Решение по дело №1329/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 878
Дата: 23 октомври 2019 г. (в сила от 26 ноември 2019 г.)
Съдия: Мариана Георгиева Карастанчева
Дело: 20192100501329
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

                              Р      Е    Ш    Е    Н    И    Е   № І-122    

                                    

 

 

                                   град Бургас , 23.10. 2019 година     

 

 

Бургаският      окръжен     съд ,     гражданска колегия    ,

в   публично       заседание  

на .............девети октомври ……..през

две хиляди и  деветнадесета    година ,             в състав :

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :Мариана Карастанчева 

                             ЧЛЕНОВЕ  :Таня Русева-Маркова         

                                                  мл.с. Марина Мавродиева                                                 

                                                                                             

при  секретаря  А.Цветанова    като   разгледа  докладваното

от.съдията  М.Карастанчева.в.гр.д. №  1329    по описа  за

                    2019 год.,за да се произнесе, взе предвид следното :

         

 

                                                           Производството е по чл. 258 и сл. ГПК и е образувано  по повод въззивната жалба на  процесуалния  представител на В.А.С. от гр. *** –действаща лично и като *****  и законен представител на малолетните си деца Ж. С.С. и А. С.С. – ищец  по гр.д. № 214/2019 год. по описа на Бургаския районен съд  против решение № 1675/02.07.2019 год. постановено по същото дело в частта   относно вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брака й с ответника и в частта относно определения режим на личните отношения на бащата и децата ,както и в частта ,с която  е отхвърлен иска за издръжка над уважения до предявения размер от 250 лв. по отношение на детето Ж..

                                               Въззивникът   изразява недоволство от решението в атакуваните  части , като счита същото за неправилно и  необосновано,в нарушение на материалния закон –чл. 59 ал. 2 , ал. 3 и ал. 4 СК вр. чл. 127 ал. 1 и 2,чл. 49 ал. 3 и чл. 42 от СК .

                                                Изразява се несъгласие   с изводите ,че въззивницата има вина за разстройството на брака  поради неполъгане на достатъчни грижи за дова и създаване на домашен уют,в. т.ч. неглижирайки хигиената .Счита се ,че личните контакти между бащата и децата ,определени с решението ,са много разширени  и не са съобразени със заболяването на детето Ж.,страдащ от  *******,а към момента – и от *********.Не са съобразени доказателствата в тази връзка и  се счита ,че в интерес на детето   е личните контакти на това дете с бащата да бъдат ограничени .С оглед поведението на бащата,здравословното му състояние  и отношението към децата , следва да се ограничат личните контакти и с другото дете – А. ,поради което се моли за определяне на нов режим на лични отношения ,до степен на стесняване .

                                               Атакува се решението и в частта относно определения размер на издръжката за детето Ж.,като се изтъква , че с оглед здравословното му състояние  /за което са представени доказателства / детето се нуждае от повече парични средства за лекарства и прегледи .В тази връзка се представя диагноза за ********* на детето от 17.07.2019 г.  

                                                  Моли се за отмяната на решението в атакуваните части  и постановяване на ново ,с което се приеме  ,че  бракът е непоправимо разстроен по изключителната вина на съпруга ,както и да  бъде определен стеснен режим на лични отношения между бащата и децата  и да се уважи искането за определяне на издръжка за малолетния Ж. в претендирания размер от 250 лв. месечно .

                                                  Въззивната   жалба е допустима, подадена в законовия срок и отговарящи на изискванията на чл.260-261 от ГПК

                                                  Писмен отговор по реда на чл.263 ГПК  въззиваемият ответник не е депозирал .В съдебно заседание чрез процесуалния си представител оспорва въззивната жалба и счита решението за правилно и обосновано.

                                               След преценка на събраните по делото доказателства и като обсъди съображенията на страните , Бургаският окръжен съд прие за установено следното : 

 

                                               Делото е за развод с предявени искове с правно основание чл. 49 ал. 1 ,чл. 53,чл. 56,чл. 59 вр.чл. 143 от СК. В частта относно прекратяването на брака между страните ,предоставяне на родителските права на родените от брака деца на майката  и предоставяне на семейното жилище  решението е влязло в сила .

                                               Ищцата – въззивница атакува решението  единствено в частта относно вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брака ,в частта относно определения режим на лични отношения между бащата и децата  и  в частта ,с която е отхвърлен  иска за издръжка за горницата над уважения  до пълния размер  от 250 лв. за малолетното дете Ж. Счита ,че в тези части решението е неправилно,като твърди ,че вина за дълбокото и непоправимо разстройство има само съпругът,както и че личните отношения между бащата и децата са много разширени  и не са съобразени със заболяването на  детето Ж..

                                               Настоящият съдебен състав счита въззивната жалба за неоснователна поради следните съображения:

                                                За да постанови решението си в обжалваната му част относно вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брака  първостепенният съд е взел предвид установените по делото  факти: страните след сключването на брака си са живели в едно жилище с родителите на съпруга; след това заживяли самостоятелно и накрая са живели в къщата на родителите на ищцата –въззивница в кв.“***“ на гр. ***, където майката с децата живее и след фактическата раздяла от м. октомври 2018 г. . Във връзка със спора относно вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брака е счетено, че съпругата не е полагала грижи за дома и създаването на домашен уют,включително негрижирайки хигиената в жилището , по повод на което са възниквали множество  конфликти  със съпруга й.. В тази връзка са кредитирани показанията на ***** на ответника , като е отречено да има съмнение относно достоверността на нейните показания, които кореспондират и с други доказателства-а именно- констатацията на социалния работник  при посещението му  в дома на  ищцата ,отразена в изготвения и приет по делото социален доклад .В него се сочи ,че ,макар в дома да има три стаи ,ищцата заедно с двете деца обитава само една от стаите /като е обяснила ,че в другите има натрупан багаж и се нуждаят от ремонт /.Социалният работник е отбелязал , че  в обитаваната стая има незадоволителни хигиенни  условия и макар че в жилището има налични  всички необходими уреди и мебели за едно домакинство ,същите се нуждаят от почистване и разместване .От друга страна е отчетено  и агресивното поведение на съпруга /стигайки до физическо насилие /,както и  намесата на майка му в отношенията със съпругата му –данни от показанията на ***** на ищцата .Затова и изводът ,че и двамата съпрузи имат вина за разстройството на брака е обоснован и съответства на събраните доказателства . Съдът приема, че и двамата родители притежават необходимите родителски качества и са способни да полагат грижи по отглеждането и възпитанието на децата; децата са емоционално привързани и към двамата си родители .

                                      При определяне режима на личните отношения на децата с бащата  е отчетено ,че  интересът на децата налага  те да общуват с бащата   и да осъществяват срещи с него ,които да допринасят за пълноценното им и личностно развитие . Затова  е определен режим ,чийто интензитет ,време ,провеждане и продължителност е съобразен както с възрастта на децата , така и със здравословното състояние на детето Ж.-страдащ  от ****** *******,***** **** ,с ******** **********. Твърденията на ищцата –въззивница,че детето почнало да получава ******* след като е било подхвърлено и изпуснато от бащата ,не са подкрепени с абсолютно никакви доказателства .Освен това,  от данните по делото става ясно ,че  до фактическата раздяла , когато съпрузите са живели заедно ,бащата се е грижил за болното си дете /хранел го ,къпел го ,сменял му е памперсите /.Няма никакви доказателства  по делото ,че бащата не е в състояние  да полага грижи да детето си  и че съществуват някакви пречки  да го взема при себе си ,в дома си ,където има много добри условия-видно от социалния доклад ,бащата  съжителства със своята майка ,има самостоятелна стая  и хигиенно –битовите условия в жилищто са много добри,като в жилището има пространство и възможности да взима синовете си  при себе си .Верно е ,че основните грижи  по отглеждането и възпитанието на децата се е                извършвало предимно от майката ,но децата са привързани и към бащата и  интересът на децата  налага  да не губят връзката си с него ,да осъществяват срещи ,включително и с преспиване ,като  фактът ,че едното дете е болно ,не е основание за ограничаване на  срещите с бащата ,който е запознат с неговия режим и се предполага ,че ще полага достатъчно грижи , съобразявайки се със спепицифичното му състояние .

                                      Затова и в тази част съдът счита решението за правилно  и споделяйки изцяло изводите на районния съд ,счита , че решението следва да бъде потвърдено .

                                      Следва да се потвърди решението и в частта относно размера на присъдената издръжка за двете деца –по 200 лв. за всяко от тях ,като  съдът се е съобразил с представените в тази насока доказателства –възрастта на децата  и нуждата им от   храна ,облекло ,лекарска помощ ,възможностите на родителя ,дължащ издръжката /от представените доказателства се установява ,че месечното трудово възнаграждение на бащата е около 1100 лв. майката  получава  помощ от ДСП Бургас , съгласно ЗСПД, в размер на 930 лв. месечно ,както и здравни осигуровки от ДСП от 240 лв. –поради това ,че е придружител на **** си /вж. данните от социалния доклад /.При това положение определеният размер издръжка за двете деца е съобразен с възможностите на бащата и нуждите на децата . 

                                      Като има предвид горното ,препращайки и към мотивите на първостепенния съд по чл. 272 от ГПК ,,Бургаският окръжен съд

 

 

                                      Р        Е       Ш     И :

 

 

                                      ПОТВЪРЖДАВА решение № 1665/02.07.2019 г. постановено по гр.д. № 214/2019 г. по описа на Бургаския районен съд .

                                      РЕШЕНИЕТО  в частта относно иска по чл. 59 ал. 2 СК  подлежи на касационно обжалване пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от съобщението на страните ,а в ОСТАНАЛАТА ЧАСТ не подлежи на касационно обжалване  .

 

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ :1.

 

                                                                            2.