Решение по дело №7711/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260585
Дата: 28 юни 2021 г. (в сила от 28 юли 2021 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20205330207711
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

               Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е     260585

         

                                      гр. Пловдив, 28.06.2021г.

 

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на  двадесет и седми април две хиляди двадесет и първа год. в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 7711/2020 год.по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление № 20-0432-000221/22.06.2020 год. издадено от Началник Сектор към ОД на МВР гр. Пловдив, Първо РУ Пловдив, с което на И.Н.Н., с ЕГН ********** е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 100 лева за нарушение на чл.5, ал.3, т.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на основание чл.177, ал.1, т.4, пр.1 от ЗДвП.

            Жалбоподателят, оспорва наказателното постановление и моли същото да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно, постановено в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. В съдебно заседание, редовно призован, се явява лично и прави същото искане.

          Въззиваемата страна Първо РУ при ОДМВР гр.Пловдив – редовно призован, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

          Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

Жалбата е основателна.

С акт за установяване на административно нарушение бланков                  № 040714 от 22.05.2020год. е било констатирано, че на същата дата около 00:20 часа в с.Марково, обл.Пловдив по ул.“Захари Стоянов“ до № 38, посока гр.Пловдив, жалбоподателят И.Н. управлявал лек автомобил „Хонда Акорд“ с рег.№ ********, лична собственост, който бил спрян от движение.

 

 

Контролният орган квалифицирал извършеното от жалбоподателя като нарушение на чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП.

Жалбоподателят подписал съставения АУАН с възражението, че не бил уведомен за спиране на автомобила от движение. Посочил още в акта, че бил подал молба в КАТ, като заплатил всички наложени му глоби, след което следвало да му бъде върнат СУМПС.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административнонаказващият орган е възприел залегналата в акта фактическа обстановка и е подвел нарушението под разпоредбата на чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП, като е постановил налагане на глоба в размер на 100 лв. на основание  чл.177, ал.1, т.4, пр.1 от ЗДвП.

В съдебно заседание актосъставителят Д.П.Е. поддържа изцяло съставения от него акт. При извършената в с.Марково проверка на процесния автомобил и след справка в дежурната част, установили, че МПС било спряно от  движение, за което на жалбоподателя бил съставен АУАН, на място в негово присъствие. След като се запознал със съдържанието на акта, жалбоподателят го подписал. Свидетелят допълва, че от справката в дежурната част не ставало ясно дали заповедта за спиране на лекия автомобил от движение е връчена на жалбоподателя.

С оглед установената фактология и събрания доказателствен материал, съдът намира, че при съставяне на АУАН и издаване на НП са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които засягат правото на защита на санкционираното лице и са основание за отмяна на обжалваното постановление като недоказано и незаконосъобразно.

Разпоредбата на чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП забранява на водач на пътно превозно средство да управлява пътно превозно средство, спряно от движение.  В случая при описание на нарушението и обстоятелствата по неговото извършване не са изпълнени императивните изисквания на чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, тъй като липсва ясно и точно описание на вмененото на жалбоподателя нарушение. В обстоятелствената част на двата акта не са посочени всички факти, касаещи съставомерните признаци на нарушението и на доказателствата, които го подкрепят - не е посочено кога и с какъв акт МПС, управлявано от жалбоподателя, е било спряно от движение, както и срокът за спирането му. Липсата на тези данни /същите не бяха установени и от показанията на актосъставителя/ от гледна точка на фактическите обстоятелства, представлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като ограничава възможността нарушителят да разбере в извършването на какво точно нарушение е обвинен и по този начин адекватно да организира защитата си. От друга страна възпрепятства възможността за установяване на деянието от съда. Наред с това, при конкретната фактическа обстановка доказването на вмененото деяние следва да бъде извършено чрез представяне на надлежни писмени доказателства, че към момента на проверката управляваното от жалбоподателя МПС е било спряно от движение. В случая санкциониращият орган не представя доказателства в посочения смисъл и съответно не установява и доказва осъществяването на обективните признаци на административнонаказателния състав по чл.177, ал.1, т.4, пр.1 във вр. с чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП. Липсата на представени такива доказателства от страната, в чиято тежест е да докаже наличието на съставомерно деяние по вмененото на санкционираното лице нарушение, обуславя извод и за недоказаност на обвинението.

От друга страна не се установи по какъвто и да е начин жалбоподателят  да е знаел за това, че процесното моторно превозно средство е било спряно от движение, както и същият да е могъл да предполага, че е било спряно, доколкото по делото не са налични данни и доказателства касаещи връчването му на въпросната заповед за налагане на принудителна административна мярка /ПАМ/. За да породи правното си действие една принудителна административна мярка следва да бъде сведена до знанието на адресата й, респективно същият да е информиран за спирането от движение на МПС. Такива данни не бяха установени и от показанията на актосъставителя и в този смисъл не се доказва субективния елемент на нарушението. Несъобщаването на тази заповед на собственика на автомобила препятства както влизането ѝ в законна сила, така и предварителното ѝ изпълнение. Доколкото по делото липсват доказателства заповедта за спиране на автомобила от движение да е била връчена на неговия собственик към момента на процесното нарушение, то не може да се приеме за доказано, че водачът Н. е могъл да знае за това обстоятелство.

В тази връзка действително съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП редовно съставените актове имат доказателствена сила до доказване на противното, т.е. налице е една оборима презумпция за доказаност на визираното нарушение. Съдът намира за необходимо да отбележи обаче, че в тежест на административнонаказващия орган е да докаже от обективна и субективна страна административното нарушение, съобразно чл.103, ал.1 от НПК, приложим по силата на чл. 84 от ЗАНН. Безспорно е, че в преценката си дали да издаде НП, АНО се основава на констатациите в АУАН и те в рамките на производството по налагане на административни наказания се приемат за верни до доказване на противното. Това не е така обаче в съдебното производство, тук те нямат обвързваща доказателствена сила. В него съдът е длъжен да изясни фактическата обстановка, чрез допустимите доказателствени средства и да прецени има ли извършено нарушение. В случая такова не се доказа да е било извършено на процесната дата и място, като не е и налице и хипотезата по чл.53, ал.2 от ЗАНН, тъй като не е установено по безспорен начин извършването на нарушението и вината на нарушителя, което налага отмяна на НП като недоказано и незаконосъобразно.

Отделно от това, Административен съд – Пловдив е приел с Решение № 481/05.03.2021 г. по адм.дело № 2899/2020 г. по описа на Административен съд – Пловдив за необоснована и немотивирана наложената със Заповед за прилагане на административна мярка принудителна административна мярка по чл.171, т.2, б.А от ЗДвП – временно спиране от движение на МПС до отстраняване на неизправността, и е отменил въпросната заповед.

Предвид гореизложеното Съдът

 

Р        Е       Ш       И       :

 

ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 20-0432-000221/22.06.2020 год. издадено от Началник Сектор към ОД на МВР гр. Пловдив, Първо РУ Пловдив, с което на И.Н.Н., с ЕГН ********** е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 100 лева за нарушение на чл.5, ал.3, т.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на основание чл.177, ал.1, т.4, пр.1 от ЗДвП.

 Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред  Административен съд гр.Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                /п/

Вярно с оригинала!

ВК