изказването на ответника не се съдържат факти относно дата, място и начин на осъществяване на престъплението по чл. 279, ал.1 НК, които да го очертаят с признаците му от обективна страна, каквито са например мястото на преминаване на дееца през границата на страната и липсата на изискващото се това разрешение на надлежните органи на властта.

По изложените съображения, съдът прие, че на 18.12.2013г. като свидетел по ДП 375/2013г. на ГД НП, пр.пр.№431/2013г. на СпП, с израза „… Лятото същата година Е.М. напусна България като е минал Дунава с плуване….”, ответникът не е приписал на ищеца престъпление – това по чл.279 от НК. Липсата на елемент от фактическия състав на предявения иск прави същия неоснователен и налага отхвърлянето му, без да е необходимо да се изследват останалите елементи от състава, в т.ч. и преживените негативни емоции, за което са събирани доказателства /свидетелски показания и експертно заключение/.

Така мотивиран, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Е.Д.М., ЕГН **********,***, срещу Н.Ц.Г., ЕГН **********,***, иск с правна квалификация чл.45 от ЗЗД – за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата 25 100.00 лв. - обезщетение за неимуществени вреди от набеждаване в извършване на престъпление – незаконно преминаване на границата с Румъния, което се твърди, че е осъществено от ответника като свидетел  по НЧД № 1599/2013г. на СпНС, 7 състав по ДП 375/2013г. на ГД НП, пр.пр.№ 431/2013г. на СпП, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 18.12.2013 г. до окончателното й плащане, като НЕОСНОВАТЕЛЕН.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

СЪДИЯ: