Определение по дело №1032/2017 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 362
Дата: 27 юли 2017 г. (в сила от 16 октомври 2017 г.)
Съдия: Светослав Атанасов Пиронев
Дело: 20171510201032
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юли 2017 г.

Съдържание на акта

O П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 27.07.2017г., гр. Дупница

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд - Дупница, в закрито съдебно заседание, проведено на двадесет и седми юли две хиляди и седемнадесета година, в следния състав:

 

                  Районен съдия: Светослав Пиронев

 

като разгледа докладваното от съдия Пиронев ЧНД № 1032 по описа за 2017г. на РС - Дупница и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производство е по реда на чл. 243, ал. 4 НПК.

            Образувано е по жалба на Г.И.А. срещу Постановление от 14.07.2017г. за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство вх. № 606/2017г., ДП-199/2017г. по описа на ДРП, сл. дело № 15/2017г. по описа на ОСО при ОП – гр. Кюстендил.

           

            От събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

            Досъдебното производство е образувано и водено срещу неизвестен извършител за това, че на 17.01.2017г., около 16:00 часа в с. Самораново, общ. Дупница е причинена средна телесна повреда на Г.И.А., изразяваща се в трайно отслабване на слуха на дясно ухо – престъпление по чл. 129, ал. 1 вр. ал. 2 от НК.

По делото няма привлечено лице в качеството на обвиняем.

            В обжалваното постановление на прокурора се приема, че фактическата обстановка е изяснена обективно, всестранно и пълно, като постановеното прекратяване се мотивира с извода, че установените при Г.А. телесни увреждания представляват телесна повреда с разстройство на здравето, извън случаите по чл. 129 и чл. 128 от НК, т.е. лека телесна повреда по смис. на чл. 130, ал. 1 от НК, в който случай съгласно чл. 161 от НК наказателното производство се преследва по тъжба на пострадалия. Уточнено е още, че в случая не са налице и квалифициращите признаци по чл. 131, ал. 1, т. 1 и т. 12 вр. чл. 130, ал. 1 от НК.

            Посочените изводи на прокурора се основават на следната възприета в постановлението фактическа обстановка:

            На 17.07.2017г., около 16:00 часа, Г.И.А. ***, за да разходи кучето си и тръгнал към моста над река „Отовица“ в селото. Вървейки натам, А. пуснал кучето си да се разхожда свободно, като същото се отдалечило на 10-15 метра пред него на улицата. По същото време Тодор И. Минчев подкарал конете си-5бр. на водопой към място при коритото на река Отовица, под моста й, в селото и тогава, той и конете му били застигнати от кучето на А., което започнало да лае по тях. Това ядосало Минчев и той взел пластмасово кошче за боклук, изхвърлено до близкия контейнер и го захвърлил по кучето на А., но не го улучил. Тогава на около 10 метра след кучето Тодор забелязал и Г.А.. Последният, виждайки действията на Минчев по отношение на кучето, му отправил предупреждение да не посяга на кучето му и двамата се скарали, като си разменили обидни думи и реплики, а и заплахи, след което конфликтът помежду им ескалирал и двамата се сбили, разменяйки си удари с юмруци в различни части на главата, както и с бастуна на А., повалили се на земята, в снега, като там продължили да си разменят удари. В този момент в близост до мястото, където А. и Тодор Минчев се сбили, се движил Борис Минчев – брат на Тодор Минчев. Виждайки брат си, Тодор Минчев започнал да го вика на помощ. Борис Минчев се притекъл на помощ на брат си и виждайки го повален и в схватка с А., нанесъл няколко удара на А..

            От назначената и изготвена по делото съдебно-медицинска експертиза, изготвена от вещите лица д-р Васил Николчев и д-р Любомир Ковачки се установява, че при инцидента на 17.01.2017г. Г.А. е получил следните травматични увреждания: разкъсно контузни рани в дясна теменна област на главата – четири; разкъсно контузни рани – две и кръвонасядане по дясна ушна мида, които наранявания отговарят на медико-биологичния признак на разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 НК. Изрично е посочено, че същите не са довели до трайно отслабване на слуха, както и че срокът за възстановяване от уврежданията е около 15-20 дни.

 

            От събраните по делото доказателства, съдът намира за законосъобразна и обоснована преценката на прокурора за прекратяване на наказателното производство, по следните съображения:

            Съгласно чл. 161 от НК за лека телесна повреда по чл. 130 и 131, ал. 1, т. 3- 5, наказателното преследване се възбужда по тъжба на пострадалия.

            В настоящия случай, видно от изготвената на досъдебното производство съдебно-медицинска експертиза констатираните при Г.А. увреждания отговарят именно на медико-биологичния признак на лека телесна повреда по чл. 131, ал. 1 – разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК, т.е. наказателното преследване се осъществява по тъжба на пострадалия. Вещите лица обстойно и задълбочено са изследвали състоянието на пострадалия, както и вероятността констатираните увреждания в слуха на Г.А. да са причинени при описваните от него обстоятелства. Подчертава се, че няма данни травматичните увреждания да са довели до влошаване /обостряне/ на хронично увреденото здравословно състояние на пострадалия. Изтъква се, че състоянието на слуха е резултат от установените при него хронични заболявания, възраст и професионални вредности. Съществено е и обстоятелството, че експертизата е изготвена както въз основа наличните по делото писмени документи относно медицинското състояние на лицето, така и въз основа извършен от вещите лица (единият, които специалист УНГ) личен преглед на лицето.

            Отделно от това, настоящата инстанция споделя напълно и изводите на прокурора, че не са налице квалифициращите признаци по чл. 131, ал. 1, т. 1 и т. 12 вр. чл. 130, ал. 1 от НК, доколкото причиняването на телесна повреда по хулигански подбуди предполага отсъствието на личен мотив за извършване на деянието. В случая от събраните по делото доказателства е видно, че конфликтът е възникнал по повод кучето на Г.А., което застигнало Тодор Минчев и конете му и започнало да лае по тях. Именно тази ситуация е прераснала и в повод за скандала между двамата, а в последствие и за физическата разправа помежду им.

             В обобщение следва да се отбележи, че извършеното разследване по досъдебното производство е проведено всестранно, обективно и пълно, съобразно нормите на НПК и е довело до изясняване на фактическата обстановка. Събраните доказателства са в обем, достатъчен за да обосноват извод за липса на осъществено престъпление от общ характер.

            По изложените съображения постановлението на прокурора се явява законосъобразно и обосновано, поради което подлежи на потвърждаване.

Воден от горното, на основание чл. 243, ал. 5, т. 1 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА Постановление от 14.07.2017г. на Районна прокуратура – Дупница за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство вх. № 606/2017г., ДП-199/2017г. по описа на ДРП, сл. дело № 15/2017г. по описа на ОСО при ОП – гр. Кюстендил.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд - Кюстендил в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                                        Районен съдия: