Решение по дело №439/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 207
Дата: 14 август 2019 г. (в сила от 7 ноември 2019 г.)
Съдия: Йорданка Георгиева Майска-Иванова
Дело: 20192150200439
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№207                                                     14.08.2019г.                                              гр.Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                              НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на първи юли                                                 две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:

                 Председател: Йорданка Майска

Секретар: Мая Деянова

като разгледа докладваното от съдия Майска

АНДело № 439 по описа за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалбата на Д.Х.Ч. с ЕГН-********** ***, чрез адв.В.В. *** против Наказателно постановление № 19-0304-000887/09.05.2019г. на Началник сектор при ОД на МВР-Бургас, РУ-Несебър, с което за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.3, пр.2-ро от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на жалбоподателя е наложено административно наказание – глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.  Моли се съдът да постанови решение, с което да отмени обжалваното наказателно постановление, като незаконосъобразно. Сочи писмени и гласни доказателства.

За РУ-гр.Несебър, представител не се явява. Представят писмени и ангажират гласни доказателства.

Съдът намира, че жалбата е подадена в срок пред надлежната инстанция от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

След поотделна и съвокупна преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение № 203497/28.04.2019г.за това, че на същата дата около 11,40ч. в к.к.С.Б., по главна алея до х-л Ф. в посока гр.С.В.управлявал собственият си л.а.“Т.К.“  с рег. № ******, като автомобила е без поставена на определеното за целта място регистрационна табела отпред. Установеното нарушение е квалифицирано от актосъставителя по чл.140, ал.1 от ЗДвП.

Административно-наказващият орган е издал обжалваното наказателно постановление, с което на осн.чл.175, ал.3, пр.2-ро от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на жалбоподателя е наложено административно наказание – глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.  Нп е връчено срещу разписка на жалбоподателя.

Видно от показанията на актосъставителя М.М. при установяване на нарушението е направена пълна проверка на автомобила, задната му регистрационна табела е била на место и е установено пълно съвпадение на данните с представения СРМПС от водача. На место Ч. е посочил, че предната регистрационна табела на автомобила му била изкривена, той я свалил, за да я изправи, но бил забравил да я постави отново и това била причината да управлява автомобила през предна регистрационна табела.

Съдът кредитира показанията на свидетеля като логични, последователни и в съответствие с приложените към административната преписка писмени доказателства.

Настоящият съдебен състав намира, че в конкретния случай се установява по категоричен начин, че с действията си жалбоподателят е осъществил от субективна и обективна страна състава на вмененото му административно нарушение, визирано в чл.140, ал.1 от ЗДвП, съгласно който по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. В случая е очевидно нарушение на кое от двете правила за поведение е визирал както актосъставителят, така и административно наказващият орган, доколкото в обстоятелствената част на АУАН и наказателното постановление ясно е посочено, в какво се изразява нарушението, а именно – че нарушителят управлява МПС, без поставена регистрационна табела отпред. Съгласно Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, за всяко превозно средство се предоставят табели с регистрационен номер, които се закрепват отпред и отзад /или само отзад/ перпендикулярно на средното надлъжно сечение на превозното средство, а когато това е невъзможно - в лявата част, така че да се осигури тяхната видимост и осветеност нощно време. Движение само със задна регистрационна табела се допуска само за определен вид ППС – мотоциклети, мотопеди, трактори, ремаркета, каквото не се явява процесното МПС. Макар цитираната Наредба да не е посочена в обжалваното наказателно постановление, то „определеното за това място“ по смисъла на чл.140, ал.1 от ЗДвП, а именно – „отпред“ е изрично посочено и в двата акта, с оглед на което липсва несъответствие между описанието на фактическата обстановка и дадената правна квалификация, поради което направеното в тази насока възражение съдът счита за неоснователно. Самият жалбоподател не отрича обстоятелството, че предната регистрационна табела на лекия автомобил не е била на определеното за това място. Причините за липса на поставена регистрационна табела на предвиденото за това място са ирелевантни относно самия факт на осъществено нарушение. МПС не е следвало да се движи по пътищата, отворени за обществено ползване, преди регистрационната табела да бъде отново поставена.

Предвид изложеното, съдът намира за доказано по несъмнен начин, че жалбоподателят с поведението си виновно е осъществил състава на административно нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, за което на основание чл.175, ал.3, пр.2-ро от ЗДвП обосновано е наказан с предвидените кумулативно наказания глоба от 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца. Двете наказания са определени в предвидения от закона минимален размер, като няма данни нарушението да е поредно, нито други отегчаващи отговорността обстоятелства, поради което следва изводът, че наказанията отговарят на тежестта на установеното нарушение.

При съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на административно производствените правила.

По тези съображения съдът намира, че наказателното постановление следва да се потвърди като законосъобразно.

Мотивиран от горното съдът

 

Р     Е    Ш    И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0304-000887/09.05.2019г. на Началник сектор при ОД на МВР-Бургас, РУ-Несебър, с което на Д.Х.Ч. с ЕГН-********** ***, за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.3, пр.2-ро от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание – глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.  

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд-гр.Бургас.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: