Решение по дело №349/2018 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 272
Дата: 2 юли 2018 г.
Съдия: Стефан Асенов Данчев
Дело: 20184400500349
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                            РЕШЕНИЕ             

                            Гр.П.  , 02.07.2018 г.

               В     И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О Д  А

П.ски окръжен съд ,първи граждански състав  , в публично    съдебно     заседание  на двадесети осми юни   , през   две хиляди  и осемнадесета година, в  състав :                   

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ : СТЕФАН ДАНЧЕВ 

                                                         ЧЛЕНОВЕ :  ЕМИЛИЯ КУНЧЕВА

                                                                               ТАТЯНА БЕТОВА 

При секретаря ВЕРГИНИЯ ПЕТКОВА и в присъствието   на Прокурора................., като разгледа докладваното    от      Съдията Данчев  в.гр.д.№349/2018г.  по описа на ПлОС и за да се произнесе взе предвид:

        Въззивно обжалване.

        С решение №284/28.02.2018 г. П.ски районен съд ОТХВЪРЛЯ предявения от М.А.М., ЕГН**********,*** К., чл.186, ет.6, ап.29 и М.А.К., ЕГН**********,*** срещу К.Ц.Ц., ЕГН**********,***, ****** № *, вх.*, ет.*, ап.** иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК, да бъде признато за установено, че Ц. П. Ц. не е станал собственик на поземлен имот с идентификатор 56722.714.3, защото не са били налице предпоставките за придобиване правото на собственост по реда на пар.4 от ПЗР на ЗСПЗЗ върху предоставения му за ползване земеделски имот (овощна градина) - масив 22, парцел - 003 в м.* (съгл. Заповед РД 15-1831 / 03.11.2000 г. на Кмета на Община П.), нов № 56722.714.3 в ПНИ на гр.П., като неоснователен и недоказан.

   Това решение е връчено на ищеца М.К. на 14.03.2018 г., а на ищцата М.М. ,чрез пълномощника и –на  18.04.2018 г.    

   Подадена е по пощата  на 23.03.2018г.  въззивна жалба от  М.К. и от М.М. ,чрез пълномощника и М.М.   против  това  решение  на РС-П..

    С оглед на изложеното по-горе , Жалбата е  подадена в законоустановения срок за въззивно обжалване по чл. 259,ал.1  от ГПК.    Внесена е дължимата д.т. по сметка на ПлОС.  Жалбата съдържа твърдения в какво според жалбоподателите  се състои порочността на обжалваното решение и какво е искането.  Подписана е от жалбоподателя М.К. ,респ. от пълномощника   на  жалбоподателя М.М..  Представен е бил препис от жалбата за връчване на другата страна по делото, който е бил  надлежно връчен. С въззивната жалба не са направени нови доказателствени искания.

    Постъпил е писмен отговор на въззивната жалба от противната страна по делото – К.Ц. ,чрез особения му представител   адв.Я.Д. ,  според който въззивната жалба е неоснователна.  С писмения отговор от въззиваемата страна също така  не са направени нови доказателствени искания.

    Като разгледа въззивната жалба при условията на чл. 268 от ГПК и извърши проверка на обжалваното решение в кръга на правомощията си по чл. 269 от ГПК , П.ски окръжен съд намира ,че РС-П. е постановил едно валидно и допустимо , а по съществото на спора и правилно решение ,което следва да бъде потвърдено,макар и с по-различни мотиви от изложените от РС-П..

   Действително ,решението на ПлРС съдържа вътрешно противоречие /както сочи в с.з. пред ПлОС пълномощникът на М.М. –М.М.М./  по отношение на обсъждането на един от значимите за изхода на делото документи – предложение от Ц.П.В.–зам.председател при ОбНС-П. ,доколкото веднъж в мотивите към решението си ПлРС приема ,че този документ следва да бъде изключен от доказателствата по делото ,тъй като не е представен в надлежната форма за да бъде приет като годно писмено доказателство – представен е във вид на незаверено от страната копие , а след това в същите мотиви този документ е обсъждан във връзка с протокол № 20 / 22.ХІІ.1982 г. за да се обоснове извода на РС-П. ,че на Ц.П.Ц. е било надлежно предоставено право на ползване по отношение на овощна градина от 800 кв.м. в м.П. ,парцел 232 .

    По този повод  ,П.ски окръжен съд намира ,че  неправилно РС-П. е изключил  от писмените доказателства, надлежно събрани по делото  това Предложение от Ц.П.В.–зам.председател при ОбНС-П. .Преди всичко следва да се отбележи ,че въпросният документ е бил представен по делото два пъти от ищцовата страна –веднъж с исковата молба и в този му вид той действително не представлява заверен от страната препис както изисква чл. 183 от ГПК ,но освен това този документ е представен и втори път от страната и е вложен на л. 150 -157 от делото на РС-П. ,като в този случай върху него представилата го страна е отразила „ копие съгласно писмо на ДА –П. „ и се е подписала под този текст. В съдебно заседание пред ПлОС пълномощникът на въззивника М.М. –М.М. не отрича/ а това не е отричано и пред П.ски районен съд / ,че се е снабдил с въпросният документ- предложение именно от Държавен архив –П.,където се съхранява самият документ и където се намира и протокол № 20 / 22.ХІІ.1982 г., съдържащ решенията на ИК на ОбНС-П. . В т.см. между страните по делото в действителност няма спор ,че в Държавен архив се съхранява самият документ , копие от който е представено от ищеца по делото и че съдържанието на това копие е идентично със съдържанието на документа, съхраняван при Държавен архив –П.. В т.см. съдът възприема и представеното и вложено на л. 173 от делото на РС-П. писмо от Държавен архив –П. до М.М.М. в което изрично се пояснява ,че протокол № 20 от 20.12.1982г. от заседанието на ИК на ОбНС- П. ,както и предложението към решение № 161 от същия протокол се намират в архивна единица № 30 –Протокол  от заседанията на ИК на ОбНС –П. с приложени към тях материали  от 9.1.21982 г. до 29.12.1982г. от инвентарен опис № 5.  Въпросното писмо , освен че удостоверява съхраняването в Държавен архив на документа –предложение , копие от който е вложено в делото ,така също според съда сочи и връзката между това предложение и протокол № 20 / 22.12.1982 г. ,които неслучайно се съхраняват в една и съща архивна единица № 30 с протокола № 20 от 22.12.1982 г.  Тази връзка може да се проследи и като се съобрази ,че конкретното решение № 161  от протокол № 20 / 22.12.1982 г. е взето чрез гласуване  като цяло за преотстъпване на „правоимеещи  и за утвърждаване на граждани, настанени от минали години“  без в самото решение тези граждани да са поименно посочени , като в т.ІV от това решение е посочено „утвърждаване на граждани по 11 ПМС ,настанени от минали години  на 30 човека“.  Във въпросното предложение пък са поименно изброени точно 30 човека , като  под № 21 фигурира Ц. П. Ц. с допълнително отбелязване – „П.Р.С.„ **/ – м.П.“ .  Сравняването на самото решение и данните от предложението според съда достатъчно ясно сочат ,че между двата документа има връзка и че именно процесното предложение е станало основа за вземането на решение № 161, отразено в протокол № 20 / 22.12.1982 г. от заседанието на ИК на ОбНС.

   Що се отнася до това какъв характер има протокол № 20 / 22.12.1982 г. и по какъв начин се отразява евентуален порок при неговото изготвяне върху валидността на отразените в този протокол решения на ИК на ОбНС П. , П.ски окръжен съд приема следното :

   Процесният протокол има двояк характер ,като в частта му в която са материализирани взетите решения на ИК на ОбНС той има характер на  диспозитивен документ , доколкото възпроизвежда волята на компетентен орган на държавна власт и управление от които решения произтичат права и задължения  ,  а в другата си част  в която се отразяват присъстващите на заседанието на ИК на ОбНС , кворума , гласуванията по отделните точки на дневния ред и процедурата на вземане на решенията , този документ има характер на свидетелстващ документ, който е предназначен да удостовери ,че тези обстоятелства са се случили именно  по начина по който те са отразени в протокола. В конкретния случай ищците сочат пороци на процесния протокол, които са свързани с характера му на свидетелстващ документ - липсата на подпис на председателя на ИК на ОбНС /Тр.Т./ и че е подписан само от секретаря на ИК на ОбНС- М. П. ,както и че самият секретар не е отразен в началото на протокола  като присъствал на въпросното заседание на ИК на ОбНС , а въпреки това е подписал протокола за неговата работа.  Тези пороци ,които са свързани с формата за доказване/ на протокола като свидетелстващ документ /  ,обаче според ПлОС не се отразяват върху валидността на самите решения на  ИК на  ОбНС-П. . Това е така,  защото не се касае до решения , взети от некомпетентен орган ,извън неговите правомощия или при друг порок на изразената в процесните решения воля. Касае се само за порок във формата за доказване на обстоятелството ,че са взети въпросните решения,който според ПлОС не се отразява върху тяхната валидност.  В същия смисъл е в крайна сметка и направеният от РС-П. извод ,който е подкрепен с цитираната от ПлРС съдебна практика .       Опорочаването на формата на удостоверяване/ чрез полагане на подпис само  от  секретаря/ не рефлектира върху действителността на взетото по надлежния ред решение за предоставяне  право на ползване. /Р№655 от 21.12.2009г. на ВКС по гр.д.№209/2009г. Р№2295 от 26.01.2004г. на ВКС по гр.д.№2367/2002г., Опр.№375/12.04.2010г. на ВКС по гр.д.№1298/2009г./,тъй като в крайна сметка решението е взето от компетентен орган  и с  необходимото мнозинство.

   Правилно РС-П. е обсъждал протокол № 20/ 22.12.1982 г. и предложението  към него и във връзка с  представеното Удостоверение № 15/20.01.1983г. /на л.245 от делото/, от което е видно, че в изпълнение на Постановление № 1 на МС от 1981г. и решение № 161/1982г. на ИК на ОбНС-П., картон 276, се предоставя право на ползване на Ц.П. Ц. на овощна градина 800 кв.м., находяща се в гр.П., м.*, парцел 232.   ПлОС напълно споделя мотивите на РС-П. в това отношение , а именно – че   Удостоверението представлява официален удостоверителен документ и се ползва с обвързваща съда материална доказателствена сила за установените в него факти. Удостоверението не е било   оспорено в настоящото производство и не е оборена обвързващата съда материална доказателствена сила на този документ.

    В заключение , П.ски окръжен съд намира ,че посочените три документа:  протокол № 20/ 22.12.1982 г., предложение от Ц.П.В.–зам.председател при ОбНС-П.  и Удостоверение № 15/20.01.1983г./л.245 от делото/,разгледани в тяхната взаимна връзка достатъчно категорично установяват предоставянето на  право на ползване на Ц. П. Ц. на овощна градина от 800 кв.м. ,находяща се в гр.П. в м.* . Оттам нататък, като се имат предвид и безспорните обстоятелства ,че Ц. Ц. е подал в срок заявление за трансформиране на правото на ползване в право на собственост  ,което е от 13.01.1998 г. , както и че определената оценка на имота е била заплатена от него ,както и че в имота към 01.03.1991 г. е имало  сграда ,която отговаря на критериите за сграда по смисъла на §1в от ДР на ППЗСПЗЗ, се налага извод ,че Ц. Ц. е имал основание да придобие правото на собственост  върху процесния недвижим имот по реда на § 4а от ПЗР на ЗСПЗЗ.

     Поради тези съображения , П.ски окръжен съд намира ,че като е отхвърлил предявеният отрицателен установителен иск срещу К.Ц.Ц. *** е постановил едно правилно по съществото на спора решение ,което по тази причина следва да бъде потвърдено.

      Водим от горното , П.ски окръжен съд

                                                   РЕШИ :

     ПОТВЪРЖДАВА  обжалваното решение №284/28.02.2018г., постановено по гр.д.№ 2603/2014 г. на П.ски районен съд.

     Решението подлежи на обжалване пред ВКС на РБ в едномесечен срок от връчването му на страните .

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                     ЧЛЕНОВЕ :