Определение по дело №1019/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 1643
Дата: 6 август 2020 г.
Съдия: Марина Христова Христова Иванова
Дело: 20202330101019
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 май 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  1643/6.8.2020г.

                                                                 06.08.2020 г.                                                   Град Ямбол

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                             ХV –ти граждански състав

На 06.08                                                                                                              2020  година

В закрито заседание в следния състав:

                  Председател: Марина Христова       

като разгледа докладваното  от  съдия  Христова

гр.д.№  1019  по описа за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното :

 

              Производството по делото е образувано по искова молба на И.Т.Д. против „Джони Транс 2016“ООД с искане ответникът да бъде осъден да заплати на ищеца сумата от 1967 лв. – обезщетение за имуществени вреди в едно с лихва от датата н аисковата молба и сумата от   180 000  лв./частичен иск от 580 000 лв./ – обезщетение за неимуществени вреди от трудова злополука 20.04.2019 год .и мораторна лихва от датата на увредата – 20.04.2019  год. до окончателното изплащане. Представят се писмени доказателства. Прави искане за назначаване на СМПЕ, за допускане до разпит на свидетели и за задължаване на ответника да представи находящи се у него документи.

            В законоустановения срок е постъпил писмен отговор от ответника, с който исковете се оспорват , като недопустими и по основание и размер. Прави се възражение за допусната груба небрежност от страна на ищеца. Представят се писмени доказателства. Прави се искане за допускане на СМЕ, за назначаване на СТЕ на представен на флаш памет запис, за провеждане на разпит на трима свидетели, граждани на Р Румъния, за разпит на двама свидетели относно провеждането на инструктаж, за изискване на справка от ЛКК на телкова комисия.

Съдът след като прецени, че исковата молба е редовна, а претенциите допустими, намира че делото следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните.

Представените от страните писмени доказателства следва да бъдат приети. На страните следва да бъде предоставена възможност да доведат по  един свидетел в с.з. за установяване на твърдените от тях факти и обстоятелства и на осн. чл. 159,ал.2 ГПК.Не следва да бъде уважавано и искането за разпит на посочените румънски граждани, т.к. от твърденията на ответника и представените писмени доказателства се установява, че констатираните от тях факти и обстоятелства в Р Румъния са закрепени в съответните документи, представени по делото с надлежен превод.

Основателно е искането на страните  за назначаване на СМПЕ .На осн. чл. 190 от ГПК ответникът следва да бъде задължен да представи находящи се у него документи във връзка с регистриране на процесната злополука като трудова, вкл. застрахователна полица за задължителна групова застраховка „Злополука“.

Съдът приема, че представената флаш – памет не следва да бъде приемана като доказателство , т.к. не е събрана по предвидения в ГПК ред, което от своя страна прави неоснователно и искането за назначаване на СТЕ с посочени в отговора въпроси.Предвид назначаването на СМЕ неоснователно е искането за изискване на справка от  непосочена ЛКК .

             С оглед на горното и на основание чл. 140 от ГПК, съдът

 

                                                           О П Р Е Д Е Л И :

 

         

НАСРОЧВА делото в открито съдебно заседание на 13.10.2020 г. от 11, 00 часа, за която дата и час ДА СЕ ПРИЗОВАТ страните.

Приема приложените към исковата молба и отговора доказателства, под опис.

Предоставя възможност на страните да доведат по  един свидетел в с.з.

Назначава комплексна СМПЕ, вещите лица по която след като се запознаят с материалите по делото и извършат справки навсякъде, където е необходимо да отговорят на въпросите, поставени в ИМ и отговора на исковата молба.

Експертизата да се изготви от вещите лица Тома Чаушев и Лариса Димитрова, при депозит в размер на общо 500  лв., 250 лв. платими от ответника и 250 от бюджета на съда, предвид, че ищецът е освободен от разноски в производството.

Вещите лица да се уведомят след представяне на доказателства за внесен депозит.

Оставя без уважение останалите искания на страните.

Задължава на осн. чл. 190 от ГПК ответникът до датата на о.с.з. да представи находящи се у него документи във връзка с регистриране на процесната злополука като трудова, вкл. застрахователна полица за задължителна групова застраховка „Злополука“, като му указва, че при непредставянето им, съдът може да приеме за доказани фактите и обстоятелствата , за които страната е създала пречки за събиране на доказателства.

 СЪОБЩАВА на страните ПРОЕКТО-ДОКЛАДА по делото:

       В исковата молба се посочва, че ищецът е работил в предприятието на ответника на длъжност – шофьор тежкотоварен автомобил. На 20.04.2019 год. на територията на Румъния при укрепване на товара ищецът се подхлъзнал и паднал от височина 2 метра, при което получил редица травми. Бил опериран, а при ЯМР се установили множество увреждания.Трудовата злополука била регистрирана първо в Румъния, а след това и в България по реда на чл. 55 и сл. от КСО.В следствие на същата ищецът бил трайно и почти напълно обездвижен, изпитвал и към настоящия момент силни болки, нуждаел се от постоянна чужда помощ и щял да остане нетрудоспособен до края на живота си.В следствие на инцидента преживял уплаха и стрес, което довело до сериозно психическо разстройство и депресия, които също следвало да се лекуват.Освен претърпените неимуществени вреди ищецът претендира и обезщетение за имуществени такива – разходи за медицински прегледи и процесури.

Претендира се уважаване на исковете, както и присъждане на разноски.

В депозирания отговор ответникът оспорва исковете като недопустими, по основание и по размер. На първо място счита, че изобщо не се касае за трудова злополука, за което излага подробни съображения. Алтернативно прави възражение за допусната от страна на ищеца груба небрежност по смисъла на чл. 201, ал.2 от КТ. Въпреки, че същият преминал инструктаж за безопасност, същият с необмислените и самоинициативните си действия допуснал да се стигне до инцидента.Оспорва се и настъпването на посочените травматични увреждания, характера на същите, включително причинно – следствената им връзка с деянието.Оспорва се и размера на търсеното обезщетение, което било прекомерно.

Претендира се отхвърляне на исковете, алтернативно размерът на обезщетението да бъде намален, както и присъждане на разноски.

Предявени са обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 200 КТ и чл. 86,ал.1 КТ.

Страните не спорят , че са били в ТПО към дата 20.04.2019 год.

При разпределяне на доказателствената тежест, съдът указва на страните, че следва да установяват следните правно - релевантни факти:

Указва на ищеца , че следва да доказва, че увреждането от 20.04.2019 год.  представлява трудова злополука, в резултат на което са настъпили вреди, характера на вредите, както и причинната връзка между вредите и трудовата злополука, включително размера на претенциите си.

 Указва на ответника, че в негова тежест е да доказва наличието на твърдяната в отговора груба небрежност от страна на работника, т.е. възражението си за наличие на  съпричиняване на вредоносния резултата.

В тежест на двете страни е да докажат твърденията, на които основават исканията си и възраженията си.

           НАПЪТВА СТРАНИТЕ към сключването на съдебна спогодба (при което на ищеца се връща половината от внесената държавна такса), медиация, извънсъдебно споразумение или друг способ за доброволно уреждане на спора.

             ДА СЕ ВРЪЧИ на страните препис от определението, ведно с призовката за съдебното заседание,  на ищеца и копие от отговора, а на ответника копие от молба от 21.07.2020 год.

 

  Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: