Решение по дело №999/2018 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 3
Дата: 4 януари 2019 г.
Съдия: Калоян Венциславов Гергов
Дело: 20184400600999
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№……..                              04.01.2019 г.                  гр.П.

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

П. ски окръжен съд, ІII-ти въззивен наказателен състав

На двадесет и осми ноември две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав :

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ЦЕЗАРИНА ЙОСИФОВА

 

                                        ЧЛЕНОВЕ:     КАЛОЯН ГЕРГОВ                                                                              Мл.с.СИЛВИЯ ИВАНОВА

 

Секретар : ИВАЙЛО ЦВЕТКОВ

Прокурор : ГЕОРГИ ЛАЗАРОВ

Като разгледа докладваното от член - съдията КАЛОЯН ГЕРГОВ

ВНОХД №  999 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе в предвид следното:

 

 

Производство  по реда на глава „Двадесет и първа” от НПК.

 

        Производството пред въззивната инстанция е образувано по бланкетен протест на РП-Ч. против Присъда №36 от 20.09.2018г., постановена по НОХД № 126/2018г. по описа на РС – Ч.. В протеста се изразява общо недоволство от постановения съдебен акт като лаконично се заявява неговата необоснованост.В заключение се прави искане за отмяна на атакуваната присъда и постановяването на нова,с която се упражни правомощието на въззивната инстанция по чл.336,ал.1,т.2 от НПК с оглед наличността на съответно обвинение.

        Процесуалният представител на ОП-П.  поддържа подадения протест и с оглед липсата на допълнително писмено изложение за допълване на доводите в него от РП-Ч. аргументирано излага съображения в подкрепа на направеното искане.Предлага на въззивната инстанция да извърши самостоятелна оценка на доказателствената съвкупност като отчете,че вещите открити у подсъдимия Б.,макар и родово определени, са в такава комбинация помежду си,която трудно може да бъде случайно култивирана,а същевременно мястото на съхранението им – в кош в двора на дома му и спецификата на някои от тях,съпоставени с поведението му по време на извършената полицейска проверка и опаковките от консумирани продукти, открити в контейнера за смет пред жилищния му адрес са достатъчни, за да обосноват авторството на инкриминираното деяние.

В съдебно заседание ответникът по въззивния протест Ж.Д.Б. се явява лично  като практически не изразява аргументирано становище по същия.

Защитникът на ответника по протеста – адв.П.К. от ПлАК оценява същия като неоснователен като намира,че обвинението е базирано на косвени доказателства,който не обосновават възприетото от РП-Ч. авторство на деянието.Акцентира върху изтъкнатото от него пред първоинстанционния съд нарушение на правото на защита на Ж.Б. в хода на досъдебното производство като моли за потвърждаване на атакувания съдебен акт.

С атакувания съдебен акт П. ски   районен съд е признал подсъдимия  Ж.Д.Б., с ЕГН **********, адрес: *** роден на *** ***, българин, с българско гражданство, със средно образование, пенсионер по болест, вдовец, осъждан, за невинен в това, че на неустановена дата в периода от 26.12.2017г. до 28.12.2017г.  с. Т. обл. П. , от частен дом на ул. „М. П. “ № 2, чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот да е отнел чужди движими вещи: 30 броя консерви домати – буркан „Омния“ на стойност 36.00лв., 3 броя консерва риба „Скумрия в доматен сос“ – 160 гр.на стойност 3.30 лв; 3 броя консерва говежда в собствен сос – 220 гр. на стойност 6 лв., три броя пастет птиче месо – 100 гр, на стойност 3.30 лв., 5 броя вафли чайка – 20 гр. на стойност 0.50 лв.; 1 бр. вафла „Воох“ на стойност 30 ст.; 1 бр. кафе „Якобс Монарх – класик“ – 100 гр.,на стойност 3 лв., 1 бр. тунквани бисквити „Кафе“ на Престиж, 135 гр. на стойност 1.30ст.,7 броя сладоледи „Стикс“ – 60гр. на стойност 4.90 лв.; 1 бр. готварска сол – 800 гр. на стойност 0.50 лв.; 1 брой захар – 800 гр. на стойност 1.00 лв., 1 бр. ориз 800 гр.на стойност 2.70, 5 кг картофи на стойност 4.54 лв.; 3 броя буркани 750 млл, свинска мас на стойност 7.50лв.; 2 броя платнени чанти на стойност 4 лева; - всички вещи на обща стойност 78.80лв. от владението на собственика В.А.П. от град П. , без нейно съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като го оправдал по повдигнатото обвинение  по чл. 195, ал. 1, т. 3, вр. чл. 194, ал. 1 от НК.

 

П. ският окръжен съд, като се запозна със събраните по делото доказателства, протестирания съдебен акт, и доводите на страните, намира за установено следното:

 

        Въззивният протест е подаден в срока по чл.319 от НПК, отговаря на изискванията на чл.320 от НПК, поради което е процесуално допустим и следва да бъде разгледан.

        Разгледан по същество протестът е основателен,но не по изложените в него съображения.

 

Разпоредбата на чл.14 от НПК  задължава съда да взема решенията си по вътрешно убеждение,което следва да е базирано на обективно,всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото.Пренебрегването на това принципно положение компрометира изводите както по фактите,така и по правото, и очертава допуснато съществено нарушение на процесуалните правила,както и липса на възможност страните да узнаят как е формирано вътрешното убеждение на първостепенния съд,а въззивния съд - да упражни контрол върху установения за това формален процес.В тази насока могат да се посочат Решение № 280/11.07.13г. по н.д. № 865/13г. и Решение № 182/29.03.2013г. по н.д. № 309/13г. на ВКС.

ВКС нееднократно е имал възможност също така да посочи,че в мотивите си съдилищата следва да посочат не само въз основа на какви доказателства са приели за установени съответните факти,но и какви са правните им съображения относно авторството и съставомерността на деянието,за да може да се твърди,че вътрешното им убеждение е изградено законосъобразно,като изводите не следва да страдат от вътрешна противоречивост,която да препятства упражняването на контрол от страна на горестоящия съд.

Анализът на мотивите на атакуваната присъда и проведеното съдебно следствие сочи,че РС-Ч. се е дистанцирал както от изпълнението на възложеното му от закона задължение да изясни с уредените от закона средства обективната истина,така и от изискването за мотивира надлежно съдебния си акт като обсъди набраната по делото доказателствена съвкупност.

Внимателния преглед на мотивите установява липса на самостоятелно установена от съда фактическа обстановка.РС-Ч. е възпроизвел фактологията послужила на прокурора,за да изготви обвинителния си акт като се е задоволил да посочи,че „…същата не се кредитира от съда,тъй като не се подкрепя с безспорни доказателства.“ - л.51 от делото.Анализ на доказателствената маса практически също отсъства, изключая лаконичното посочване,че гласните доказателства установяват извършването на кражба през инкриминирания период в дома на свидетелката В.П.,при което били противозаконно отнети съответните вещи.Първоинстанционният съд е следвало да обърне подобаващо внимание на показанията на свидетелите Р.Р.  и пострадалата като съобрази както поведението на подсъдимия,което бележи едно нетипично забавяне и опит да се избегне предприетата полицейска проверка от една страна,а от друга специфичния каталог от вещи,които са били открити на необичайно место – в кошер в двора на дома му,както и находките в контейнера за смет – чанти,лъжичка и опаковки от хранителни продукти,които били изхвърлени малко след като същия бил проверен от полицейския служител Я.М. .Несъмнено изясняването на обективната истина е налагала както разпита на последния,така и този на служителя в частната охранителна фирма И.М.  в рамките на който се изясни какво са установили двамата при упражняването на  служебните си правомощия,какви обяснения /извънпроцесуални, бел.с.д./ е дал Ж.Б. относно произхода и местонахождението на вещите,а и своето такова,както и кои „следи“ са насочили М. и Р. към дома на подсъдимия.Несъмнено,и тук настоящия въззивен състав няма как да не се съгласи с първоинстанционния съд,присъдата не може да почива на предположения,но и косвените доказателства не могат да бъдат игнорирани или отхвърлени без да бъдат подложени на щателно изследване поотделно и  тяхната взаимовръзка при преценката на въпроса относно авторството на деянието.Районният съд следва да отчете също краткия времеви период, в който процесния имот е бил оставен без надзор от пострадалата и спецификата на вещите,част от които със специфичен режим на съхранение и разпространение,за да обезпечи надлежен отговор на всички въпроси, които възникват при оценката на набраната доказателствена съвкупност.

Въззивният съд намира,че представеното едва пред РС-Ч. експертно решение № 4069/20.11.17г. на УМБАЛ „Д-р Г.Странски“ ЕАД действително удостоверява наличието на зрителни и мозъчни увреждания у ответника по протеста,които обосновават задължителното участие на защитник по смисъла на чл.91,ал.1 от НПК,но липсата на такъв в хода на предварителното разследване не кореспондира с предложения от адв.К. извод за съществено нарушение на правото на защита на Ж.Б. в тази фаза от наказателния процес, въпреки кореспондиращото нормативно разрешение на чл.249,ал.4,т.1 от НПК.Не всяко нарушение на процесуалните правила измежду изброените е съществено,и не всяко отстранимо такова налага връщане на делото за неговото отстраняване.Ето защо във всички случаи съдът дължи внимателен прочит на фактите и съобразяване със спецификата на всеки поставен от страните въпрос в хода на разпоредителното заседание като евентуалната недобросъвестност на подсъдимия,тактическото решение на защитата му или обективното установяване на нови обстоятелства следва да бъдат коректно отчитани в рамките на глобалното му задължение да осигури законосъобразно протичане на процесуалните действия и елиминиране на възможността за допускане на процесуални нарушения.Практически връщане на делото в хода на досъдебната фаза и съпътстващото участие на защитник в действия по привличане на Ж.Б. като обвиняем и предявяване на материалите от разследването не би довело до неговото премиране – дадените вече от Б. обяснения не могат да бъдат ползвани,нови същия може да дава и в хода на съдебното следствие,като тогава може да обективира и доказателствени искания,ако такива междувременно възникнат.Ето защо делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд,а не на прокурора.

Констатираните по-горе нарушения са неотстраними от въззивния съд,т.к. в противен случай същия би лишил страните от една инстанция по фактите,което е недопустимо.

РС-Ч. следва да бъде по-внимателен в проверката на съдебния протокол от заседанията не само с оглед липсата в някои случаи на довършена възстановка на същия от секретаря,но и с оглед отразяването на взаимноизключващи се изявления.Така например в с.з. от 13.06.18г. е докладвана първоначално молба на В.П.,с която същата е отказала да участва в разпоредителното заседание с отбелязването,че пострадалата не се явява,а впоследствие е отразено присъственото `и изявление да се пристъпи към разглеждане на делото с оглед получаване в срок на изискуемите книжа.

        Развитите пред П. ски ОС доводи от страните, следва да се съобразят от първостепенния съд при новото разглеждане на делото,ако са основателни, т.к. е безпредметно на този етап контролиращия състав да взема становище по тях.

 

По изложените съображения и на основание чл.334, т.1 вр. с чл.335, ал.2 вр. с чл.348, ал.3, т.2 от НПК, П. ски окръжен съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Присъда №36 от 20.09.2018г., постановена по НОХД № 126/2018г. по описа на РС – Ч..

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на жалба и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

                

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.                    2.