Решение по дело №490/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260232
Дата: 14 юни 2023 г.
Съдия: Пламен Ангелов Колев
Дело: 20191100900490
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                           

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ - 12 състав в  закрито заседание на14.06.2023 г.,  в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Колев

                                                         

при участието на секретаря ………, като взе предвид докладваното от съдия П. Колев т. д. № 490 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 247 ГПК и чл. 251 ГПК.

         Постъпили са молби от „К.“ ООД, ЕИК: *******, чрез адв. Св. П., за поправка на ОФГ в диспозитива на решението и за тълкуване на решението.

В първата молба се сочи, че в постановеното по делото решение съдът е допуснал ОФГ, като е пропуснал да впише ясно изразеното в мотивите заключение, че изпълнително дело № 20128380409252, по описа на ЧСИ М.Б., рег. № 838 КЧСИ, е било перемирано, поради това, че считано от 25.10.2014 г. не е извършвано никакво принудително изпълнително действие по отношение на длъжника. Сочи, че по този начин се създавала несигурност в бъдещите отношения между страните, с оглед изпълнение на постановеното от съда решение. С тези доводи, моли съдът да отстрани допуснатата в диспозитива очевидна фактическа грешка, като постанови допълнителен установителен диспозитив по отношение на настъпилата перемпция по изп. дело № 20128380409252 и диспозитив, с който да прогласи за нищожно овластяването от страна на ЧСИ Б.в полза на взискателя - ищец да предяви иска по чл. 517, ал. 4 ГПК.

По молбата е постъпило становище от страна на ищеца „Юробанк България“ АД, с което оспорва нейната основателност. Счита, че не са налице предпоставките за поправка на ОФГ и моли съда да отхвърли молбата.

С молбата за тълкуване на решението по делото (чл. 251 ГПК) ответникът е повторил доводите си в полза на защитната си теза за процесуална недопустимост на иска по чл. 517 ГПК, поради настъпила в изпълнителното производство перемпция, които доводи вече са обсъдени и не са били възприети за основателни с решението по същество.

Становище по молбата от страна на „Юробанк България“ АД не е постъпило.

По молбата за отстраняване на очевидна фактическа грешка (чл. 247 ГПК):

Очевидна фактическа грешка е налице,  когато волята на съда  е ясно изразена, доколкото в линията на нейната логична последователност се проследяват фактическите и правни  изводи. Същевременно отразеното в диспозитива не отговаря на логиката на изложението, което може да се дължи на пропуск или техническа грешка.

В случая се  иска  произнасяне по релевирано от ответника възражение за процесуална недопустимост на иска по чл. 517, ал. 4 ГПК, поради липса на валидно овластяване от страна на ЧСИ, при произнасяне по което възражение съдът е направил заключението за настъпила по изпълнителното дело перемпция, считано от изтичане на двугодишен срок от дата 25.10.2012 г., и е достигнал до извода, че същата няма значение и не води до опорочаване на овластяването на ищеца от страна на ЧСИ за завеждане на иска, поради което и възражението е отхвърлено като неоснователно.

В случая се касае до произнасяне не по установителен иск, с предмет факта на настъпила по изпълнителното производство перемпция, а по възражение, като по въведените в предмета на делото възражения не се формира сила на присъдено нещо, с изключение на възраженията за право прихващане и за задържане (чл. 298, ал. 4 ГПК), поради което не е налице основание за включване на тази констатация в диспозитива на съдебното решение. Следователно, не е налице допусната от съда очевидна фактическа грешка, поради което молбата следва да се остави без уважение.

По молбата по чл. 251 ГПК:

Молбата е допустима, доколкото е подадена в законоустановения срок от правоимащо лице. Разгледана по същество, молбата е неоснователна.

Тълкуването по чл. 251 ГПК е специфична форма на авторитетно тълкуване, на което подлежат влезлите във формална законна сила решения, които са двусмислени, неясни и пораждат съмнения за правилното им приложение и този им порок е обективиран в постановения от съда диспозитив. В този смисъл предмет на тълкуване могат да бъдат само пороци от посочената по-горе категория, съдържащи се в диспозитива на тълкувания съдебен акт, които водят до невъзможност да се изведе действителната воля на съда, който го е постановил.

С решение № 260103/27.02.2023 г. по настоящото дело, СГС, VІ - 12 състав, е прекратил, на основание чл. 517, ал. 4 от ТЗ „К.” ООД, с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, по иск предявен от „Юробанк България” АД, ЕИК *******.

Съгласно разпоредбата на чл. 517, ал. 4 ТЗ, когато изпълнението е насочено върху всички дялове в дружеството, искът за прекратяването му може да бъде предявен след вписването на запора и без да се спазват изискванията на чл. 96, ал. 1 от Търговския закон, без връчването на изявление за прекратяване на дружеството или на участието на длъжниците в дружеството. Съдът отхвърля иска, ако се установи, че вземането на взискателя е удовлетворено преди приключването на първото заседание по делото. Ако прецени, че искът е основателен, съдът прекратява дружеството и това се вписва служебно в търговския регистър, след което се извършва ликвидация.

В случая съдът е изследвал налице ли са предпоставките за основателност на претенцията, установени в разпоредбата, а именно: наличие на неудовлетворено притезателно право на предявилия иска кредитор в хода на изпълнителния процес, вкл. до момента на първото заседание по делото; наложен запор върху дружествените дялове на длъжника и едноличен собственик на капитала в ЕООД; валидно овластяване на ЧСИ да предяви иска по чл. 517, ал. 4 ГПК. След като е установил кумулативното наличие на изброените предпоставки, съдът е уважил претенцията и се е произнесъл с прекратителен за дружеството диспозитив.

При всичко дотук изложено, съдът намира, че произнасянето в диспозитива е точно, ясно и недвусмислено, поради което не са налице предпоставките на  чл. 251, ал. 1 ГПК за тълкуване на така постановеното решение, и молбата следва да бъде оставена без уважение.

Във връзка с изложените в молбата оплаквания следва да се посочи, че произнасянето по възражението за процесуална недопустимост на предявения иск, поради настъпила по изпълнителното дело перемпция не следва да намери и не е намерило отражение в диспозитива, доколкото по него не се формира сила на присъдено нещо, по аргумент от противното от чл. 298 ГПК. Съдът ясно и точно е формулирал извода си за правната ирелевантност на факта на настъпила перемпция по изпълнителното дело касателно валидността на овластителното изявление на ЧСИ в полза на взискателя, а от там – и за допустимостта на предявения по делото иск. С производството по чл. 251 ГПК не може да се постигне пререшаване на спора, доколкото същото служи за изясняване на вече формираната от съда воля, с оглед прилагане на правните му последици, а не за промяната ѝ.

 

В обобщение на гореизложеното, молбата по чл. 251 ГПК следва да бъде оставена без уважение, като неоснователна.

 

         Воден от горното, Софийският градски съд

 

 

                                                           Р   Е    Ш    И   :  

                 

          ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба, вх. № 269671 от 22.03.2023 г.,  за тълкуване на осн. чл.251 от ГПК на решение № 260103/27.02.2023 г.  по т.д. № 490/2019 г., и молба, вх. № 269669 от 22.03.2023 г. за отстраняване на осн. чл.  247 ГПК на ОФГ в решение № 260103/27.02.2023 г.  по т.д. № 490/2019 г., депозирани от „К.“ ООД.

         

Решението подлежи на обжалване пред САС в двуседмичен срок от връчването му.

                                                               

                                                                                                          СЪДИЯ: