Решение по дело №2087/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 юни 2023 г.
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20227180702087
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1251

 

гр. Пловдив,  28.06.2023 година

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, II отделение, Х състав, в публично съдебно заседание на двадесет и шести април две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКО АНГЕЛОВ

 

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА, като разгледа докладваното от съдията Янко Ангелов административно дело № 2087 по описа за 2022 год. на Пловдивския административен съд, за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

 

Делото е образувано по жалбата на П.П.К., с ЕГН **********, с адрес: ***, срещу Експертно Решение по годността за военна служба /служба в доброволния резерв/ № ВС - 1319/08.07.2022 год. на Централната военномедицинска комисия (ЦВМК) при Военномедицинска академия (ВМА) – София.

В жалбата се изтъкват доводи, че оспореният акт е незаконосъобразен, постановен в противоречие на материалния закон и при съществени процесуални нарушения, и необоснован. Моли се съда да постанови решение, с което да отмени като незаконосъобразно оспореното експертно решение. Претендират се разноски по делото. В съдебно заседание П.К. се явява лично и с пълномощник адв. Н., който поддържа жалбата.

Ответникът – Централна военномедицинска комисия към ВМА София, чрез юрк. Д. оспорва жалбата като неоснователна и недоказана. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

На 30.06.2022г. е издадена здравно-производствена характеристика от Командир на военно формирование 44220 – Пловдив, с рег.№3-1302, от която е видно, че П.П.К. постъпва на служба през 2007г. и до 11.10.2021г. не е имала психични проблеми. На 11.10.2021г. К. е представила болничен лист за временна неработоспособност за срок от 12 дни с диагноза „остро преходно психотично разстройство, неуточнено/МКБ-F23.9/“, издаден от личен лекар, който е продължен от Специализирана психиатрична комисия „Филипополис“ гр.Пловдив с тридесет дни със същата диагноза. Последвало е продължаване на болничните от Специализирана ЛКК-СЛКК по НБ на Многопрофилна болница за активно лечение по неврология и психиатрия „Свети Наум“ гр.София със същата диагноза. Във връзка с продължителния болничен и поставената диагноза К. е насочена за преглед в психиатричен кабинет на ВМА гр.София. От 10.05.2022г. до 22.06.2022г. е хоспитализирана в Клиника по психиатрия ВМА гр.София. Изписана е с диагноза „остро полиморфно психотично разстройство без симптоми на шизофрения“. Издаден е протокол № 63/24.06.2022г. на СЛКК-Психиатрия ВМА-София за представяне пред ЦВМК – ВМА –  София за определяне годността за военна служба.

На 07.07.2022г. от Командир на военно формирование 44220 – Пловдив е изпратено писмо № 3-1364/07.07.2022г. до Председателя на ЦВМК – София, в което е посочено, че на основание чл.23 ал.1 от Наредба Н-6/2018г. за военномедицинска експертиза, се изпраща военнослужещата П.К. от военно формирование 44220 – Пловдив, за освидетелстване за годност за военна служба, поради промяна в здравословното ѝ състояние.

На 08.07.2022г. е изготвен Протокол изх.№134 от заседание на ЦВМК, подписан от всички членове на комисията, с което е определено, че редник П.П.К. е негодна за военна служба по р. F23.0, гр.IV, част I от Медицински стандарт МС/2018г.

С експертно решение по годността за военна служба №ВС-1319/08.07.2022г. ЦВМК при ВМА с председател д-р Ф., по отношение на освидетелствания – редник П.К., е прието, че на основание Медицински стандарти, приложение №1 от Наредбата за военномедицинската експертиза освидетелстваният е „негоден за военна служба по р. F23.0, гр.IV част I от МС/2018г.

Експертното решение е издадено на основание на чл.5, т.5, във връзка с чл.5, ал.3, т.1 и т.6 от Наредба № Н-6 от 13 февруари 2018 г. за военномедицинска експертиза (НВМЕ), предвид постъпило писмо с рег. № 3-1364/07.07.2022 г. от командира на военно формирование 44220 Пловдив до председателя на ЦВМК към ВМА относно определяне на годността за военна служба на П.К., поради промяна в здравословното й състояние.

За нуждите на съдебното производство са допуснати и изготвени съдебно-психиатрична експертиза и комплексна съдебно-психиатрична и психологична експертиза. Според заключението по съдебно-психиатрична експертиза, от прегледаната медицинска документация и от извършения психиатричен преглед, П.К. е страдала от „Остро полиморфно психотично разстройство без симптоми на шизофрения“ и към 08.07.2022 год. е била в стадий на значително подобряване на състоянието ѝ. Експертът приема, че това е посоченото заболяване от което е страдала К. за периода 11.10.21 година до 22.06.2022 година, когато е изписана от ПК на ВМА. Няма данни за пряка причинно- следствена връзка м/у възникналото заболяване на П.К. и заеманата от нея длъжност.

Според заключението по комплексна съдебно-психиатрична и психологична експертиза, Военномедицинската комисия от ВМА - София е направила анализ както на анамнеза, така и на клинично наблюдение. Оспореното ЕР № ВС 1319/08.07.2022г. е съобразено както с личностовите характеристики, условията на работа, характеристични и медицински данни. Възможността за поява на психотични симптоми отново трябва да се има предвид по време на първите 2 години от проследяването. Фармакотерапията с ниски дози, в случая с невролептик. трябва да се поддържа 1-2 години след процеса на излекуване, профилактично. По време на това дългосрочно проследяване е необходима периодична оценка и ефективна клинична грижа с психотерапия. Острото полиморфно психотично разстройство, без шизофрении симптоми е краткотрайно внезапно възникващо разстройство с явни халюцинации, налудности и нарушения на възприятията, твърде променливи и динамични, водещи до „емоционална буря“, с интензивни преходни чувства на щастие и екстаз или страх и раздразнителност. Те не удовлетворяват диагностичните критерии за маниен епизод, депресивен епизод или шизофрения и изискват продължително наблюдение.

Продължителността на психиатрична и психологична симптомология при К., повече от 180 дни и естеството на професионалните задължения, липсата на критичност към състоянието във времето и остатъчната тревожност, представляват проспективен риск и са предпоставка за вземане на решение от Комисията. Прекараната психоза и психологическата нестабилност при П.К. изискват по стандарт „Психиатрия" прием на невролептик минимум две години след диагностицирането, на фона на редовен психиатричен и психологичен контрол. Към момента на извършените психологични интервенции П.К. декларира ангажираност и самокритичност към професионалното си поведение. Описаните личностови характеристики предполагат справяне с обичайни, рутинни житейски и професионални ситуации. Характерни за нея са проявите на емоционална лабилност и незрялост, които допускат в стресогенни ситуации тези прояви да са по- силно изразени. Поведенческите прояви са свързани със склонност към свръхконтрол. егоистичност, себесъхранителност. По отношение на предиспозицията ѝ към тревожност и психосоматика - това е базова предиспозиция. която би могла да се отключи при струпването на множество фактори, предимно емоционално значими ситуации, свързани с повишен стрес, тревожност. Данните от личностовиге методики очертават повишена тревожност, съчетана с неустойчиво настроение, потребност от разбиране и уважение към собствената индивидуалност. В стресови ситуации прави опит да контролира поведението си, реакциите на стрес са емоционално ярки, със склонност към страхови преживявания. Мотивацията на П.К. да изпълнява елужебнте си задължения към момента на експертизата е представена с нормалпсихологични доводи - финансова обезпеченост, позната среда и условия на труд.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства и приетата за установена въз основа на тях фактическа обстановка, направените в жалбата оплаквания, доводите и становищата на страните и като извърши цялостна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт на основание чл.168, ал.1 във връзка с чл.146 от АПК, направи следните правни изводи:

Жалбата е допустима за разглеждане, като подадена от легитимирано лице с правен интерес, в законово установения срок и против административен акт, подлежащ на съдебно обжалване и контрол за законосъобразност.

 Предмет на оспорване е Експертно решение по годността за военна служба № ВС-1319/08.07.2022г. на Централната военномедицинска комисия при Военномедицинска академия, т.е. акт от посочените в  чл.16  от Наредба Н-6 от 13.02.2018г. за военномедицинската експертиза.  Издаваните от ЦВМК актове по отношение индивидуалната годност за военна служба разкриват белезите на индивидуални административни актове по смисъла на чл.21, ал.1 от АПК от вида на констативните. Това е така, тъй като годността, която тези актове установяват е факт, от значение за правото на съответното лице да полага труд на съответната служба (в случая кадрова военна служба). Решението, с което се сочи освидетелствания „негоден” за военна служба непосредствено засяга правото на труд. В случая оспореното решение безспорно засяга пряко и непосредствено правата на жалбоподателя, защото отрича годността му за военна служба, каквато изпълнява.  

Волеизявлението изхожда от орган, овластен от закона да констатира съществуването на факт с правно значение. Дейността на ЦВМК в качеството ѝ на орган на военномедицинската експертиза по издаване на актове от тази категория е нормативно регламентирана в Наредба №Н-6 от 13.02.2018г. за военномедицинската експертиза, приета от МС въз основа законова делегация. Според чл.3 от посочената Наредба, военномедицинската експертиза (ВМЕ) е дейност, извършвана от военномедицинските експертни органи, въз основа на медицински стандарти – МС, приложение №1 за медицинско освидетелстване на изброените категории лица, вкл.военнослужещи. При освидетелстване на лица ЦВМК действа като общ ТЕЛК за военнослужещи – чл.10 от Наредба №Н-6/2018г, чл.16 ал.3 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и регионалните картотеки на медицинските експертизи (ПУОРОМЕРКМЕ). Актът подлежи на пряк съдебен контрол, тъй като актовете на ЦВМК (подобно на актовете на НЕЛК) не подлежат на обжалване по административен ред. Следователно те подлежат на оспорване направо по съдебен ред (чл.112, ал.1, т.4 от Закона за здравето).  Жалбата е подадена в законоустановения 14-дневен срок. Предвид изложеното, жалбата на П.П.К. срещу Експертно решение по годността за военна служба № ВС-1319/08.07.2022г. на ЦВМК при ВМА е ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА. Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

Оспореното експертно решение изхожда от компетентен орган на военномедицинската експертиза. В чл.9, ал.1 от Наредба №Н-6 е посочено, че Централната военномедицинска комисия е военномедицински експертен орган в състава на ВМА за нуждите на Министерство на отбраната(МО), Българската армия (БА) и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната като извършва военномедицинска експертиза. В разпоредбата на чл.10, ал.1 е уредено правомощието на ЦВМК да сформира ТЕЛК за военнослужещи. Според чл.5, ал.5, вр. ал.1 от Наредба №Н-6/13.02.2018г., медицинското освидетелстване за годност за военна служба по отношение изброените лица от посочените в чл.2, вкл. по чл.2 т.2 – военнослужещи, се извършва от лекари – специалисти от състава на ЦВМК, като завършва с издаване на експертно решение за годност за военна служба/служба в доброволния резерв по образец приложение №13. Съгласно чл.14 от Наредбата, за да е редовно заседанието на ЦВМК следва да присъстват повече от половината от лекарите-експерти от състава ѝ, като решенията се вземат за всеки освидетелстван с обикновено мнозинство. В случая,  решението е взето от ЦВМК в състав председател д-р Ф., и членове (д-р Ц.., д-р Н., д-р Р., д-р Л., д-р К., д-р Г., д-р М., д-р М., д-р Г., д-р Ч., д-р В., д-р Д., д-р Х.), съгласно отразеното в протоколната книга за протоколиране заседанията на ЦВМК.  Състава на ЦВМК е обявен със Заповед №31/06.01.2022г. на началника на ВМА, т.1, като включва председател и 13 членове, общо 14 души, както и резервни председатели и членове. Като акт на колективен орган, за да е валидно решението, обективиращо съгласие на мнозинството от присъствалите членове, следва да е взето поне с 7 гласа, което изискване в случая се установява изпълнено с оглед подписване на Протокол №134/08.07.2022г. (въз основа на който е издадено оспореното решение) от изброените специалисти от състава на ЦВМК, общо 14 души. Следователно оспореното Експертно решение по годността за военна служба № ВС-1319/08.07.2022г. е валидно взето от материално компетентен орган – Централната военномедицинска комисия в посочения състав.

Решението е в надлежна форма – образец  по приложение №16 към чл.5, ал.5 от Наредба №Н-6. Към акта са изложени мотиви, основани на освидетелстването, обективирано в протокол № ВС 1319/08.07.2022г. на експерти от ЛКК при ВМА, съдържащо фактически и правни основания обуславящи крайния резултат. В издаденото ЕР изрично е посочено, че оспорващият е негоден за военна служба по р. F23.0, гр.IV част I от МС/2018г., поради поставена диагноза „Остро полиморфно психотично разстройство без симптоми на шизофрения“. Посочените рубрики съставляват детайлизирани кодове на диагнозата и заболяването на лицето по Медицински стандарти за определяне годността за военна служба, част I, приложение №1 от Наредбата.

При издаване на решението не се установява допуснати съществени процесуални нарушения, които да обуславят незаконосъобразност на акта на това основание. Посочените от процесуалния представител на жалбоподателя доводи в тази насока са неоснователни, тъй като са спазени изискванията на чл.5, ал.5, вр. ал.1 от Наредба №Н-6/13.02.2018г. На 07.07.2022г. от Командира на военно формирование 44220 – Пловдив е направено искане до председателя на ЦВМК – София за освидетелстване за индивидуална годност за военна служба на П.К.. Такова освидетелстване е извършено и отразено в Протокол ВС 1319/08.07.2022г., изготвена от експерт - д-р (не се чете). Според чл.13, ал.1 от Наредбата централната военномедицинска комисия извършва освидетелстване на основание медицински прегледи и изследвания, проведени и назначени от експертите на комисията и консултантите от ВМА, и налична медицинска документация. В случая такава медицинска документация е налице – предходно освидетелстване, отразено в протокол изх.№63/24.06.2022г. извършено от проф.Д. – председател на комисията, д-р С. – психиатър и д-р В. – психиатър. Противно на изложените твърдения в жалбата, е спазено изискването на чл.12, ал.3 и чл.13, ал.1 от Наредбата.

На следващо място, на основание приложение № 1, Част I „Медицински стандарти за определяне годността за служба по заболявания и състав" от НВМЕ при диагнози по рубрики Р20-Р29 освидетелстваните за годност за военна служба са негодни за военна служба, независимо от степента на ремисия. Видно от медицинската документация, представена по делото, непосредствено преди момента на освидетелстването от ЦВМК към ВМА П.К. е диагностицирана с „Остро полиморфно психотично разстройство без симптоми на шизофрения“ с код на диагнозата Р23.0. При определянето на годността от ЦВМК към ВМА са спазени изискванията на НВМЕ за доказване на заболяването, съгласно които то следва да е диагностицирано в специализирано лечебно заведение за болнична помощ, диспансер или оторизирано амбулаторнопсихиатрично звено. В случая диагнозата на жалбоподателката е поставена първоначално в МБАЛ по неврология и психиатрия „Свети Наум" и последствие е потвърдена и доуточнена в МБАЛ - София към ВМА.

Не на последно място, съгласно приетата по делото съдебномедицинска експертиза, се установява, че обжалваното решение е „напълно съобразено както с личностовите характеристики, условията на работа, характеристични и медицински данни". Комплексната експертиза е установила правилност на решението на ЦВМК към ВМА. От заключението става ясно, че при П.К. липсва критичност към състоянието ѝ във времето. Съгласно комплексната експертиза, приета по делото, състоянието на остро полиморфно психотично разстройство, без шизофрении симптоми е краткотрайно внезапно възникващо разстройство с явни халюцинации, налудности и нарушения на възприятията, твърде променливи и динамични интензивни чувства. Установени са характерни за жалбоподателката прояви на емоционална лабилност и незрялост. Видно от данните от извършения във връзка със съдебното производство преглед на жалбоподателката, същата не представя медицинска документация относно лечение и наблюдение на състоянието ѝ.

По изложените съображения съдът намира, че жалбата се явява неоснователна, а експертно решение по годността за военна служба № ВС-1319/08.07.2022г. на Централната военномедицинска комисия при ВМА, с което редник П.П.К. се определя като негоден за военна служба по р. F23.0, гр.IV, част I от Медицински стандарт МС/2018г., поради поставена диагноза „Остро полиморфно психотично разстройство без симптоми на шизофрения“, като прието от компетентен орган, при спазване изискванията за форма и съдържание, в съответствие с материалния и процесуален закон, и в съответствие с целта на закона, е законосъобразно издадено.

При този изход на спора на ответника следва да бъдат присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение в минималния размер от 100 лева при прилагане на чл.78, ал.8 от ГПК във връзка с чл.144 от АПК и на чл.37 от Закона за правната помощ във връзка с чл.24 от Наредбата за заплащането на правната помощ.

 Ето защо Съдът,

                                          Р Е Ш И :

ОТХВЪРЛЯ жалбата П.П.К., с ЕГН **********, с адрес: ***, срещу Експертно Решение по годността за военна служба /служба в доброволния резерв/ № ВС - 1319/08. 07.2022 год. на Централната военномедицинска комисия при Военномедицинска академия – София, като неоснователна.

ОСЪЖДА П.П.К., с ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на Военномедицинска академия с адрес в гр.София, 1606, бул.Г.Софийски № 3, разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 /сто/ лева.

 РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с касационна жалба, пред Върховния административен съд на Република България, в 14-дневен срок от получаването на съобщение за неговото изготвяне с препис за страните.

 

 

 

                                   

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: