Решение по дело №204/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 393
Дата: 21 март 2022 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20227040700204
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер           393                        21.03.2022 година                          град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – гр.Бургас, петнадесети състав, на десети март две хиляди двадесет и втора година в публично заседание в следния състав:

 

  Председател: Лилия Александрова

 Членове: 1. Диана Ганева

                  2. Галя Русева

 

при секретаря Г. Д. и прокурор Дарин Христов като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно наказателно административен характер дело номер 204 по описа за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в  от Закона за административните нарушения и наказания/ЗАНН/, вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/.

Образувано е по касационна жалба на Регионална инспекция по околната среда и водите/РИОСВ/ Бургас, против решение №52/20.12.2021г., постановено по административнонаказателно дело № 230/2021 г. по описа на Районен съд – Поморие, с което е отменено наказателно постановление/НП/ №66/24.09.2021г. на директора на РИОСВ Бургас, с което на Община Поморие, за нарушение на чл.166, т.3 от ЗООС, във вр. с чл.155, ал.2 от ЗООС, е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 2000 лв.

Касаторът, редовно уведомен, се представлява от адв.С., който поддържа жалбата и доводите, изложени в нея. Пледира за отмяна на решението на РС – Поморие и потвърждаване на наказателното постановление, както и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касация, редовно уведомен, се представлява от юрисконсулт С., която оспорва жалбата. Сочи,че решението на въззивната инстанция е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила. Пледира за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл.210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл. 218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за основателна. Съображенията за това са следните:

С обжалваното решение Районен съд–Поморие е отменил наказателно постановление/НП/ №66/24.09.2021г. на директора на РИОСВ Бургас, с което на Община Поморие, за нарушение на чл.166, т.3 от ЗООС, във вр. с чл.155, ал.2 от ЗООС, е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 2000 лв.

За да постанови оспореното съдебно решение, съдът е приел, че нормата на чл. 166, т. 3 от ЗООС, предвижда санкция за неизпълнение на задължителни предписания, дадени в индивидуалните административни актове и констативните протоколи по чл. 155 или 157б, издавани от министъра на околната среда и водите, директорите на РИОСВ, директорите на басейновите дирекции, директорите на националните паркове или от упълномощени от тях длъжностни лица. Съдът е изложил мотиви, че в случая предписанието не е дадено с констативен протокол по чл.155 ЗООС, а както изрично е отбелязано в обжалваното НП с писмо. Даването на предписание с писмо, а не със съответен административен акт – протокол по чл. 155 , който да е стабилизиран и като  такъв да е задължителен за адресата, води до незаконосъобразност на обжалваното НП, което като такова следва да бъде отменено изцяло само на посоченото основание. С тези мотиви районният съд е отменил НП.

Така постановеното решение е валидно, допустимо, но неправилно, като съображенията за това са следните:

Административнонаказателната отговорност на ответника по касация е ангажирана на основание чл.166, т.3, във вр.с чл.155, ал.2 от ЗООС. Съгласно чл.166, т.3 от ЗООС с наказанията по чл.165 се наказват и лицата, които не изпълнят предписанията, дадени в индивидуалните административни актове и констативните протоколи по чл.155 или 157б, издавани от министъра на околната среда и водите, директорите на РИОСВ, директорите на басейновите дирекции, директорите на националните паркове или от упълномощени от тях длъжностни лица. Съдът намира, че не е налице соченото от въззивната инстанция основание за отмяна на наказателното постановление с единствен аргумент, че предписанието не е дадено с констативен протокол по чл.155 от ЗООС, а както изрично е отбелязано в наказателното постановление с писмо. Както съдът вече посочи, съгласно  чл.166, т.3 от ЗООС с наказанията по чл.165 се наказват и лицата, които не изпълнят предписанията, дадени в индивидуалните административни актове и констативните протоколи по чл.155 или 157б, издавани от министъра на околната среда и водите, директорите на РИОСВ, директорите на басейновите дирекции, директорите на националните паркове или от упълномощени от тях длъжностни лица. Тоест освен в констативни протоколи, предписанията могат да бъдат дадени и в индивидуални административни актове, като в настоящия случай това е направено с писмо, поради което не е налице соченото от съда нарушение.

В съдебното решение липсват мотиви по същество по  оспорваното в настоящото производство наказателно постановление, като са изложени само доводи за допуснато процесуално нарушение, а именно, че предписанието не е дадено с констативен протокол, а с писмо.

 Настоящият състав на касационния съд приема, че е налице визираното в чл.348, ал.1, т.2, във вр. с чл.348, ал.3, т.2, предложение първо от НПК касационно основание за отмяна на въззивното решение и връщане на делото за ново разглеждане на Районен съд - Поморие, от друг състав на съда, тъй като е налице липса на мотиви в атакуваното решение по съществото на спора и делото не може да бъде решено по същество от касационната инстанция.

При разглеждане на спора по същество от касационната инстанция, доколкото на първо място се ревизира постановения съдебен акт и на второ място издаденото наказателно постановление, то касационната инстанция е в невъзможност да извърши проверка на съдебното решение, без изложени мотиви и съответно да прецени дали съдебното решение е правилно, с оглед приложение, както на процесуалния, така и на материалния закон, тъй като би се явила първа инстанция по съществото на спора, което е недопустимо. Ако се разгледа спора по същество от настоящия касационен състав, то за първи път ще има изложени мотиви по отношение правилно приложение на разпоредбите на закона.

Предвид гореизложеното, Административен съд - Бургас приема, че при постановяване на съдебното решение въззивният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, по смисъла на чл.348, ал.1, т.2 във вр. с чл.348, ал.3, т.2 от НПК – липса на мотиви по същество, което е основание за отмяна на атакуваното решение и за връщане на делото за ново разглеждане на Районен съд - Поморие  от друг състав на съда, който следва да се произнесе и по направеното искане за присъждане на разноски, с оглед разпоредбата на чл. 226, ал. 3 от АПК.

Воден от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, във вр. чл. 221, ал.2, изр.1, предл. последно и чл. 222, ал. 2, т.1 от АПК , съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Решение 52/20.12.2021г. по АНД № 230/2021г. по описа на Районен съд – Поморие.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд -Поморие.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:          

 

                         

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ  1.            

 

 

 

   2.