Решение по дело №892/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 312
Дата: 3 октомври 2019 г. (в сила от 19 ноември 2019 г.)
Съдия: Мая Андонова Миленкова
Дело: 20191520200892
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№....................................

гр.К.,03.10.2019 г.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

            К.ски районен съд, наказателна колегия, в открито съдебно заседание на седемнадесети септември , две хиляди и деветнадесета   година, в състав :

                                                                                    Председател: :Мая Миленкова

            Секретар: Цветанка  Александрова

            Като разгледа докладваното от съдия Миленкова АНД № 892 описа за 2019 година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Л.Б.Л., с ЕГН - **********,*** обжалва НП № 445/25.03.2019 г. , издадено от Кмета на **** К., с което на основание  чл. 68 от Наредбата за  обществения ред на територията на **** К./ НОРТОК/  му е наложено административно наказание „ глоба” в размер на 300 лева за нарушение по чл. 7, ал.2 от НОРТОК. Жалбоподателят не  оспорва НП по същество, но моли да бъде намален размера на наложеното му административно наказание.

            АНО не изпраща представител и не изразява становище по жалбата, с която е атакувано процесното НП.

            Като разгледа събраните по делото писмени и гласни доказателства при условията на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

Административнонаказателната отговорност на  жалбоподателя е ангажирана за това, че на 29.09.2018 г. около 09.30 ч. , в гр.К., на площад „Велбъжд“  е викал и крещял на висок глас, с които си действия е нарушил  тишината и спокойствието на гражданите.  Нарушението е възприето от свидетелите М. Л. В. и Б.Г.Т.,***, които в това време изпълнявали служебните си задължения като дежурен автопатрул на РУ К.. Първоначално  служителите на реда отправили устно предупреждение към  Л., който бил във видимо нетрезво състояние, да преустанови викането, за да не притеснява гражданите.  След около час  жалбоподателят започнал отново да крещи в района на площад“Велбъжд“, където имало много граждани, поради провеждането на тържества в централната част на града. Тогава  свидетелят В., в присъствието на своя колега – св. Т. съставил на Л. АУАН, като описал деянието и дал правна квалификация на нарушението – чл. 7, ал.1 от НОРТОК.

Нарушителят отказал да подпише и получи АУАН и отказът му е оформен по надлежния ред, с подписа на един свидетел.

Въз основа на акта на 25.03.2019 г. Кметът на **** К.  издал атакуваното в настоящото производство НП. В обстоятелствената част на НП е възпроизведено описаното в акта нарушение, както и нарушената правна норма – чл. 7, ал.1 от НОРТОК.

            Горната фактическа обстановка се установява от приетата от съда административно-наказателна преписка и от показанията на свидетелите  Ф. и Й. .

            Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и в този смисъл е допустима.

            При установената фактическа обстановка съдът намира жалбата за основателна  по следните съображения:            

 В административно-наказателното производство не  са допуснати съществени нарушения на процесуални правила, налагащи отмяна на НП на това основание.

Материалната норма, посочена като нарушена от наказващия орган -   Чл. 7. (1) от НОРТОК, в редакцията й към момента на извършване на нарушението, забранява викането, пеенето и шумния говор, както и използването на озвучителни системи на обществени места.

 

 

 

По безспорен начин се установи  осъществяването на соченото административно нарушение.  Жалбоподателят действително е викал на обществено място – в центъра на гр. К. , където в този момент е имало много граждани, поради провеждани тържества в града. Това му поведение е възприето лично от служителите на РУ К. – свид. В. и Ф.. 

По гореизложените съображения съдът намира, че наказващият орган  правилно  и законосъобразно е ангажирал административнонаказателната отговорност на жалбоподателя. . При определяне размера на наложеното административно наказание, обаче наказващият орган не се е съобразил с изискването на чл. 27, ал.2  от ЗАНН, като не е събрал доказателства относно имотното състояние на нарушителя.  Съдът намира, че размерът на наложеното административно наказание е завишен, поради което  и ще намали  същия  от 300 лева на 100 лева.

            Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН К.ският районен съд

 

                                                                           Р  Е  Ш  И:

 

ИЗМЕНЯВА наказателно постановление № 445/25.03.2019г.на *** на **** К., с което  на основание чл. 53, във вр.  с чл. 27 от ЗАНН  и чл.68 от НОРТОК е  наложено на Л.Б.Л., с ЕГН - **********,*** административно наказание “глоба” в размер 300,00 лева  за нарушение по чл. 7, ал.1 от НОРТОК , като  НАМАЛЯВА  размера на  това наказание  на  100,00 / сто / лева   .

            Решението подлежи  на обжалване с касационна жалба пред КАС в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: