Решение по дело №6519/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2361
Дата: 23 декември 2019 г. (в сила от 27 март 2020 г.)
Съдия: Катя Рудева Боева
Дело: 20195330206519
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

2361

 

гр.Пловдив, 23.12.2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, V състав, в публично съдебно заседание на двадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ БОЕВА

 

при секретаря: ТАНЯ СТОИЛОВА

като разгледа АНД № 6519/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив, V наказателен състав и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по депозирана жалба от В.К.М., ЕГН: **********, с адрес: ***, срещу наказателно постановление № 19-1030-004826 от 05.06.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция”, с което на основание чл. 183 ал.4 т.8 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 50 лева, за нарушение на чл. 98 ал.1 т.6 ЗДвП, на основание чл. 183 ал.4 т.9 предл. първо от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 50 лева, за нарушение на чл. 98 ал.1 т.2 ЗДвП, на основание чл. 175 ал.1 т.4 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, за нарушение на чл. 6 т.2 ЗДвП, на основание чл. 183 ал.1 т.1 предл. второ от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 10 лева, за нарушение на чл. 100 ал.1 т.1 ЗДвП, на основание чл. 185 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 20 лева, за нарушение на чл. 139 ал.2 т.3 от ЗДвП и на основание чл. 185 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 20 лева, за нарушение на чл. 139 ал.2 т.4 ЗДвП.

В жалбата се доводи за незаконосъобразност на обжалваното НП, в частност допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, ограничаващи правото на защита на жалбоподателя. Възразява се, че е посочено погрешно място на извършване на нарушението, като същото не е ул. „Сливница”, а площад „Сливница”. По отношение на първите две нарушения, вменени на жалбоподателя, се възразява, че е налице разминаване между описанието на нарушението и нормата, която е посочено като нарушена. Досежно второто нарушение се възразява и че е налице липса на описание на фактическа обстановка в НП. По отношение на третото нарушение, признава, че първоначално е отказал да премести управляваното от него МПС, но впоследствие е изпълнил техните указания, като го е преместил на ул. „Иван Рилски” № 8, където са му вменени нарушенията по т.4, т.5 и т.6 от АУАН, респ. за същите е налице неправилно посочване на мястото на извършване на нарушението. Поради изложеното от съда се иска отмяна на обжалваното НП.

В открито съдебно заседание, жалбоподателят нередовно призовано, не се явява, но предвид изричната разпоредба на чл. 61 ал.1 ЗАНН, делото бе разгледано в негово отсъствие.

Въззиваемата страна, също редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното: 

Жалбата се явява процесуално допустима, доколкото е подадена в предвидения в чл. 59 ал.2 ЗАНН срок, от легитимирана страна, срещу акт, подлежащ на обжалване.

Разгледана по същество се явява ОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

От фактическа страна съдът установи следното:

На 07.05.2019 г. около 16:21 часа свидетелят К., заемащ длъжността „***”, заедно със своя колега – И.П., изпълнявали служебните си задължения по контрол на пътното движение. В зоната на кръстовището на ул. „Белград” и пл. „Сливница” свидетелят К. възприел да престоява лек автомобил марка „БМВ”, модел „320 Д Х Драйв”, с рег. № ***, собственост на жалбоподателя. Последният излезнал от магазин, намиращ се в близост до кръстовището, качил се на притежавания от него автомобил, и го преместил няколко метра по-напред, като спрял като втори ред в активна лента за движение до паркирано ППС. Като възприел поведението на жалбоподателя, свидетелят К. слязъл от полицейския автомобил и му разпоредил да премести своята кола на разрешено за паркиране място. Жалбоподателят М. отказал поради обстоятелството, че бил спрял за кратко време. Той слязъл от своя автомобил и започнал да разтоварва гуми. Полицейските служители поискали документи за извършване на проверка на жалбоподателя и огледали управлявания от него автомобил. Същите констатирали, че М. не носи контролен талон към СУМПС, в автомобила няма светлоотразителна жилетка и пожарогасител.

Въз основа на направените констатации свидетелят К. съставил  АУАН № 899010/07.05.2019 г., с който вменил на жалбоподателя нарушения по чл. 98 ал.1 т.6 ЗДвП, чл. 98 ал.1 т.2 ЗДвП, чл. 6 т.2 ЗДвП, чл. 100 ал.1 т.1 ЗДвП, чл. 139 ал.2 т. и т. 4 ЗДвП.

Така описаната и възприета от съда фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на разпитания в хода на съдебното следствие свидетел Й.К., който описва извършената проверка и сторените при същата констатации. Описаната фактическа обстановка се установява и от приложеното по делото писмено доказателство АУАН № 899010/07.05.2019 г., който съобразно разпоредбата на чл. 189 ал.2 ЗДвП има доказателствена сила до установяване на противното.

Относно приложението на процесуалните правила:

При извършена служебна проверка на НП и АУАН съдът намира, че е налице съществено нарушение на процесуалните правила при издаването на наказателното постановление, поради което същото се явява незаконосъобразно, като съображенията за това са следните:

В АУАН, както и в НП, като място на извършване на нарушението е посочено в гр. Пловдив, на кръстовището на ул. "Белград" и ул. "Сливница". При извършена служебна справка, се установява, че ул. „Белград” няма пресечна с ул. „Сливница”, а с пл. „Сливница”. Ул. Сливница се пресича с ул. „Васил Левски”, чието продължение е пл. „Сливница”. Касае се за две различни местоположения, поради което основателно се явява възражението в депозираната жалба, а именно, че е посочено погрешно място на извършване на деянието.

Съгласно чл. 57 ал.1 т.5 ЗАНН Наказателното постановление трябва да съдържа описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. Така посочените реквизити на НП в чл.57 ЗАНН са задължителни и липсата им или несъответствието им с действителните такива предполагат наличие на процесуални нарушения от категорията на съществените. Правната норма на чл. 57 ЗАНН съдържа задължителните реквизити за издаване на НП предвид това къде е извършено нарушението, за което се ангажира административно наказателна отговорност на съответното физическо или юридическо лице и в какво се състои същото. В конкретния случай в съставените АУАН и НП е посочено място на извършване на нарушението, различно от това, което е съобразно действителното фактическо положение. При тези факти се нарушава правото на защита на лицето, тъй като то не може да организира адекватно своята защита и не знае срещу кои факти да се защитава - срещу тези, че е извършено нарушението в гр. Пловдив, на кръстовището на ул. "Белград" и ул. "Сливница", или срещи тези, че нарушението е извършено в гр. Пловдив, на кръстовището на ул. "Белград" и пл. „Сливница”. Мястото на извършването на нарушението следва да е посочена по ясен и несъмнен начин. Касае се за съществен реквизит на АУАН /чл. 42, т. 3 от ЗАНН/ и на НП /чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН /, чиято неяснота съществено засяга правото на защита на наказаното лице. Ето защо неточно посочване на мястото на извършването на нарушението в НП винаги влече процесуална незаконосъобразност на наказателното постановление и е основание за неговата отмяна.

Поради всичко изложено, доводите за наличие на процесуално нарушение при издаването на НП, наведени от жалбоподателя, се явяват основателни, и същото следва да бъде отменено. В този случай безпредметно се явява обсъждането на въпросите за материалната законосъобразност на НП и приложението на чл. 28 ал.1 б. „а“ ЗАНН.

Така мотивиран, Районният съд Пловдив

 

Р Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-1030-004826 от 05.06.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция”, с което на В.К.М., ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание чл. 183 ал.4 т.8 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 50 лева, за нарушение на чл. 98 ал.1 т.6 ЗДвП, на основание чл. 183 ал.4 т.9 предл. първо от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 50 лева, за нарушение на чл. 98 ал.1 т.2 ЗДвП, на основание чл. 175 ал.1 т.4 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, за нарушение на чл. 6 т.2 ЗДвП, на основание чл. 183 ал.1 т.1 предл. второ от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 10 лева, за нарушение на чл. 100 ал.1 т.1 ЗДвП, на основание чл. 185 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 20 лева, за нарушение на чл. 139 ал.2 т.3 от ЗДвП и на основание чл. 185 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 20 лева, за нарушение на чл. 139 ал.2 т.4 ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че същото е изготвено и обявено, пред Административен съд Пловдив, на основанията, предвидени в НПК, и по реда на глава дванадесета от АПК.

 

                                                                                 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС