Решение по дело №2005/2021 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 262062
Дата: 25 юни 2021 г. (в сила от 17 ноември 2021 г.)
Съдия: Насуф Исмал
Дело: 20213110102005
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№..................../....................2021 г.

 

гр. Варна

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 9-ти съдебен състав, в открито съдебно заседание, проведено на тридесет и първи май през две хиляди двадесет и първа година, в състав: 

                   

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: НАСУФ ИСМАЛ

 

            при участието на секретаря Илияна Илиева,

            като разгледа докладваното от съдията

            гр. д. № 2005 по описа на РС-Варна за 2021 г.,

            за да се произнесе, взе предвид следното:

                                                        

            Производството е образувано по предявен от Е.М.М., ЕГН **********, с адрес: ***, действащ чрез адв. В.Н., срещу З. „Е.“ АД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление:***, осъдителен иск с правно основание чл. 432, ал. 1 от КЗ, за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата в размер от 19 399.46 лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, в резултат на реализирано ПТП на 05.08.2016 г. в гр. В. с участието на ищеца и л. а. марка „Р.“, модел „К.“, с рег. № *, управляван от Н. М. И., застраховано при ответника по полица № * г. по сключена застраховка „ГО на автомобилистите“, със срок на застрахователното покритие от 19.06.2016 г. до 18.06.2017 г., изразяващи се в разходи за лечение и медикаменти, ведно с обезщетението за забава върху сумата, считано от датата на събитието 05.08.2016 г. до окончателното погасяване на вземането.

            В исковата молба ищецът твърди, че на 05.08.2016 г. в гр. В. е настъпило ПТП при подробно описания механизъм с участието на застраховано при ответника лице. По повод на събитието е било образувано наказателно производство, приключило с влязло в законна сила решение постановено по чл. 78а от НК, с което застрахованото при ответника лице е признато за виновно за извършено престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „Б“, предл. 2 вр. чл. 342 от НК и освободено от наказателна отговорност чрез налагане на административно наказание „глоба“.

            В резултат на ПТП-то се твърди, че ищецът е претърпял неимуществени вреди, които по своя медико-биологичен характер били обусловили трайно затруднение движенията на десен горен крайник за период над 3 месеца и представлявали средна телесна повреда, като ищецът завинаги е загубил способността да движи и използва дясната си ръка. Поддържа се още, че лечебният и възстановителен период на ищеца продължава и към настоящия момент.

            Твърди се, че по повод на процесното ПТП пред ответника е заведена щета, по която последният е изплатил на ищеца сумата в размер от 35 000.00 лева, представляваща обезщетение за претърпените неимуществени вреди и сумата в размер от 5 717.42 лева – обезщетение за претърпените имуществени вреди за лечение. Ищецът счита, че пълният размер на обезщетението, дължимо за възстановяване на настъпилите неблагоприятни изменения в имуществената му сфера по повод на лечението му, възлиза на 25 116.88 лева, поради което сочи, че му се дължи и разликата над извънсъдебно изплатеното от застрахователя обезщетение до размера на предявената пред последния застрахователна претенция – предмет на настоящото исково производство.

            Ищецът твърди, че за претендираната пред настоящия съдебен състав разлика, възлизаща общо на 19 399.46 лева, са издадени и три броя фактури от Болница „А.“ – Република Т., респективно на 16.03.2017 г., 24.03.2017 г. и 20.07.2017 г. при съответния курс на турската лира за един лев към датата на плащането.

            Ищецът обосновава своята искова претенция със следните доводи:

            На 08.08.2016 г. ищецът е бил приет и хоспитализиран в МБАЛ „С. А.“ – В., със следната диагноза: счупване на долния край на лъчевата кост, закрито вдясно с оток, деформация, функциолеза; контузия на двете колена. Поставена е била и гипсова имобилизация, а по-късно ищецът е претърпял и операция, изразяваща се в открито наместване на фрактура с вътрешната фиксация радиус и улна /открита репозиция на фрактурата и вътрешна фиксация със заключваща плака за дистален радиус и 9 винта.

            На 30.09.2016 г. на ищеца било извършено образно изследване, при което са установени следните травматични увреждания: МР данни за начални артрозни промени в ставата; хрущялна увреда II-III ст. по пателата, хрущялна увреда II-III ст. по латералния бедрен кондил с локални участъци на по-дълбока увреда и ограничен участък на хрущялна увреда II ст. по предната повърхност на медиалния бедрен кондил; необширни зони на костно-мозъчен едем в предноалтернативните участъци на медиалния бедрен кондил, субхондрално в латералния бедрен кондил и в пателата. На същия ден на ищеца е извършено и друго образно изследване, при което са установени следните травматични увреждания: задебелен медиалне ретиникулум на пателата; ограничен синовиит; хрущялна увреда по медиалната ставна фасета на пателата и в зоната на интеркондилната трохлея.

            На 03.10.2016 г. на ищеца било извършено образно изследване, при което са установени следните травматични увреждания: метална остеосинтеза след фрактура падии ин локо типико.

            На 12.10.2016 г. ищецът бил прегледан от д-р Р. М., като му е била поставена следната диагноза: счупване на долния край на лъчевата кост.

            На 09.11.2016 г. ищецът е бил приет и хоспитализиран в МБАЛ „Е.“ ООД, гр. В., като му е била поставена следната диагноза: навяхване и разтягане на ставите на ниво китка и длан. Поддържа се, че ищецът претърпял втора операция, изразяваща се в екстракция на метала и скафолунатна пластика.

            На 12.12.2016 г. ищецът бил прегледан от д-р Ч. М., като му е била поставената следната доиагноза: навяхване и разстягане на ставите на ниво китка.

            На 10.01.2017 г. ищецът бил прегледан от д-р Г. Г., който с оглед на незадоволителния краен резултат от лечението на ищеца в Република Б. е препоръчал на последния да се лекува в болница А., гр. И., Република Т..

            На 12.01.2017 г. ищецът бил прегледан и от д-р М. Б., който е поставил следната диагноза: навяхване и разтягане на ставите на ниво китка; оперативни цикатрикси воларно и дорзално.

            На 27.01.2017 г. ищецът бил прегледан и от д-р В. Р., като установените травматични увреждания са били следните: навяхване и разтягане на ставите на ниво китка; вегетативни промени; намален тонус на мускулатурата на десен горен крайник; болезнена и ограничена биомеханика в дясна гривнена става; наличие на кистовидни просветлявания в китковите кости – м-с З.; намалена сила.

            На 09.02.2017 г. ищецът е бил приет и хоспитализиран в МЗ „А. – М.“ при Балнохотел „М.“ – гр. П. Б., като му е била поставена следната диагноза: st. post f-ram ossis radii dex. In partis distalis.

            На ищеца били проведени редица рехабилитационни процедури, изразяващи се в ПЛФК, ВВВ, ИФТ, магнитотерапия, ЛФК – индивидуална, Лимфен дренаж.

            На 24.03.2017 г. поради болезнено подуване на дясната китка и ограничено движение ищецът е бил приет и хоспитализиран в Болница „А. Ф.“ – Република Т., като му е била поставена следната диагноза: травматично скъсване на връзките на китката и длана; радиална фрактура; карпална нестабилност; операция на фрактура на дисталния радиус и реконструкция на карпална ладиевидна и полулунна връзка; постоперативна деформация на полулунна кост VISI и сублуксация в полулунната флексия. Ищецът бил претърпял нова операция, изразяваща се в интеркарпална лигаментарна реконструкция, като са били поставени и шини.

            На 05.04.2017 г. ищецът бил прегледан от д-р В. Г., при който са били установени следните травматични увреждания: счупване на долния край на лъчевата кост; десен процесус стилиодес радии с лека дислокация с контрактура в радиокарпалната става.

            На 20.04.2017 г. поради невъзможност за извършване на движения с дясна китка и силни болки на ищеца била извършена дигитална рентгенография на дясна китка, като същият бил прегледан и от д-р Б. Б., при което са установени следните травматични увреждания: счупване на долния край на лъчевата кост; навяхване и разтягане на ставите на ниво китка; метална остеодеза в областта на карпалните кости.

            На 18.05.2017 г. на ищеца е била извършена нова дигитална рентгенография, от която е било установено: състояние след фрактура в областта на дясната гривнена става; зудеков тип остеопороза на околинте костни структури.

            Поддържа се още, че с експертно решение на ТЕЛК от 18.09.2017 г. ищецът бил освидетелстван с 50% трайно намалена работоспособност за срок от 1 година.

            На 06.12.2017 г. поради оплаквания от ограничение на възможността за движение на китката и постоянна болка ищецът бил прегледан и от доц. Д-р Р. П. при МЦ „С.“ ООД – гр. В., като му е била поставена следната диагноза: последици от счупване на ниво китка и длан; дифузна остеопороза от инактивитетен тип; интеркарпална артроза и начална радиокарпална артроза. На същия ден е била извършена и рентгенография на гривнена става със описаните в исковата молба резултати.

            На 13.08.2019 г. и на 27.08.2019 г. ищецът бил прегледан и от д-р П. М., като му е била поставена следната диагноза: последици от счупване на ниво китка и длан.

            На 20.08.2019 г. ищецът е бил прегледан и от д-р М. Б.-М., при която е установено: счупване на долния край на лъчевата кост; навяхване и разтягане на ставите на ниво длан.

            На 27.08.2019 г. е било извършено ново рентгеново изследване на дясна китка, в заключението на което е било установено: стеснена ставна междина; състояние след фрактура на радиуса на типично място с нарезки очертания на ставната повърхност; нарезки очертания на ладиевидната кост – възможно след фрактура. На същия ден е извършено и рентгеново изследване на дясна колянна става със съответното заключение, описано в исковата молба.

            С експертно решение на ТЕЛК от 16.12.2019 г. ищецът е освидетелстван с 40% трайнонамалена работоспособност за срок от 3 години.

            По същество ищецът моли за уважаване на предявения осъдителен иск, доколкото разходите направени по повод гореописаните лечения възлизали общо на 25 116.88 лева и доколкото ответникът е заплатил извънсъдебно след завеждане на застрахователната претенция сумата в размер от 5 717.42 лева, то следвало да му се присъди разликата, възлизаща на 19 399.46 лева.

            Претендира присъждане и на сторените съдебно-деловодни разноски по делото, включително на адвокатски хонорар по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗА.

            В срока по чл. 131 от ГПК ответникът З. „Е.“ АД, е депозирал писмен отговор на исковата молба, в който счита иска за допустим, но неоснователен, като го оспорва както по основание, така и по размер. Моли за отхвърляне на предявената искова претенция.

            Не се оспорват следните факти:

-       че на 05.08.2016 г. в гр. В. е реализирано ПТП при описания в исковата молба механизъм;

-       че в резултат на ПТП ищецът е пострадал, като е получил счупване на лява лъчева кост;

-       че ПТП е настъпило по вина на водача на застрахованото при ответника МПС по застраховка „ГО“ на автомобилистите по полица № *, със срок на валидност от 16.06.2016 г. до 18.06.2017 г.;

-       че на 16.11.2017 г. ищецът е предявил своята застрахователна претенция пред ответния застраховател във връзка, с която са образувани щета № * за неимуществени вреди, по която на ищеца е изплатена сумата в размер от 35 304.65 лева и щета № * за имуществени вреди за повреденото ППС, собственост на ищеца, по която е изплатена сумата в размер от 10 710.00 лева;

-       че на 24.07.2020 г. ищецът е предявил своята допълнителна застрахователна претенция за изплащане на обезщетение за имуществени вреди в общ размер от 25 116.88 лева, от които 5 717.42 лева разходи за лечение в Република Б. и 19 399.46 лева разходи за лечение в Република Т.;

-       че на 08.09.2020 г. ответникът е признал разходите сторени в Б. и сумата в размер от 5 717.42 лева е изплатена на ищеца.

            Досежно исковата претенция за сумата в размер от 19 399.46 лева ответникът сочи, че лечението в Република Т. не е било необходимо, тъй като здравната система в Република Б. е в състояние да предостави медицински услуги от такова естество и от такъв характер, предвид което поддържа, че вредите не са пряка и непосредствена последица от застрахователното събитие, доколкото лечението на ищеца в Република Т. е могло да бъде направено и в Република Б. и то с не по-лошо качество в съответствие с утвърдените стандарти за добра медицинска практика. Сочи, че ищецът сам е избрал да се лекува в държава извън ЕС в резултат, на което е прекъсната и причинно-следствената връзка между застрахователното събитие и вредите, доколкото изборът на ищеца да се лекува в държава извън ЕС е довело до разходи за лечение, които не се финансират от системата на задължителното здравно осигуряване. Оспорва се изобщо да са претърпени вреди в този размер, доколкото не са ангажирани доказателства за заплащане на сумите по фактурите. Оспорва претенцията за изплащане на обезщетение в размер на законната лихва – в частност началния момент да е от датата на събитието, като твърди, че най-ранният момент, от който следва да се начислява законната лихва, е 24.07.2020 г., евентуално 29.09.2020 г.

            По същество моли съда да отхвърли иска и претендира сторените съдебно-деловодни разноски.

            В хода на открито съдебно заседание ищецът, редовно призован, не се явява и не се представлява. С молба от 28.05.2021 г. поддържа предявения иск.

            Ответникът, редовно призован за същото съдебно заседание, чрез своя процесуален представител юрк. Й. С. поддържа отговора на исковата молба и обективира искане по чл. 78, ал. 5 от ГПК.

            Настоящият съдебен състав, като съобрази предметните предели на исковото производство, очертани в исковата молба и отговора и като взе предвид, събрания и приобщен по делото доказателствен материал – в съвкупност и поотделно, на основание чл. 12 и чл. 235, ал. 2 от ГПК, приема за установени следните фактически положения:

            По делото не се спори, поради което и по реда на чл. 146, ал. 1, т. 3 от ГПК са обявени за безспорни и ненуждаещи се от доказване следните обстоятелства: че на 05.08.2016 г. в гр. В. е реализирано ПТП при описания в исковата молба механизъм; че в резултат на ПТП ищецът е пострадал, като е получил счупване на лява лъчева кост; че ПТП е настъпило по вина на водача на застрахованото при ответника МПС по застраховка „ГО“ на автомобилистите по полица № *, със срок на валидност от 16.06.2016 г. до 18.06.2017 г.; че на 16.11.2017 г. ищецът е предявил своята застрахователна претенция пред ответния застраховател във връзка, с която са образувани щета № * за неимуществени вреди, по която на ищеца е изплатена сумата в размер от 35 304.65 лева и щета № * за имуществени вреди за повреденото ППС, собственост на ищеца, по която е изплатена сумата в размер от 10 710.00 лева; че на 24.07.2020 г. ищецът е предявил своята допълнителна застрахователна претенция за изплащане на обезщетение за имуществени вреди в общ размер от 25 116.88 лева, от които 5 717.42 лева разходи за лечение в Република Б. и 19 399.46 лева разходи за лечение в Република Т.; че на 08.09.2020 г. ответникът е признал разходите сторени в Б. и сумата в размер от 5 717.42 лева е изплатена на ищеца.

            От ангажираното експертно заключение по СМЕ, което е в унисон с медицинската документация, находяща се на л. 14-л. 60 от делото, се констатира, че в резултат на процесното ПТП, реализирано на 05.08.2016 г. ищецът е получил счупване на десния радиус в дистална трета, травматично скъсване на връзките между лунатум и скафоидеум и контузия на двете колена. Счупването на лъчевата кост и травматичното скъсване на връзките обусловило трайно затруднение на движенията на десния горен крайник за повече от 30 дни. Лекувано е оперативно с открито наместване и метална фиксация на костните фрагменти. Метала е отстранен на 09.11.2016 г., когато е коригирана дисоциацията на скафо-лунатната става. Поставена е гипсова имобилизация. След свалянето ищецът е провел рехабилитация, но поради ограничени движения е насочен за нова операция в болница „А. Т.“ от д-р Г. Г.., практикуващ лекар в МБАЛ „Е.“, отделение по Ортопедия и травматология. За контузията на двете колена няма медицински данни за проведено лечение. В резултат на травмите са се проявили и засилили съществуващи артрозни промени в ставите на дясната ръка и двете коленни стави.

            При прегледа на ищеца на 25.05.2021 г. вещото лице е констатирало, че е артрозно променена конфигурацията на дясна гривнена става. По дланната повърхност в областта на гривнената става има оперативен белег с „ге“ образен ход и дължина на дългото рамо 5 см и на късото 2 см. Ищецът има и два оперативни белега и по гърба на същата област надлъжен и напречен с дължина всеки 5-6 см. Констатирано е, че има болезнено ограничени движения в ставата, дорзална флексия – 45 градуса при норма 90 градуса, екстензия 10 градуса при норма 45 градуса, както и абдукция и аддукция по 10 градуса при норма 45 градуса. Констатирано е, че няма сетивни нарушения, а единствено двигателни на китката и артрозни промени по двете коленни стави, като движенията в тях са в норма. Вещото лице при прегледа е установил още и оперативен цикатрикс по вътрешната страна на коляното около 6 см от направената операция за отстраняване на медиален меникс през 2004 г. Констатира се още от заключението и медицинските документи, че в МБАЛ „Е.“ е направена подобна на тази, която е направена в Република Т., операция, но при друга оперативна техника. Поради незадоволителен резултат е направена консултация и операция в Република Т.. След операцията в Т. вещото лице сочи, че няма съществени подобрения в състоянието и подвижността на дясната гривнена става, но крайното становище на вещото лице е, че към настоящия момент ищецът е в добро здравословно състояние. Констатира се от експертното заключение, че пълно възстановяване не е възможно поради увреждането на ставните връзки и замяната им с ригидни структури. Описаните ограничени движения ще останат завинаги. Лъчевата кост е зараснала. Установява се още, че освен в МБАЛ „Е.“ подобни операции се правят и в клиника по горен крайник на СБОТ Г. Б. и в П.. Процесната операция, извършена в МБАЛ „Е.“ е платена от НЗОК, като решението за операция извън страната по принцип се взема от комисия за всеки конкретен случай, а в настоящия е по инициатива на ищеца. В хода на о.с.з. вещото лице поддържа заключението си по СМЕ.

            По делото са ангажирани и счетоводни документи, както следва: фактура от 16.03.2017 г. за сумата от 846.81 турски лири, чиято левова равностойност по курс на БНБ към датата на издаване на фактурата е 424.34 лева и е заплатена за клиничен преглед и графика-ръка; фактура от 24.03.2017 г. за сумата от 37 654.43 турски лири, чиято левова равностойност по курс на БНБ към датата на издаване на фактурата е 18 798.64 лева, която сума е заплатена за предоперационни тестове, радиологични тестове, стая и придружител, консумативи, извършена операция, медикаменти и фактура от 20.07.2017 г. за сумата от 366.81 турски лири, чиято левова равностойност по курс на БНБ към датата на издаване на фактурата е 176.48 лева, заплатена за покриване на рентген на китката. Т.е. общата стойност на разходите по лечението в Република Т. се констатира, че възлиза на 19 399.46 лева.

            При така установената фактическа обстановка, съдът достига до следните правни изводи:

            Районен съд – Варна е сезиран с осъдителен иск с правно основание чл. 432, ал. 1 от КЗ /Обн., ДВ, бл.102 от 29.12.2015 г. в сила от 1 януари 2016 г., доколкот застрахователното събитие е реализирано на 05.08.2016 г./ за присъждане в позла на ищеца обезщетение за имуществени вреди, ведно с обезщетението за забава в размер на законната лихва. За да бъде ангажирана отговорността на застрахователя по предявения пряк иск, в тежест на ищеца е да докаже кумулативното наличие на следните елементи от фактическия му състав: 1./ наличието на валидно застрахователно правоотношение между виновния водач и застрахователяответник; 2./ настъпването на процесното застрахователно събитие по време на действие на договора за застраховка „ГО на автомобилистите“; 3./ всички елементи от обективната и субективна страна на деликта – 3.1./ деяние /действие или бездействие/; 3.2./ противоправност на деянието; 3.3./ вредоносния резултат; 3.4./ причинната връзка между вредите и противоправното деяние; 4./ размера на претендираните вреди; 5./ изискуемостта на главните вземания, т.е. изпадането на ответното дружество в забава.

            В тежест на ответника е да проведе насрещно доказване по тези факти, както и да докаже възраженията си в отговора, а при установяване на горното от ищецада докаже, че е погасил претендираните суми.

            В конкретиката на настоящия казус не се спори за наличието на валидно застрахователно правоотношение, учредено между виновния водач и ответника въз основа на застраховка „ГО на автомобилистите“; за това, че по време на действие на застрахователната полица е настъпило застрахователното събитие по описания в исковата молба механизъм, който се консатира по несъмнен начин и от ангажираното решение постановено по реда на чл. 78А от НК по н.а.х.д. № 219 по описа за 2017 г. на РС-В., НО, 37-ми съдебен състав, като на основание чл. 300 от ГПК вр. т. 15 от ТР № 6/2012 г. по описа на ОСГТК на ВКС, настоящият съдебен състав, разглеждащ гражданскоправните последици на противообщественото деяние, е обвързан от това дали е извършено деянието, неговата противоправност и вината на делинквента, която в обективното гражданско право се и предполага до доказване на противоното. Между страните не се спори и за това, че част от гражданските притезания на ищеца, а именно касателно вземанията за обезщетение за претърпените неимуществени вреди и имуществени – в частност стойността на увреденото ППС и разходите за лечението в Република Б. са удовлетворени от ответника.

            От ангажираните медицински и счетоводни документи /епикризи, издадени от МБАЛ „С. А.-В.“ АД, МБАЛ „Е.“ ООД, „А.“, медицински удостоверения, амбулаторни листове, резултати от образно изследване, издадени от МБАЛ „С. М.“ ЕАД, експертни решения на ТЕЛК, фактури и др./ по несъмнен начин се констатира, че ищецът се е лекувал, както в Република Б., така и в Република Т.. Общата стойност на лечението в Т. възлиза на 19 399.46 лева – предмет на настоящото произовдство. Ангажираните фактури по своята правна същност са разписки, като съдът споделя в тази връзка доводите на ищеца, доколкото и в трите фактури изрично е посочено от издателя, че сумите са платени – два пъти с кредитна карта и веднъж в брой.

            Основният спор, който е поставен за разрешаване пред настоящия съдебен състав е за това дали причинно-следствената връзка между сторените в Република Т. разноски и застрахователното събитие е пряка и непосредствена.

            Оспорените разходи за лечение в чужбина са доказани изцяло, както с представените платежни документи, така и с констатациите на експерта за необходимото им приложение. Общия размер на сумите по представените счетоводни документи изцяло кореспондира на предявената претенция от 19 399.46 лева, а датите на извършване на разходите и вида на заплатените стоки и услуги съответстват на установени като необходими за лечението на ищеца диагностика, медицински ортопедични консумативи и лекарства  в периоди, съвпадащи с провежданото лечение. В този смисъл е и експертното заключение, което съдът кредитира, като компетентно изготвено, пълно, ясно, обективно и неоспорено от страните. Вещото лице с категоричност сочи, че направените разходи в Република Т. са в причинна връкза с лечението на полученото травматично увреждане. Доводът за това, че не е било необходимо лечението в Република Т., доколкото здравната система в Република Б. е в състояние да предостави услуги от такова естество и такъв характер и то в съответствие с утвърдените стандарти за добра медицинска практика, не може да бъде споделен. Повод за лечението в Република Т. е именно незадоволителният краен резултат от медицинските интервенции в Република Б., който факт се констатира по категоричен начин от ангажираното медицинско становище на д-р Г. Г. /л. 16/. Без значение е обстоятелството, че операцията в Т. е направена по желание на ищеца. Дори и да няма съществено подобрение в състоянието и подвижността на дясната гривнена става на ищеца след операцията в чужбина, то съгласно тълкувателната практика на върховния съд, обективирана в ППВС № 4/30.10.1975 г., както и в множество каузални решения /решение № 808/6.09.1985 г. по гр. д. № 536/1985 г. на ВС, IV г. о., решение № 893/27.11.1986 г. по гр. д. № 502/1986 г. на ВС, IV г. о., решение № 39/16.07.2010 г. по т. д. № 551/2009 г. на ВКС, ТК, II т. о., решение № 163 от 24.09.2013 г. на ВКС по т. д. № 82/2012 г., II т. о., ТК и др./ се приема, че необходимите за възстановяване на пострадалия  разходи за лечение, включително и за болногледач, винаги са в тежест на причинителя на увреждането – в случая на застрахователя обезпечил неговата гражданска отговорност.  Това мотивира съда да уважи претенцията за понесени имуществени загуби в пълния предявен сборен размер от 19 399.46 лева.

            Основателността на иска досежно главното вземане, обуславя дължимостта и на акцесорното за обезщетение за забава в размер на законната лихва, считано обаче не от датата на деликта 05.08.2016 г., а от уведомяването на застрахователя относно допълнителната претенция за възстановяване на претърпените имущетсвени загуби по повод лечението в Република Т. по арг. от чл. 429, ал. 3, изр. 2-ро от КЗ, като в Решение № 128 от 4.02.2020 г. по т.д. № 2466/2018 г., I т.о. на ВКС се приема, че на основание чл. 493, ал. 1, т. 5 КЗ застрахователят следва да покрие спрямо увреденото лице отговорността на делинквента за дължимата лихва за забава от датата на уведомяване/предявяване на претенцията от увреденото лице, а след изтичане на срока по чл. 496, ал. 1 от КЗ и при липса на произнасяне и плащане на обезщетение от застрахователя, дължи законната лихва върху обезщетението за вреди за собствената си забава. Т.е. възраженията на ответника касателно начална дата на забавата са състоятелни и се споделят от настоящия съдебен състав, като обезщетението следва да се присъди, считано от 24.07.2020 г.

            По съдебно-деловодните разноски:

            При този изход на спора на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК в полза на ищеца следва да се присъдят извършените по делото съдебноделоводни разноски съразмерно с уважената част от иска. Ищецът претендира адвокатски хонорар в размер от  1 130.00 лева по реда на чл. 38, ал. 2, изр. 2-ро вр. ал. 1, т. 2 от ЗА, съобразно представения списък по чл. 80 от ГПК. Видно обаче от представените писмени книжа, ищецът не е ангажирал доказателства, удостоверяващи основанието на вземането – договора за правна помощ и съдействие. Съдът счита, че размерът на адвокатското възнаграждение, включително предоставянето на безплатна правна помощ от адвокат на клиент по реда на чл. 38, ал. 1 от ЗА, следва да се договарят между довереника и доверителя в сключен между тях догоовр за адвокатска услуга, като липсата на представен договор в настоящия случай обуславя крайния извод за недължимостта на претендирания адовкатски хонорар от ищеца.

            На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК в полза на съдебната власт по сметка на РС-В. следва да се присъди сумата от 1 135.98 лева, от които – 775.98 лева – държавна такса и 360.00 лева – депозит за вещо лице по СМЕ.

            Водим от изложените мотиви, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И:

 

            ОСЪЖДА, на основание чл. 432, ал. 1 от КЗ, З. „Е.“ АД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление:*** ДА ЗАПЛАТИ на Е.М.М., ЕГН **********, с адрес: *** сумата в размер от 19 399.46 лева /деветнадесет хиляди триста деветдесет и девет лева и четиридесет и шест стотинки/, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, в резултат на реализирано ПТП на 05.08.2016 г. в гр. В. с участието на ищеца и л. а. марка „Р.“, модел „К.“, с рег. № *, управляван от Н. М. И., застраховано при ответника по полица № * г. по сключена застраховка „ГО на автомобилистите“, със срок на застрахователното покритие от 19.06.2016 г. до 18.06.2017 г., изразяващи се в разходи за лечение и медикаменти, сторени в Република Т., ведно с обезщетението за забава върху сумата в размер на законната лихва, считано от 24.07.2020 г. до окончателното погасяване на вземането.

 

            ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, З. „Е.“ АД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление:*** ДА ЗАПЛАТИ в полза на съдебната власт по сметка на РС-В. сумата в размер от 1 135.98 лева /хиляда сто тридесет и пет лева и деветдесет и осем стотинки/, представляваща съдебно-деловодни разноски, от които – 775.98 лева – държавна такса и 360.00 лева – депозит за вещо лице по СМЕ.

 

            РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Варна в двуседмичен срок от съобщението.

 

            Препис от решението да се връчи на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: