Решение по дело №80/2019 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 103
Дата: 2 юли 2019 г. (в сила от 24 юли 2019 г.)
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20195310200080
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

гр. Асеновград , 02.07.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         АСЕНОВГРАДСКИ  РАЙОНЕН СЪД, втори   наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и девети май  през  две хиляди и деветнадесета  година, в състав:

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Иван Бедачев

 

с участието на секретаря Ася Иванова , като разгледа НАХД № 80 по описа на Асеновградския  районен съд за 2019 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на глава ІІІ, раздел V от ЗАНН.

         С електронен фиш серия К № 2085360  на ОДМВР Пловдив на основание чл. 189 ал. 4, във вр. чл. 182 ал.2 т. 3 от ЗДвП на М.Т.П. - законен представител на „ТИМОТЕЙ МОТЪРС” ЕООД с адрес: гр. Асеновград ул. „***“ № 132 е  наложено административно наказание - глоба  в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 21 ал. 2, вр. с ал.1  от ЗДвП.

          Недоволна от електронния фиш е останала представляващата дружеството  М.П.  и е депозирала жалба срещу него пред съда в законоустановения 14-дневен срок, в която излага конкретни доводи за отмяната му. Счита, че ЕФ е издаден при съществено нарушение на административно-производствените правила , като не е взета в предвид подадената от нея  писмена декларация по чл. 189 ал.5 от ЗДвП , с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление. Твърди , че същата не е автор на нарушението и  моли съда да отмени електронния фиш.

         Жалбата е подадена от активно легитимиран процесуален субект, доколкото електронният фиш е съставен срещу жалбоподателя в качеството му на законен представител на юридическото лице – собственик , на когото е регистрирано МПС и в законоустановения в чл.189 ал. 8 от ЗДвП срок, поради което  е допустима. Разгледана по същество е  основателна.

Съдът на база на събраните доказателства намери за установена следната фактическа обстановка:

         На 06.04.2018 г., в 01:07 часа, в гр. Асеновград  , на път ІІ-58, кръстовище с околовръстен път , оширението до „Тракийски стан“ бил паркиран служебен автомобил на РУ-Асеноврад , в който имало монтирано  автоматизирано техническо средство  TFR - 1М   566. Контролните органи настроили техническо средство съобразно разрешената за участъка скорост и го привели в работен режим.  В 01.07 часа системата  заснела лек автомобил "Киа Сиид " с рег № ***  да се движи  със скорост от 91 км/ч. при разрешената за участъка  60 км/ч. Последвало издаване на процесния електронен фиш срещу законния представител на дружеството - собственик на автомобила – „ТИМОТЕЙ МОТЪРС” ЕООД  за нарушение на чл.21  ал.2, във вр. с ал.1  от ЗДвП и с който на основание чл.182 ал. 2 т. 3 от ЗДвП  е наложена глоба в размер на 100 лв.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че при констатиране на нарушението и издаване на електронния фиш са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, представляващи основание за отмяна, без да е необходимо да се изследва въпросът извършено ли е административно нарушение, квалификацията му,  както и размерът на наказанието.

          На първо място ЕФ е издаден в нарушение на процедурата по чл. 189 ал.5 от ЗДвП, според която норма в  14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира. В конкретни я случай се твърди от жалбоподателя , че такава писмена декларация  с данни за лицето управлявало автомобила е била надлежно подадена в ОДМВР – Пловдив , с-р „ПП“ и входирана с вх. № 130-00-17419/ 25.10.2018 г. Същата обаче не е приложана  от АНО  към преписката съгласно задължението му по чл. 198 ал.8 от ЗДвП, да комплектова и изпрати преписката, като посочи всички доказателства в подкрепа на обжалвания електронен фиш. За проверка на това обстоятелство двукратно по почин на съда  беше изисквана така индивидуализираната декларация от ОДМВР , но такава не беше предоставена, нито пък беше даден надлежен отговор , по така посочения входящ номер какъв документ е входиран в ОДМВР-Пловдив. Тъй като тежестта за доказване на всички обстоятелства, както във връзка с нарушението , така и със законосъобразността на процедурата лежи върху АНО , а такива не бяха представени съдът намира , че такава писмена декларация по чл. 189 ал.5 от ЗДвП , действително е била подадена от жалбоподателя , като е посочено лицето на което е предоставен автомобила , който е и действителния автор на нарушението. При това положение АНО не е изпълнил процедурата по чл. 189 ал.5 и ал. 7 от ЗДвП , а именно на лицето, посочено в декларацията, да издаде и изпрати  електронен фиш за извършеното нарушение  и да анулира  първоначално издаденият електронен фиш. Тъй като процедурата при подаване на декларация е строго формална, неизпълнението и е съществено нарушение но процесуалните правила , защото  тя е организирана така , че да насочи административно-наказателната отговорност към друг субект на нарушението , различен от жалбоподателя  и да игнорира административната му отговорност. Поради това  нарушаването и води до порок в издадения ЕФ , като по този начин същия вече не е издаден срещу действителния нарушител и субект на отговорността , което е и достатъчно и самостоятелно основание за неговата отмяна.

На второ място и отделно от горното следва да се отбележи, че независимо от посочените процесуални  основания за отмяна на електронния фиш, въззиваемата страна, чиято е тежестта на доказване в процеса, не установява по несъмнен начин ,че  процесният автомобил е собственост на посоченото дружество. За установяване на това обстоятелство освен твърдението в ЕФ не са ангажирани никакви  други доказателства, а отразяванията в ЕФ не се ползват с презумптивната доказателствена сила по чл. 189 ал. 2 от ЗДвП.

         На трето място в ЕФ е налице порок в съдържанието му касаещ  неговите основни и задължителни реквизити по чл. 189 ал.4 от ЗДвП , която норма изисква в него да се посочи и описание на нарушението. С  ЕФ е ангажирана отговорността на жалбоподателя за нарушение по чл. 182 ал.2 т.3 от ЗДвП , която норма предвижда санкция  за  водач, който превиши разрешената скорост извън населено място. В ЕФ обаче от една страна е посочено , че нарушението е извършено в гр. Асеновград и от друга не е посочено изрично , че нарушението е извършено извън населено място , а в случая това обстоятелство е елемент от обективния състав на нарушението , защото за нарушения извършени в населено място приложимата норма и санкция е различна , а именно чл. 182 ал.1 от ЗДвП. Посоченото нарушение е съществено , тъй като нарушава правото на жалбоподателя да разбере какво точно нарушение му се вменява във вина и да организира защитата си срещу него в пълен обем , поради което е и отделно основание за отмяна.  

Поради изложените съображения  и на осн.чл.63 ал.1 ЗАНН, съдът

 

Р       Е       Ш       И   :

               

         ОТМЕНЯ електронен фиш серия К  № 2085360  на ОДМВР Пловдив, с който  на основание чл. 189 ал. 4, във вр. чл. 182 ал.2 т. 3 от ЗДвП на М.Т.П. - законен представител на „ТИМОТЕЙ МОТЪРС” ЕООД с адрес - гр. Асеновград ул. „***“ № 132 е  наложено административно наказание -  глоба  в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 21 ал. 2, вр. с ал.1  от ЗДвП.

         РЕШЕНИЕТО може да се обжалва от страните, в 14 –дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено  пред Административен съд- Пловдив.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: