Решение по дело №457/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 4
Дата: 6 януари 2022 г.
Съдия: Райна Димова Тодорова
Дело: 20217240700457
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

                           

                           Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

             4           06.01.2022 година    град Стара Загора

             

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А  

 

 

            Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на девети декември през две хиляди двадесет и първа  година, в състав:

 

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА  

 

 

при секретар Минка Петкова      

и с участието на прокурор Гриша Мавров                                              

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова  КАН дело № 457 по описа  за 2021г., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

 

   Образувано е по касационна жалба на Районно управление – Раднево при Областна дирекция на МВР – Стара Загора, против Решение № 38 от 06.10.2021г., постановено по АНД № 20215520200204/ 2021г. по описа на Радневския районен съд, в частта му, с която е отменено Наказателно постановление № 327а-818 от 13.07.2021г., издадено от Началника на РУ – Раднево към ОД на МВР – Стара Загора, в частта за постановеното отнемане в полза на държавата на лек автомобил „Нисан Х трейл“ рег. № ****, собственост на Й.Д.Д..   

   В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в оспорената му част в нарушение и при неправилно приложение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63в от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като неправилен и необоснован направения от въззивния съд извод, че е налице основание за прилагане на нормата на чл.20, ал.4 от ЗАНН. Поддържа, че доколкото разпоредбата на чл.95, ал.2 от Закона за лова и опазване на дивеча, е императивна, с оглед установеното нарушение се е следвало отнемане в полза на държавата на превозното средство, използвано като средство за ловуване, независимо от това чия собственост е. Направено е искане съдебното решение в обжалваната му част да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 327а-818 от 13.07.2021г. в частта за постановеното отнемане в полза на държавата на автомобил „Нисан Х трейл“ рег. № ****, собственост на Й.Д.Д..   

 

Ответникът по касационната жалба – Й.Д.Д., оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа че обосновано, в съответствие и при правилно приложение на закона Радневският районен съд е отменил наказателното постановление в частта за постановеното отнемане в полза на държавата на притежавания от него автомобил.

 

   Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение че касационната жалба е основателна и предлага съдебното решение в обжалваната му част, като постановено в нарушение и при неправилно приложение на закона, да бъде отменено. 

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на съдебното решение в обжалваната му част с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт в обжалваната част е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

Производството пред Радневския районен съд се е развило по жалба на Й.Д. ***, против Наказателно постановление /НП/ № 327а-818 от 13.07.2021г., издадено от Началника на Районно управление – Раднево към ОД на МВР – Стара Загора, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 327а-818/ 2021г., за нарушение на чл.85, предл. трето във вр. с чл.43, ал.2, предл. 10 във вр. с чл. 23, ал.1, предл. последно от Закона за лова и опазване на дивеча /ЗЛОД/, на Й.Д. са наложени административни наказания, както следва: на основание чл. 85 от ЗЛОД – глоба в размер на 300 лева; на основание чл.94, ал.1 от ЗЛОД – лишаване от право да ловува за срок от три години, като на основание чл.95, ал.2 от ЗЛОД е постановено отнемане на автомобил „Нисан Х трейл“ рег. № ****, собственост на Й.Д.Д., в полза на държавата. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 27.01.2021г., в ловното землище на с. Знаменосец и землището на гр. Раднево, Й.Д. ловува, като превозва с автомобил „Нисан Х трейл“ рег. № ****, негова собственост, разпознаваеми части от намерен убит едър дивеч – два броя сърни, а именно месо /мускулатура/ от две сърни, без писмено разрешително за съответната ловна дейност.  

Радневският районен съд е потвърдил наказателното постановление в частта за наложените на Й.Д. административни наказания по чл.85 и чл. 94, ал.1 от ЗЛОД – глоба в размер на 300 лева и лишаване от право да ловува за срок от три години, по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. В частта, с която на основание чл.95, ал.2 от ЗЛОД е постановено отнемане в полза на държавата на автомобил „Нисан Х трейл“ рег. № ****, собственост на Й.Д.Д., наказателното постановление е отменено. В мотивите към решението са изложени съображения, че стойността на постановеното за отнемане в полза на държавата превозно средство многократно надвишава стойността на предмета на нарушението и явно не съответства на тежестта на нарушението, поради което и при прилагането на чл.20, ал.4 от ЗАНН, наказателното постановление в тази му част противоречи на основни принципи в правото.

 

Решението на Радневския районен съд е правилно.

 

Съгласно чл.20, ал.1 от ЗАНН, наред с предвидените в чл. 13 от ЗАНН административни наказания /обществено порицание, глоба и временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност/ наказващият орган постановява отнемане в полза на държавата на вещите, принадлежащи на нарушителя, които са послужили за извършване на умишлено административно нарушение, ако това е предвидено в съответния закон или указ. В приложимия за случая материален закон – Закона за лова и опазване на дивеча, е предвидено, че при нарушенията по чл. 84, 85 и 86 оръжието и другите средства за ловуване се отнемат в полза на държавата, а незаконно придобитите дивеч, ловни трофеи и дивечови продукти се предават на органите на Изпълнителната агенция по горите.  Когато в случаите по ал. 1 като средство за ловуване е използвано превозно средство, независимо от това чия собственост е, то се отнема в полза на държавата /чл. 95, ал.1 и ал.2 от ЗЛОД/. Именно на това основание и с оглед установеното нарушение по чл.85 от ЗЛОД, наред с наложените на Й.Д. административни наказания – глоба в размер на 300 лева и лишаване от право на ловуване за срок от три години, с издаденото за санкционирането на нарушителя наказателно постановление № 327а-818 от 13.07.2021г., е постановено и отнемане в полза на държавата на автомобил „Нисан Х трейл“ рег. № ****, собственост на Й.Д..

В чл.20, ал.4 от ЗАНН обаче е регламентирано, че отнемане в полза на държавата на вещите, които са послужили за извършване на административното нарушение, не се допуска, когато стойността на вещите явно не съответства на характера и тежестта на административното нарушение, освен ако в съответния закон или указ е предвидено друго. В случая, в приложимия материален закон не е предвидена специална норма, дерогираща действието на чл.20, ал.4 от ЗАНН. Противно на твърдяното от касатора, нормата на чл.95, ал.2 от ЗЛОД не изключва прилагането на чл.20, ал.4 от ЗАНН - като ирелевантно за постановяване отнемането на използваното като средство за ловуване превозно средство, в ЗЛОД е предвидено единствено обстоятелството чия собственост е превозното средство. При липса на специална правна регламентация, изключваща прилагането на общото правило по чл.20, ал.4 от ЗАНН, следва извода, че както административнонаказващият орган при издаването на наказателното постановление, така и съдът в производството по неговото обжалване, следва да извършат преценка дали не е налице хипотезата на явно несъответствие на стойността на подлежащите на отнемане вещи, послужили за извършване на административното нарушение, с характера и тежестта на конкретното нарушение. Фактически, правно и доказателствено обоснован е направеният от Радневския районен съд извод, че стойността на постановеното за отнемане МПС не само многократно надхвърля стойността на предмета на нарушението, но и явно не съответства на обществената опасност на деянието и тежестта на конкретното нарушение, като изложените в тази връзка мотиви в обжалваното решение изцяло се споделят от настоящата инстанция и не е необходимо да бъдат повтаряни, при прилагането на чл.221, ал.2, изр. второ от АПК. Очевидно в случая прилагането на държавната принуда по чл.95, ал.2 от ЗЛОД би довело до нарушаване на регламентираното в чл.20, ал.4 от ЗАНН като израз на принципа за съразмерност правило, тъй като репресивната мярка /отнемане на послужилия като средство за извършване на нарушението автомобил/, се явява несъответна на обществената опасност на санкционираното неправомерно поведение и на характера и тежестта на извършеното от Й.Д. административно нарушение, за което са му наложени административни наказания с издаденото  наказателно постановление.

 

            Касационното основание по чл.348, ал.1, т.2 от НПК за отмяна на обжалваното съдебно решение е посочено бланкетно – не са релевирани каквито и да е било допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по см. на чл.348, ал.3 от НПК. При формиране на вътрешното убеждение, фактическите и правните изводи, не са установени порочни действия на въззивния съд, съотв. не са констатирани порочни съдопроизводствени действия при разглеждане на делото и постановяване на съдебното решение.

 

         С оглед на изложените съображения съдът намира че не са налице твърдените касационни основания, поради което решението в обжалваната му част  като валидно, допустимо, постановено при спазване на съдопроизводствените правила и в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

 

           Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                          Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 38 от 06.10.2021г., постановено по АНД № 20215520200204/ 2021г. по описа на Радневския районен съд в обжалваната му част.

 

           Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

   

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

                                                                             2.