Решение по дело №541/2018 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 331
Дата: 27 ноември 2018 г.
Съдия: Красимир Костов Коларов
Дело: 20185001000541
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 26 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Номер  331 Дата  27.11. 2018 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Пловдивски апелативен съд, търговско отделение, трети състав,

                                                   Председател: Красимир Коларов

   Членове:        Георги Чамбов

                                                                              Емил Митев

Секретар: Златка Стойчева

в съдебно заседание на 31 октомври 2018 г.

разгледа докладваното от К. Коларов

търговско дело номер 541 по описа за 2018 година

и за да се произнесе взе предвид:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

 

Обжалвано е Решение № 135 от 05.06.2018 г., постановено от Пазарджишкия окръжен съд по т. д. № 148/2017 г., с което съдът е уважил предявения от В.И.С. иск по чл. 74, ал. 1 ТЗ и е отменил решенията на общото събрание на дружеството „Е.А.Д.“ ООД, приети на 14.08.2017 г.

 

Това решение се обжалва от дружеството „Е.А.Д.“ ООД, с подробни съображения за неговата неправилност.

 

Ответницата по жалбата е на мнение, че тя е неоснователна.

 

         Апелативният съд прецени данните по делото и прие:

 

         Искът е по чл. 74, ал. 1 ТЗ – за отмяна на решение по чл. 126, ал. 3 ТЗ и както се вижда от протокола на общото събрание от 14.08.2017 г. (л. 13 и сл.), основанията, посочени при приемане на решението за изключване на ищцата като съдружник, са:

 

         1.      „финансови злоупотреби със средства на дружеството в големи размери, нарушения и неспазване на разпоредби на дружествения договор, касаещи сключването на договори, задължаване на дружеството и заплащане на суми по договори на стойност над 15 000 лева, без да бъде спазено изискването за предварително писмено съгласие на останалите съдружници, обективирано в протокол на ОСС“;

 

         2.      „отказ на г-жа В.С. да предостави намиращи се в нея документи и книжа, поради което дружеството не може да кандидатства са субсидии и търпи загуби“;

 

         3.      „отказ на г-жа С. да присъства на срещи с останалите съдружници, както и да присъства на заседания на ОСС“ и

 

         4.      подаване на заявление от 23.05.2017 г. до ДФ „З.“ за прекратяване на процедурата по предходно направено от дружеството искане за подпомагане, с представяне на неистински протокол от общото събрание.

 

         А в отправеното до ищцата писмено предупреждение по чл. 126, ал. 3 ТЗ по-конкретно е било посочено, че:

 

-        в периода 14.10.2016 г. – 16.12.2016 г. ищцата – като управител е разходвала парични средства без да представи разходнооправдателни документи и без обяснения за какво са употребени, като при това е теглила от банковата сметка на дружеството суми, над регламентиран в дружествения договор размер;

 

-        имало несъответствие от 13 000 лева между действителния и „обявения“ размер на възнаграждението по сключения от нея договор за изработка от 20.04.2016 г. с изпълнител дружеството „Б.“;

 

-        поради „задържани“ от ищцата документи, с които тя разполагала като управител, „не могат да бъдат регистрирани стадата от овце и земеделските земи, собственост на дружеството, за да се кандидатства за субсидия“;

 

-        на 11.10.2016 г. С., като управител и представляващ дружеството, сключила договор за заем със „СГ М.Г.“ ЕООД за сумата 115 000 лева, в нарушение на чл. 37 от дружествения договор, а заемната сума липсвала както в банковите сметки, така и в касата на дружеството.

 

         При тези отправени към ищцата обвинения и съответно поддържани в процеса основания за наличие на условията по чл. 126, ал. 3, т. 1 – 3 ТЗ, преценката на Апелативният съд е, че обжалваното решение е правилно.

 

Първо, за посоченото в протокола от 14.08.2017 г. нарушение на съдружника С., формулирано като „отказ да присъства на срещи с останалите съдружници, както и да присъства на заседания на ОСС“, което нарушение наистина и конкретно да е довело до неблагоприятни за дружеството песледици, по делото няма събирани никакви доказателства. Затова не е било възможно, това твърдяно нарушение на задълженията по чл. 124, предл. 2-ро и 3-то ТЗ, да послужи като налично основание по чл. 126, ал. 3, т. 1 и/или т. 3 ТЗ, за приемане на решение за изключване на съдружника.

 

         Второ, всяко едно от останалите посочени от дружеството действия на С. би могло да бъде извършено от нея само в качеството и на управител на това дружество и само при упражняване на  предоставената и от общото събрание представителна власт. Задължението на съдружника „да участва в управлението на дружеството“ (чл. 124, предл. 2-ро ТЗ) се осъществява не чрез функциите на управителя, а чрез работата на общото събрание, затова – ако съдружникът е и управител – отговорност за своето лошо управление такъв съдружник може да носи само при условията на чл. 145 ТЗ. Но предвидената в закона (чл. 145 ТЗ) имуществена отговорност на управителя за поправяне на причинени на дружеството вреди, не обхваща и посочената в чл. 126, ал. 3 ТЗ възможност, за изключване на управителя като съдружник. Затова изводът е, че доколкото и когато фактическите и/или правни действия на управителя, като представляващ дружеството, биха могли да бъдат квалифицирани като осъществен правен резултат по чл. 126, ал. 3, т. 1, т. 2 и/или т. 3 ТЗ, тогава, въпреки че е съдружник, управителят не би могъл – на тези основания – да бъде изключен като съдружник от дружеството, защото действията, които предпоставят и обуславят носенето на отговорността по чл. 145 ТЗ, не могат (и не биха могли) да се извършат от съдружник.

 

Управителят може и да не е съдружник (чл. 135, ал. 2 ТЗ), затова съдружникът по определение няма пряко управленски функции и ако едно управленско действие е или се тълкува като насочено „против интересите на дружеството“, отговорността на управителя е само по чл. 145 ТЗ. А щом отговорностите на съдружника и на управителя са разграничени от закона, тогава действията на управителя не могат – при условията по чл. 126, ал. 3 ТЗ – да бъдат и отделно основание за изключването му като съдружник. Щом съдружникът обективно не може и няма как като съдружник да извърши  онова, за което дружеството го обвинява, тогава той не би могъл да носи и отговорността, която за същия резултат, но постигнат по съвсем друг начин и със съвсем други действия, е предвидена за управител. И обратно, щом твърдяната вреда за дружеството е настъпила от действията на управител, тогава и той не може да носи последствията, които законът е предвидил за съдружник. Ето защо изключването на съдружник по чл. 126, ал. 3 ТЗ е юридически възможно само при неизпълнение на задълженията му по чл. 124 ТЗ и за дейността му именно като съдружник, но не и като непредвидено от закона допълнение към имуществената отговорност на управителя по чл. 145 ТЗ, вж. в този смисъл и цитираната от окръжния съд съдебна практика – Решение № 56 от 8.09.2010 г. на ВКС по т. д. № 472/2009 г., II т. о., ТК, Решение № 196 от 22.11.2013 г. на ВКС по т. д. № 665/2012 г., II т. о., ТК.

 

         При това положение, решението по т. 1-ва от дневния ред на общото събрание на „Е.А.Д.“ ООД от 14.08.2017 г. – като противоречащо на повелителна разпоредба на закона (чл. 126, ал. 3, във вр. с чл. 145 ТЗ) – е трябвало да бъде отменено, което на свой ред е предопределило и извода за незаконосъобразно последващо приемане на решенията по останалите т. 2, т. 3, т. 4, т. 5 и т. 6 от дневния ред. 

 

         Заключението е, че обжалваният съдебен акт е правилен отговор на поставения по делото спор и на осн. чл. 271, ал. 1 ГПК ще следва да се потвърди, със съответното препращане (чл. 272 ГПК) и към подробните мотиви на Пазарджишкия окръжен съд.

 

На осн. чл. 273, във вр. с чл. 78, ал. 3 ГПК, в полза на ответницата по жалбата ще се присъдят направените пред настоящата инстанция разноски, в размер на сумата 800 лева. 

 

Ето защо Пловдивският апелативен съд

 

Р     Е     Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 135 от 05.06.2018 г., постановено от Пазарджишкия окръжен съд по т. д. № 148/2017 г.

 

ОСЪЖДА дружеството „Е.А.Д.“ ООД, ЕИК ****, да заплати на В.И.С., ЕГН **********, сумата 800 (осемстотин) лева разноски по делото.

 

Решението може да се обжалва пред В.К.С., в едномесечен срок от връчването му.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:               ЧЛЕНОВЕ: 1.                  2.