Решение по дело №265/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 292
Дата: 21 август 2020 г. (в сила от 21 август 2020 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20207080700265
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 292

гр. Враца,   21 .08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 11.08.2020 г. / единадесети август две хиляди и двадесета година/, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

ТАТЯНА КОЦЕВА

                                                                              

при секретаря ДАНИЕЛА МОНОВА и с участието на прокурора НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело № 265 по описа за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК, вр. с чл. 63, ал.1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Б.А.Б. ***, против Решение № 123/31.03.2020 г., постановено по АНД № 43 по описа за 2020 г. на Районен съд – Враца. С оспореното решение е потвърдено НП №19-0967-001741/23.12.2019 г. на Началник група към ОДМВР – Враца, сектор „Пътна полиция“, с което за нарушение на чл. 20, ал. 2 ЗДвП и на основание чл.179, ал.2, пр.1  ЗДвП на касатора е наложено административно наказание  „глоба“ в размер на 200 лева.  

В касационната жалба са релевирани доводи за необоснованост на оспореното  решение  и  се прави  искане за отмяна на решението и постановяване на друго, с което да бъде отменено изцяло обжалваното наказателно  постановление.

В с.з. касаторът, чрез * А. поддържа касационната жалба и излага доводи за отмяна на решението, като необосновано и незаконосъобразно.

Ответникът – Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР –Враца не изпраща представител в съдебно заседание и не изразява становище по касационната жалба.

Участващият в производството прокурор от ОП - Враца дава заключение  за неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на решението на  районния съд, като законосъобразно, обосновано и правилно.  

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Административен съд  Враца, в качеството си на касационна инстанция, след преценка на доказателствата по делото и като взе предвид наведените в жалбата доводи съобразно разпоредбата на чл. 218 АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена в установения с разпоредбата на чл. 211, ал.1 АПК, 14-дневен срок, от надлежна страна, против подлежащ на касационна проверка съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна. 

Предмет на разглеждане пред РС – Враца е било издаденото от  ответника  НП №19-0967-001741/23.12.2019 г. за налагане на глоба в размер  на 200 лв.  на  Б.А.Б.  на основание  чл.179, ал.2, пр.1 ЗДвП.  Отговорността му е била ангажирана за това, че в нарушение на чл. 20, ал. 2 ЗДвП на 11.12.2019 г., около 16:00 часа в Община ***, на път втори клас № 15 управлява собствения си лек автомобил Хюндай и 20  с  рег. № ******** при несъобразена скорост с релефа на пътя и характера и интензивността на движението, в следствие на което реализира ПТП с материални щети, като се блъска вдясно по посока на движението си извън пътното платно в метален стълб и се спира в бетонна отводнителна канавка.

За да потвърди обжалваното Наказателно постановление, въззивният съд е приел в оспореното решение, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в кръга на техните правомощия, съдържат задължителните реквизити, посочени в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Нарушението по чл. 20, ал. 2 ЗДвП е надлежно индивидуализирано, като са посочени дата и място на извършването му, изчерпателно е описано от фактическа страна, посочена е конкретната законова разпоредба, нарушена с деянието, както и съответната санкционна норма, въз основа на която е ангажирана административнонаказателната отговорност на нарушителя. В процеса по съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. По съществото на спора е прието, че от страна на касатора е осъществен състав на адм.нарушение по чл.20, ал.2 ЗДвП и правилно е ангажирана адм.наказ. отговорност на нарушителя с издаденото наказ.постановление. Не са налице основания и за приложение на чл.28 ЗАНН.

При  разглеждане на делото първоинстанционият съд е събрал необходимите за правилното му изясняване писмени и гласни  доказателства, след  анализ на които е стигнал до извода, че от страна на касатора е осъществен състава на административното нарушение, визирано в НП, като  са изведени  обосновани  правни  изводи  в  съответствие с установените по делото факти. От правилно установените факти съдът е направил обоснован извод за доказаност на визираното в НП административно нарушение, като е изложил подробни мотиви, в резултат на които е потвърдил НП в неговата цялост. Правилно е прието, че в производството по  съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати процесуални нарушения водещи до отмяна на НП на това основание. На основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 АПК изложените мотиви изцяло се споделят от касационната инстанция, поради което същите не следва отново да бъдат преповтаряни.

Противно на наведените доводи в касационната жалба, въззивният съд е обсъдил и всички възражения, посочени във въззивната жалба, като аргументирано е достигнал до извода за тяхната неоснователност. Включително е обсъдена възможността за приложението на чл.15 НК,  изключващ виновното поведение на водача при настъпило случайно събитие и мотивирано е прието, че след като водачът не е управлявал със скорост, съобразена с всички посочени в чл.20, ал. 2 ЗДвП условия, е допуснал нарушение на правилата за движение, намиращо се в пряка причинна връзка с настъпилия съставомерен резултат, в следствие на което сам се е поставил в невъзможност да предотврати настъпването на общественоопасните последици. Правилно е прието, че не са налице и основания за приложение на чл.28 ЗАНН, както и   че наложената глоба е в абсолютно предвидения в закона размер, поради което не подлежи на преразглеждане или изменение от съда.

С касационната жалба не са ангажирани доказателства, които да променят установената от въззивният съд фактическа обстановка, както и да доведат до други правни изводи обуславящи отмяна на наказ.постановление.

При осъществения контрол по реда на чл.218, ал.2 АПК относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, касационната инстанция намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие с процесуалния и материалния закон, поради което следва да остане в сила. Касационната жалба е неоснователна и следва да се остави без уважение.       

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 ЗАНН Административен съд  Враца 

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №123/31.03.2020г., постановено по  АНД  № 43 по описа за 2020г.  на  Районен съд  Враца, с което е потвърдено НП №19-0967-001741/23.12.2019г. на Началник група към ОДМВР – Враца,  Сектор „ПП“ Враца.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

             

ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

2.