Решение по дело №270/2018 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 октомври 2018 г. (в сила от 14 декември 2018 г.)
Съдия: Антон Рангелов Игнатов
Дело: 20181730200270
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

N

гр.Радомир, 12.10.2018 г.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Радомирският районен съд, в публичното заседание на 19 септември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                   Районен съдия: Антон Игнатов                           

                        

при участието на секретаря В. К., изслуша  докладваното от съдията  наказателно административен характер  дело N 270 по описа за 2018 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. ЗАНН.

 

С наказателно постановление № .г. на началник група към ОДМВР- Перник, РУ- Радомир, упълномощен с .г. на Министъра на вътрешните работи, на жалбоподателя К.Б.Н., ЕГН **********, с адрес: ***, са наложени следните наказания: 1. по чл.185 от ЗДвП- глоба в размер на 20 лв. и 2. по чл.177, ал.1, т.4, пр.1 от ЗДвП- глоба в размер на 100 лв.

Наказателното постановление е обжалвано в срок от жалбоподателя и по изложените в жалбата и доразвити в съдебно заседание обстоятелства и съображения, моли съда да го отмени изцяло.

Наказващият орган- началник група към ОДМВР- Перник, РУ- Радомир, редовно призован, не е изпратил представител в съдебно заседание, но в съпроводителното писмо е изразил становище, че жалбата следва да бъде оставена без последствие, а наказателното постановление бъде потвърдено.

Р.п.Р. редовно уведомена, не е изпратила представител в съдебно заседание и не е изразила становище по жалбата.  

Районният съд, преценявайки събраните по делото доказателства  по реда на чл.14 и чл.18 НПК, приема за установено от фактическа и правна страна следното:  

Жалбата е подадена в срок и от надлежна страна, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество същата е основателна по следните съображения:  

От фактическа страна.                           

Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана със съставянето на Акт № .г. за установяване на административно нарушение на К.В., на длъжност „мл.автоконтрольор“, към ОДМВР, РУ- Радомир. Според констатациите в същия, на 13.11.2017 г. в 21:50 часа в община Ковачевци на път трети клас № 623, в района на с.Жабляно, с посока на движение от с.Лобош към гр.Земен, като водач на лек автомобил- В.с рег. № ., жалбоподателят е управлявал същия с изтекъл срок на АУАН серия Г № .. Водачът е управлявал въпросното МПС, негова собственост, което е било спряно от движение.

В съдебно заседание като свидетели са разпитани актосъставителят К.В. на длъжност „мл.автоконтрольор“ при РУ- Радомир и свидетелите по акта П.Н. на длъжност „ст.полицай“ в РУ- Радомир и П.Т., на длъжност „ст.полицай“ в Участък Земен към РУ- Радомир.

Според актосъставителя била изпратена от ОДЧ група за съдействие на автопатрула на Полицейския участък в Земен, които в района на с.Жабляно били спрели за проверка въпросния автомобил марка ВАЗ, като на същия били съставени АУАН, но не си спомня колко бройки. Единият бил съставен за липса на „ГО“, а за другите не си спомня.

Свидетелите П.Н. и П.Т. не си спомнят нищо конкретно, като свидетелят Т. си спомня единствено за съставен акт за липса на застраховка „Гражданска отговорност“.

Видно от самия АУАН № .г., същият бил подписан от актосъставителя, от свидетелите по акта и от жалбоподателя, без възражения от последния.

Въз основа на съставения АУАН, административнонаказващият орган- началник група към ОДМВР- Перник, РУ- Радомир, издал обжалваното наказателно постановление № .г., с което на жалбоподателя К.Б.К, ЕГН **********, с адрес: *** 2, са наложени следните наказания: 1. по чл.185 от ЗДвП- глоба в размер на 20 лв. и 2. по чл.177, ал.1, т.4, пр.1 от ЗДвП- глоба в размер на 100 лв.

Видно от приложената справка за нарушител/водач, на жалбоподателя са налагани множество наказания по ЗДвП.

От правна страна.

По първото нарушение като законна разпоредба, която е била нарушена, съгласно чл.42, т.5 ЗАНН, в АУАН са посочени чл.157, ал.6 ЗДвП. В обжалваното наказателно постановление, съгласно чл.57, ал.1, т.6 ЗАНН е посочен същият текст и същият гласи: „При съставяне на акт за нарушение по този закон контролният талон се отнема и се връща на водача след изпълнение на задължението по чл.190, ал.3. Актът за нарушението заменя контролния талон за срок до един месец от издаването му.

Отговорността на жалбоподателката по е ангажирана по чл.185, предл.1-во ЗДвП. Нормата е бланкетна и според същата, за нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба до 20 лв.

По второто нарушение. В настоящия казус при съставянето на акта, като законна разпоредба, която е била нарушена, съгласно чл.42, т.5 ЗАНН, е посочен чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП. Същата разпоредба е цитирана и в обжалваното наказателно постановление, съгласно чл.57, ал.1, т.6 ЗДвП. Текстът въвежда забрана на водачите на ППС да управляват пътно превозно средство, спряно от движение.

Отговорността на жалбоподателя е ангажирана по чл.177, ал.1, т.4, пр.1 от ЗДвП. Цитираният текст гласи: „Наказва се с глоба от 100 до 300 лв., който управлява моторно превозно средство, спряно от движение, или състав от пътни превозни средства, в който е включено спряно от движение пътно превозно средство, без разрешение на службата за контрол на Министерството на вътрешните работи;

За да се произнесе по законосъобразността и правилността на наказателното постановление, съдът следва да прецени дали са спазени и изискванията на ЗАНН за съставянето на акта и издаването на Наказателното постановление, както и сроковете за реализиране на административно наказателното преследване. В тази насока е налице различие в понятиятанеправилно” и „незаконосъобразнонаказателно постановление.  Когато АУАН  или НП не са издадени от надлежен орган или не са издадени в установените законови срокове или не съдържат изискуемите от закона реквизити или са нарушени съществени процесуални правила при съставянето на акта и издаването на НП, то последното ще следва да бъде отменено като незаконосъобразно. Следва да се отбележи, че критерият за определяне на съществените нарушения на процесуалните правила е този, че нарушението е съществено, когато ако не е било допуснато, би могло да се стигне и до друго решение по въпроса, или когато е довело до ограничаване на правата на страните в която и да е фаза на процеса. Когато, обаче, са спазени всички процесуални правила и срокове, то НП е законосъобразно издадено и именно тогава съдът следва да провери дали то е правилно, т. е. дали има извършено  административно нарушение. Именно административно наказващия орган е този, който следва да установи пред съда, че има извършено административно нарушение такова, каквото е описано в акта и че същото е извършено от лицето, посочено като нарушител. Ако това не бъде доказано пред съда, то НП следва да бъде отменено като неправилно, тъй като не е доказано извършването на нарушението. Едва когато НП е законосъобразно и  се докаже извършването на съответното нарушение може да бъде разгледан и въпросът за съответствието на наложената санкция с тежестта на нарушението, само когато размерът на административното наказание или имуществената санкция може да бъде определен в някакви граници, а не е фиксиран в закона.

В настоящия казус наказващият орган се е основал на фактическите констатации на акта за установяване на административно нарушение, които при условията на чл.189, ал.2 ЗДвП и в рамките на производството по налагане на административни наказания се считат за верни до доказване на противното. От друга страна, по силата на чл.16 НПК, във връзка с чл.84 ЗАНН, в съдебното производство тези констатации нямат обвързваща доказателствена сила. Тази позиция категорично е застъпена и в Постановление № 10/1973 г. на Пленума на ВС. В този смисъл съдът е длъжен, разглеждайки делото по същество, да установи чрез допустимите от закона доказателства дали е извършено административното нарушение и обстоятелствата, при които е извършено. С оглед свидетелските показания на актосъставителя и свидетелите по акта, които заявяват, че не си спомнят нищо по случая, а актосъставителят ти спомня единствено, че са съставени няколко акта, единият от които е за липса на застраховка „Гражданска отговорност“, нарушението се явява изцяло недоказано. Освен тези свидетелски показания в съдебно заседание не е доказано по несъмнен и категоричен начин чрез каквито и да е други доказателствени средства извършването на което и да е от нарушенията- управление на МПС с изтекъл срок на АУАН серия Г № ., както и управление на моторно превозно средство, спряно от движение. В този смисъл по отношение на двете визирани в наказателното постановление нарушения наказателното постановление се явява неправилно, което води до неговата пълна отмяна.

Предвид изложеното и на основание чл.63, ал.1, пр.ІІІ-то от ЗАНН,  съдът

 

             

Р    Е    Ш    И

 

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № .г. на началник група към ОДМВР- Перник, РУ- Радомир, упълномощен с .г. на Министъра на вътрешните работи, с което на жалбоподателя К.Б.Н., ЕГН **********, с адрес: ***, са наложени следните наказания: 1. по чл.185 от ЗДвП- глоба в размер на 20 лв. и 2. по чл.177, ал.1, т.4, пр.1 от ЗДвП- глоба в размер на 100 лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд- Перник на основанията, предвидени в Наказателно- процесуалния кодекс по реда на глава ХІІ от Администранивнопроцесуалния кодекс в 14- дневен срок от съобщаването на страните.

 

                                                      

               

 

Районен съдия: