Решение по дело №1346/2019 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 528
Дата: 18 ноември 2019 г. (в сила от 18 ноември 2019 г.)
Съдия: Трифон Иванов Минчев
Дело: 20195501001346
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 28 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер ….                                          18.11.2019 г.                        Град С.З.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД                 ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ        

На шести ноември                                                                         Година 2019

в публичното заседание, в следния състав:

                                                                       

                                                                     Председател: РУМЯНА БОНЧЕВА

                                                                              Членове: 1. ИВАНЕЛА КАРАДЖОВА

                                                                                                 2. ТРИФОН МИНЧЕВ

 

Секретар: Диана И.,

като разгледа докладваното от съдията - докладчик ТРИФОН МИНЧЕВ въззивно търговско дело № 1346 по описа за 2019 година, взе предвид следното:

 

Производството е на основание чл. 258 от ГПК.

 

Образувано по въззивна жалба на А. ЕООД против решение № 781/03.06.2019г., постановено по гр.д. № 6279/2018г. по описа на Районен съд – гр. С.З., с което е отхвърлен предявения установителен иск по реда на чл. 422 от ГПК, с който се иска да се признае за установено, че Д. Р.-Д. с ЕГН **********, с адрес с.С. дължи на „А.“ ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. С.З., ул. *** сумите посочени в Заповед за изпълнение на парично задължение, издадена по ч.гр.д. № 4160 по описа на Районен съд С.З. за 2018 г., а именно 8113,64 лева, от които 6 840 лева - представляващи неизплатена сума по фактура № 78/13.10.2016 г. и 1273.64 лева - обезщетение за забавено плащане, както и законна лихва считано от 13.08.2018 г. до изплащане на вземането и са присъдени разноските по делото. Във въззивната жалба въззивника излага съображения за незаконосъобразност и неправилност на постановеното решение. Посочена е съдебна практика. Развити са подробни съображения във връзка с направените оплаквания. Направено е искане да се отмени решението на РС и да се постанови друго, с което да се уважат предявените искове. Претендират се разноските пред двете инстанции.

 

В законния срок е постъпил писмен отговор от страна на въззиваемия, с който се взима становище, че жалбата е неоснователна и следва да се отхвърли. Изложени са съображения по направените във въззивната жалба оплаквания. Моли съда да потвърди обжалваното решение като законосъобразно и правилно. Претендират се разноските по делото.

 

            Въззивният съд след като обсъди установените по делото обстоятелства, намира за установено следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл. 422 от ГПК, във  вр с чл. 327 от ТЗ и чл. 86 от ЗЗД.

 

   От приложеното към настоящото производство ч.гр.дело № 4160/2018 г. по описа на РС-С.З. е видно, че ищецът е подал заявление за издаване на заповед за парично задължение за сумата от 6840 лв., представляваща неизпълнение на парично задължение по фактура № 78/13.10.2016 г. за продажба и доставка на движими вещи: сирениноизготвител и вана сиренарска, както и лихва в размер на 1273,64 лв. от 14.10.2016 г. до 13.08.2018 г. и лихва от 14.08.2018 г. до събиране на вземането. Съдът е уважил заявлението и е издал Заповед за изпълнение № 2329/15.08.2018 г.. Срещу издадената заповед за изпълнение е постъпило възражение в законоустановения двуседмичен срок от страна на ответника.

 

По делото е представена фактура № 78/13.10.2016 г. с доставчик „А.“ ЕООД и получател ЗП Д.Ц. Р.-Д.. Фактурата е издадена за доставка на 1 брой сирениноизготвител и вана сиренарска и е на стойност 6840 лева с ДДС. Същата не е подписана от ответницата. Представено е и счетоводно извлечение на ищцовото дружество, видно от което фактурата е осчетоводена при него.

           

Представено е и справка от сайта на Асоциация за развъждане на млечни породи кози, видно от която ответницата е член на тази асоциация и отглежда кози в с. С.. От регистър БУЛСТАТ е с установява, че Д. Р. е регистрирана по ДДС и е действащ земеделски производител, който отглежда дребен рогат добитък. От писмо на Областна дирекция по безопасност на храните се установява, че ответницата не е регистрирана като производител и търговец на мляко и млечни продукти (сирене) в отдела „Контрол на храните“ към ОДБХ С.З.. Същата има регистриран животновъден обект с капацитет на обекта 310 кози с предназначение: за мляко.

           

По делото е представен Констативен протокол от 03.05.2017 г., изготвен от нотариус Б.Г. във връзка с нотариална покана, отправена до Д. Р.. В същата е отбелязано, че ответницата категорично отрича да е правила поръчка за доставка на машини за изготвяне на сирене и кашкавал и оспорва процесната фактура. От протокола е видно и че страните имат неуредени финансови отношения, които нямат връзка с настоящото дело.

           

По делото е изготвена и приета съдебно – счетоводна експертиза, в която вещото лице е дало заключение, че процесната фактура не е осчетоводена при ЗП Д. Р.-Д.. За периода 2016 – 2017 г. оборотите на ответника през посочения период са единствено от продажба на сурово козе мляко.

 

            По делото са събрани гласни доказателства: Свидетелката И. е кмет на с. С., където Д. отглежда кози. Според свидетеля ответницата не произвежда сирене, а в стопанския обект има само доялна и хладилна вана за млякото от козите.

 

            Свидетелят Г. твърди, че се спомня как Т.В. (управител и собственик на „А.“ ЕООД) е закупил от магазин Б. вана, която заедно с него и бащата на Д. натоварили и закарали в с. С.. Ваната разтоварили „на Ц.“. Според свидетеля ответницата произвеждала сирене и лично свидетелят си бил купувал.

 

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

 

Търговската продажба по своята правна характеристика е двустранен, възмезден, консенсуален и комутативен договор. От него за ищеца е възникнало задължението да предаде стоката –определена по вид и количество във фактурата.

 

Ответникът от своя страна оспорва наличие на търговска продажба между него и ищеца, а именно, че не е налице сключен договор за продажба, не е получил стоката по представената фактура, поради което е отказал и плащането на сумата по нея. Фактурата е частен свидетелстващ документ и се ползва само с формална доказателствена сила, която се отнася единствено до факта на писменото изявление и неговото авторство. Тя се преценява от съда по вътрешно убеждение, с оглед на всички обстоятелства по делото. Продажната цена се дължи не защото е издадена фактурата, а защото е извършена търговска продажба и поради това купувачът дължи плащане на продажната цена за предадената му стока. Това е така, защото сама по себе си фактурата не е основание за плащане на цената на стоката.

 

По делото не е доказано, че стоката описана във фактурата е била предадена от ищеца на ответника. В тази връзка са разпитани по делото двама свидетели. Свидетелят Г. твърди, че се спомня как Т.В. (управител и собственик на „А.“ ЕООД) е закупил от магазин Б. вана, която заедно с него и бащата на Д. натоварили и закарали в с. С.. Ваната разтоварили „на Ц.“. Поради което не може да се направи категоричния извод, че вещите са прието от ответницата, въпреки, че Ц. е неин баща, тъй като същата не е присъствала на събитието, описано от свидетеля. Този извод се подкрепя от показанията на свидетеля в които твърди, че дотогава не знаел, че Д. се занимава с козите. Мислел, че Ц. и жена му се занимават с козите. Ц. казвал да добре, че ще платят ваната.

 

По отношение на възражението на проц. представител на въззивника, че в случая се касае за договор за продажба сключен от името на земеделски производител без представителна власт, съдът намира същото за неоснователно, тъй като липсват изложени обстоятелства в тази насока в ИМ, а това възражение се прави едва във въззивната жалба.

 

Поради всичко изложено, съдът намира, че между страните не е налице сключена търговска продажба, тъй като не е доказано стоката да е предадена от страна на продавача на купувача, като представената фактура също не доказва наличието на такава. Следва да се отбележи, че фактурата не е осчетоводена от страна на ответника. Това прави предявения иск изцяло неоснователен и като такъв следва да се отхвърли. Решението на СтРС, като краен резултат е правилно и следва да бъде потвърдено, като се имат предвид посочените по -  горе мотиви.

 

                Тъй като е поискано от въззиваемия присъждането на разноски, но не са представени доказателства за направени такива, съдът намира, че не следва да присъжда разноски в това производство.

 

С оглед цената на иска, в размер на 8113,64 лв., настоящето въззивно решение не подлежи на касационно обжалване, съгласно чл. 280, ал. 3, т. 1 от ГПК.

 

Водим от горните мотиви, съдът

 

                                                Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 781/03.06.2019г., постановено по гр.д. № 6279/2018г. по описа на Районен съд – гр. С.З..

 

            РЕШЕНИЕТО не подлежи на касационно обжалване.

 

                                                                                      

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         

 

 

   

                                                                                                ЧЛЕНОВЕ:  1.                                 

 

 

 

                                                                                                                        2.