Присъда по дело №41/2010 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 65
Дата: 2 март 2010 г. (в сила от 18 март 2010 г.)
Съдия: Татяна Гьонева Коева
Дело: 20105500200041
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 22 януари 2010 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

 

Номер  63                                     02.03.2010г.                     град СТАРА ЗАГОРА

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД                                                        НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На втори март                                                                                  Година 2010

В публично заседание в следния състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ГЬОНЕВА

                                    СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: ДЕНКА ГЕОРГИЕВА

                                                                                       НЕВЕНА ГАЙДАРОВА

 

Секретар  Даниела Хопчева

Прокурор Росица Стоянова

като разгледа докладваното от съдия ГЬОНЕВА

НОХД № 41 по описа за 2010 година

 

 

П   Р   И   С   Ъ   Д   И :

 

ОСЪЖДА подсъдимите Т.Д.Т. ЕГН ********** *** ***, български гражданин, живущ ***, осъждан, неженен, с основно образование, безработен и И.З.З. ЕГН ********** *** ***, български гражданин, живущ ***8, неосъждан, неженен, със средно образование, работи в ” ***” ЕООД гр. *** като *** ДА ЗАПЛАТЯТ СОЛИДАРНО на Й.Д.П. ЕГН ********** *** сумата от 2 000 лв. /две хиляди лева/, представляваща обезщетение за претърпените от последния имуществени вреди, причинени с престъпното деяние, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 30.07.2008г. до окончателното й изплащане.

ОТХВЪРЛЯ предявения от Й.Д.П. ЕГН ********** против подсъдимите Т.Д.Т. ЕГН ********** и И.З.З. ЕГН ********** граждански иск за неимуществени вреди в размер на 2 300 лева /две хиляди и триста лева/ като НЕОСНОВАТЕЛЕН.

 

ОСЪЖДА подсъдимите Т.Д.Т. и И.З.З. и двамата с посочени по-горе данни ДА ЗАПЛАТЯТ СОЛИДАРНО в полза на държавата по сметка ***. /оседемдесет лева/ представляваща държавна такса върху уважения граждански иск.

 

ПРИСЪДАТА може да  се обжалва и протестира пред Апелативен съд Пловдив в 15-дневен срок от днес.

 

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  1.

 

 

                                                                 2.

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Присъда №63/02.03.2010г., постановена по НОХД №41/2010г. по описа на Старозагорски окръжен съд

 

         С решение №273/08.01.2010г., постановено по ВНОХД №485/2009г. по описа на  Пловдивски апелативен съд е отменена присъдата по НОХД №677/2009г. на *** окръжен съд само в обжалваната й гражданско-осъдителна част и в частта за държавната такса и делото е върнато само в тази част за ново разглеждане от друг състав.

 

         При новото разглеждане на делото представителят на Окръжна прокуратура *** пледира за уважаване само на предявения граждански иск за причинени с палежа имуществени вреди, като счита, че обезщетението следва да се определи в размер на 2 000 лв. – стойността на запаления лек автомобил към датата на извършване на деянието с оглед на установеното по делото, че вещта е цялостно изгоряла. Счита, че предявеният граждански иск за неимуществени вреди е неоснователен и следва да бъде отхвърлен, тъй като в конкретния случай обезщетение за такива вреди не се дължи.

 

         Гражданският ищец и частен обвинител Й.Д.П. и повереникът му адв. Т. не се явяват при новото разглеждане на делото, редовно призовани, без да посочат уважителни причини за неявяването си и същите не изразяват становище по предявените граждански искове.

 

         Защитникът на подсъдимия И.З.З. – адв. К. изразява становище, че се дължи обезщетение за причинени имуществени вреди, но само до размер на посочените от вещото лице “действително причинени такива” – 1 500 лв. Поддържа изложените във въззивната жалба подробни доводи и съображения. Счита, че искът за неимуществени вреди е неоснователен и следва да бъде отхвърлен в уважената му при първото разглеждане на делото част от 2 300 лв.

         Подсъдимият И.З.З. поддържа изложеното от защитника си без да добавя други доводи за лична защита.

 

         Назначеният в настоящето производство служебен защитник на подсъдимия Т.Д.Т. адв. С. също подкрепя доводите на адв. К., като счита, че се дължи обезщетение само за причинените с деянието имуществени вреди и то в размер на 1 500 лв. – общата стойност на изгорелите авточасти, като следва да бъде отхвърлен искът за неимуществени вреди.

         Подсъдимият Т.Д.Т. поддържа изложеното от защитника си без да добавя други доводи за лична защита.

 

         В последната си дума подсъдимият И.З.З. заявява, че няма какво да каже.

 

         В последната си дума подсъдимият Т.Д.Т. заявява, че няма какво да каже.

 

         Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с доводите и становищата на страните, включително и изложените доводи във въззивната жалба до Пловдивски апелативен съд, намери за установено следното:

 

         С влязлата  в сила в наказателно-осъдителната си част присъда №109/01.10.2009г., постановена по НОХД №677/2009г. по описа на *** окръжен съд подсъдимите Т.Д.Т. и И.З.З. са признати за виновни в това, че на ***. в гр*** в съучастие като съизвършители запалили лек автомобил марка “***  с рег. № *** на стойност 2 000 лв., собственост на Й.Д.П., като пожарът се е разпрострял и върху паркирания наблизо автомобил “Фолксваген поло” с рег. № СТ 75 72 АХ, собственост на *** на стойност 13 000 лв., като общата стойност на опожареното имущество е 15 000 лв. – значителна стойност, поради което и  на основание чл.330 ал.2 т.2 вр. ал.1 вр. чл.20 ал.2 вр. ал.1 НК и чл.55 ал.1 т.1 НК всеки от подсъдимите е осъден по на една година и девет месеца лишаване от свобода, чието изпълнение е отложено по отношение на всеки подсъдим за изпитателен срок от четири години.

         Производството се е провело по реда на глава Двадесет и седма НПК при условията на чл.371 т.2 НПК. Ето защо и в настоящето съдебно производство при повторното разглеждане на делото в отменената гражданско-осъдителна част бяха приобщени чрез прочитането им събраните по ДП протоколи, писмени доказателства и заключението на автооценителната експертиза.

         При първото разглеждане на делото са били предявени с писмена молба от пострадалия Й.Д.П. против двамата подсъдими два граждански иска, които същият е конкретизирал в съдебно заседание, както следва: иск за обезщетение за причинените с престъпното деяние имуществени вреди в размер на 2 000 лв. и иск за причинени неимуществени вреди в размер на 5 000 лв. С отменената частично присъда съдът е уважил иска за имуществени вреди изцяло, а този за неимуществени вреди – в размер на 2 300 лв. В останалата част до предявения размер 5 000 лв. искът е отхвърлен и в тази част присъдата е влязла в законна сила.Съобразно постановеното с отменителното решение на Пловдивски апелативен съд настоящият състав следва да се произнесе по предявения иск за имуществени вреди в размер на 2 000 лв. и по този за неимуществени вреди в размер на 2 300 лв.

         По делото е доказано по несъмнен начин, че на 29/30.07.2008г. в гр*** подсъдимите Т. и З. са запалили лекия автомобил на гражданския ищец Й.П. марка “*** с рег. № *** . За извършеното деяние подсъдимите са признати за виновни с влязла в сила присъда, поради което за настоящия съдебен състав същата е задължителна при признаване за установено на обстоятелствата, че е налице противоправно деяние – палеж на автомобила, че деянието е извършено от двамата подсъдими в условията на съизвършителство, че автомобилът е цялостно изгорял – което е прието с осъдителната присъда и че е налице причинна връзка между деянието на подсъдимите и причинените вреди. Наличието в кумулативна даденост на горните обстоятелства ангажира гражданската отговорност на подсъдимите, която в случая е основана на деликт. При деликтна отговорност се дължи пълна обезвреда на пострадалия. Това означава, че деликвентът отговаря за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от противоправното деяние. В настоящето производство се оспорва от подсъдимите и защитниците им обстоятелството в какво се изразяват настъпилите от деянието вреди, като се защитава становището, че това са изгорелите при палежа части на лекия автомобил “***”, чиято обща стойност вещото лице е изчислило в размер на 1 500 лв. Настоящият съдебен състав не споделя това становище, тъй като то не намира опора в закона – в разпоредбата на чл.45 ЗЗД и чл.51 ал.1 ЗЗД. Действително в заключението си на л.40 – л.43 ДП вещото лице, изготвило автооценъчната експертиза е посочило, че “стойността на действителните материални щети, нанесени по лекия автомобил, е равна на 1 500 лв.” Същевременно е отразено, че относителният дял на запазените части е на стойност 500 лв. Обстоятелството обаче, че вещото лице си е позволило да приложи юридически критерий при изготвяне на заключението, посочвайки кои според него са действителните материални щети, не задължава по никакъв начин съда, чието законово задължение е да се произнесе по това правнорелевантно обстоятелство. Впрочем от контекста на заключението на автооценъчната експертиза се установява, че употребявайки израза “действителни материални щети” вещото лице е имало предвид стойността на изгорелите авточасти. Същите неслучайно не са конкретизирани по вид и отделна стойност, доколкото вещото лице е установило и посочило в заключението, че автомобилът е цялостно изгорял. Това обстоятелство е видно и от приложения по ДП фотоалбум, съдържащ снимки на автомобила не само отвън, но и във вътрешността. Затова и вещото лице е категорично, че автомобилът е за икономически тотал, като сочи, че е икономически нецелесъобразно същият да се възстановява, тъй като стойността на ремонта ще струва повече, отколкото е стойността на лекия автомобил като цяло. Експертизата се е произнесла и по стойността на вещта към датата на извършване на деянието, като е определила същата на 2 000 лв.

         При така установеното съдът намира, че законовото изискване за пълно компенсиране на причинените вреди ангажира отговорността на подсъдимите за стойността на целия автомобил към инкриминираната дата – 2 000 лв., в какъвто размер следва да бъде уважен предявения граждански иск за имуществени вреди. Само с възстановяване на изгорелите авточасти на обща стойност 1 500 лв. вещта не би могла да бъде възстановена и ползвана по предназначението си, доколкото се установи, че автомобилът е цялостно изгорял. Следователно само със заплащане на стойността му би била постигната пълната обезвреда на пострадалия и граждански ищец Й.П.. Ето защо подсъдимите бяха осъдени да му заплатят обезщетение за имуществени вреди в размер на 2000 лв. и то солидарно съобразно чл.53 ЗЗД, доколкото се касае за непозволено увреждане. В този случай съгласно разпоредбата на чл.84 ал.3 ЗЗД лихвата за забава се дължи от датата на увреждането. В конкретния случай деянието е приключило на 30.07.2008г., поради което съдът осъди подсъдимите да заплатят на гражданския ищец и лихва да забава върху горната сума, считано от 30.07.2008г. до окончателното й изплащане. Съдът осъди подсъдимите да заплатят и държавна такса 80 лв. върху уважения размер на гражданския иск за имуществени вреди – 4% върху сумата 2 000 лв.

         Съдът намери предявения граждански иск за неимуществени вреди за неоснователен. На първо място в писмената молба не се съдържат каквито и да било обстоятелства, които да обосновават тази претенция. Такива не са били заявени и в съдебно заседание. От друга страна се касае за палеж, при което престъпление съставомерният резултат се свежда до повреждане или както е в настоящия случай – до унищожаване на движима вещ, собственост на пострадалия. Следователно с това престъпно деяние законодателят е възвел като съставомерна последица от деянието съответните причинени имуществени вреди и само за тяхното компенсиране се дължи обезщетение в съответствие с разпоредбите на чл.45 и чл.51 ал.1 ЗЗД. Причинените с деянието вреди в случая се свеждат единствено до унищожаването на процесния автомобил поради цялостното му изгаряне и само за тях подсъдимите дължат обезщетение на пострадалия П.. Ето защо съдът отхвърли като неоснователен предявения граждански иск за неимуществени вреди в размер на 2 300 лв.

 

         Водим от горните мотиви, съдът постанови присъдата.

 

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: