Решение по дело №942/2017 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 120
Дата: 2 февруари 2018 г.
Съдия: Екатерина Владимирова Мандалиева
Дело: 20175300500942
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 април 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    120

 

                                          гр.Пловдив, 02.02.2017г.

                         

                              В    И М Е Т О    Н А      Н А Р О Д А

 

Пловдивският  окръжен  съд, ГРАЖДАНСКО  ОТДЕЛЕНИЕ, в открито заседание на петнадесети януари, през  две хиляди и осемнадесета  година   в състав:

                                              

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ:НЕДЯЛКА СВИРКОВА

                                                                       НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА 

като   разгледа   докладваното от  председателя ч.гр.д.№942 по описа   на   ПОС  за  2017г., за   да   се  произнесе, взе  предвид  следното:

Производството е  по  чл.437 ал.2 във   вр.  с  чл.435 ал.4 от ГПК.

Предмет на  разглеждане е  жалба с вх.№11668/12.04.2017г депозирана от „Вива 2017“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Съединение, обл.Пловдивска, ул.“Чардафон Велики“ №5, представлявано от управителя М.С.К., със съдебен адрес:*** – адвокатско дружество „М. и Н.“, чрез процесуалния му представител адв.С.П., в качеството на трето за изпълнителното производство  лице  против    действията на  ЧСИ Росен Раев с рег.№910  по изп.д.№68/2017г,  с район на действие  ПОС,  касаещи  извършен  на 20.01.2017г. опис  и запор на движими вещи, находящи се  в Търговски обект №6 – заведение за бързо хранене с площ от 759кв.м. от Ритейл парк, находящ се на бул.“Санкт Петербург“ №131, кв.“Гладно поле“ , гр.Пловдив, по отношение на които  вещи се твърди,  че от една страна -  към момента на описа и запора са във фактическа власт „Вива 2017“ ЕООД, наемател на търговския обект, а от друга  - че не са собствени на длъжника „Бохеми консулт“ ООД. Навеждат  се  доводи  за незаконосъобразност на извършените действия по съображения подробно изложени в жалбата. Иска се отмяна на обжалваните действия, като изцяло незаконосъобразни. Претендират се разноски, съобразно представения списък с  направени такива.

Ответникът по жалбата „Ликьор клуб“ ЕООД, представлявано от управителя Е.Д.Д., взискател в изпълнителното производство по същество изразява становище относно неоснователността на жалбата, по съображения подробно изложени в същата. Моли да  се остави без уважение жалбата, като неоснователна.

Ответникът по жалбата „Бохеми Консулт“ ООД, длъжник в изпълнителното производство, с назначен по реда на чл.29 ал.4 ГПК особен представител  адв. М., не взема становище по жалбата. Депозираните в хода на производството становища от единият от управителите на дружеството  - В.В.Н., не биха могли да  бъдат взети предвид, доколкото  са  констатирани противоречия в интересите между представляван и представител, в каквато връзка с оглед защита интересите на дружеството, е назначен и особен представител на същото.

Ответникът по  жалбата ТД на НАП гр.Пловдив не взима становище по жалбата.

По реда на чл.436 ал.3 ГПК са  постъпили мотиви от ЧСИ Росен Раев относно обжалваните действия, в които  е изразено становище относно недопустимостта на жалбата, доколкото същата се явява просрочена,  а  по същество относно нейната неоснователност.

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД  след  като прецени доказателствата по делото и  взе   предвид доводите на страните намира за установено следното:

            По допустимостта на жалбата:

Касаещо обстоятелството дали жалбата е депозирана в срок, е  налице влязло  в сила Определение №377 от 31.07.2017г. постановено по гр.д.№354/2017г. по описа на ПАС, с което е прието, че жалбата е подадена в  срок.

Касаещо изискването на хипотезата на чл.436 ал.4 ГПК – движимите вещи към момента на описа и запора да са се намирали във владение на третото лице, съдът  намира следното:

По делото е представен договор за наем от 19.09.2016г., с нотариална заверка на подписите, извършена на  19.09.2016г. от нотариус Елена Сопаджиян, с рег.№645 с район на действие Районен съд гр.Пловдив, с който се удостоверява, че дружество „Кепитал Инвест Пловдив“ ООД, в  качеството си на собственик и наемодател е отдало под наем на „Вива 2017“ ЕООД, в качеството на наемател, недвижим имот, представляващ Търговски обект №6 – заведение за бързо хранене с площ от 759кв.м. от Ритейл парк, находящ се на бул.“Санкт Петербург“ №131, кв.“Гладно поле“. Съгласно клаузите на договора , същият е влязъл в сила към момента на неговото подписване, а именно 19.09.2016г. Няма спор, че  обекта предмет на договора, е осъществявал търговска дейност като клуб „Севън  Синс“ .

Видно от приетите по делото  свидетелства за регистрация на фискални устройства, същите  са собственост на „Вива 2017“ ЕООД , като съгласно данните, към ноември и декември 2016г. фискалните устройства са били регистрирани по надлежния ред именно за обект „Севън Синс“. Индиция, че жалбоподателят е стопанисвал обект „Севън Синс“, представлява и представеното временно удостоверение за открита процедура по категоризиране на туристически обект №276-И/15.12.2016г., издадено от  Община Пловдив/л.69/. В този смисъл е и Протокол от 06.12.2016г. за предадено движимо имущество между жалбоподателя и „Иист Лайн“ ООД,  касаещо обзавеждане на заведение на  процесния  адрес/л.67 и л.68/, както и Договор №2540/05.01.2017г. за абонаментно сервизно обслужване на пожароизвестителна инсталация, касаеща  обект дискотека „Севън Синс“/л.23/.

По делото са събрани и гласни доказателства, кореспондиращи със писмените такива. Съгласно показанията на свидетелката Р. П. С., управител на заведение „Севън Синс“ и служител на „Вива 2017“ ЕООД в периода октомври- ноември 2016г. до ноември 2017г., жалбоподателят се е нанесъл в  процесния обект  под наем през  декември 2016г., като обектът към онзи момент обектът е бил празен. Оборудването на заведението е извършено от наемателя „Вива 2017“ ЕООД, което оборудване е било във владение на жалбоподателя  към момента на извършения от съдебния изпълнител опис през януари 2017г..  В този смисъл са и показанията на свидетелката Р. Е. Н., управител на трето за настоящото производство дружество „Иист Лайн“ ООД, сочеща че някъде през декември 2016г е предоставила на жалбоподателя движими вещи за обзавеждане на нощен клуб, за което помежду им е подписан приемо- предавателен протокол. През януари 2017г. свидетелката лично е  присъствала на описа на вещите от съдебния изпълнител в клуб „Севън Синс“, които вещи към онзи момент са били във владение на жалбоподателя.

В подкрепа на горното се явяват и изявленията на управителя на взискателя „Ликьор Клуб“ ЕООД – Е.Д.Д. в депозираното си писмено становище/ л.247/, който сочи, че  на 18.11.2016г.  длъжникът „Бохеми Консулт“ ООД е бил принудително отстранен  от  процесния обект  №6, на адрес:гр.Пловдив, бул.“Санкт Петербург“ №131,

С оглед гореизложеното, преценяйки в съвкупност събраните по делото доказателства, настоящият съдебен състав приема, че към датата на извършване на  опис и запор на движими вещи – 20.01.2017г., в обект - находящ се в Търговски обект №6 – заведение за бързо хранене с площ от 759кв.м. от Ритейл парк,  находящ се на  бул.“Санкт Петербург“ №131, кв.“Гладно поле“, гр.Пловдив, функциониращ като нощен клуб „Севън Синс“,  движимите вещи предмет на описа  са се намирали във владение на жалбоподателя „Вива 2017“ ЕООД. Изложеното обосновава извода, че жалбата се явява допустима и като такава следва да бъде разгледана по същество.

По основателността  на жалбата:

Свидетелката Р. П. С., сочи че като управител на нощен клуб „Севън Синс“ лично е участвала в закупуването на част от вещите за оборудването на клуба, а именно:  мокет кафеникавобежов, за целият обект, според свидетелката с квадратура 700, 800кв.м.; завеси в основната зала; два монитора „HP; компютри към касовите апарати; алуминиеви врати; два броя колонни климатици; чаши различни видове; ледарки. Останалите вещи, които са описани от съдебния изпълнител, според свидетелката  са  ползвани от  Вива 2017“ ЕООД, но  взети под наем от дружество  Иист лайн“ ООД. Свидетелката Р. Е. Н., лично е присъствала на извършения опис на движимите вещо в клуб „Севън Синс“, като още към момента на описа  е посочила, че повече от описаните вещи са нейна лична собственост и са отдадени под наем на жалбоподателя, с опция да бъда закупени от последния.Като такива вещи свидетелката сочи: бар столове, около 120бр.; дивани над 20бр; бар маси над 40 или 50броя; усилватели около пет броя, тонколони около 10 броя; осветление – макове и дискотечни ефекти, конфет машини около 40 броя, ниски маси около 30 броя, вградена звукоизолация. Свидетелката сочи, че за тези движими вещи  има митнически декларации, както и приемо-предавателен протокол между „Вива 2017“ ЕООД и дружество  Иист лайн“ ООД.

По делото е представена фактура от 24.01.2017г. с получател „Вива 2017“, касаещо изработката и монтаж на алуминиеви врати два броя; както и фактура от 08.12.2016г., касаещо закупуването, транспорт и монтаж на мокет; Договор – поръчка №353  за доставка на текстил и корнизи, включваща завеса, корнизи, дамаска и изработка на пердета. Представен е и протокол за предадено имущество на фирма „Вива 2017“ ЕООД от фирма  Иист  Лайн“ ООД по 33 пункта, както и стокови разписки, и митнически декларации касаещи процесните вещи.

Що се касае до възраженията направени от взискателя „Ликьор Клуб“ ЕООД, че движимите вещи са изключителна собственост на „Бохеми Консулт“, то следва да бъде отбелязано, че същите остават недоказани, доколкото не са подкрепени с доказателства.

С оглед гореизложеното, настоящият съдебен състав  кредитира показанията на събраните по делото гласни доказателства, от една страна като  основани на непосредствени впечатления и обективни, а от друга като кореспондиращи с останалите събрани по делото доказателства, като след преценката им в съвкупност намира, че вещите описани в Протокол от 20.01.2017 от ЧСИ Росен Раев находящи се  в Търговски обект №6 – заведение за бързо хранене с площ от 759кв.м. от Ритейл парк, находящ се на бул.“Санкт Петербург“ №131, кв.“Гладно поле“, гр.Пловдив, към момента на описа и запора не са били собствени на длъжника.Това обстоятелство обосновава извода, че извършения опис от 20.01.2017г. се явява незаконосъобразен и като такъв следва да бъде отменен.

С оглед изхода на спора на жалбоподателят се дължат направени в настоящото производство разноски общо в размер на 1167.00лв, съгласно представения списък/л.319/, представляващи държавни такси, адвокатско възнаграждение и депозит за особен представител.  

Мотивиран от горното съдът

                                          

                                        Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ  действията на  ЧСИ Росен Раев с рег.№910  по изп.д.№68/2017г,  с район на действие  ПОС,  касаещи  извършен  на 20.01.2017г. опис  и запор на движими вещи, находящи се  в Търговски обект №6 – заведение за бързо хранене с площ от 759кв.м. от Ритейл парк, находящ се на бул.“Санкт Петербург“ №131, кв.“Гладно поле“ , гр.Пловдив, обективирани  в Протокол за опис на движимо имущество от 20.01.2017г.

ОСЪЖДА „Ликьор клуб“ ЕООД, ЕИК ********* представлявано от управителя Е.Д. *** и  „Бохеми Консулт“ ООД ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, ул.“Ген Скобелев“ бл.19,вх.“В“ , ет.3 , ап.58  да заплатят на  Вива 2017“ ЕООД ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Съединение, обл.Пловдивска, ул.“Чардафон Велики“ №5, представлявано от управителя М.С.К., направени по делото разноски в размер на 1 167.00лв/ хиляда сто шестдесет и седем лева/

Решението е окончателно.

                                                             

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: