Определение по дело №303/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 419
Дата: 25 юни 2019 г.
Съдия: Маринела Ганчева Дончева
Дело: 20193000500303
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 12 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

419

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито заседание на                     25.06.2019г. в състав :

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА ДЖАМБАЗОВА

 ЧЛЕНОВЕ: МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

 РОСИЦА СТАНЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия ДОНЧЕВА в. ч. гр. д. № 303/2019 по описа на Апелативен съдгр. Варна, г. о., за да се произнесе, съобрази следното :

Подадена е частна жалба от „А. Е.Д.“ ЕООД, представлявано от управителя Е.Д. чрез адв. П.П. *** срещу решение № 99/03.05.2019 год по гр.д. № 423/2019 год на Окръжен съд Добрич, с което е оставено без разглеждане искането за допълване по реда на чл. 250 от ГПК на решение № 78/05.04.2019 год по делото, а искането с правно осн. чл. 247 от ГПК  за поправка на очевидна фактическа грешка в същото решение е оставено без уважение. По съображения за незаконосъобразност на определението, частният жалбоподател моли същото да бъде отменено, а делото – върнато на същия съд за произнасяне по същество по искането за допълване на решението. Претендира присъждане на разноски в размер на 15 лв.

В постъпилия отговор от арх.Д.Д.Б. е изразено становище за недопустимост, евентуално неоснователност на частната жалба. В зависимост от това, моли частната жалба да бъде оставена без разглеждане, респ. да бъде отхвърлена като неоснователна.

Съставът на Апелативен съд Варна намира, че частната жалба е подадена в срок от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, тя е НЕОСНОВАТЕЛНА, по следните мотиви:

След постановяване на решение № 78/05.04.2019 год по гр.д. № 423/2019 год на Окръжен съд Добрич, в срока по чл. 250, ал.1 от ГПК е подадена молба вх.№ 2504/11.04.2019 год от „Ателие Е.Д.“ ЕООД със съдържащи се в нея при условията на евентуалност искания за допълване, респ. поправка на очевидна фактическа грешка в решението, изразяващи се в следното: 1) По иска с правно осн. Чл. 95б, ал.1, т.1 от ЗАПСП: Непосочване в диспозитива на стр. 14, ред 9 на израза: „вр.§2, т.9а от ДР на ЗАПСП“ и на стр. 14, ред 14 на израза:“относно секции Д и Е“, и 2) По иска с правно осн. чл. 95б, ал.1, т.6 от ЗАПСП – Непосочване в диспозитива относно разгласата на решението на израза: „в два всекидневника и в определен часови пояс на телевизионна организация с национално покритие“.

В частната жалба се твърди, че при постановяване на решението си по съществото на спора съдът не се е произнесъл по цялото искане– в диспозитива не били коментирани промените в проекта на секции Д и Е, а се говорело за целия проект, за който нямало спор.

Действително, предмет на делото са искове за нарушени авторски права на ищеца във връзка именно с проектирането на секции Д и Е, чрез преработка на вече изготвен от него в съавторство с друг архитект проект на същите. Тази преработка е била извършена по силата на възлагане от страна на ответника и одобряване на техническите проекти „ЖБ Добрич“ – с обслужваща част в УПИ II кв. 12 ЦГЧ – трета категория“ и „ЖБ Добрич - разширяване на жилищна и обслужваща част“. Предмет на допълнителното възлагане за проектиране не е сградата в нейната цялост, а само разширението на жилищната и обслужваща част, т.е. тъкмо тези две секции.

Вярно е също, че секции А, Б, В и Г, които са били проектирани от ищеца и вече изградени, са извън обхвата на исковата молба. В нея ясно е казано, че спорът е за техническите проекти, които касаят само секции Д и Е на сградата. Поради това непосочването им в диспозитива на решението, но при изричното отразяване в него, че е разгледан иск за установяване факта на нарушение на авторските права на ищеца върху архитектурен проект на подробно описаната част от сградата, не съставлява непълнота на решението. Не е такава и пропускът да се посочи точната правна квалификация на иска.

Същото се отнася и до второто искане за допълване в частта относно начина, по който следва да се осъществи разгласата на решението на осн. чл. 95б, ал.1, т.6 от ЗАПСП. Това е въпрос, касаещ изпълнението на решението и е уреден изрично в закона, поради което и в тази му част решението не страда от сочения недостатък.

Непълно е решението тогава, когато съдът не се е произнесъл по целия спорен предмет, въведен с исковата молба.

В самата молба за допълване на решението не се твърди, че съдът не е разгледал или не се е произнесъл по съществото на част от предявените искови претенции, а са посочени само редакционни забележки за по-голяма прецизност на диспозитива. Поради това правилно съдът в производството по чл. 250 от ГПК е преценил, че тя е лишена от предмет и поради това – недопустима.

Заявеното в условия на евентуалност искане за поправка на очевидна фактическа грешка по отношение на същите елементи от диспозитива, е неоснователно.

Съдебното решение съдържа мотиви, в които съдът изразява съображенията си по предмета на делото. Разглеждайки предявените искове и след анализ на доказателствата, той определя правната квалификация на иска и в зависимост от това формира своята воля относно основателността на претенцията, която воля намира израз в диспозитива. Когато е допуснато несъответствие между мотивите и диспозитива на решението, говорим за очевидна фактическа грешка, която се поправя по реда, указан в чл. 247 от ГПК. В случая такова несъответствие не е налице. Съдът е разгледал предявените искове, подробно е изложил своите мотиви, а постановеният диспозитив е в пълно съответствие с тях.

По изложените мотиви и поради съвпадането им с изводите на първоинстанционния съд, настоящият състав намира, че решението, с което искането за допълване на осн. чл. 250 от ГПК е оставено без разглеждане, а евентуалното искане по чл. 247 от ГПК за поправка на очевидна фактическа грешка е отхвърлено, е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Водим от горното съдът

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 99/03.05.2019 год по гр.д. № 423/2019 год на Окръжен съд Добрич.

Определението подлежи на касационно обжалване пред ВКС на РБ при наличието на предпоставките по чл. 280 от ГПК в едномесечен срок от съобщаването му на страните

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.                  

 

 

  2.