Разпореждане по дело №575/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2157
Дата: 17 юни 2020 г.
Съдия: Стоян Константинов Попов
Дело: 20203100200575
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

гр. Варна, 2157/17.6.2020г.

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателна колегия, на седемнадесети юни две хиляди и двадесета година, като разгледа докладваното съдия Стоян Попов НОХД № 575 по описа за 2020 г.

  

У С Т А Н О В И

 

в рамките на процесуалната проверка по чл. 247а от НПК следното:

            Делото е образувано предвид решение на ВКС, с което е възобновено НОХД № 1212 / 2020 г. на ВОС по внесен обвинителен акт № 72 / 2019 г. на ВОП по ДП № 44 / 2019 г. по описа на ОД на МВР Варна и е подсъдно на ВОС, съгласно правилата за местна и родова подсъдност.

Поради това съдът намира, че са налице условията за разглеждане на делото в открито разпоредително заседание и на основание чл. 247а, ал. 2, т. 1 от НПК 

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ПРЕДАВАМ на съд обвиняемите:

М.В.И., ЕГН: **********, живущ в гр. Белослав за престъпление по чл. 199, ал. 2, т. 2, вр. с чл. 198, ал. 1, вр. с чл. 20, ал. 2 и ал. 1 от НК

и

Д.М.В., ЕГН: **********, живущ в гр. Белослав за престъпление по чл. 199, ал. 2, т. 2, вр. с чл. 198, ал. 1, вр. с чл. 20, ал. 2 и ал. 1 от НК;

 

На основание чл. 247а, ал. 2, т. 1 от НПК

НАСРОЧВАМ делото в РАЗПОРЕДИТЕЛНО ЗАСЕДАНИЕ за 29.06.2020 г. от 10.00 часа, в състав, двама съдии и трима съдебни заседатели, за която дата и час да се призоват ВОП, подс. И., подс. В., адв. С.Н– ВАК, адв. Б.С, И.Н, Д.Т, П.Ди адв. А.Ж- ВАК.

ДА се призоват съдебни заседатели.

НА подс. И. и подс. В. да се връчи препис от обвинителния акт и от разпореждането на съда. Указва на подсъдимите правото им да се явят със защитник и за възможността да им бъде назначен служебен такъв в случаите на чл. 94, ал. 1 от НПК, както и че делото може да бъде разгледано и решено в тяхно отсъствие при условията на чл. 269 от НПК, а именно: Когато това няма да попречи за разкриване на обективната истина, делото може да бъде разгледано в отсъствие на подсъдимия, ако:

1. не е намерен на посочения от него адрес или е променил същия, без да уведоми съответния орган;

2. местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не е установено;

3. редовно е призован, не е посочил уважителни причини за неявяването си и е изпълнена настоящата процедура по чл. 247б, ал. НПК - по призоваване и уведомяване;

4. се намира извън пределите на Република България и:

а) местоживеенето му не е известно;

б) не може да бъде призован по други причини;

в) е редовно призован и не е посочил уважителни причини за неявяването си.

ДА се изиска актуално свидетелство за съдимост на подсъдимите, с приложени бюлетини към тях.

УКАЗВА на пострадалите от престъплението лица И.Н, Д.Т, П.Д, възможността да се конституират в процеса като граждански ищци и частни обвинители, което искане може да заявят в 7 дн. срок от получаване на съобщението. Указва на същите, че разполагат с правото да упълномощят повереник, който да ги представлява в разпоредителното и съдебното производството.

РАЗЯСНЯВА на пострадалите от престъплението лица и ощетеното лице, че участието им в разпоредителното заседание не е задължително, респ. делото може да бъде разгледано и решено в тяхно отсъствие.

УКАЗВА на подсъдимите, техните защитници, ВОП, пострадалите и техните повереници, че в разпоредителното заседание ще се обсъждат въпросите по чл. 248, ал. 1 от НПК, а именно:

1. подсъдно ли е делото на съда;

2. има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство;

3. допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия или на неговите наследници;

4. налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила;

5. разглеждането на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация;

6. взетите мерки за процесуална принуда;

7. искания за събиране на нови доказателства;

8. насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват за него.

УКАЗВА на подсъдимите, техните защитници, ВОП, пострадалите и техния повереник, че в 7 – дневен срок от връчване на разпореждането, могат да дадат отговор на посочените въпроси и да направят своите искания.

 

ДАВА възможност на подсъдимите, техните защитници, ВОП, пострадалите и техния повереник да се запознаят с материалите по делото и направят необходимите извлечения.

 

 

СЪДИЯ - ДОКЛАДЧИК: