Определение по дело №360/2019 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 741
Дата: 16 септември 2019 г. (в сила от 17 декември 2019 г.)
Съдия: Габриела Георгиева Христова Декова
Дело: 20197130700360
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 август 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. Ловеч, 16.09.2019г.

 

ЛОВЕШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори административен състав на шестнадесети септември две хиляди и деветнадесета година в закрито заседание в следния състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАБРИЕЛА ХРИСТОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Христова административно дело №360/2019г. по описа на Административен съд Ловеч, на основание данните по делото и закона, за да се произнесе съобрази следното:

 

Административното дело е образувано по жалба на Р.П.М. с ЕГН ********** и посочен в жалбата адрес ***, чрез адв. Х. Д. И.-ЛАК с посочен адрес ***, против писмо с Изричен отказ изх.№РДГ 08-8891/23.07.2019г. на Директора на РДГ Ловеч. С оспореното писмо по повод искане на жалбоподателя да му се предостави отнета в административно-наказателно производство дървесина му е отговорено, че постановление на РП Ловеч заедно с приобщените към досъдебното производство веществени доказателства е изпратено на РДГ Ловеч за реализиране на административнонаказателна отговорност на нарушителя, и че исканата дървесина е отнета в полза на държавата като предмет на нарушение на основание чл.21 от ЗАНН във вр. с чл.273, ал.1 от Закона за горите (ЗГ) с Наказателно постановление № 573/10.05.2019г. на Директора на РДГ Ловеч.

В жалбата се излага, че отказът е неправилен, незаконосъобразен, немотивиран, необоснован и постановен в противоречие с процесуалния и материалния закон. Доводите са, че дървата никога не са били приобщавани към досъдебното производство, не са били изземвани и не са били предавани на РДГ Ловеч от прокуратурата, а актът е издаден при неизяснена фактическа обстановка, като М. до момента на отказа не е извършвал никакво административно нарушение на ЗГ и няма съставен АУАН за това. Излагат се и съображения за незаконосъобразност на наказателното постановление и неправилно прилагане от АНО на чл.33, ал.2 и чл.34, ал.3 от ЗАНН. Иска се съдът да отмени оспорения отказ и да даде указания на ответника да върне на жалбоподателя собствените му вещи – 9 пр.м3 дърва за огрев.

Ответникът в съпроводителното писмо ангажира становище за недопустимост и неоснователност на жалбата, като излага подробни мотиви в тази връзка. Сочи, че процесното писмо е уведомително за факта, че дървесината е отнета в административнонаказателното производство като предмет на извършеното нарушение, а писмото не носи белезите на индивидуален административен акт по чл.21 от АПК и не подлежи на съдебен контрол – с него не се създават права или задължения за оспорващия.

Въз основа на събраните по делото доказателства, от фактическа страна съдът установи следното:

На 24.09.2018г. било образувано досъдебно производство № ЗМ 571/2018г. по описа на РУ Ловеч за това, че на същата дата около 18:00 часа в гр. Ловеч, бул. „Освобождение” без редовно писмено позволително или с редовно позволително, но извън указаните в него места са отсечени и извозени около 10 пр.куб.метра дърва за огрев от цер – престъпление по чл.235, ал.1 от НК. По досъдебното производство били иззети като веществени доказателства товарен автомобил рег.№ *** ведно с натоварените на него дърва за огрев – около 10 пр.куб.м. От РП Ловеч до РС Ловеч било депозирано Искане за одобряване на изземване, и протоколът за оглед на местопроизшествие в частта, с която са иззети товарния автомобил и дървата за огрев, бил  одобрен с Определение № 742/25.09.2018г. по НЧД № 1024/2018г. на РС Ловеч.

С постановление изх.№ 2016/2018г. от 21.12.2018г. на прокурор при РП Ловеч, наказателното производство било прекратено, тъй като се установило, че сечта на дървесината е извършена в рамките на позволителното за сеч, издадено от инж. Р.М. на Б. К.. Направен бил извод, че с извършеното деяние К. не е осъществил състава на престъплението по чл.235, ал.1 от НК, но транспортирането на дървесината по описания в постановлението начин представлява административно нарушение по Закона за горите, за което лицето следва да носи административнонаказателна отговорност. С постановлението наказателното производство било прекратено и същото заедно с ДП № 571/2018г. и веществените доказателства било изпратено на РДГ Ловеч за налагане на адимнистративно наказание по ЗГ на Б. В. К. от ***.

След получаване на постановлението и ДП, Началникът на РДГ Ловеч издал Наказателно постановление № 573/10.05.2019г. против Б. В. К. за нарушение на чл.213, ал.1, предл. трето, т.2 от ЗГ, като му наложил административно наказание Глоба в размер на 500 лева и отнел в полза на държавата вещите – предмет на нарушението: 9 пр.м3 дърва за огрев от цер на основание чл.21 от ЗАНН във вр. с чл.273, ал.1 от ЗГ.

С искане до Началника на РДГ Ловеч от 18.07.2019г. настоящият жалбоподател като собственик на дървесината е поискал тя да му бъде върната, тъй като не е била предмет на престъпление или административно нарушение. По повод на това искане е изготвен отговор с оспореното писмо изх.№РДГ 08-8891/23.07.2019г. на Директора на РДГ Ловеч, в което молителят е уведомен, че постановлението на РП Ловеч заедно с досъдебното производство и приобщените към него веществени доказателства е изпратено на РДГ Ловеч за реализиране на административнонаказателната отговорност на нарушителя. С писмото е указано, че исканата дървесина е отнета в полза на държавата като предмет на нарушение на основание чл.21 от ЗАНН във вр. с чл.273, ал.1 от ЗГ с Наказателно постановление № 573/10.05.2019г. на Директора на РДГ Ловеч, което е обжалвано в законоустановения срок.

При така установеното от фактическа страна съдът приема, че жалбата е процесуално недопустима по следните съображения:

Дори да се приеме, че цитираното писмо съдържа отказ за връщане на вещи (а такова волеизявление в писмото липсва), същото не притежава белезите на индивидуален административен акт. Писмото само уведомява заявителя, че дървата за огрев са отнети в полза на държавата като предмет на административно нарушение, а не разпорежда правна промяна (не създава права или задължения и не засяга непосредствено права, свободи и законни интереси на адресата – чл.21, ал.1 от АПК), срещу която да е допустима защита със средствата на съдебното оспорване.

Процесните вещи са иззети при образуването на досъдебно производство от компетентните за това органи – противно на твърденията на оспорващия, а изземването е одобрено от РС Ловеч. В последствие дървата са отнети в полза на държавата като предмет на нарушението с издаденото от Началника на РДГ Ловеч наказателно постановление, т.е. в хода на административнонаказателно производство. Правното основание за отнемането е чл.21 от ЗАНН във вр. с чл.273, ал.1 от Закона за горите.

В конкретния случай отнемането от АНО на процесните дърва е правно действие в изпълнение на правомощието му по чл.273, ал.1 от ЗГ, и е част от фактическия състав на административнонаказателното правоотношение. Правоотношението, касаещо отнетите дърва, се развива по реда на ЗАНН и специалните правила в ЗГ и е извън предмета и обхвата на АПК.

Налице е неприключено административнонаказателно производство, като в случай, че се претендират права върху иззетите вещи и се иска връщането им, това става при произнасянето на административния орган с акт, с който преписката се прекратява при условията на чл.54 от ЗАНН или с наказателно постановление, което подлежи на обжалване по посочения в ЗАНН ред. След като е част от процедурата по ангажиране на административнонаказателната отговорност на извършилия административно нарушение, при издадено наказателно постановление отнемането се оспорва пред районния съд като част от оспорването на НП (както е в настоящия случай). Извън тези случаи липсва основание за произнасяне по отношение на искане за връщане на иззетите с ДП и отнети с НП вещи.

В хипотезата на чл.59 от АПК е необходимо сезираният с искане орган да е длъжен да се произнесе, а в конкретния случай се касае за искане за извършване на фактически действия по връщане на отнети от АНО вещи – предмет на нарушение, по повод образувано с издаването на НП административнонаказателно производство, за което, по силата на чл.277 от ЗГ, важат правилата на ЗАНН, а контролът не е по АПК, а по НПК, съобразно разпоредбата на чл.84 от ЗАНН. Затова в обсъжданата хипотеза, административният орган не дължи издаване на индивидуален административен акт и процесното писмо не е такъв акт с постановен отказ. Правилата за управление и разпореждане с иззети вещи се съдържат в ЗАНН. При липса на специална уредба, са приложими правилата на чл.111-113 от НПК, по силата на препращането с чл.84 ЗАНН (така и приетото с Тълкувателно решение № 17/17.06.1986г. на ОСНК на ВС по н.д. № 75/1985г.). В тази хипотеза административният орган не дължи издаване на индивидуален административен акт.

В същата насока е и константната практика на ВАС по аналогични казуси – така Определение № 13289/31.10.2018г. по адм.д. № 13031/2018г., І отд., Определение № 15622/19.12.2014г. по адм.д. № 14012/2014г., V отд. и др.

Без да е налице индивидуален административен акт, не съществува и спор, подведомствен на административния съд (арг. от чл.128, ал.1, т.1 от АПК), поради което образуваното производство е недопустимо (чл.159, т.1 от АПК) и същото следва да бъде прекратено с оставяне на жалбата без разглеждане.

Съдът намира за неотносими в настоящото производство доводите на жалбоподателя по отношение законосъобразността на издаденото наказателно постановление и административнонаказателната процедура. Както е посочил и административния орган в писмото си, НП е обжалвано в законоустановения срок пред районния съд, и в това съдебно административнонаказателно производство ще се решат повдигнатите от жалбоподателя въпроси, включително и законосъобразността на отнемането на дървесината.

По изложените мотиви съдът намира жалбата на Р.П.М. за недопустима, поради което същата следва да се остави без разглеждане и производството по делото да се прекрати.

Водим от горното и на основание чл.159, т.1 от АПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

Оставя без разглеждане като недопустима жалбата на Р.П.М. с ЕГН ********** и адрес ***, против писмо изх.№РДГ 08-8891/23.07.2019г. на Директора на РДГ Ловеч.

Прекратява производството по адм. дело № 360/2019г. по описа на Административен съд Ловеч.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщението чрез Административен съд Ловеч пред ВАС на РБ.

Препис от определението да се изпрати на страните.

 

 

                                                                   Административен съдия: