Решение по дело №1097/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 707
Дата: 23 юли 2019 г. (в сила от 6 август 2019 г.)
Съдия: Елина Пламенова Карагьозова
Дело: 20193100901097
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 5 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

     №…….../...........07.2019 г.

гр. Варна

 

 В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, проведено на двадесет и трети юли през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                            СЪДИЯ: ЕЛИНА КАРАГЬОЗОВА

        

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1097 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 25 от ЗТР.

Образувано е по жалба, подадена от „Кота Eнерджи“АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, ул.“Св. Св. Кирил и Методий“1, партер, против Отказ № 20190625123326-2/01.07.2019г. на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията, постановен по Заявление с вх.№20190625123326 за вписване на действителни собственици и лице за контакт на основание чл.6, ал.3 от ЗИФОДРЮПДРКТЛТДС.

В жалбата се съдържат доводи за незаконосъобразност на постановения отказ с искане да се отмени и преписката да се върне с указания за удовлетворяване на заявеното за вписване обстоятелство. Твърди се назаконосъобразност на дадените указания за представяне на нотариално съгласие на лицето на контакт, тъй като то е и действителен собственик, поради което съгласието му се презумира ex lege, доколкото действителният собственик има задължение да се погрижи управителните органи на търговеца да го заявят в това му качество. Дори да се приеме обратното, ДЛР е следвало да впише останалите заявени обстоятелства – основание за вписване и действителен собственик.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е депозирана в срока по чл.25, ал.1 от ЗТР от легитимирано лице-заявител по чл.15, ал.1, т.1 от ЗТРРЮЛНЦ, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество същата се явява неоснователна.

В разпоредбата на чл.21 ЗТР е изброен изчерпателно обхватът на проверката, която длъжностното лице по регистрацията следва да извърши, която проверка е формална и обхваща и преценка дали заявеното за вписване обстоятелство съществува, както и съответствието му със закона, което се установява от представените със заявлението документи, съответно дали подлежащия на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона /чл.21, т.5 ЗТР/.

Производството пред регистърния орган е образувано по Заявление обр. Б7 с вх.№20190625123326 от „Кота Eнерджи“АД за вписване на действителни собственици и лице за контакт, на основание чл. 6, ал. 3 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици (ЗИФОДРЮПДРКТЛТДС), видно от попълненото поле 529.

Посоченият закон урежда икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици (чл.1) и има за цел недопускане до усвояване на публични средства и управление на финансов ресурс от тези дружества в противоречие с обществения интерес и предотвратяване отклонението от данъчно облагане (чл.2). Съгласно чл. 6, ал. 3 от ЗИФОДРЮПДРКТЛТДС в Търговския регистър се вписват данните за дружеството, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, идентификационните данни за действителните собственици и данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол, съгласно изискванията на Закона за мерките срещу изпирането на пари.

Законът за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) поставя изисквания за идентифициране на физическите лица, които са действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, съответно въвеждането на ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Съгласно чл.61 от ЗМИП учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права. По аргумент от чл. 63, ал.4, т. 3 от ЗМИП вписване на лице за контакт се изисква само когато по партидата на дружеството не са вписани данни за постоянно пребиваващ на територията на Република България законен представител - физическо лице.

В разглеждания случай по делото не се установява дружеството „Кота Eнерджи“АД да се намира в икономически и финансови отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим – чуждестранни държави, посочени изрично в заповед на Министъра на финансите по пар.1, т. 64 ДР на ЗКПО. Твърдения в този смисъл не са обосновани в жалбата, а във вписаните в ТР обстоятелства липсват данни за свързани с дружеството чуждестранни юридически лица. В случая дружеството заявител е регистрирано в Република България, законният представител и членовете на съвета на директорите са физически лица, български граждани с постоянен адрес на територията на страната. Заявеният за вписване действителен собственик също е физическо лице с българско гражданство. С оглед изложеното не е налице основание за подаване на заявление по чл. 6, ал. 3 от ЗИФОДРЮПДРКТЛТДС. Вписването на действителния собственик е следвало да бъде заявено по реда на чл. 63, ал. 1 и 4 от ЗМИП, а лице за контакт въобще не е следвало да бъде заявявано за вписване, тъй като не е налице хипотезата на  чл. 63, ал.4, т. 3 от ЗМИП. В този смисъл представяне на нотариално заверено съгласие на лицето за контакт действително в случая не е необходимо, но не по изложените от жалбоподателя причини, основани на житейски презумции, а с оглед на това, че не е налице основание за вписване на това обстоятелство.

При евентуално уважаване на заявлението, в ТР се отразяват не само данните за действителния собственик, но и основанието за вписването. По изложените съображения погрешното посочване на основанието представлява пречка за вписването на действителен собственик, тъй като би създало публичност за обстоятелства, които в действителност не са налице. Подаването на заявлението на неприложимо основание води до неговата нередовност от външна страна, която обаче не е отстранима по реда на чл.22, ал.5 ЗТР. Нередовностите, за които се дължат указания, се свеждат до непредставяне на изискуем по закон документ и непредставяне на документ за внесена държавна такса. Ненадлежното попълване на заявлението води до постановяване на отказ по такова заявление. В този смисъл дадените от длъжностното лице указания от 27.06.2019г. за представяне на нотариално заверено съгласие на посоченото лице за контакт са единствено допустимите с оглед заявеното за вписване обстоятелство, макар по същество да не са в състояние да отстранят изначалната нередовност на заявлението. Посочената нередовност следва да бъде отстранена с подаване на ново заявление, което съгласно чл.50а, ал.1 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, се състои от две части: Част I. Обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ЗМИП и Част II. Обстоятелства по чл. 6, ал. 3 от ЗИФОДРЮПДРКТЛТДС, като се попълва само частта, съответстваща на обстоятелствата, подлежащи на вписване по съответния закон. 

Поради съвпадение в крайните изводи, макар и по други съображения,  постановеният отказ следва да бъде потвърден.

Водим от горното, съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Отказ № 20190625123326-2/01.07.2019г. на длъжностно лице при Агенцията по вписванията, постановен по заявление вх.№20190625123326 за вписване на обстоятелства относно действителни собственици и лице на контакт, по партидата на „Кота Eнерджи“АД, с ЕИК *********, със седалище гр.Варна.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд в 7-дневен срок от връчването му на жалбоподателя.

 

След влизане в сила на решението препис от него да се изпрати на Агенция по вписванията.

 

 

                                                 СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: