Решение по дело №1309/2015 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 декември 2015 г. (в сила от 6 февруари 2016 г.)
Съдия: Пламен Тошев Петков
Дело: 20151320201309
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

         РЕШЕНИЕ

 

 

     гр.Видин, 11.12.2015г.

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Видинският районен съд, наказателна колегия, на единадесети декември две хиляди и петнадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

    

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: П. П.

 

при секретаря: М.В., разгледа докладваното от СЪДИЯ П. АНД № 1309 по описа за 2015г. и въз основа на данните по делото и закона съобрази следното:

 

 

Делото е образувано по постановление на Районна прокуратура – гр.В. за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл.78-А от НК на И.Н.В. *** с ЕГН ********** за извършено от него престъпление по чл.192-А, ал.2 във вр.с ал.1 от НК.

            Видинската районна прокуратура не е взела становище в съдебното заседание.

            Уличеният В. е дал обяснения, признава се за виновен, не отрича извършителството на деянието и потвърждава фактите по обвинението.

            От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

На 11.07.2015г. около 14,30ч. в гр.В. свидетелите М. и С. са извършили проверка на временен търговски обект „Количка за продажба на царевица и сладолед”, намиращ се в Крайдунавския парк  срещу Художествената галерия, собственост на уличения. Двамата свидетели установила, че на обекта работи непълнолетната свидетелка А., като за направените покупки тя им издала касови бележки. Свид.Ангелова работи в обекта от месец юли в съботите и неделите от 13,00ч. до 17,00ч. срещу заплащане от 10 лева на ден. На В. е съставен АУАН по чл.303, ал.2 от КТ за наемане на работа на лице на 16 години без разрешение на Д”ИТ”. Свидетелката е започнала работа още от началото на месец юни на 2015г. и работела след обяд след училище от 15,00ч. до 19,00ч.   

Тази фактическа обстановка се доказва по категоричен и безспорен начин от събраните в наказателното производство писмени и гласни доказателства: обясненията на уличения В., показанията на свидетелите М., С., Н., М. и Й.а, материалите по ДП № ЗМ 936/2015г. – писмо от Д”ИТ”-Видин, декларация от Ангелова, АУАН № 05-0000242/2015г., уведомление, справка, трудов договор,  справка за съдимост, между които няма противоречия, допълват се и си кореспондират, за което съдът ги възприема и кредитира относно това, което той е възприел за несъмнено установено и безспорно доказано.

            От така установеното съдът приема, че уличеният е осъществил състава на престъплението по чл.192-А, ал.2 във вр.с ал.1 от НК, както от обективна, така и от субективна страна. От обективна страна той за периода от месец юни през 2015г. до 11.07.2015г. в гр.Видин, без надлежно разрешение от Д”ИТ”-Видин е приел на работа лице, непълнолетната К. Р. А. от гр.В. с ЕГН **********, на временен търговски обект. От субективна страна той е сторил това при форма на вината пряк умисъл, съзнавал е обществено-опасния характер на деянието и неговите обществено-опасни последици и е искал тяхното настъпване. За формата на вината се прави извод от конкретното поведение на извършителя, което обективира и неговото субективно, вътрешно отношение към деянието. За описаното престъпление е предвидена наказателна отговорност „лишаване от свобода” до една година или „глоба” в размер от 3000 до 5000 лева. На лице са условията на чл.78-А, ал.1 и ал.5 от НК. Тази норма не е прилагана преди спрямо уличения. Последният не е осъждан. Същият следва да бъде освободен от наказателна отговорност и да му бъде наложено административно наказание. При индивидуализацията на наказанието съгласно разпоредбата на чл.54 от НК и за изпълнение на целите на нормата по чл.36 от НК съдът има предвид смекчаващи отговорността обстоятелства. В. не разкрива висока степен на обществена опасност на дееца, стореното не разкрива висока степен на обществена опасност на деянието. Престъплението е за първи път. Съгласно разпоредбата на чл.78-А, ал.5 от НК размера на наказанието глоба не следва да надвишава размера на предвидената глоба за съответното престъпление.

Водим от горното и на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК във вр.с чл.78-А от НК съдът

 

РЕШИ:

        

ПРИЗНАВА И.Н.В. *** с ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че за периода от месец юни през 2015г. до 11.07.2015г. в гр.Видин, без надлежно разрешение от Д”ИТ”-Видин е приел на работа лице, непълнолетната К. Р. А. от гр.Видин с ЕГН **********, на временен търговски обект „количка за продажба на царевица и сладолед” в „Крайдунавски парк” – престъпление по на чл.192-А, ал.2 във вр.с ал.1 от НК, за което и на основание чл.78-а от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му налага административно наказание « глоба »в размер на  1000 (хиляда) лева.

            Решението подлежи на обжалване или протестиране пред Видинския окръжен съд в 15 – дневен срок от днес.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: