Решение по дело №4939/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266285
Дата: 28 октомври 2021 г. (в сила от 30 декември 2021 г.)
Съдия: Велина Светлозарова Пейчинова
Дело: 20201100504939
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е      Н      И      Е

 

град София, 28.10.2021 година

 

В    И  М  Е  Т  О    Н А     Н  А  Р  О  Д  А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., III-В състав в публично съдебно заседание на трети юни през две хиляди двадесет и първа година в състав:                                          

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДИМОВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

                                                                      мл.с.: АДРИАНА АТАНАСОВА

 

при секретаря ЦВЕТЕЛИНА ПЕЦЕВА и с участието на прокурор ………… разгледа докладваното от съдия ПЕЙЧИНОВА въз.гр.дело №4939 по описа за 2020 година и за да се произнесе след съвещание, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.258 – чл.273 от ГПК.

            С решение №15251 от 17.01.2020г., постановено по гр.дело №78618/2018г. по описа на СРС,  III Г.О., 88-ми състав, са отхвърлени предявените от М.В.А. срещу Г.Б.И. при условията на обективно съединяване искове с правно  основание чл.108 във вр. чл.111, ал.1 от ЗС за признаване за установено между страните, че ищцата е носител на вещно право на ползване върху недвижим имот - АПАРТАМЕНТ №46, находящ се в град София, ж.к.“*****“, ул.“************, състоящ се от две стаи, кухня и обслужващи помещения, с площ  от 68.94 кв.м., при съседи: от изток – зелена площ, от запад – коридор и стълбище, от север – държ. апартамент 45, от юг – държ. апартамент 47, отгоре – ап.50 на З.И К.Г., отдолу – държ. апартамент 42, заедно с таванско помещение №12, с площ от 4.32 кв.м., при съседи: от изток – държ. таванско складово помещение №13, от запад – държ. таванско складово помещение №11, от север – коридор и шахта, от юг – коридор, заедно с 1.388 % ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху държавна земя, който апартамент представлява самостоятелен обект с идентификатор 68134.1108.215.7.46 по КККР на гр.София, както и осъждане на ответника да й предаде ползването върху апартамента; както и с правно основание чл.73, ал.1 от ЗС за сумата от 12800 лв., представляваща обезщетение за ползите, от които е била лишена ищцата от неползване на процесния апартамент №46, през периода м.04.2016г.-м.12.2018г.. С решението е осъдена М.В.А. да заплати на Г.Б.И. на основание чл.78, ал.3 от ГПК сумата от 1600 лв.,представляваща направени по делото разноски. 

            Постъпила е въззивна жалба от ищцата - М.В.А., чрез пълномощник адв.М.Б., с която се обжалва изцяло решение №15251 от 17.01.2020г., постановено по гр.дело №78618/2018г. по описа на СРС,  III Г.О., 88-ми състав, с което са отхвърлени предявените при условията на обективно съединяване искове с правно основание чл.108 във вр. чл.111, ал.1 от ЗС и чл.73, ал.1 от ЗС. Релевирани са доводи за неправилност, необоснованост и незаконосъобразност на обжалваното решение, като постановено в противоречие на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Поддържа се, че СРС не е обсъдил и анализирал всички събрани по делото доказателства, доводи и възражения на страните, по**което е обоснован погрешен извод, че учреденото в полза на ищцата вещно право на ползване върху процесния апартамент е било погасено преди датата на подаване на исковата молба в съда по**неупражняването му в рамките на петгодишния срок, предвиден в чл.59, ал.3 ЗС. Твърди се, че в случая първоинстанционният съд не е отчел поддържаното от ищцата твърдение, че след 2008г. е упражнявала учреденото в нейна полза вещно право на ползване върху имота чрез трето лице – нейния съпруг, който е ползвал имота до неговата смърт на основание сключен заем за послужване. Сочи се, че съпругът на ищцата е починал на 31.03.2016г. и от тази дата до датата на предявяване на исковата молба – 13.12.2018г., не са изминали пет години, по**което учреденото в полза на ищцата вещно право на ползване върху имота не е погасено. Излага се още, че макар и ищцата фактически да не е обитавала процесния апартамент, считано от 2008г., когато се е установила да живее в дом за стари хора „Дълголетие“, където живее и по настоящем, в имота се съхраняват нейни лични вещи, за извършване на дейности, свързани с ежедневния бит, семейно имущество, което е достатъчно основание да се приеме, че ищцата е упражнявала учреденото в нейна полза вещно право на ползване върху имота. Допълнителни аргументи в горния смисъл са изложени в писмена защита. Моли съда да постанови съдебен акт, с който да отмени изцяло обжалваното съдебно решение и да постанови друго, с което да се уважи предявените при условията на обективно съединяване искове с правно основание чл.108 във вр. чл.111, ал.1 от ЗС и чл.73, ал.1 от ЗС. Претендира присъждане на разноски, направени пред двете съдебни инстанции. Представя списък по чл.80 от ГПК.

Въззиваемата страна - Г.Б.И., чрез адв.Д.Х., депозира писмен отговор, в който изразява становище относно неоснователността на постъпилата въззивна жалба. Поддържа се, че правилно и законосъобразно първоинстанционният съд е анализирал релевантните за спора факти и доказателства и е приел за установено, че за период, считано от 2008г. до 13.09.2018г. ищцата напълно се е дезинтересирала от ползването на имота, не е упражнявала правото си на ползване под никаква форма, което има за последица погасяването му на основание чл.59, ал.3 ЗС и ищцата не може да претендира защита на ограниченото вещно право с ревандикационен иск и предявеният такъв с правно основание чл.108 вр. чл.111, ал.1 от ЗС е неоснователен и недоказан и като такъв правилно е отхвърлен. Твърди се още, че е недопустимо за първи път във въззивната жалба да се навежда довод, че от момента, когато ищцата е напуснала жилището, е продължила да владее имота, в който са се намирали нейни лични вещи, по**което следва да се счита, че упражнява учреденото й вещно право на ползване и същото не е погасено по давност. Поддържа се още, че това твърдение не отговаря на действителното фактическо положение и не е подкрепено с никакви доказателства. Излага се още, че правилен и в съответствие със събраните по делото доказателства е изводът на първоинстанционния съд, че към 01.04.2016г. /началната дата на периода, за който се претендира заплащане на обезщетение за лишаване от ползване/ правото на ползване на ищцата е било погасено на основание чл.59, ал.3 ЗС, по**което предявеният иск с правно основание чл.73, ал.1 от ЗС е неоснователен и като такъв правилно е бил отхвърлен. Моли съда да постанови съдебен акт, с който да потвърди обжалваното първоинстанционно съдебно решение като правилно и законосъобразно. Претендира присъждане на разноски, направени пред настоящата инстанция. Представя списък по чл.80 от ГПК.

            Предявени са от М.В.А. срещу Г.Б.И. при условията на обективно съединяване искове с правно  основание чл.108 във вр. чл.111, ал.1 от ЗС и чл.73, ал.1 от ЗС.

Софийският градски съд, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира, че фактическата обстановка се установява така както е изложена от първоинстанционния съд. Пред настоящата инстанция не са ангажирани нови доказателства по смисъла на чл.266, ал.2 и ал.3 от ГПК, които да променят така приетата за установена от първостепенния съд фактическа обстановка. В тази връзка в мотивите на настоящия съдебен акт не следва да се преповтарят отново събраните в първата инстанция доказателства, които са обсъдени правилно като са преценени релевантните за спора факти и обстоятелства.

       Предвид възприемането на установената от първоинстанционния съд фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Въззивната жалба е допустима - подадена е в срока по чл.259, ал.1 от ГПК от легитимирана страна в процеса срещу първоинстанционно съдебно решение, което подлежи на въззивно обжалване, по**което следва да се разгледа по същество.

Разгледана по същество въззивната жалба е НЕОСНОВАТЕЛНА.

  Съгласно чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

         Обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, като при постановяването му не е допуснато нарушение на императивни материалноправни и процесуалноправни норми. Решението е и правилно, като на основание чл.272 ГПК въззивният състав препраща към мотивите изложени от СРС, обосноваващи окончателен извод за неоснователност на предявените от М.В.А. срещу Г.Б.И. при условията на обективно съединяване искове с правно  основание чл.108 във вр. чл.111, ал.1 от ЗС и чл.73, ал.1 от ЗС. При правилно разпределена доказателствена тежест съобразно нормата на чл.154 от ГПК и изпълнение на задълженията си, посочени в нормата на чл.146 от ГПК, първоинстанционният съд е обсъдил събраните по делото доказателства, като е основал решението си върху приетите от него за установени обстоятелства по делото и съобразно приложимия материален закон, по**което съдът следва да разгледа доводите на жалбоподателката във връзка с неговата правилност. Настоящата въззивна инстанция споделя изцяло изложените в мотивите на първоинстанционното решение решаващи изводи за неоснователност на предявените при условията на обективно съединяване искове с правно  основание чл.108 във вр. чл.111, ал.1 от ЗС и чл.73, ал.1 от ЗС, като на основание чл.272 ГПК препраща към тях. Фактическите и правни констатации на настоящия съд съвпадат с направените от районния съд в атакувания съдебен акт констатации /чл.272 ГПК/. Доводите в жалбата са изцяло неоснователни. Във връзка с изложените във въззивната жалба доводи, следва да се добави и следното:

По иска с правно  основание чл.108 във вр. чл.111, ал.1 от ЗС, съдът приема следното:

Вещното правото на ползване е абсолютно право и е противопоставимо на всички трети лица, включително и на собственика на вещта, върху която е учредено. За да бъде уважен предявеният от вещния ползвател ревандикационен иск по чл.108 ЗС, по делото следва да бъде установено, че ищцата -  М.В.А. е титуляр на правото на ползване върху процесният имот, представляващ - АПАРТАМЕНТ №46, находящ се в град София, ж.к.“*****“, ул.“************, че ответникът -  Г.Б.И. упражнява фактическата власт върху него, без да е налице правно основание за това. Б

В конкретната хипотеза безспорни между страните по делото са обстоятелствата, че в полза на ищцата - М.В.А. е учредено право на ползване върху процесния имот /договор за дарение, обективиран в нотариален акт за дарение №80, том LXXXIX, дело №17374/1997г., съгласно който ищцата заедно със съпруга й – Г. М.А.даряват на дъщеря си К.Г.А.-И. процесния недвижим имот като дарителите си запазват правото на ползване върху имота заедно и поотделно до живот/, както и че към датата на предявяване на иска – 13.12.2018г., фактическата власт върху имота се упражнява от ответника - Г.Б.И.. Спорни пред настоящата инстанция са въпросите за невъзможността ищцата да упражнява правото си, както и въпросът дали същата е притежател на ограниченото вещно право, т.е. погасило ли се е правото на ползване по**неупражняването му повече от пет години. Законодателят е уредил хипотезите на прекратяване на правото на ползване на чужд имот с разпоредбите на чл.59 ЗС - правото на ползване се погасява със смъртта на ползвателя - физическо лице или с прекратяването на ползвателя - юридическо лице, респ. с изтичане на срока, ако е уговорен такъв; правото на ползване се погасява при погиване на вещта или ако не се упражнява за период по дълъг от 5 години, както и при сливане на качеството на ползвател и това на собственик. По своето съдържание упражняване на вещното право на ползване от ползвателя не се различава от това на собственика на имота, учредил правото и следва да се разбира не само като постоянно обитаване на жилището /недвижимия имот/, а като всяка форма на фактическо и правно използване на имота като: постоянно или временно пребиваване, място за съхранение на лични вещи, за извършване на дейности, свързани с ежедневния бит, стопанска дейност и др.. В този смисъл е решение №14/20.03.2015г. по гр.д. №5426/2014г. на ВКС, постановено по реда на чл.290 ГПК.

В конкретния случай от анализа на събраните по делото доказателства и като се съобразява с фактите, по отношение на които не е налице спор между страните, съдът приема, че по делото е доказано, че за периода, считано от 2008г., когато ищцата се е установила да живее в дом за стари хора „Дълголетие“, до датата, на която е връчена изпратената от нея до ответника нотариална покана, с която го кани да й предостави ползването на имота,  – 13.09.2018г. /период от около 10 години/ ищцата не е упражнявала фактическата власт върху процесния апартамент, нито е събирала „граждански плодове“ от него. В разглеждания случай не може да бъде споделен доводът на въззивника- ищца, че за периода, считано от 2008г. до 31.03.2016г. /дата на смъртта на съпруга й/ е упражнявала правото на ползване върху имота чрез трето лице – съпруга й, чрез сключен между тях заем за послужване. Въззивният съд приема, че за релевантния период Г. М.А./съпруг на ищцата/ е ползвал процесното жилище на собствено правно основание, което изключва ползването му по силата на заем за послужване. Видно от сключения договор за дарение, обективиран в нотариален акт за дарение №80, том LXXXIX, дело №17374/1997г., в полза на дарителите, т.е. на ищцата и съпруга й, е запазено правото на ползване върху имота заедно и поотделно до живот. Следователно се налага извода, че Г. М.А.през сочения от ищцата период е упражнявал върху имота своето лично ограничено вещно право на ползване, което е прекратено със смъртта му. Настоящият състав приема, че в тежест на ищцата е да установи положителния факт, от които черпи правата си, а именно, че през посочения от нея период е осъществявала някаква форма на фактическо ползване на имота. В случая по делото няма събрани доказателства, съответно не са направени своевременни искания за събиране на такива, че ищцата след 2008г. до 13.09.2018г. е упражнявала лично или чрез другиго фактическата власт върху правото на ползване, респективно, че е обитавала имота и/или го е посещавала периодично, както и че в апартамента й се съхраняват нейни лични вещи, свързани с ежедневния й бит, които препятстват погасяването на правото на ползване на същата. Отделно от горното по делото не се събраха доказателства, че ищцата за сочения период е извличала полезните качества на имота непрекъсвано, че е предприемала съответни действия за събиране на гражданските плодове от него. Следователно се налага извода, че ищцата не е упражнявала валидно учреденото й с договор за дарение, обективиран в нотариален акт за дарение №80, том LXXXIX, дело №17374/1997г., вещно право на ползване за период повече от пет години, т.е. настъпил е на основание чл.59, ал.3 ЗС юридическият факт на погасяване на правото на ползване на ищцата по отношение на процесния апартамент.

По горните аргументи въззивният съд приема, че в хода на съдебното производство е доказано възражението на ответника, че запазеното право  ползване на ищцата досежно процесния апартамент е погасено по давност към датата на подаване на исковата молба в съда, по**което предявеният от вещния ползвател ревандикационен иск по чл.108 ЗС се явява неоснователен и като такъв следва да бъде отхвърлен. Първоинстанционният съд законосъобразно е приел, че не са налице кумулативните предпоставки за уважаване на заявената искова претенция. Обжалваното съдебно решение, с което е отхвърлен предявения иск с правно  основание чл.108 във вр. чл.111, ал.1 от ЗС, е постановено при правилно  приложение на материалния закон и се явява законосъобразно и следва да бъде потвърдено на основание чл.271, ал.1 от ГПК.

По иска с правно основание чл.73, ал.1 от ЗС така постановеното съдебно решение се явява правилно и законосъобразно. Във въззивната жалба няма наведени конкретни оплаквания за незаконосъобразност на оспорения акт в частта, в която този иск е отхвърлен. При това положение и доколкото съдът е обвързан само с доводите във въззивната жалба /по аргумент на чл.269 ГПК/ препраща към мотивите на СРС, които счита за правилни и законосъобразни, обосновани при правилен анализ на събраните доказателства и приложимия материален закон.

По**съвпадение на крайните изводи на двете съдебни инстанции обжалваното първоинстанционно решение, в т.ч. и в частта за разноските, като правилно и законосъобразно на основание чл.271, ал.1 от ГПК следва да бъде потвърдено.

По разноските:

С оглед изхода на спора в настоящото производство основателна е претенцията на въззиваемата страна-ответник за присъждане на направени пред въззивната инстанция разноски. На основание чл.273 вр. чл.78, ал.3 ГПК въззивникът-ищца следва да бъде осъдена да заплати на въззиваемия-ответник сторените от него във въззивното производство разноски в размер на сумата от 1600.00 лв., представляваща заплатено адвокатско възнаграждение, съгласно приложен списък по чл.80 от ГПК и договор за правна защита и съдействие.

Воден от горното СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав

                                        

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №15251 от 17.01.2020г., постановено по гр.дело №78618/2018г. по описа на СРС,  III Г.О., 88-ми състав.

ОСЪЖДА М.В.А., с ЕГН **********, с адрес: ***; да заплати на Г.Б.И., с ЕГН **********,  с адрес: ***; на правно основание чл.81 и чл.273 във връзка с чл.78, ал.3 от ГПК сумата от 1600.00 лв. /хиляда и шестстотин лева/, представляваща направени по делото разноски за платено адвокатско възнаграждение за въззивната инстанция.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД при условията на чл.280 от ГПК в едномесечен срок от съобщението до страните, че е постановено.

 

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

                                  ЧЛЕНОВЕ : 1./

 

 

                                                       2./