Решение по дело №1445/2019 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 558
Дата: 14 октомври 2019 г. (в сила от 14 октомври 2019 г.)
Съдия: Веселина Косева Мишова
Дело: 20195500501445
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 558                                14.10.2019 г.                  гр.Стара Загора

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,       ІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ   

На четиринадесети октомври                        две хиляди и деветнадесета година, в закрито заседание в следния състав:

    

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МАВРОДИЕВА

                  

                                          ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА МИШОВА

 

                                                              БОРЯНА ХРИСТОВА

 

Секретар  ………………….……………

Прокурор  ……………………………...

като  разгледа  докладваното  от  съдията  -  докладчик   МИШОВА въззивно гр. дело   N 1445 по  описа  за  2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

                   Производството е по реда на чл. 435 и сл. ГПК и е образувано по жалба на А.Д.С. *** чрез пълномощника му адв. П.К.,  против постановление за приетите от ЧСИ Г.И.разноски.

                    Жалбоподателят счита, че не дължи авансови и пропорционални такси на ЧСИ, както и адвокатски хонорар на пълномощника на взискателя, които следвало да бъдат в негова тежест, тъй като изпълнителното дело било образувано след пълното изплащане на дължимата сума по изпълнителния лист.

         Ответникът по жалбата – „К. и С. – адвокатско дружество“, чрез пълномощника си адв. З.Д., възразява срещу жалбата. Твърди, че тя е подадена извън 1-седмичния срок, поради което била недопустима. Счита, че жалбата е неоснователна, тъй като съгласно чл.75, ал.3 ЗЗД плащане е налице при действително заверяване на сметката на получателя, което е станало след образуването на изпълнителното дело.

         Съгласно чл. 436, ал. 3 ГПК, по делото са приложени мотиви на ЧСИ Г.И., рег.№ 765, с район на действие ОС – Стара Загора, в които се взема становище за неоснователност на жалбата. 

         Жалбата е подадена в срока по чл. 436 от ГПК, от легитимирано лице, срещу подлежащ на обжалване акт на ЧСИ и е редовна. Възражението за недопустимост е неоснователно, тъй като постановлението, с което ЧСИ е отказал да прекрати производството поради неплащане на дължимите авансови такси и приетия адвокатски хонорар е връчено на жалбоподателя на 27.08.2019 г., а жалбата е подадена на 03.09.2019 г. На обжалване по реда на  чл. 435, ал. 2 ГПК подлежи всеки акт на съдебния изпълнител, в който се определя размера на задължението на длъжника за разноските по изпълнението – ТР 3/2017 г., т.2 на ОСГТК на ВКС.  

        Съдът, като обсъди направените оплаквания и възражения и като прецени приложените по изпълнително дело № 2242/2019 г. по описа на ЧСИ Г.И., рег.№ 765, с район на действие ОС- Стара Загора, писмени доказателства, намира за установено следното:

        Изпълнително дело № 2242/2019 г. е образувано по молба от 31.07.2019 г. на „К. и С. – Адвокатско дружество“, подадена чрез адвокат З.Д., срещу А.Д.С.,  въз основа на изпълнителен лист от 24.07.2019 г., издаден по гр.д.№ 1277/2018 г. на Старозагорския районен съд. С подадената молба взискателят е поискал образуване на изпълнително дело срещу длъжника за събиране на посочените в него суми. Със същата молба е поискал и цялостно проучване на имуществото му, след което да му бъде изпратена покана за доброволно изпълнение, като едновременно с това да наложи възбрана върху недвижимото му имущество, както и запор на движимите вещи и банкови сметки. Претендират се и разноските. Представен е договор за правна помощ и процесуално представителство, от който е видно, че взискателят е заплатил на адв. Д. в брой сумата от 400 лв. за образуване и процесуално представителство по изпълнителното дело. С постановление от 05.08.2019 г. ЧСИ е образувал изпълнителното дело; приел е за разноски по делото адвокатския хонорар от 400 лв., както и е определил авансови такси по ТТРЗЧСИ с издадена сметка в размер на 156 лв. На същата дата са изпратени запорни съобщения и покана за доброволно изпълнение до длъжника. Тя му е връчена на 12.08.2019 г. С молба от същата дата длъжникът е представил по делото платежно нареждане, от което е видно, че на 30.07.2019 г. длъжникът е платил на взискателя, по негова сметка в Първа инвестиционна банка сумата от 3 641,11 лв. за дължими разноски и държавна такса по гр.д. 1277/2018 г. и гр.д. № 1220/2019 г. на ОС Стара Загора. С молба от 14.08.2019 г. взискателят е признал, че на 31.07.2019 г. по сметката му е постъпила посочената сума от 3 641,11 лв., но счита, че той дължи и такси и разноски по изпълнителното дело, тъй като плащането е станало след образуването му.

          При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

         Съгласно чл. 435, ал. 2 ГПК длъжникът може да обжалва постановлението за разноските, т.е. всеки акт на съдебния изпълнител, в който се определя размера на задължението на длъжника за разноските по изпълнението – ТР 3/2017 г., т.2 на ОСГТК на ВКС. Съгласно разпоредбата на чл. 79, ал.1 ГПК разноските по изпълнението са за сметка на длъжника, освен в хипотезите по т. 1 и т. 2. В случая съдът намира, че е налице хипотезата на т.1 – длъжникът е представил банков документ, от който се вижда, че сумата по изпълнителния лист е платени. Действително, според разпоредбата на чл.75, ал.3 ЗЗД, когато плащането става чрез задължаване и заверяване на банкова сметка, ***еряването на сметката на кредитора. В случая това е станало на 31.07.2019 г. Но на тази дата е и подадена молбата за образуване на изпълнителното дело. Именно затова тази разпоредба не може да ползва взискателя. Дори и да се приеме, че към момента на подаване на молбата за образуване на изпълнителното дело той не е знаел за плащането, положението на длъжника не би могло да бъде утежнено, респ. да бъде натоварен с разноските. Това е така, защото реално съдебният изпълнител е пристъпил към изпълнение на 05.08.2019 г., от която дата е постановлението за образуване на изпълнителното дело; запорните съобщения и поканата за доброволно изпълнение. За времето от 31.07.2019 г. до 05.08.2019 г. взискателят е имал възможност да узнае за плащането и да уведоми съдебният изпълнител. Релевантността на поведението му не следва да отрича, тъй като отговорността за разноските е изградена върху идеята за неоснователно предизвикване на правния спор, респ. неоснователно образуване на изпълнително производство, и е право на страната, в чиято полза съдът е решил делото, да иска другата страна да понесе отговорността за сторените разноски във връзка с воденето на делото. Противното разбиране би довело до неоснователно обогатяване от страна на ответника по делото, станал причина за предявяване на иска, респ. от страна на взискателя, по чиято инициатива е образувано изпълнителното дело. Затова и следва да се приложи разпоредбата на чл.79, ал.1, т.1 ГПК.

         С оглед на тези съображения съдът намира, че жалбата е изцяло основателна. Обжалваното постановление  за определяне на размера на задължението на длъжника за разноските по изпълнението.

 

         Воден от горните мотиви, съдът

 

                                            Р  Е  Ш  И  :

 

    ОТМЕНЯ постановление от 27.08.2019 г. на ЧСИ Г.И.по изп.д. № 20197650402242, с което е определен размерът на задължението на длъжника А.Д.С. за разноските по изпълнението.

 

    ОСЪЖДА „К. и С. – адвокатско дружество“ със седалище и адрес на управление в гр. Стара Загора, бул. Св. Патр. Евтимий, № 23а, офис 2, ЕИК *********, ДА ЗАПЛАТИ на А.Д.С. ***, ЕГН **********, сумата от 313 лв., представляваща направените по делото разноски.

       Решението не подлежи на обжалване.

 

      

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: