Решение по дело №4226/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2081
Дата: 14 ноември 2019 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Иван Минчев Минчев
Дело: 20195330204226
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 2081

гр. Пловдив 14.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ – ХVІІ н. с., в публично заседание на девети септември две хиляди и деветнадесета година в състав

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАН МИНЧЕВ

 

при участието на секретаря НЕВЕНА НАЗАРЕВА като разгледа докладваното от съдията АНД № 4226/2019 г. по описа на РС Пловдив – ХVІІ н. с., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 19-1030-004271/20.05.2019 г. на Началник Група при Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Пловдив, с което на П.Г.Ц. с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на 50 /петдесет/ лв. за нарушение на чл.137Е от Закона за движение по пътищата /ЗДВП/ на основание чл.183 ал.4 т.7 пр.1 от ЗДВП, както и е постановено отнемането на 6 /шест/ контролни точки на основание Наредба № Із–2539/2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение.

Жалбоподателят П.Г.Ц. не се явява в съдебно заседание, не се явява и процесуален представител. Чрез жалбата се иска от съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно и необосновано.

Въззиваемата страна Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр. Пловдив не изпраща представител в съдебно заседание.

Съдът като съобрази и прецени доказателствата по делото по отделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

Жалбата е подадена в срок и изхожда от санкционираното лице, поради което се явява ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

На 29.04.2019 г. около 11.10 ч. жалбоподателят П.Г.Ц. ***, правоспособен водач на моторни превозни средства, притежаващ категории „В” и „М”, управлявал по бул. „Христо Ботев” до № 57 в гр. Пловдив мотопед „Пежо Джетфорс” с рег. № ***, без да използва защитна каска. За управлението на мотопед без да е изпълнил задължението си по чл.137Е от ЗДВП да използва защитна каска св. П.Н.М. – **** при ***, му съставил акт – АУАН № 019006/29.04.2019 г., в който това прието за извършено нарушение на правилата за движение било подведено като такова по см. на чл.137Е от ЗДВП. При предявяването на акта нарушителят не вписал възражения, не оспорил и констатациите по акта. Възражения против АУАН не били подадени и в срока за това по чл.44 ал.1 от ЗАНН.

Въз основа на АУАН било издадено обжалваното наказателно постановление.

Така изложената фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на: показанията на св. П.Н.М., АУАН, справка за нарушител/водач, оправомощителна заповед.

Съдът кредитира показанията на св. М., макар и същите да са изключително ограничени откъм възпроизведени релевантни обстоятелства – само относно месторабота, длъжност и авторство по съставяне на АУАН.

По отношение на АУАН № 019006/29.04.2019 г. съставен от св. М. съдът счита същият за годно писмено доказателство – като редовно съставен АУАН, ползващ се с доказателствената си сила съобразно чл.189 ал.2 от ЗДВП, чиито констатации не са били оспорени нито при предявяване на акта, нито чрез възражения в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН, нито пък в съдебната фаза пред настоящата инстанция се ангажираха от страната жалбоподател доказателства, опровергаващи или поне внасящи съмнение в достоверността на вписаните в АУАН обстоятелства на процесното нарушение.

При така възприетата и изложена фактическа обстановка съдът прие, че с поведението си на 29.04.2019 г. жалбоподателят П.Г.Ц. е осъществил от обективна и субективна страна състава на административното нарушение по чл.137Е от ЗДВП, тъй като на същата дата около 11.10 ч. като водач на мотопед – марка „Пежо Джетфорс” с рег. № ***, е управлявал същия мотопед в гр. Пловдив по бул. „Христо Ботев” до № 57 без да е изпълнил задължението си да използва защитна каска. Нарушението, което е изложено в НП, е подведено правилно от актосъставител в АУАН и от административно – наказващ орган в НП към уреждащата състава му разпоредба на чл.137Е от ЗДВП, при излагане на обстоятелствата на това нарушение са изложени всички такива, така че нарушителят да е наясно за какво му се търси административната отговорност и да не бъде ограничаван в правото му да разбере пълния обем от вмененото му за осъществено административно нарушение. Обстоятелството чия собственост е управлявания мотопед не е елемент от състава на нарушението. Самото управление на мотопед в посоченото в НП време и място и то без изпълнение на задължението за ползване на защитна каска не се и оспорва от жалбоподателя с жалбата или от процесуалния представител в съдебно заседание.

Правилно според съда административно – наказващият орган е приложил и съответната на нарушението санкционна разпоредба – на чл.183 ал.4 т.7 пр.1 от ЗДВП. Относно размера на наложеното наказание глоба – 50 лв. – същият е толкова, колкото и законодателят е предвидил в тази санкционна разпоредба, и не би и могъл да бъде изменян от съда в насока евентуално на неговото намаляване.

В съответствие с изискванията на Наредба № Із – 2539/17.12.2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение, е било постановено от административно – наказващият орган в наказателното постановление отнемането на 6 контролни точки за нарушението по чл.137А ал.1 от ЗДВП.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган в кръга на правомощията му. Спазени са и сроковете по чл.34 от ЗАНН. В хода на административното производство съдът не констатира допуснати нарушения от категорията на съществените, които да опорочават в неговата цялост атакуваното наказателно постановление и да налагат неговата отмяна изцяло като незаконосъобразно.

По горните съображения съдът прие да потвърди НП изцяло.  

          Мотивиран от горното РС Пловдив ХVІІ н. с.

 

Р Е Ш И:

 

 ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1030-004271/20.05.2019 г. на Началник Група при Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Пловдив, с което на П.Г.Ц. с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на 50 /петдесет/ лв. за нарушение на чл.137Е от Закона за движение по пътищата /ЗДВП/ на основание чл.183 ал.4 т.7 пр.1 от ЗДВП, както и е постановено отнемането на 6 /шест/ контролни точки на основание Наредба № Із–2539/2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение.   

Решението подлежи на обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд гр. Пловдив по реда на АПК.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! ДТ