Решение по дело №948/2017 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 85
Дата: 4 април 2018 г. (в сила от 29 март 2019 г.)
Съдия: Аксиния Борисова Атанасова
Дело: 20171850100948
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 октомври 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№………

 

гр. К., 04.04.2018 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

        Районен съд – гр. К., II - ри състав в публично съдебно заседание проведено на седми март през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                          Районен съдия : АКСИНИЯ АТАНАСОВА

 

 

при секретар – протоколиста Десислава Митова, като разгледа докладваното от съдия Атанасова гражданско дело № 948 по описа за 2017 година, за да се произнесе взе предвид следното :

 

 

                  Предявеният иск е с правно основание чл. 49 ал. 1 от СК.

                  Ищцата С.В.К. - П., ЕГН ********** ***, чрез адв. М. - САК по обстоятелствата подробно изложени в исковата молба твърди, че брака й с ответника К.К.П., ЕГН ********** *** е дълбоко и непоправимо разстроен и моли да бъде прекратен на това основание, без да се третира въпроса за вината, при условията посочени в исковата молба.

        Същата твърди в исковата молба, че на 04.05.2003 г. са сключили граждански брак, от който имат родено едно дете – Р.К.П., родена на *** г., ЕГН **********. В началото съвместният им брачен живот протичал нормално, но постепенно съпружеската им връзка започнала да се разпада. Същата твърди още в исковата молба, че от 2010 г. с ответника не живеят заедно. Сочи се още, че е настъпило отчуждение помежду им, което е непреодолимо. Претендира се прекратяването на брака, без да се третира въпроса за вината. Ищцата е посочила, че желае да й се предостави ползването на семейно жилище

        Ищцата моли, да и се предоставят упражняването на родителските права над детето, да се присъди издръжка за детето в размер на 150.00 / сто и петдесет / лева, претендира и издръжка за една година назад от завеждането на исковата молба – 10.10.2017 г. и не е посочен режим на лични отношения на детето с бащата, за в бъдеще ищцата желае да носи предбрачното си име - К. и претендира ползване на семейното жилище. Моли разноските по делото да се присъдят на ответника.

        Ответникът К.К.П., ЕГН ********** в подадения от него по реда на чл. 131 от ГПК писмен отговор поддържа, че искът е допустим, но неоснователен. Ответникът заявява, че е съгласен да сключат споразумение по чл. 49 ал. 4 от СК. Направено е искане за предоставяне на семейното жилище за ползване по равно.

Моли бракът да бъде прекратен, без да се обсъжда въпроса за вината.      Ответникът  моли, да му се предоставят упражняването на родителските права над детето, да се присъди издръжка за детето не е посочен размер и не е посочен  режим на лични отношения на детето с майката. Ако съдът прецени, че вина за разстройството на брака има ищцата, ответникът претендира направените разноски.

             В съдебно заседание ищцата редовно призована пред настоящата инстанция  явява се лично и с упълномощения й защитник – адв. М. – САК, която поддържа така предявения иск,  моли същият да бъде уважен със законните последици. 

        В съдебно заседание ответникът редовно призован явява се лично и с упълномощения си защитник – адв. Г. – САК, която моли съда да прекрати брака, като дълбоко и непоправимо разстроен. Моли съдът да не уважи иска за присъждане издръжка за една година назад от завеждане на исковата молба, както и за предоставяне на ползване на семейното жилище, тъй като ищцата го е напуснала октомври 2017 г.

        Съдът, след като взе предвид събраните по делото доказателства във връзка с доводите на страните и с оглед разпоредбата на чл. 235 от ГПК, приема за установено следното от фактическа страна :

        От приложеното като доказателство към делото удостоверение за сключен граждански брак издадено въз основа на акт за граждански брак № 108 / 04.05.2003 г. от С.община, район „С.“ е видно, че страните са сключили брак на 04.05.2003 г. От брака имат родено едно дете – Р.К.П., родена на *** г., видно от удостоверение за раждане издадено въз основа на акт за раждане № 515 / 2003 г.  от С.община, район „Н.”.

        От приложената като доказателство към делото платежна ведомост издадена от ЕТ „*** - **”, ЕИК : ****е видно колко е брутния доход на ищцата за периода от 01.08.2017 г. до 21.09.2017 г. – 275.54 / двеста седемдесет и пет лева и петдесет и четири стотинки / лева.

        От приложения социален доклад на отдел „Закрила на детето” към Дирекция „Социално подпомагане” – К./ л. 37 – 38 / е посочено, че ответникът не възразява детето да се отглежда от майката, както и че трудовите му доходи са около 500.00 / петстотин / лева. Същите препоръчват съдът да вземе решение по компетентност, съобразно с най – добрия интерес на детето.

 

         От показанията на разпитаните по делото свидетели Н.В.К. и М.С.К.се установява, че страните са във фактическа раздяла, че нямат сходство в характерите и не могат за в бъдеще да продължат да живеят като семейство. Установява се от показанията, че семейството на ищцата е помагало за обзавеждане на семейното жилище, находящо се в гр. К.. Свидетелката М.С.К.сочи, че след 2013 г. тя и С. заедно са направили ремонт на соченото по – горе жилище. 

         Съдът кредитира показанията на разпитаното дете на страните Р.К.П., ЕГН **********, в които същата категорично изразява своето желание, че иска да продължи да живее с майка си. 

         Съдът не кредитира показанията на свидетелката П.К.П., в частта в която същата сочи, че според нея страните продължават да живеят и да работят заедно. Според показанията на същата едва от последните месеци на 2017 г. страните не работят заедно. Съдът кредитира представените от свидетелката писмени доказателства за заплащане на сметките относно семейното жилище, но не се изясниха обстоятелствата и фактите защо същата ги е заплащала за определените периоди.

                  При така очертаната фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи :

                  Съдът счита, че така изяснената фактическа обстановка съставлява хипотезата на чл. 49 ал. 1 от СК и е налице дълбоко и непоправимо разстройство на брака между страните, поради което бракът им следва да се прекрати. Касае се за едно отрицателно състояние на брачната им връзка, антипод на понятието за брачен съюз, отрицание на нормалното съдържание на съпружеската общност, която е напълно и окончателно разрушена, липсва и  минималната наличност  на изискваното от морала и закона съдържание на една нормална брачна връзка. Необратимо са изчезнали между съпрузите взаимната любов, вярност и привързаност, взаимното уважение и доверие, другарските отношения и готовност за взаимопомощ, взаимното разбирателство и общите усилия за обезпечаване и благополучието на семейството. Тези отношения и чувства са заменени с отношения на студенина и безразличие, на недоверие, неразбирателство, враждебност, омраза,  на неизпълнение на моралните и правни съпружески задължения. Понастоящем формално съществуващата брачна връзка окончателно е опразнена от нейното дължимо според закона и морала необходимо вътрешно съдържание.

                   Налице е дълбоко и пълно разстройство на брака им, като общността между съпрузите е напълно унищожена и са разкъсани всички духовни и физически връзки между тях, и от брака е останала само формално – юридическата връзка, която съществува единствено на книга. Всички устои на брака им са подронени и разрушени, той е опразнен от жизнено съдържание, обективно е разрушен в основата си и фактически е престанал да съществува, тъй като е настъпила обективна невъзможност за неговото продължаване – това би било безсмислено, неоправдано, би представлявало само тежест за съпрузите и обществото и от тази гледна точка, по – нататъшното му съществуване е нетърпимо. Това дълбоко разстройство е и непоправимо – то е трайно, постоянно, окончателно, без възможност за преодоляване и без възможност за възстановяване на брачната общност и на нормални съпружески отношения. Между съпрузите е настъпил пълен и окончателен разрив и не съществуват никакви изгледи за укрепване и заздравяване на брака, който е нежизненоспособен и мъртъв, за което важна роля е изиграла и продължителната фактическа раздяла между страните - 7 / седем  / години. След като бракът е безполезен от гледна точка на обществото и самите съпрузи, ненужно е неговото изкуствено запазване – в нашето общество бракът не може да играе ролята на наказание, поради което, когато е дълбоко и непоправимо разстроен, без оглед на становището дори и невиновния  / евентуално / съпруг, същият следва да се прекрати.

                  Разводът в случая е едно състояние, от което няма друг възможен житейски изход.

                   От дотук изнесените факти, съдът направи извода, че личните отношения между съпрузите не са на основата на взаимното уважение, общи грижи за семейството, разбирателство и вярност, необходими за съществуването на взаимност между съпрузите, което е заложено в чл. 14 от СК. В тази насока, съдът констатира, че брачната връзка между ищцата и ответникът е изпразнена от съдържание.

                   При така приетата за установена фактическа обстановка, съдът намира, че брачният иск е доказан по основание. Анализът на доказателствения материал налага извода, че бракът е изпразнен от съдържание при това състояние на съпружеските отношения, в брачния им съюз не може да се постигнат целите на брака, заложени в чл. 17 от СК, и той съществува само формално. Брачната криза, продължила дълго, и настъпилата по – късно фактическа раздяла водят до извода, че не може да се очаква възстановяване на нормални съпружески отношения между съпрузите, поради което запазването на брака е безпредметно и не е в интерес на съпрузите и роденото от тях дете.

                   Съдът на основание чл. 49 ал. 3 от СК, счита, че вина за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака им имат и двамата съпрузи – липсата на разбирателство, взаимно уважение, вярност и др., довели до фактическата им раздяла и настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака им, съдът приема за установено брачно провинение както на ищцата, така и на ответника, за което същите не са могли да знаят, че руши основите на брака, и съответно безусловно ангажира брачната им вина.

                   Въпросът кому да предостави упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака дете – Р.К.П., ЕГН **********, съдът прецени съгласно изискванията на СК, като взе предвид родителските и моралните качества на съпрузите, полагането на грижи и умението за възпитание, подпомагането на подготовката за придобиване на знания и трудови навици, социалното обкръжение и битовите условия, възрастта и пола на детето, възможността за помощ от трети лица. Упражняването на родителските права по отношение на детето следва да се предостави на майката С.В.К. - П., ЕГН **********, поради това, че същата има задоволителен родителски капацитет и има желанието и възможността да полага грижи за детето.

                   Съдът определя местоживеенето на детето Р.К.П., ЕГН ********** при ищцата на адрес : гр. К., ул. ***       Във връзка с предоставяне упражняването на родителските права, съдът следва да определи и режим на лични отношения между бащата К.К.П., ЕГН ********** и детето Р.К.П., ЕГН ********** и като взе предвид най – вече обективния интерес на детето, счита за най – уместно да определи режим  на лични контакти на детето с неговия баща, а именно : всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 / девет / часа до 18.00 / осемнадесет / часа, без преспиване, както и 20 / двадесет /  дни през лятото във време, което не съвпада с годишния отпуск на майката, както и по всяко друго време след предварително съгласие с майката.

С оглед обстоятелството, че родителските права са предоставени на майката С.В.К. - П., ЕГН **********, както и обстоятелството, че детето Р.К.П., ЕГН ********** е било отглеждано и израснало в семейното жилище, находящо се гр. К., ул. ****, съдът намира, че следва да предостави ползването на семейното жилище на ищцата С.В.К. - П., ЕГН ********** до навършване на пълнолетие на детето.

                   Предвид гореизложеното ответникът следва да бъде осъден да заплаща ежемесечна издръжка в размер на 150.00 / сто и петдесет / лева, чрез ищцата като майка и законен представител на детето, до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване или до настъпване на обстоятелство, изключващо плащането й, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от влизане в сила на решението.

                   С оглед на тези обстоятелства, ответникът трябва да заплати 216.00 / двеста и шестнадесет / лева – държавна такса върху така определения размер на издръжката.

                   Досежно въпроса за фамилното име на жената след развода, съдът намира за правилно ищцата да възстанови предбрачното си фамилно име – К..

                   Съпрузите не си дължат издръжка помежду си, а имуществените отношения относно придобитото по време на брака са уредили извън съдебно.  

                   Съдът споделя доводите на защитата на ответника, че и през 2017 г. страните по делото са реализирали доходи от продажба на пилета, с които ищцата допълнително се е издържала и съответно е получавала издръжка, без изрично да е било посочено, че е издръжка, т. е. отхвърля искането за заплащане на издръжка за една година назад от подаването на исковата молба – 10.10.2017 г.

                   По изложените съображения, съдът

 

Р    Е    Ш    И    :

 

                  ПРЕКРАТЯВА брака сключен между С.В.К. - П., ЕГН ********** *** и К.К.П., ЕГН ********** ***, с акт за граждански брак № 108 / 04.05.2003 г. пред длъжностното лице по гражданското състояние при С.община, район „С.“, като ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН на основание чл. 49 ал. 1 от СК.

                   ВИНА за дълбокото и непоправимо разстройство на брака имат и двамата съпрузи

                   Съдът определя местоживеенето на детето Р.К.П., ЕГН ********** при ищцата С.В.К. - П., ЕГН ********** на адрес ***.

                   РОДИТЕЛСКИ ПРАВА И ИЗДРЪЖКА НА РОДЕНОТО ОТ БРАКА ДЕТЕ - родителските права и произтичащите от тях грижи по отглеждането и възпитанието на детето – Р.К.П., ЕГН ********** се предоставят на майката С.В.К. - П., ЕГН **********, като  бащата К.К.П., ЕГН ********** има право да осъществява контакт с детето : всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 / девет / часа до 18.00 / осемнадесет / часа, без преспиване, както и 20 / двадесет /  дни през лятото във време, което не съвпада с годишния отпуск на майката, както и по всяко друго време след предварително съгласие с майката.

ИЗДРЪЖКАТА на роденото дете Р.К.П., ЕГН ********** в размер на 150.00 / сто и петдесет / лева, ще заплаща бащата К.К.П., ЕГН **********, чрез майката и законен представител С.В.К. - П., ЕГН **********, считано от датата на влизане в сила на решението за развод до навършване на пълнолетие на детето или настъпване на законни причини, изменяващи размера й или прекратяващи правото на детето на издръжка.

                  СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ

Семейното жилище, находящо се в гр. К., ул. ***след прекратяването на брака се предоставя за ползване на С.В.К. - П., ЕГН ********** до навършване на пълнолетие на детето Р.К.П., ЕГН **********.

ФАМИЛНОТО ИМЕ на ищцата след прекратяване на брака е предбрачното й такова – К..

ОТХВЪРЛЯ предявеният иск от С.В.К. - П., ЕГН ********** *** против К.К.П., ЕГН ********** *** за присъждане на издръжка за една година назад от завеждане на исковата молба – 10.10.2017 г., като неоснователен.

ОСЪЖДА С.В.К. - П., ЕГН ********** *** да заплати по сметка на РС - гр. К.окончателната държавна такса в размер на 25. 00 / двадесет и пет /  лева.

ОСЪЖДА К.К.П., ЕГН ********** *** да заплати по сметка на РС - гр. К.окончателната държавна такса в размер на 25. 00 / двадесет и пет /  лева.

ОСЪЖДА К.К.П., ЕГН ********** *** да заплати по сметка на Районен съд - гр. К.държавна такса в размер на 216.00 / двеста и шестнадесет / лева, представляваща 4 % върху претендираната  издръжка.

                  Решението подлежи на обжалване от страните в двуседмичен срок от получаване на съобщението пред С. окръжен съд.

 

 

 

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ :