Определение по дело №356/2021 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260303
Дата: 23 февруари 2021 г. (в сила от 12 март 2021 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20215530200356
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

град Стара Загора

23.02.2021 год.

 

            СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД,  ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 

в закрито заседание на 23 февруари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: БЛАГА БОЗОВА

                    

при секретаря МАРИЯН КРЪСТЕВ

прокурора………

като изслуша докладваното от съдия БОЗОВА

ч.н.дело N 356 по описа за 2021 година, съобрази следното:

 

Производството е образувано по жалба с вх. № 363256/05.02.2021 г. подадена от В.Е. А., срещу Постановление от 22.01.2021 г. на РП – Стара Загора, с което производството по ДП № 463/2020г. по описа на 01 РУ – Стара Загора, за престъпление по чл.183 ал.1 от НК е прекратено.

Съдът, след като се запозна с материалите по делото, констатира, че жалбата е недопустима - подадена от лице без надлежна процесуална легитимация, поради което следва да бъде оставена без разглеждане.

Досъдебно производство №1959ЗМ-463/2020 г. по описа на Първо РУ- Ст.Загора е образувано на 17.06.2020 г. с постановление на РП-Стара Загора, за престъпление по  чл.183, ал.1 от НК.

По същото не е привличано обвиняемо лице и не са налагани мерки за процесуална принуда.

По Досъдебното производство е изготвено мнение за прекратяване на досъдебното производство.

Прокурорът, след като е анализирал събраните в хода на разследването доказателства, на основание чл.243 ал.1 т.1 вр. чл.24 ал.1 т.1 от НПК, с атакуваното постановление е сложил край на наказателното производство, като  е приел:

- спрямо свидетеля С. О. Ч. следва да се приложи привилегирования състав на чл.183, ал.3 от НК. Ползването на привилегията на  този текст прави деянието ненаказуемо, а оттам не е престъпно. Привилегированият състав на чл.183, ал.3 от НК може да бъде приложен, ако са налице предвидените в него предпоставки, както от прокурора на предварителното производство, така и от съда до предаването на обвиняемия на съд. /ТР№19 от 27.03.1974 г.по НД№12/1974г., ОСНК/;

- извършеното деяние макар и формално да осъществява признаците на чл.183, ал.1 от НК, след изпълнение на задължението си по издръжка за периода до месец ноември 2020 г., включително,  факта, че спрямо С. Ч. не е прилагана разпоредбата на чл.183 ал.3 от НК и не са настъпили други вредни последици за непълнолетния пострадал Е.Ч.,  прави деянието ненаказуемо и оттам същото не е престъпно;

 

Постановлението за прекратяване е  изпратено до непълнолетния пострадал Е. С. Ч..

В последствие жалбата срещу посоченото постановление до РС - Стара Загора е подадена от свидетелката В. А., която не е процесуално легитимиран субект.

Предпоставките за допустимостта на жалбата срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство се съдържат в разпоредбата на чл. 243, ал.4 от НПК. Съгласно цитираната норма препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство се изпраща на обвиняемия, на пострадалия или неговите наследници, или на ощетеното юридическо лице, които могат да обжалват постановлението пред съответния първоинстанционен съд в седмодневен срок от получаването на преписа. За да бъде допустима жалбата е необходимо същата да бъде подадена от кръга лица, изброени изрично в разпоредбата на чл.243 ал.4 от НПК. Право да подадат жалба срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство имат единствено и само обвиняемия, неговият защитник, пострадалият или неговите наследници, ощетеното юридическо лице.

Обществените отношения, които са обект на съответния вид престъпления по НК, определят кръга от лицата, които имат качеството на пострадал в наказателния процес и съответно са легитимирани да бъдат конституирани като частни обвинители и граждански ищци в съдебното производство. Непосредствен обект на престъплението по чл.183 ал.1 от НК са обществените отношения, осигуряващи изпълнение на задълженията на посочените от закона лица да доставят средства за съществуването на нуждаещите се, които са нетрудоспособни и не могат да се издържат от собственото си имущество. Неплащането на издръжка е винаги по конкретно правоотношение и има конкретно пострадало лице.

Непълнолетният Е. С. А., който има право да действа лично и със съгласието на законната си представителка В. Абрашева е пострадал по смисъла на чл.74 от НПК, тъй като е претърпял имуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от изпълнителното деяние  на престъплението по чл.183, ал.1 от НК. За да е допустима жалбата следва да изхожда от него, със съгласието на неговата майка и законен представител. В случая това изискване не е налице.

Ето защо, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.Е. А. срещу Постановление от 22.01.2021 г. на РП – Стара Загора, с което се прекратява производството по ДП № 463/2020г. по описа на 01 РУ – Стара Загора, образувано за престъпление по чл.183 ал.1 от НК, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 356/2021 г. по описа на РС – Стара Загора. 

Определението подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – Стара Загора в 7-дневен срок от получаване на съобщението до жалбоподател и прокурор.

След влизане в сила на определението заверен препис от него да се изпрати на РП - Стара Загора, заедно с внесеното досъдебно производство.

 

                                                             СЪДИЯ: