Решение по дело №291/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 45
Дата: 18 март 2021 г. (в сила от 14 октомври 2021 г.)
Съдия: Айгюл Аптула Шефки
Дело: 20207120700291
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Кърджали, 18.03.2020 г.

В ИМЕ­ТО НА НА­РО­ДА

Административен съд - Кърджали в открито заседание на двадесет и трети февруари през две хиляди двадесет и първа  година в състав:

                                             СЪДИЯ: АЙГЮЛ ШЕФКИ

при секретаря Павлина Петрова, като разгледа докладваното от съдия Шефки адм. дело  291 по описа на КАС за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл. 118 от Кодекса за социалното осигуряване /КСО/.

Образувано е по жалба от «ВиК» ООД, ***, ***, ЕИК ***,  чрез пълномощник против Решение №Ц2153-08-71/10.09.2020 г. на директора на ТП НОИ – Кърджали, с което е отхвърлена жалбата на дружеството срещу разпореждане Ц5104-08-14/28.07.2020 г. на длъжностно лице по чл.60, ал.1 КСО при ТП на НОИ - Кърджали.  Жалбоподателят намира оспорения акт за необоснован. Твърди, че на 12.05.2020г., Х. А. не е имал за задача да постави разтвор за пречистване и дезинфекция на водата в ******. Счита, че административният орган неправилно е приел липсата на други видими болести и травматични изменения у починалото лице, и кредитирал изцяло обясненията на Н.А.-съпруга на починалия А. Счита че не са изяснени причините, поради които разтворът за пречистване и бил приготвен от съпругата му, както и защо последния разтвор се намирал в дома на А., а не в резервоара, който бил защитен. Сочи, че според заключението по съдебно – медицинската експертиза №**/***г., изготвена по ДП №**/**г. по описа на ОП-Кърджали, смъртта е настъпила през втората половина на първото денонощие, което не водело до извода, че е настъпила през работно време. Счита, че злополуката не следва да бъде квалифицирана като трудова, предвид събраните доказателства, в т.ч. и извършените от страна на А. отклонения от нормалните действия, начина на увреждане, допуснатите нарушения на нормативни актове, вкл. и причината, поради която дезинфекциращият разтвор е бил приготвен от съпругата му, а не от него, както и начинът на съхранение на разтвора. Във връзка с изложеното твърди, че инцидентът с лицето не е настъпил  при и по повод на извършване на работата, а след изтичане на  работното му време и по негова инициатива. Респ., не била доказана причинно-следствената връзка между извършваната от лицето работа и настъпилото увреждане, довело до смъртта на работника. Иска отмяна на оспореното решение. Претендира деловодни разноски. В с.з., чрез процесуалния си представител, поддържа подадената жалба.

Ответникът – Директор на ТП на НОИ - Кърджали, чрез процесуалния си представител, намира жалбата за неоснователна. Счита, че са налице предпоставките на чл.55, ал.1 от КСО, за квалифициране на злополуката като трудова. Сочи, че настъпилото в случая травматично увреждане, причинило смъртта на осигуреното лице, се дължи на внезапно и пряко въздействие върху неговото здраве, като инцидентът се е случил в каптаж, който е бил работното му място, според длъжностната характеристика. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Заинтересованите страни - Н.В.А., С.Х.В. и Р.Х.А., чрез процесуалния си представител, намират жалбата за неоснователна. В с.з. и в представено от процесуалния представител писмено становище, се излагат подробни съображения за трудовия характер на злополуката, тъй като последната е настъпила на работното му място и при изпълнение на трудовите му задължения. Намират за неоснователни твърденията на жалбоподателя, че злополуката не е настъпила при и по повод трудовата дейност на лицето. Претендират деловодни разноски.

Административният съд, като взе предвид доказателствата по делото и становищата на страните, приема за установено следното:

С декларация за трудова злополука вх. №Ц5101-08-9/26.06.2020г. /л.59 от делото/, осигурителят „В и К“ ООД -*** е декларирал злополука, станала  на 12.05.2020 г. с Х. А. – заемал длъжността „***“ в дружеството, считано от *** г. Като място на злополуката е посочен гравитачен резервоар в ***.

Със заповед №Ц1015/20.05.2020г. на директора на ТП НОИ –Кърджали, на основание чл. 58, ал.1 от КСО, е наредено разследване на злополуката, от   определена в заповедта нарочна комисия.

Резултатите от проверката са отразени в Протокол № ***/*** г./л.26/, според който Х. А. А. е бил в трудови правоотношения с „В и К“ ООД-***, по силата на трудов договор №**/***г. за изпълнение на длъжността „***“. С Допълнително споразумение №***/***г. към горния ТД, работникът е бил преназначен на длъжността „***“. Предвид писмените обяснения на съпругата му-Н.А., според които към 10:30ч., на 12.05.2020г., Х. А. е взел хлорна вар за пречистване и дезинфекциране на водата и е тръгнал към помпената станция в ******, а към 21:00ч. е бил намерен мъртъв в шахтата, е прието, че по време на злополуката лицето се е намирало на случайно работно място – помпена станция и гравитачен резервоар и  е извършвало обичайните си служебни задължения–поставяне на разтвор за пречистване и дезинфекция на водата. Въз основа на заключението по медицинска експертиза №**/**г. е прието, че смъртта се дължи на ***, като белезите съответстват на смърт, настъпила през втората половина на първото денонощие. Посочено е също, че А. е отговарял за обслужването на помпената станция, както и за гравитачния резервоар  в ***, като държал и ключовете за горните обекти, респ.,  имал е достъп до тях. Въз основа на горното е прието, че злополуката е станала по повод на работата, извършвана в интерес на предприятието. 

 Въз основа на констатациите в горния протокол, е издадено разпореждане Ц5104-08-14/28.07.2020 г. от длъжностно лице по чл.60, ал.1 КСО при ТП на НОИ Кърджали. С последното, на основание чл.60, ал.1 КСО, злополуката, декларирана на 26.05.2020г. от осигурителя „ВиК“ ООД, ***, е приета за трудова по смисъла на чл.55, ал.1 КСО. В мотивите към разпореждането е прието, че Х. А., работещ по трудово правоотношение с „ВиК“ ООД, на длъжност „***“, по време и по повод на извършваната работа в гравитачен резервоар в ***, стопанисван от „ВиК“ ООД, на 12.05.2020г., при слагане на разтвор  за пречистване и дезинфекция на водата, пада в необезопасена шахта/резервоар и се удавя.

С оспореното Решение №Ц2153-08-71/10.09.2020 г. на директора на ТП НОИ – Кърджали, е отхвърлена жалбата на „ВиК“ ООД, *** срещу разпореждане Ц5104-08-14/28.07.2020 г. на длъжностно лице по чл.60, ал.1 КСО при ТП на НОИ Кърджали. С оглед установеното в Протокол №Ц5103-08-5/23.07.2020г., съставен от комисията, разследвала злополуката и след като обсъдил подробно възраженията на жалбоподателя, административният орган е приел, че при злополуката с Х. А., случила се на  12.05.2020г., са налице всички предпоставки на чл.55, ал.1 КСО: 1. причинено е внезапно увреждане; 2. това увреждане е довело до летален изход; 3.налице е причинна връзка между увреждането и настъпилия резултат, тъй като смъртта е пряко следствие на внезапното увреждане, а не на други обстоятелства;4. пострадалото лице е осигурено по чл.4, ал.1 от КСО; 5.налице е функционална връзка с извършваната работа, като увреждането е станало по време и във връзка с извършваната работа. По тези съображения, горестоящият административен орган е стигнал до извода, че длъжностното лице по чл.60, ал.1 КСО, правилно е определило настъпилата злополука, като трудова.

Видно от приложеното към административната преписка заключение по медицинска експертиза №**/**г., смъртта на Х. А. се дължи на ***. Според заключението, липсват други видими болестни и травматични изменения, които биха могли да обусловят настъпването на смъртта. Според заключението, смъртта е настъпила през втората половина на първо денонощие. 

Установи се от показанията на разпитания по делото свидетел - Т.Ю.Ю. – пряк ръководител на Х. А., че последният е обслужвал района на *** и ***, ******, в т.ч. е имал задължение, и е извършвал дейностите по дезинфекция на водата в тези райони. Свидетелят твърди, че в дружеството няма график  за хлориране на водата, като съответните служители следят за качеството й със специален разтвор и я хлорират, когато това се налага. Твърди също, че помпената станция и гравитачния резервоар на *** са два отделни обекта, като  хлорирането следва се извърши в помпената станция, в която има хлоратор. Сочи, че Х. А. често е следял дали постъпва вода от гравитачния резервоар, както и нивото на водата.

От изложената фактическа обстановка, съдът формира следните правни изводи:

Жалбата е подадена чрез административния орган, чийто акт се оспорва, в предвидения от закона 14-дневен срок и от надлежна страна, поради което е процесуално допустима. 

Разгледана по същество е неоснователна.               

Оспореното решение е издадено от компетентен орган по чл. 117, ал. 1, т.2, б. "г", във вр. с чл. 60, ал. 4 от КСО, при спазване на административно-процесуалните правила, при  правилно  приложение на материалния закон и съобразно неговата цел.

Съгласно чл. 55, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето, станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт. За да бъде определена настъпилата злополука като трудова трябва кумулативно да са налице всички елементи на фактическия състав: 1.увреждане на здравето, което се състои в накърняване на телесната цялост или функциите на човешкия организъм, което е настъпило внезапно; 2.резултатът от увреждането да води до неработоспособност или смърт; 3. причинна връзка между увреждането и неблагоприятния резултат и 4.наличието на функционална връзка с извършваната работа, като връзката може да се прояви, когато увреждането настъпва през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при работа, извършена в интерес на предприятието.

По делото няма спор, че към 12.05.2020г.,  Х. А. е бил  в трудови правоотношения с „ВиК“ ООД, *** /ТД №**/*** г./, респ.  осигурено лице по чл.4, ал.1 от КСО, както и че на тази дата, към 21:00 ч. е бил открит мъртъв в гравитачен резервоар, в ******, обслужван от А., по силата на сключения ТД.

Установи се също от събраните по делото доказателства - длъжностна характеристика за длъжността „***“; длъжностна характеристика за длъжността „***“ и показанията на св. Ю., че едно от основните задължения и за двете длъжности, е извършването на санитарна обработка на водата, както и дейности, свързани с измерване дебита на водоизточниците /какъвто се явява и гравитачният резервоар/ и хлорирането им. За горните дейности не е необходимо конкретно възлагане за всеки един случай, а се извършват при възникване на нужда от измерване/дезинфекция, след проверка на качеството на водата от страна на отговорния служител, какъвто в случая е бил Х. А. Във връзка с изложеното, съдът намира, че независимо дали са изпълнявани в рамките на установеното работно време или извън него, тези дейности са извършвани в интерес на работодателя. Още повече, че според писменото обяснение на Н.А., необорено от приложения по делото доказателствен материал, към 10:30 ч., на 12.05.20г., А. е взел приготвен от нея разтвор на хлорна вар, за да хлорира водата, в шахтата над ***. След 14:00 часа, А. вече не е отговарял на позвъняванията на Н.А., а по-късно тялото му е открито именно в този водоизточник. Предвид обсъденото по-горе заключение по изготвената медицинска експертиза, смъртта е настъпила през втората половина на денонощието /т.е. след 12.00 ч./, вследствие ***, като липсват други видими болестни и травматични изменения, които биха могли да обусловят настъпването й. Следва да се отбележи също, че при формиране на заключението си, вещото лице е взело предвид и ***, поради което, приложената по делото медицинска документация не може да обоснове извод, различен от посочения в заключението, касателно причината за настъпилия летален изход.

При тези факти, съдът приема, че е налице внезапно увреждане на здравето - ***, причинила смъртта на осигуреното лице. Налице е и пряка причинна връзка между увреждането и смъртта, установена със заключението по изготвената медицинска експертиза, като няма доказателства смъртта да е настъпила по друга причина. На следващо място, съдът намира, че е налице и функционална връзка между увреждането и извършваната от лицето работа. Установи се, че смъртта на лицето е настъпила на място - гравитачен резервоар, находящ се в землището на ***, което може да се определи като негово работно място, предвид трудовите му задължения, свързани с извършването на санитарна обработка на водата, т.ч. и хлорирането й, както и дейности, свързани с измерване дебита на водоизточниците  в района на ***, стопанисвани от работодателя. Установи се също така, че лицето се е намирало там именно във връзка с непосредствено изпълнение на трудовата му функция по санитарна обработка на водата, като тези действията са били в интерес на работодателя.

По изложените съображения, в случая са налице всички предпоставки на  чл. 55, ал. 1 КСО, за определяне на  злополуката като трудова.

Съдът намира за неотносими към спора, обстоятелствата, свързани с причините, поради които разтворът за пречистване бил приготвен от съпругата на А., както и с това, че последният разтвор се намирал в дома на А., а не в резервоара, който бил защитен. Спазването на установени в предприятието технологични изисквания по приготвянето и съхранението на разтвора от хлорна вар, по аргумент от чл. 55, ал. 3 КСО, е ирелевантно за определянето на злополуката като трудова, ако тя е възникнала при или по повод възложената работа, респ. при работа, извършена в интерес на предприятието, каквато е настоящата хипотеза. Още повече, че по делото не е установено А. да е нарушил някое задълженията си по длъжностна характеристика.

По изложените съображения, оспореното решение на директора на ТП на НОИ – Кърджали е законосъобразно, а подадената жалба се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

При този изход на спора, на основание чл.143, ал.3 АПК,   вр. с чл.24  от Наредба за заплащането на правната помощ, на ответника следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева. На основание чл.143, ал.4 от АПК, на заинтересованите страни следва да се присъдят  направените разноски за адвокатско възнаграждение, в размер на по 600 лв., договорени и изплатени, съобразно приложени ДПЗС от 16.12.2020 г. 

           Така мотивиран и на основание чл.172, ал.2 от АПК, Административен съд - Кърджали

                                          Р     Е     Ш     И  :

 

          ОТХВЪРЛЯ жалбата на  «ВиК» ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, против Решение №Ц2153-08-71/10.09.2020 г. на директора на ТП НОИ – Кърджали, с което е отхвърлена жалбата на дружеството срещу разпореждане Ц5104-08-14/28.07.2020 г. на длъжностно лице по чл.60, ал.1 КСО при ТП на НОИ - Кърджали, като неоснователна.

ОСЪЖДА «ВиК» ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на ТП на НОИ –Кърджали, юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв.

ОСЪЖДА «ВиК» ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, за заплати на Н.В.А. от ***, ЕГН **********, деловодни разноски в размер на 600 лв.

ОСЪЖДА «ВиК» ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на С.Х.В. от ***, ЕГН **********, деловодни разноски в размер на 600 лв.

ОСЪЖДА «ВиК» ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на Р.Х.А. от ******, ЕГН **********, деловодни разноски в размер на 600 лв.

Решението може да се обжалва пред ВАС на РБ, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

   С  Ъ Д  И  Я :