Определение по дело №713/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 декември 2020 г. (в сила от 30 декември 2020 г.)
Съдия: Димитринка Емилова Купринджийска
Дело: 20207200700713
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 8 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

     08.12.2020г., гр.Русе

 

 

Административен съд - Русе, II състав,  в закрито   заседание  на осми декември през две хиляди и двадесета година в състав :              

 

                                                         Съдия:Димитринка КУПРИНДЖИЙСКА

 

като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 713 по описа за 2020г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

         Производството е по чл. 60, ал. 5 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във вр. чл. 188, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

 

   Постъпила е жалба от „ЯНИТА-1“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище в гр.Русе, представлявано от управителя Я.Б., срещу Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 348-ФК/30.11.2020г., издадена от в.и.д. началника на отдел "Оперативни дейности" – Варна, в дирекция "Оперативни дейности" към Главна дирекция "Фискален контрол" в ЦУ на НАП, в частта, с която се разпорежда предварително изпълнение на административната мярка "запечатване на търговски обект" – магазин за дрехи, находящ се в гр.Русе, ул.“Александровска“ № 8, стопанисван от жалбоподателя, и забрана за достъп до него за срок от 14 дни. С жалбата се поддържат оплаквания, че оспореното разпореждане е незаконосъобразно, като се изтъкват съображения в подкрепа на наведените основания за отмяната му. Сочат се аргументи, конкретизирани с липсата на предпоставките, визирани в процесуалния закон, обуславящи допускане предварителното изпълнение на индивидуалния административен акт и се твърди, че с това предварително изпълнение не биха се постигнали целите на закона.

Претендира се отмяна на разпореждането за допускане предварително изпълнение на заповедта за налагане на ПАМ.

         След като прецени направеното искане и данните от представените писмени доказателства, съдът намира следното:

         Жалбата е процесуално недопустима.

         Видно е от съдържанието на ЗНПАМ№ 348-ФК/30.11.2020г., находяща се на л. 1-4 от административната преписка, че в нея липсва разпореждане за предварително изпълнение на наложената ПАМ по реда на чл. 188 ЗДДС, във вр. с чл. 60 ал. 1 - 7 АПК. Административният орган е изложил мотиви относно продължителността на срока на наложената ПАМ, но липсват както мотиви, така и волеизявление по смисъла на чл. 188 ЗДДС. Такова разпореждане не е издавано и в последствие, след постановяване на ЗНПАМ № 348-ФК/30.11.2020г., съгласно разпоредбата на чл. 60 ал. 3 АПК, което се установява от материалите, приложени по представената административна преписка. А и самият жалбоподател не твърди да е издавано такова разпореждане в последствие.

         Твърденията в жалбата относно изложени в заповедта мотиви за издаване на разпореждане по чл. 188 АПК, не се подкрепят от съдържанието на акта. В ЗНПАМ № 348-ФК/30.11.2020г. не само липсват мотиви в тази насока, липсва и позоваване на разпоредбата на чл. 188 АПК. Административният орган изрично е записал, че запечатването следва да се извърши в срок до 15 дни от датата на влизане в сила на заповедта за налагане на принудителна административна мярка, но това не е разпореждане за предварително изпълнение по смисъла на цитираните правни норми. Посочените в разписката за връчване дата и час за запечатване на обекта също не може да се приемат като разпореждане за предварително изпълнение, тъй като те са съобразени със законовия 14-дневен срок за обжалване на заповедта, който изтича на 18.12.2020 г. Едва след изтичането на този срок и ако не е налице обжалване на ЗНПАМ, административният орган може да пристъпи към запечатване на обекта. В случай, че заповедта бъде обжалвана, насроченото за 21.12.2020 г. запечатване на търговския обект не може да бъде реализирано, тъй като ще липсва една от основните предпоставки за това – влязла в сила ЗНПАМ.

         С оглед изложеното се налага извода, че в процесната ЗНПАМ № 348-ФК/30.11.2020г. липсва разпореждане за предварително изпълнение по смисъла на чл. 188 ЗДДС. Липсата на годен административен акт за обжалване прави жалбата недопустима, поради което същата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по нея – прекратено.     

         Мотивиран така и на основание чл. 159 т. 1 АПК съдът

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима предявената жалба от „ЯНИТА-1“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище в гр.Русе, представлявано от управителя Я.Б., срещу Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 348-ФК/30.11.2020г., издадена от в.и.д. началника на отдел "Оперативни дейности" – Варна, в дирекция "Оперативни дейности" към Главна дирекция "Фискален контрол" в ЦУ на НАП, В ЧАСТТА, с която се разпорежда предварително изпълнение на административната мярка "запечатване на търговски обект" – магазин за дрехи, находящ се в гр.Русе, ул.“Александровска“ № 8, стопанисван от жалбоподателя, и забрана за достъп до него за срок от 14 дни.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело № 713/2020г. по описа на АС – Русе.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

 

 

                                                                    

Съдия: