Решение по дело №14848/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 4321
Дата: 13 декември 2018 г.
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20185330114848
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 4321                                 13.12.2018г.                              Гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, I-ви гр. състав в открито съдебно заседание на   пети декември две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

 

при участието на секретаря Цвета Тошева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 14848 по описа на ПРС за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени са обективно съединени искове с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3, вр. с чл. 225, ал. 1 от Кодекса на труда.

Ищецът И.С.Н. с ЕГН **********, представляван от адв. Н.Р., е предявил срещу „ДЕЙ ЕНЕРДЖИ“ ЕООД с ЕИК ********* обективно съединени искове за признаване за незаконно на уволнението на ищеца, извършено със Заповед № ***/20.04.2018г. на ***на дружеството, връчена му на 25.04.2018г., с който трудовото му правоотношение е прекратено, считано от 21.04.2018г., на осн. чл. 325, ал. 1, т. 4 от Кодекса на труда, да бъде възстановен на заеманата преди уволнението длъжност - “***”, както и да бъде осъден ответника-работодател да му заплати обезщетение на осн. чл. 225 от КТ за времето, за което е останала без работа вследствие на незаконното уволнение, за 6 месеца, за периода 25.04.2018г. – 01.10.2018г., в размер на общо 15 600 лева, ведно със законната лихва върху тази сума от депозиране на исковата молба в съда – 11.06.2018г. до окончателното й плащане, както и да му се присъдят деловодните разноски.

     Ищецът твърди, че е работил на основание сключен срочен трудов договор с ответника на длъжността „***”, като със заповед № ***/20.04.2018г., връчена на ищеца на 25.04.2018г., ТПО между страните било прекратено на осн. чл. 325, ал. 1, т. 4 от КТ,  поради приключване на геодезически дейности на обект „***“. Твърди се уволнението да е незаконно, поради следните съображения:

    В заповедта не било посочено коректно правното основание, както и не били  посочени конкретните обстоятелства, на които се основава прекратяването на трудовоправната връзка между страните. Твърди се, че посоченото от работодателя прекратително основание не отговаря на реалността и действителната истина, тъй като проектът „***“  все още не бил приключил.

  Ето защо се настоява уволнението да е незаконосъобразно извършено, без да е налице основанието за прекратяване на ТПО. Твърди се вследствие на незаконното уволнение ищецът да е останал без работа за период от 6 месеца, от 25.04.2018г. до 01.10.2018г., като последното му БТВ за месеца преди уволнението възлиза на 2 600 лева.

Ето защо се моли предявените искове да се уважат, претендират се разноски.

         В законоустановения срок е постъпил писмен отговор от ответника, с който се взема становище за неоснователност на исковете.

 Твърди се, че ТПО между страните е било законосъобразно прекратено, понеже възложената на ищеца работа като *** била приключена, а оттук било налице и основание за прекратяване на ТПО поради завършване на определената с трудовия договор работа.

 Ето защо се моли исковете да се отхвърлят като неоснователни. Претендират се разноски.

          Съдът, като взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

          За да бъде уважен искът по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ да се признае уволнението за незаконно, и като такова да бъде отменено, е необходимо ищецът да установи, че е работил по трудово правоотношение с ответника, че същото е прекратено с оспорената заповед, като оттам насетне в тежест на този ответник е да установи, че уволнението е законосъобразно извършено, че заповедта е издадена от лице, носител на работодателската власт, че същата притежава изискуемите от закона реквизити, че е било налице посоченото в заповедта основание за прекратяване на трудовото правоотношение – завършване на определената работа.

         В случая, между страните не се спори, и от представените по делото писмени доказателства – трудов договор от 06.10.2017г. се установява, че ищецът е започнал работа в „Дей Енерджи“ ЕООД с уговорен срок на договора - до приключване работи по проект „***“. Не се спори, че ТПО между страните е прекратено с оспорената заповед, но се спори относно обстоятелството дали посоченото в заповедта за прекратяване основание е настъпило и от коя дата следва да се счита прекратено ТПО между страните. Точният момент на прекратяване на ТПО е връчването на заповедта за прекратяване на ТПО, за което данни се черпят от известието за доставянето й чрез куриер, и от чието съдържание е видно, че е връчена на ищеца на 25.09.2018г.

        Видно от представената заповед за прекратяване на ТПО се установява, че то е било прекратено на основание член 325, ал. 1, т. 4 от ГПК, считано от 21.04.2018г., поради приключване на геодезически дейности на обект ***. 

        Съгласно сключения между страните трудов договор от 06.10.2017г., срокът е уговорен до приключване работи по проект „***“. Така обозначен в договора като модалитет, срокът на договора, е бил определен точно и еднозначно - до приключване работи по проект „***“, а в заповедта за прекратяване, като основание за прекратяване е записано – поради приключване на геодезическите работи по проект „***“.

        Не може да се поставя знак за равенство между посоченото като срок на договора в трудовия договор и основанието срок, посочено в заповедта за прекратяване. Релевантно в случая е уговореното в трудовия договор на ищеца, което според съда е извършено точно и конкретно, като се отнася до завършване на работите по проект „***“, но не и до завършване на геодезическите работи по проект „***“. Работата ще се счита за завършена, когато са завършени всички трудови операции, които се отнасят до обема на уговорената работа – до завършване на работите по проект „***“. А това очевидно не е така, след като от извършения разпит на свидетеля на ответника Й.Н., заемащ длъжността „***“ в Дей Енерджи ЕООД, се установява, че след прекратяване на ТПО с ищеца, работата по проект „***“ е продъл***, като е приключил един от етапите – този за ***. 

         За пълнота ще се отбележи, че съдът не е съгласен с наведения от ищеца правен довод, че трудовият му договор се е трансформирал в безсрочен. Това е правно възможно само в хипотезата, когато в трудовия договор е записан текста, че срокът е уговорен «до завършване на определената работа».

         Въз основа на изложеното по–горе съдът приема, че заповедта за прекратяване на ТПО е незаконосъобразна, като извършеното уволнение следва да се отмени.

          С оглед изхода на спора по иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ то основателен се явява и искът по чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ за възстановяване на ищеца на заеманата преди уволнението длъжност при ответника, тъй като уволнението се отменя като незаконно и ищецът е заемал длъжността по срочен трудов договор, който срок до момента не  е изтекъл.

          По иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3 от КТ вр. с чл. 225 от КТ, съдът намери следното:

          За уважаването на иска е необходимо, искът за признаване на уволнението за незаконно да е бил уважен, като в тежест на ищеца е да докаже, че е останал без работа за посочения в исковата молба период, но не повече от 6 месеца след датата на уволнението.

          Съдът намира, че от представената справка от НАП за сключените трудови договори с ищеца се установява, че след уволнението му, е започнал работа при друг работодател на 19.09.2018 г., като крайният срок на периода на оставане без работа е 8.09.2018г. вкл., а не както се твърди в уточнението към ИМ – 01.10.2018г. Обстоятелството, че регистрацията на ищеца като безработен в Бюрото по труда към АЗ е до 01.10.2018г., не разколебава извода на съда относно крайния срок на периода на оставането му без работа.

          За установяване размера на обезщетението, за оставане без работа, е допусната и изслушана ССЕ, с вещото лице З.М., според което заключение размерът на обезщетението по член 225, ал. 1 от КТ за периода 25.04.2018г. до 19.09.2018г. е 12 845,45 лева, на база 2 724,80 лева, представляващо начисленото и заплатеното БТВ на ищеца за м. март 2018г., като на ищеца ще се присъди обезщетение за оставане без работа за периода 25.04.2018г. до 18.08.2018г. вкл. в размер на общо 12 715,70 лева, като ще се присъди и законната лихва върху това обезщетение, считаното от завеждане на ИМ, доколкото вземането е лихвоносно и такава е била претендирана. В останалата част иска за разликата над присъдения размер до пълния предявен от 15 600 лева ще се отхвърли като недоказан и неоснователен.

  С оглед изхода на спора ищецът има право на присъждане на разноски, чийто размер съгласно представения списък на разноски е 3 193,48 лева с включени пътни разноски, за които са представени съответните писмени доказателства – фискални бонове за закупени билети за автобус и осъществени таксиметрови превози и билет за пътуване в градския транспорт. Разноските са направените от страните разходи по водене на делото, които съгласно разпоредбата на чл. 71, ал. 1 ГПК са държавни такси и разходи за производството. Разноските за правна защита са разходи за производството и включват възнаграждението за един адвокат – чл. 78, ал. 1 ГПК. Разноските за път също са разноски по водене на делото, т.к. се касае за извършен разход от страната. След като такива разходи се признават на вещите лица и свидетелите, житейски неоправдано е такива да не бъдат признавани и на страните по делата.

 В член 144, буква „б от Процедурния правилник“ на Съда, озаглавен „Подлежащи на възстановяване съдебни разноски“ буквално е употребено понятието „необходими разходи“, като се имат предвид „разходите за път и престой и възнаграждението на представител, юридически съветник или адвокат“, ето защо следва да бъде подкрепено становището, че в понятието разноски следва да се включат и другите разходи по водене на делото, каквито са пътните разноски.

Възражението за прекомерност на платеното от ищеца адв. възнаграждение е неоснователно, понеже определеният му размер е съобразен с фактическата и правна сложност на делото, наетият от ищеца адвокат е проявил процесуална активност, изразяваща се в написване на исковата молба, ангажиране на доказателства, изготвяне на писмена защита, плюс явяването му в три съдебни заседания.

   С оглед уважената част от исковете ще се присъдят разноски по съразмерност от 2 636,76 лева за адв. възнаграждение и пътни разноски от 140,95 лева или общо 2 777,71 лева. Същите следва да се възложат в тежест на ответника.

   С оглед отхвърлената част от исковете на ответника ще се присъди адв. възнаграждение от 300,20 лева. Същите следва да се възложат в тежест на ищеца.

 

            На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, вр. с чл. 3 и чл. 1  от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС държавна такса върху уважените искове в общ размер на 668,63 лева, от които ДТ в размер на 80 лева за иска по чл. 344, ал. 1, т. 1, 80 лева за иска по чл.  344, ал. 1, т. 2 от ГПК, и 508,63 лева за иска по чл. 225, ал. 1 от КТ, както и разноски за ССЕ в размер на 80 лева.

         Така мотивиран, съдът,

Р  Е  Ш  И :

 

           ПРИЗНАВА уволнението на И.С.Н. с ЕГН **********, представлява от адв. Н.Р., извършено със Заповед № ***/20.04.2018г. на ***на дружеството, връчена му на 25.04.2018г., с който трудовото му правоотношение е прекратено, считано от 21.04.2018г., на осн. чл. 325, ал. 1, т. 4 от Кодекса на труда, ЗА НЕЗАКОННО И ГО ОТМЕНЯ.

 

          ВЪЗСТАНОВЯВА И.С.Н. с ЕГН ********** на заеманата преди уволнението работа длъжност „***“  в „Дей Енерджи“ ЕООД, с ЕИК *********.

          ОСЪЖДА „Дей Енерджи“ ЕООД с ЕИК ********* да заплати на И.С.Н. с ЕГН ********** сумата от 12 715,70 лева, представляваща дължимо обезщетение на основание чл. 225, ал. 1 от КТ за оставане без работа вследствие на незаконното уволнение за периода 25.04.2018г. – 18.09.2018г. вкл., ведно със законната лихва върху тази сума от датата на подаване на исковата молба – 11.06.2018г. до окончателното й изплащане, като ОТХВЪРЛЯ предявения иск за разликата над 12715,70 лева до пълния предявен размер на иска от 15 600 лева, като неоснователен и недоказан.

          ОСЪЖДА „Дей Енерджи“ ЕООД с ЕИК ********* да заплати на И.С.Н. с ЕГН ********** сумата от 2 777,71 лева, представляващи разноски по делото по съразмерност.

         ОСЪЖДА И.С.Н. с ЕГН ********** да заплати на Дей Енерджи“ ЕООД, с ЕИК ********* разноски по съразмерност от 300,20 лева за адв. възнаграждение.         ОСЪЖДА „Дей Енерджи“ ЕООД с ЕИК ********* да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС сумата от  668,63 лева – държавна такса върху уважените искове и разноски за ССЕ в размер на 80 лева.

          Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски окръжен съд с въззивна жалба в двуседмичен срок от датата на постановяването му – 19.12.2018г., на основание чл. 315, ал. 2 от ГПК.

Препис от решението да се връчи на страните.

 

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала: Ц.Т.