Решение по дело №1607/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 896
Дата: 20 ноември 2018 г. (в сила от 30 ноември 2018 г.)
Съдия: Елина Пламенова Карагьозова
Дело: 20183100901607
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 12 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

…….../……11.2018 г.

гр. Варна

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито съдебно заседание, проведено на девети ноември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ЕЛИНА КАРАГЬОЗОВА

 

при секретаря Христина Атанасова,

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело 1607/2018 г. по описа на ВОС, ТО,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 625 и сл. от ТЗ.

Производството е по реда на чл. 625 и сл. ТЗ и е образувано по молба на “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“Велека“7, офис 3, представлявано от ликвидатор Г.П.Г., с която е отправено искане за постановяване на съдебно решение за откриване на производство по несъстоятелност на молителя поради неплатежоспособност, а в условията на евентуалност свръхзадълженост.

В молбата се излага, че молителят има публичноправни задължения в размер на 2000 лева към НАП и 107 лева към ВОС, за събирането на които са образувани индивидуални производства по принудително изпълнение. Към настоящия момент дружеството не разполага с установени материални активи и парични средства, не е публикувало никакви ГФО в ТР при АВп. С решение №174/09.03.2017г. на ВОС е прекратена дейността на дружеството на основание чл.155, ал.1, т. 3 от ТЗ. Дружеството не разполага със средства, с които да покрие разноските по несъстоятелността, в това число и такива за такси и съдебни експертизи.

За да се произнесе по молбата, съдът прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Молбата е надлежно предявена от ликвидатора на “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация), който е процесуално легитимиран за предявяване на искане пред съда за откриване на производство по несъстоятелност от името на дружество (чл. 625, предл. 1 от ТЗ). Разгледана по същество същата е основателна по следните съображения:

Неплатежоспособността е фактическо, обективно състояние на търговеца, свързано най-вече с финансовия му статус. Съобразно легалната дефиниция на чл. 608, ал. 1 ТЗ неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата, свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане.

 

Съобразно правилата на чл.154, ал.1 от ГПК молителят носи доказателствената тежест за установяване твърдените от него факти –наличието на изискуеми парични задължения по търговски сделки и публичноправни задължения, твърдяната  липса на парични средства и активи за покриване на задълженията към кредиторите, както и състоянието на неплатежоспособност, респективно свръхзадълженост.

За установяване финансовото състояние на дружеството с молбата за откриване на производството по несъстоятелност са представени междинен баланс при ликвидация, справка за задълженията и опис и оценка на активите и пасивите към 10.10.2018г., от които е видно, че дружеството не разполага с никакви активи, а пасивите му са в размер на 8547 лева, от които 6527 лева – задължения по ликвидацията и 2000 лева – задължения към НАП, свързани с търговската дейност, дължими по Наказателно постановление №38-170/27.11.2014г. със срок за доброволно изпълнение 02.04.2015г., за което е образувано изп.д. №**********/2015г. с взискател Държавна агенция „Национална сигурност“.

Горните обстоятелства се потвърждават от служебно изисканите по реда на чл.186 от ГПК справки вх. №30778/24.10.2018г. и №31084/ 26.10.2018г., в които е удостоверено, че в централните информационни системи на МВР и Службата по вписванията към АВ по партидата на дружеството не се съдържат данни за притежавани от него моторни превозни средства и недвижими имоти. От изисканата справка от НАП вх. №31912/02.11.2018г. и вх. №31913/ 02.11.2018г. се установява, че в ТД на НАП Варна, Дирекция „Събиране“ има образувано изп.д. №**********/2015г. за задължения на “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) по Наказателно постановление №38-170/27.11.2014г. на Държавна агенция „Национална сигурност“ в размер на 2000 лева, по което няма наложени обезпечителни мерки и няма постъпили суми за погасяване на задължението.

По делото е приложена служебно изискана справка от СИС при ВРС, видно от която въз основа на възлагателно писмо и изпълнителен лист №179/28.07.2017г., издаден по т.д. №1731/2016г. на ВОС, е образувано изп.дело 3101/2017г. по описа на СИС с взискател Окръжен съд – Варна и длъжник “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация), по което няма постъпили суми и няма редовно връчена призовка за доброволно изпълнение. Видно от извършената справка в деловодната система на ВОС, с решението по т.д. №1731/2016г. на ВОС е постановено прекратяване на дейността на “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) на основание чл.155, ал.1, т. 3 от ТЗ и дружеството е осъдено да заплати в полза на бюджета на съдебната власт дължимата за производство държавна такса в размер на 80 лева, на основание чл.78, ал.6 ГПК.

Установява се от извършената справка в ТР, че за периода от датата на регистрация на дружеството - 27.02.2014г. до настоящия момент в ТР няма обявени ГФО с изключение на този за финансовата 2017г., изготвен от ликвидатора Г.Г., в който е посочено, че въз основа на представените му документи не се установяват данни за осъществявана от търговеца дейност по смисъла на ЗСч.

Изложените обстоятелства представляват индикация, че дружеството  не може да изпълни изискуеми публичноправни задължения към държавата, не упражнява търговска дейност, не притежава свободни парични средства, нито възможност да набави такива. Задълженията на дружеството са останали неудовлетворени независимо от образуваните срещу него индивидуални производства по принудително изпълнение поради липсата на имущество, срещу което да бъде насочено изпълнението. Дружеството не разполага с имущество, което да е достатъчно за покриване на задълженията към кредиторите, както и за разноските по несъстоятелността. Посоченото състояние на дружеството е трайно, като с оглед обстоятелството, че дружеството не разполага с активи и не развива дейност, не може да се очаква подобряване на състоянието му, а оттам и създаване на възможност то да изпълни задълженията си.

Забавата на длъжника, проявена чрез спиране на плащанията към държавата по публичноправните задължения, предполага състояние на неплатежоспособност. Тежестта да обори законовата презумпция по чл. 608, ал. 3 ТЗ се носи от длъжника, като за това той следва да представи в производството по несъстоятелност доказателства, обуславящи извод за временен характер на финансовите затруднения или че разполага с достатъчно имущество за покриване на задълженията си. Такива доказателства в настоящото производство не са представени. Следователно, налице са материално-правните предпоставките на чл. 630 ТЗ, във вр. с чл. 608 ТЗ за приемане, че длъжникът е неплатежоспособен.

Доколкото началната дата на неплатежоспособност е датата, от която търговецът е изпаднал в обективно състояние на невъзможност да изпълни изискуем дълг, съдът намира, че следва да се установи моментът, до който търговецът е разполагал с имущество, достатъчно за покриване на дълга без опасност за интересите на останалите кредитори. Началната дата по чл.630, ал.1, т.1 ТЗ е от съществено значение за производството, попълването на масата на несъстоятелността и охраняване интересите на кредиторите, поради което съдът следва да прецени същата с оглед на всички доказателства по делото. С оглед изложеното и въз основа на представените по делото писмени доказателства, съдът приема за начална дата на неплатежоспособността датата 02.04.2015г., когато е изтекъл срокът за доброволно изпълнение на най-рано възникналото публично задължение, което не е платено и към настоящия момент. От събраните данни е видно, че към този момент дружеството не е извършвало търговска дейност, като индиция за това е липсата на обявен ГФО за финансовата 2014г. Следователно към посочената дата са съществували икономически затруднения, водещи до невъзможност за погасяване на публичноправни задължения, установени по надлежния ред.

Въз основа на данните по делото, като е приел, че дружеството – длъжник не притежава имущество както за покриване на задълженията към кредиторите, така и за покриване на разноските по несъстоятелността, с протоколно определение, постановено в откритото съдебно заседание на 09.11.2018 г., съдът е приканил съгласно чл. 629б от ТЗ молителя, както и всички заинтересовани кредитори на длъжника да предплатят минималните начални разноски в производството по несъстоятелност в размер на 7000,00 лв. В дадения от съда срок никой от посочените лица не е заявил готовност да стори това.

При така установените факти съдът приема, че е налице хипотезата на чл. 632, ал. 1 от ТЗ, като длъжникът следва да бъде обявен в несъстоятелност, едновременно с откриването на производство по несъстоятелност, а производството по делото да бъде спряно. С оглед предвидената в чл. 632, ал. 2 от ТЗ възможност за възобновяване на производството и предвид обстоятелството, че с решението по чл. 632, ал. 1 от същия закон търговецът - длъжник не се заличава от търговския регистър, настоящият състав приема, че имуществото на длъжника, което ще бъде открито след решението по чл. 632, ал. 1 от ТЗ, следва да бъде запазено за удовлетворяване на кредиторите и постигане целта на производството по несъстоятелността. Това налага да бъде постановена обща възбрана и запор върху имуществото длъжника.

С оглед изхода на делото и по аргумент от разпоредбите на чл. 620, ал. 1 от ТЗ и чл. 78, ал. 6 от ГПК, съдът приема, че дружеството - длъжник следва да бъде осъдено да заплати дължимата за производството държавна такса.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 632, ал. 1 от ТЗ съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“Велека“7, офис 3, с начална дата 02.04.2015г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на длъжника “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“Велека“7, офис 3.

ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор върху имуществото на “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“Велека“7, офис 3.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“Велека“7, офис 3.

ОБЯВЯВА в несъстоятелност длъжника “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“Велека“7, офис 3.

ЗАДЪЛЖАВА молителя “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“Велека“7, офис 3, при обявяване на фирмата си да прибави добавката “в несъстоятелност”.

СПИРА производството по несъстоятелност на длъжника “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“Велека“7, офис 3, на основание чл. 632, ал. 1 от ТЗ.

УКАЗВА, че спряното производство може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението в ТР, по молба на длъжника или на кредитор, при условията на чл. 632, ал. 2 ТЗ, като в противен случай, производството ще бъде прекратено и постановено заличаване на длъжника от ТР.

ОСЪЖДА “Корпоративни решения БГ“ЕООД (в ликвидация) с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“Велека“7, офис 3, да заплати по сметка на Варненски окръжен съд, сумата 250 (двеста и петдесет) лева, представляваща дължима за производството държавна такса.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, на основание чл. 622 от ТЗ.

ДА СЕ ИЗПРАТИ на Агенция по вписванията служебен препис от настоящото решение, на основание  чл. 624, във вр. с чл. 622 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски апелативен съд в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър, на основание чл. 633, ал. 1, във вр. с чл. 613а, ал. 1 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение, на основание чл. 634 от ТЗ.

Препис от решението ДА СЕ ВРЪЧИ на молителя.

ДА СЕ ВПИШЕ настоящият съдебен акт в книгата по чл.634в от ТЗ.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: